Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Ο Σταυρος ομως λεει κατι διαφορετικο αν καταλαβαινω

Ποτε δοθηκε η προφορικη οδηγια της Γαρδικη?

(προφανώς για ακίνητα με άδεια (προφανώς λυομένου) αφού για τα υπόλοιπα δεν έχει συντελεστές)Τι εννοεις με αυτο?

Εστω οτι εχω 2στρ ως δομηση για κατοικια θα λαβω τα 200τμ η κατι αλλο?

για καταστημα τα 600 η  τα 400 =2στρ *0,20?

λέω ότι για να είναι εκτός σχεδίου με άδεια και μη άρτιο, 

η μόνη άδεια που μπορεί να έχει είναι λυομένου.

Αν δεν έχει άδεια δεν τίθεται θέμα συντελεστών αφού πάει χωρίς άδεια και δεν παίρνει συντελεστές.

Η Γαρδίκη είπε στην παρουσίαση στο Μαρκόπουλο δύο αντιφατικά πράγματα.

Σε κάποια φάση είπε "όλα μαξ" αν τώρα δεν υπάρχουν επιτρεπόμενα (δηλαδή είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο)

Σε άλλη φάση είπε να αναλογίζουμε την επιτρεπόμενη δόμηση σαν να ήταν ΣΔ

(δηλαδή στα 2 στρ. τα μισά των 4 στρ.. Από 200 πάμε στα 100)

εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα καλά

Όποιος βγάλει άκρη ας μου πει κι εμένα  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Διάβασα όλο το νήμα αλλά επειδή έχω μπερδευτεί και δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση, θα ξαναρωτήσω.

 

Μεταφέρω δήλωση από 4014 που αφορά υπέρβαση δόμησης δύο αποθηκών η μία 14,16 τμ και η άλλη 57,91 τμ.

 

Σχετικά με την 2η επειδή το εμβαδό είναι μεγαλύτερο από 50 τμ τι ακριβώς πρέπει να γίνει;

 

Στο γήπεδο υπάρχει κυρίως κτίσμα γραφείων το οποίο είναι νόμιμο.

 

Επειδή υπάρχει κύρια χρήση θα παραμείνουν στον 4178 ως 2 φύλλα καταγραφής σαν χώροι μειωτικού συντελεστή;

 

Ή μήπως η 2η αποθήκη πρέπει να επανυπολογιστεί ως κύριος χώρος;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η 2η πρέπει να πάει ως ΚΧ με τα μέχρι σήμερα ισχύοντα. Αν δεν είναι επείγον καλύτερα να περιμένεις γιατί όπως είπαν από τη ΔΟΚΚ θα βγει νέα εγκύκλιος που θα τα ξεκαθαρίζει καλύτερα. Πάντως κάποιοι συνάδελφοι δεν αλλάζουν τα Φ/Κ όταν μεταφέρουν δηλώσεις και διπλασιάζεται το πρόστιμο.

Εγώ αν και ρώτησα επανειλημμένως  τη ΔΟΚΚ για αντίστοιχη περίπτωση δεν πήρα έγγραφη απάντηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν βιάζομαι, θα περιμένω.

 

Απλά διαβάζοντας το νήμα από την αρχή μου δημιουργήθηκε η εντύπωση (ίσως και λανθασμένα) ότι αν υπάρχει κτίσμα με κύρια χρήση τότε δεν ισχύει ο περιορισμός των 50 τμ για τα βοηθητικά.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Στις νέες δηλώσεις ο περιορισμός των 50 τμ για τις ισόγειες αποθήκες ισχύει αν υπάρχει κτίσμα με κύρια χρήση. Στις μεταφερόμενες δηλώσεις ο καθένας πράττει όπως νομίζει. Το καλύτερο είναι να περιμένεις, όπως τόνισε και ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Στις νέες δηλώσεις ο περιορισμός των 50 τμ για τις ισόγειες αποθήκες ισχύει αν υπάρχει κτίσμα με κύρια χρήση. Στις μεταφερόμενες δηλώσεις ο καθένας πράττει όπως νομίζει. Το καλύτερο είναι να περιμένεις, όπως τόνισε και ο συνάδελφος.

Δεν υπαρχει αυτος ο περιορισμος.Εχει ηδη απαντηθει απο το help desk της ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αυτος ο περιορισμος.Εχει ηδη απαντηθει απο το help desk της ΔΟΚΚ.

 

Τι ακριβώς έχει απαντηθεί; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στις νέες δηλώσεις ο περιορισμός των 50 τμ για τις ισόγειες αποθήκες ισχύει  ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο την υπαρξη κτίσματος με κύρια χρήση.Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να μην ειναι επαγγελματικος βοηθητικος χωρος.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στις νέες δηλώσεις ο περιορισμός των 50 τμ για τις ισόγειες αποθήκες ισχύει  ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο την υπαρξη κτίσματος με κύρια χρήση.Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να μην ειναι επαγγελματικος βοηθητικος χωρος.

Και αν είναι επαγγελματικός βοηθητικός χώρος, πως το αντιμετωπίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.