Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

"Ας προσέχατε"

 

Γενικά, μια τέτοια απάντηση περίμενα αν και είχα και μια κρυφή ελπίδα ότι κάτι θα γινόταν... Και για να είμαι ειλικρινής, ούτε το ΤΕΕ πιστεύω ότι θα κάνει κάτι περισσότερο από αυτή την επιστολή που είχε στείλει στο Υπουργείο Εργασίας (την οποία και σου κοινοποίησε). Είχα στείλει και μια αναφορά στον Συνήγορο του Πολίτη πριν περίπου ένα μήνα, αλλά κι αυτή άκλαυτη θα πάει...

 

 

Εν τω μεταξύ, με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο αρχείο με τα αποτελέσματα, οι θέσεις για μηχανικούς ήταν περίπου 300... Οι υπόλοιποι πέρα από εμάς εδώ τους 5-6 πού βρίσκονται? (Ρητορική ερώτηση)

 

Η αναφορα στον Συνηγορο εχει παρει αριθμο υποθεσης και ποιος ειναι ;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα πήρα απάντηση από τον Συνήγορο του Πολίτη για μια αναφορά που είχα στείλει. Μου κοινοποίησαν ένα έγγραφο το οποίο έστειλαν στο Υπουργείο Εργασίας, το οποίο κοινοποιήθηκε και στον ΟΑΕΔ. Παραθέτουν όλη τη νομοθεσία με την οποία υπαγόμαστε υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ και την ανακοίνωση του ΟΑΕΔ για την ασφάλιση στο ΙΚΑ. 

 

Και κλείνει αναφέροντας:

 

"Δεδομένων των ανωτέρω, θεωρούμε ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση προκύπτει ένα μη ηθελημένο κενό στη νομοθεσία. Ο νομοθέτης [...] δεν προέβλεψε την ασφάλιση στα ειδικά ταμεία που ασφαλίζουν υποχρεωτικά την επαγγελματική ιδιότητα και όχι κατ'ανάγκη τη δραστηριότητα των ασφαλισμένων τους. Επιπλέον, [...] οι θέσεις για τις οποίες υπέβαλλαν αίτημα συμμετοχής [...] αφορούσαν έργο μηχανικού, το οποίο βάσει των ανωτέρω υπάγεται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ. [...]

 

Κατόπιν των ανωτέρω σας παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για τις απόψεις σας επί του θέματος και τις τυχόν ενέργειες στις οποίες προτίθεστε να προβείτε"

 

 

Κάντε έναν κόπο και στείλτε κι εσείς (αν δεν το έχετε κάνει) μια αναφορά στον Συνήγορο του Πολίτη εδώ για να δουν ότι απασχολεί κι άλλους αυτό το ζήτημα - 5 άτομα μόνο είχαμε στείλει.

 

 

Βέβαια δεν ξέρω τι να περιμένω ως απάντηση από το Υπουργείο και τον ΟΑΕΔ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι και πάλι μνημείο αοριστολογίας.

 

Τουλάχιστον, από το Συνήγορο του Πολίτη το έψαξαν λίγο το πράγμα, πίστευα ότι είχαν αδιαφορήσει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι με έγγραφες απαντήσεις- μνημεία αοριστολογίας από Ο.Α.Ε.Δ. και Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Ο.Α.Ε.Δ.:

attachicon.gifΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο.Α.Ε.Δ. 1 001.jpgattachicon.gifΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο.Α.Ε.Δ. 2 001.jpg

 

Σχόλιο: Για να καταλάβετε, έκαναν copy - paste τη δημόσια πρόσκληση του προγράμματος και μου κότσαραν στο τέλος ότι "οι όροι του προγράμματος έγιναν αποδεκτοί από τους ωφελούμενους κατά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης για συμμετοχή στα προγράμματα κοινωφελούς χαρακτήρα, η οποία επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης." Μας ρίχνουν και το μπαλάκι, δηλαδή, ότι δεχτήκαμε τους όρους που αγνοούν το καθεστώς ασφάλισής μας. Βέβαια, θα μου πείτε, καλά να πάθουμε που θεωρήσαμε ότι τα πράγματα θα είναι τόσο εύκολα και θα βγάλουμε άκρη...

