Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας και διεκδίκησης


GRTOPO

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο μας εφαγε συναδερφε ο ανταγωνισμός....αυτός ο ανταγωνισμός δεν υπάρχει χειρότερη λέξη...ίσως η ποιο αντιπαραγωγικη σε ενα συστημα που καταρεει.Είναι η ματαιοδοξία και να ανταγωνιστουμε τον άλλον..ειμαστε ακομα στο εγω για αυτο παμε κατα διαολου

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μας εφαγε συναδερφε ο ανταγωνισμός....αυτός ο ανταγωνισμός δεν υπάρχει χειρότερη λέξη...ίσως η ποιο αντιπαραγωγικη σε ενα συστημα που καταρεει.Είναι η ματαιοδοξία και να ανταγωνιστουμε τον άλλον..ειμαστε ακομα στο εγω για αυτο παμε κατα διαολου

 

Αυτό ακριβώς που λες είναι συνάδελφε (+1)... ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ, ποιός μηχανικός θα φερει την άδεια στο πελάτη πιό γρήγορα (επι χρυσής εποχής) ανάλογα τις γνωριμίες που είχε.... και όχι πόσο πλήρης και σωστά εφαρμόσιμη είναι η μελέτη που καταθέτεις για έγκριση στη πολεοδομία

 

Αυτο ήταν και είναι το μεγάλος μας λάθος

 

Οι δικηγόροι, γιατροί και συμβολαιογράφοι δεν είχαν και δεν έχουν τέτοια διλλήματα...που άλλωστε το έχουν αποδειξει, οι πρώτοι με 10ήμερη αποχή απο τα δικαστήρια τον Οκτώβριο του '13 και σήμερα με απόφαση αποχής των συμβολαιογράφων στις μεταβίβασης ακινήτων

 

Τα δικά μας κοθώνια κοιμούνται  :confused: :confused: :confused:

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εδώ που μιλάνε για αποχές και "μη επαρκή παρουσία" στις διαμαρτυρίες έξω από ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ, προφανώς εννοούν οτι έπρεπε να δώσουν οι μηχανικοί την ψήφο τους στις διάφορες αριστερές ή "αριστερές" παρατάξεις και γι'αυτό ξεχνάνε να αφιερώσουν έστω μια αράδα για την κατάντια, χρεοκοπία κλπ. της αριστεράς.


 


Δεν θα έπρεπε να μπείτε στον κόπο να προβληματιστείτε γιατί έχουμε τόση αποχή και γιατί δεν έχουμε χιλιάδες κόσμο στις διαμαρτυρίες κλπ. χωρίς να βιαστείτε να δώσετε μια απάντηση και να κουνάτε το δάχτυλο πως δήθεν η πλειοψηφία είναι βολεμένοι, απαθείς κλπ.;


Μήπως να προβληματιστείτε περισσότερο για το τι ρόλο παίζει στην όλη κατάσταση η έλλειψη συνολικής πρότασης που θα αντιμετωπίζει τις αιτίες της σημερινής καταστροφής και όχι απλά και μόνο πχ. "να εμποδίσουμε τις αυξήσεις" την στιγμή που δεν έχουμε ούτε 1 ευρώ για το ΤΣΜΕΔΕ, ή "να έχουμε σφραγισμένα βιβλιάρια" την στιγμή που μπορεί να μην έχουμε δημόσιο νοσοκομείο ή "να μην μας πάρουν τις περιουσίες" την στιγμή που οι περισσότεροι έχουν βασικό πρόβλημα επιβίωσης ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΙΚΙ ΤΟΥΣ (μιας και δεν έχουν δικιά τους περιουσία). 


 


Εδώ έφτασε η ανοιχτή συνέλευση να εμφανίζει μέχρι προ λίγου ως "νίκη" το σφράγισμα των βιβλιαρίων τον Απρίλιο του 2013, κάτι που το πήραν πίσω μετά από κανα 2μηνο! Αν είναι να μιλάμε για νίκες που μας τις παίρνουν από την πίσω πόρτα και να ξεχνιόμαστε με ένα γαϊτανάκι διαμαρτυριών λέγοντας "ρε γαμώτο δεν είμαστε πολλοί" (αλήθεια στους πόσους θα αλλάξει κάτι;) και να βάζουμε και κουιζ για να δείξουμε οτι φταίει πως οι μηχανικοί "δεν είναι ενημερωμένοι" γιατί "δεν συμμετέχουν στην ανοιχτή συνέλευση¨. τέτοιον αργό θάνατο δεν τον θέλω. προτιμώ μπάμ και κάτω. Μήπως και καταλάβουμε νωρίτερα οτι πρέπει κάτι άλλο να γίνει.


 


Γιατί δεν λέγεται κουβέντα για την ρίζα όλων αυτών των δεινών; Γιατί δεν ακούμε κουβέντα για τον ρόλο της ΕΕ, της παγκοσμιοποίησης, του εξαρτημένου στρεβλού μοντέλου ανάπτυξης που είχαν συμφέρον οι ελίτ μιας χώρας της περιφέρειας όπως είναι η ελλάδα να ακολουθήσουν και που θεμελιώθηκε με την ένταξη στην ΕΕ και ολοκληρώθηκε με την ένταξη στο ευρώ; Και μη μου πείτε πως αυτά είναι άσχετα…


 


Τι ακριβώς περιμένουμε από τον κόσμο που από τη μία τρέχει για την επιβίωση με δεκαπλάσια πλέον αγωνία για να κυνηγήσει τις ανύπαρκτες, κακοπληρωμένες δουλειές, ετοιμάζοντας παράλληλα και τις βαλίτσες του μη τυχόν και εμφανιστεί κάποια ευκαιρία στο εξωτερικό μιας και είναι θέμα επιβίωσης και από την άλλη έχει μια αριστερά που είτε μας λέει να περιμένουμε να αλλάξει η ΕΕ είτε να κάνουμε λαική εξουσία χωρίς να αναγνωρίζει ως ενδιάμεσο βήμα την έξοδο από την ΕΕ για να τεθούν οι βάσεις μιας οικονομικής αυτοδυναμίας (όχι αυτάρκειας); Ώστε να υπάρχει ένας στόχος που θα ενώσει τον λαό, θα του δώσει ελπίδα πως θα αγωνιστεί για να σταθεί πάλι όρθιος και να μπορεί μετά να δεί και την εναλλακτική μορφή κοινωνίας θέλει. Ο κόσμος θέλει να δει μια στέρεα πρόταση για εναν άλλο τύπο ανάπτυξης και ριζοσπαστικές αλλαγές που δεν χρειάζεται να φέρνουν αύριο τον …κομμουνισμό αλλά μπορεί να είναι πχ. ένα μεικτό σύστημα ιδιοκτησίας, κατανομής πόρων κλπ. που θα σταματήσει την καταστροφή και θα μπορεί να θέσει τις αντικειμενικές βάσεις και για άλλα. Μπορεί τότε να δούμε και τον πολύ κόσμο που περιμένουμε και που θα έρθει για να αγκαλιάσει ένα γενικότερο σχέδιο. Όμως αντί για'αυτό ετοιμαζόμαστε για τη δεύτερη και ακόμα μεγαλύτερη από πριν απάτη στην μεταπολιτευτική ιστορία αυτής της χώρας. 


Για να μην παρεξηγηθώ. Αν θέτω το ζήτημα της κριτικής στην αριστερά, το κάνω γιατί υποτίθεται από αυτήν θα περίμενε λύση ο λαός. Δεν ακούμε τίποτα γιάυτό. Παρά μόνο για τον απαθή μηχανικό...Θέλετε να πείτε πως αυτοί που πάνε και ψηφίζουν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δεν είναι απαθείς; Αλλά…οκ το βρήκαμε το πρόβλημα. Η αποχή. Γιατί έχουμε αποχή; Έτσι. Γιατί βρέχει.