 

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.:

attachicon.gifΑΠΑΝΤΗΣΗ Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε 001.jpg

 

Σχόλιο: Νίπτουμε τας χείρας μας. Εμείς θέλουμε τις εισφορές μας και να κόψετε το λαιμό σας. Για το προκείμενο και την περίπτωσή μας τίποτα συγκεκριμένο. Εκτός κι αν κάποιος νομομαθής από εμάς εδώ διαβάζει κάτι πίσω από τις γραμμές αυτές που δεν το καταλαβαίνουμε. Να σημειώσω ότι δεν τους ζητάμε να μας χαρίσουν εισφορές αλλά να αναζητήσουν το αντίστοιχο ποσό από αυτά που καταχρηστικά παρακρατά το Ι.Κ.Α. Όσον αφορά την τελευταία σειρά της επιστολής μη σας προβληματίσει γιατί γράφτηκα στο Τ.Ε.Ε. μόλις στα τέλη Νοέμβρη και είναι λογικό να μην μας έχουν καταχωρήσει ακόμη στη βάση τους. Ούτε την επίσημη άδεια άσκησης επαγγέλματος από το Τ.Ε.Ε. δε μου έχουν στείλει ακόμα... Άλλο κι αυτό...

 

 

Γενικά, κλάφτα Χαράλαμπε. Και αν βγει ποτέ άκρη θα έχει βγει και η σύνταξή μας μέχρι τότε (αν πάρουμε ποτέ)... Η τελευταία μου ελπίδα είναι το Τ.Ε.Ε. που είναι ο επαγγελματικός μας φορέας μπας και κινηθεί κεντρικά και ψάξει λίγο το θέμα. Αναμένω με ενδιαφέρον τις αντιδράσεις σας. Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι είμαι και τόσο αισιόδοξος πλέον. 5 μήνες χαμένοι που δε μετράνε ούτε σαν προϋπηρεσία αφού δεν έχουμε εργοδοτικές εισφορές Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε...

 

 

στην Ελλάδα δουλεύει πολύ και η τηλεόραση.Μαλλον μονο μεσω αυτων δουλεύουν όλα.

Στείλτα σε όλα τα κανάλια ANT1,E στις πρωινές εκπομπες.

Αμα σου κάτσει και τα δείξουν θα πέσει πολύ γέλιο

Link to comment
Share on other sites

"Ας προσέχατε"

 

Γενικά, μια τέτοια απάντηση περίμενα αν και είχα και μια κρυφή ελπίδα ότι κάτι θα γινόταν... Και για να είμαι ειλικρινής, ούτε το ΤΕΕ πιστεύω ότι θα κάνει κάτι περισσότερο από αυτή την επιστολή που είχε στείλει στο Υπουργείο Εργασίας (την οποία και σου κοινοποίησε). Είχα στείλει και μια αναφορά στον Συνήγορο του Πολίτη πριν περίπου ένα μήνα, αλλά κι αυτή άκλαυτη θα πάει...

 

 

Εν τω μεταξύ, με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο αρχείο με τα αποτελέσματα, οι θέσεις για μηχανικούς ήταν περίπου 300... Οι υπόλοιποι πέρα από εμάς εδώ τους 5-6 πού βρίσκονται? (Ρητορική ερώτηση)

παρων αλλα τελικά δεν πήγα (σε άλλη πόλη,συγκεκριμένα Π.Ε Αττικης) για τον λόγο ότι φοβήθηκα ότι οι πληρωμές θα ήταν όποτε και αν

 

συν ότι την τελευταία ημέρα ανακοινωθηκαν (μετα απο 365 μερες ακριβώς) τα σεμινάρια του ΤΕΕ (για πετρέλαια,ορυκτα κλπ) οπότε...