  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφε υπερσυντονιστη GRTOPO, εχεις την ψευδαισθηση οτι αν παρεβρισκονταν 10.000μηχανικοι στο ΕΤΑΑ θα γινόνταν κατι;

 

ναι εγώ πιστεύω θα γίνονταν πολλά

 

grtopo ποντάκι για το σχόλιο σου

δυστυχώς έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

 

Οι περισσότεροι εδώ που μιλάνε για αποχές και "μη επαρκή παρουσία" στις διαμαρτυρίες έξω από ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ, προφανώς εννοούν οτι έπρεπε να δώσουν οι μηχανικοί την ψήφο τους στις διάφορες αριστερές ή "αριστερές" παρατάξεις και γι'αυτό ξεχνάνε να αφιερώσουν έστω μια αράδα για την κατάντια, χρεοκοπία κλπ. της αριστεράς.

 

 

Ακου φίλε.....

Σήμερα πήγα στην συγκέντρωση, με σκοπό να διαμαρτυρηθώ για την κατάντια και την αδικία που υφίσταται ο κλάδος μας...Και φυσικά με αφορά και προσωπικά...

Πήγα γιατί είδα αιτήματα που μας αφορούν άμεσα (τουλάχιστον αυτοί που ήταν εκεί). Απλά αιτήματα που και ένα 10χρονο παιδάκι να βάλεις τα καταλαβαίνει.....

Δεν πήγα γιατί είμαι ενταγμένος κομματικά κάπου. Είμαι παντελώς άσχετος με τα πολιτικά και τους γράφω στα @@... Τα ίδια αιτήματα αν έβγαζαν οι δεξιοί, οι πασόκοι, οι κουμουνιστές, οι χρυσαυγίτες, οι μιλανέζοι, οι γιουβεντίνοι.....πάλι θα πήγαινα. 

Τώρα ποιες παρατάξεις αγωνίζονται ποιες είναι στους δρόμους, ποιοι έχουν συμφέροντα...δεν μου καίγεται καρφί. Πήγα σαν μηχανικός όχι σαν μέλος κάποιας παράταξης..

Τις εμπειρίες μου τις έγραψα στο άλλο θέμα, μην γράφω τα ίδια γιατί βαριέμαι καταρχήν...

 

Τα άλλα περί ΕΕ, αριστεράς, αναμόρφωσης κτλ....άρες μάρες κουκουνάρες....Πρώτον δεν καταλαβαίνω τίποτα και δεν έχω όρεξη να καταλάβω, δεύτερον τι σχέση έχουν με το θέμα που καίει χτές, όχι σήμερα? Σιγά μην ξαναγράψουμε την ιστορία της Ευρώπης, πλάκα κάνουμε τώρα? 

 

Απλά πραγματάκια αδελφέ, όλα ξεκινάνε από τις εισφορές... Είναι δυνατόν να καλείται να πληρώνει ο άλλος περισσότερα από αυτά που βγάζει? Είναι δυνατόν να μην υπάρχει στο λεξιλόγιο η λέξη άνεργος? Εννοιες, δημοτικού. Προσέξτε φωστήρες!! Ανεργος είναι αυτός που δεν δουλεύει καθόλου, καπούτ, κάθεται σπίτι του πως το λένε...do you understand? Αυτός γιατί καλείται να πληρώνει βρέξει-χιονίσει? Είναι δυνατόν να πηγαίνει κάποιος για διακανονισμό και να του λένε σκάσε ντούκου, κάτι χιλιάρικα και αν αργήσεις σε τρέχουν? Είναι δυνατόν να πεθαίνει σαν το σκυλί αν αρρωστήσει? Ε, φυσικά αφού δεν έχει όλα αυτά σκάνε και το ΚΕΑΟ... 

 

Κατά τη γνώμη μου το θέμα των εισφορών (πηγή του κακού), πρέπει να προηγείται το ΚΕΑΟ (έχεις πάρει ήδη τον πούλο, γιατί να τον πάρεις όμως?)

 

Δεν σου τη λέω, έτσι γράφω εγώ όπως μιλάω, δεν το έχω το ποιητικό. Αλλά εδώ καιγόμαστε και θα καθόμαστε να συζητάμε για κόμματα?

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πέστα Ικαρε

αν ήμουν αθήνα θάμουν κι εγώ εκεί (τα 'χω γράψει πολλάκις εξ' αλλου όπως και στο άλλο θέμα)

κι ας είμαι "βολεμένος" οικονομικά ακόμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με  το  να  διαγραφεις  προσφερεις  τροφη  στον  ανταγωνισμο

και  ειτε  κλεινεις  τα  ματια  ειτε  κανεις  οτι  δνε  τον  βλεπεις  αυτος  υπαρχει και  παρακαλαει  για  θυματα

οχι  το  αντιθετο  ,  αλλο  που  δεν  θελει  το  τεε  να  γινει  ενα  κλειστο  club

οσοι  πληρωνουν  θα  εχουν  απολαβες  ,  οι  αλλοι  θα   μεινουν  εκτος   συστηματος   

και  χωρις  μαυρες  δουλειες  ,  να  ευχεσαι  μονο  να  μην  ειναι  πολλοι  αυτοι  που  θα  βγουν  εκτος 

συστηματος  διοτι  μετα  ευλογα  το  τεε  θα  κλεισει  ηλεκτρονικα  θα  γινει  κλαμπακι  συμβολαιογραφων

αυτο  θελεις ;;  ,  διοτι    η  αποχη  απο  διαμαρτυριες  στελνει  το  λαθος 

μυνημα  στην  εξουσια

εσυ  εχεις  την  αποχη  σαν  διαμαρτυρια  και  μετρο  αντιδρασης 

 και  αυτοι  τριβουν  τα  χερια  τους 

και  παρακαλανε  να  εχουν  πολλους    σαν  και  σενα  .

σε  εχουν  ξεγραψει  ,  δεν  πληρωνεις  δεν  θα  εχεις  προσβαση  πουθενα 

οι  μαχες  κερδιζονται  με  μαζικους  αγωνες  και  στα  πλαισια  συλλογικων    αιτηματων

απαιτουν  δε  μαζικη  συμμετοχη  καταγραφη  αιτηματων  αποδοση  τους  στις  αρχες  και  διεκδικηση  περιφρουρηση 

με  αγωνες  ---αν  νομιζεις  οτι  θα  σου  χαρισουν  τιποτα  επειδη  εισαι  μηχανικος  εισαι  γελασμενος

αλλο  ενας  αριθμος  μητρωου  εισαι  γιαυτους --- 

τα  αιτηματα  δεν  κερδιζονται    με  αποχη  συνενοχη  και  αρνηση  μεσω  καταγγελιας   σε  ολα  απο  το  πληκτρολογιο

παντως  τετοια  καταντια  κλαδου  να  μαζευονται  100  ατομα  σε  μια  συγκεντρωση 

με  κοινα  αιτηματα  που  αγγιζουν  χιλιαδες  μελη  δεν  θα  μπορουσα  να  την  φανταστω  ποτε

και  πλεον  οποιαδηποτε   συνεχεια  σε  αυτη  την  αρρωστη  κουβεντα 

δεν  εχει  κανενα  νοημα .

δειχνει  τα  ποιοτικα  χαρακτηριστικα  του  κλαδου  που  ειναι  για 

τα  σκουπιδια   και ακομα  πιο  κατω  ουτε  για την   ανακυκλωση .

τελος  ουσιαστικα  παραιτουμαι  απο  οποιαδηποτε  τετοια   συζητηση .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενη η κάθε ψήφος, αλλα θα περίμενα τουλάχιστον απο το λαμόγιο-μηχανικό (γιατι περι τέτοιου πρόκειται) του ΤΕΕ που με ''κοκκίνισε'' στο #23, να αιτιολογήσει την αρνητική ψήφο του και τη διαφωνία του...

 

Περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Αμα θέλετε σοβαρές κινητοποιήσεις , δεν θα ενημερώνετε το βράδυ της Πέμπτης ότι την Παρασκευή το πρωί έχουμε συγκέντρωση.

 

Εγώ που ήθελα να έρθω και μπορούσα αν είχα χρόνο να πείσω και να φέρω κι άλλους , το είδα τελευταία στιγμή.

 

Εκτός αν η συγκέντρωση οργανώνεται μεταξύ καφέ και ταβλιού σε καφενείο.

 

Σοβαρή κινητοποίηση θέλει και σοβαρή οργάνωση . 

 

Εντάξει συνάδελφοι ?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.