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Μια σημερινή, πρωινή, εξέλιξη που δεν πρόλαβα να αναρτήσω νωρίτερα. Κατάφερα, λοιπόν, σήμερα το πρωί να επικοινωνήσω με το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. στο παράρτημα Θεσσαλονίκης όπου υπάγομαι. Από εκεί, μια εξυπηρετικότατη πραγματικά, υπάλληλος με ενημέρωσε για τα εξής:

Ότι, προφανώς, δεν μπορούμε να αποφύγουμε τις εισφορές στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. αφού ασφαλιζόμαστε αποκλειστικά και μόνο εκεί.

Ότι μπορούμε να αιτηθούμε εγγράφως στο Ι.Κ.Α. να μας επιστραφούν οι εισφορές μας και έτσι, παίρνοντάς τες πίσω, να έχουμε να καλύψουμε μόνο τη διαφορά των εργοδοτικών μας εισφορών

Μου είπε, ακόμη, ότι από τη στιγμή που προσλαμβάνεται μηχανικός, απευθείας πρέπει να καταχωρηθεί η πρόσληψή του στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και να πληρωθούν σε αυτό και μόνο οι εργοδοτικές μας εισφορές. Αυτό δεν μπορώ να το ελέγξω για την περίπτωσή μου γιατί, ως νέος μηχανικός, δεν έχω επικυρώσει ακόμα τους κωδικούς για το ηλεκτρονικό τους σύστημα.

Τέλος, θα καταθέσω κι εγώ με τη σειρά μου αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη όσο πιο σύντομα γίνεται για να καταδείξουμε ότι υπάρχει ενδιαφέρον από αρκετούς για το ζήτημα αυτό. 

 

Να σημειώσω στην παρατήρηση του eddie.m 

 

Εν τω μεταξύ, με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο αρχείο με τα αποτελέσματα, οι θέσεις για μηχανικούς ήταν περίπου 300... Οι υπόλοιποι πέρα από εμάς εδώ τους 5-6 πού βρίσκονται? (Ρητορική ερώτηση)

ότι ελπίζω οι υπόλοιποι συνάδελφοι που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμάς να παρακολουθούν κατά κάποιον τρόπο το ζήτημα (ίσως και μέσα από αυτό το θέμα) και απλά να μην σχολιάζουν εδώ. (Ελπίδα που την έχω κι εγώ όμως...). Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα βγάλουμε εμείς το φίδι από την τρύπα και θα τους ξελασπώσουμε (αν γίνει ποτέ αυτό) όλους μαζί.

Edited by vissaris
Link to comment
Share on other sites

Ότι μπορούμε να αιτηθούμε εγγράφως στο Ι.Κ.Α. να μας επιστραφούν οι εισφορές μας και έτσι, παίρνοντάς τες πίσω, να έχουμε να καλύψουμε μόνο τη διαφορά των εργοδοτικών μας εισφορών

 

Για αυτό έχω κάποιες αμφιβολίες, δεν ξέρω αν είναι τόσο απλό το θέμα, ελπίζω να έχω άδικο...

 

 

Μου είπε, ακόμη, ότι από τη στιγμή που προσλαμβάνεται μηχανικός, απευθείας πρέπει να καταχωρηθεί η πρόσληψή του στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και να πληρωθούν σε αυτό και μόνο οι εργοδοτικές μας εισφορές.

 

Ε προφανώς, αυτό θέλουμε να πετύχουμε κι εμείς... Εμένα πάντως στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερο επαγγελματία με έχουν ακόμα καταχωρημένο. Λέτε να πάμε μόνοι μας στο ΤΣΜΕΔΕ με την αναγγελία πρόσληψης?

 

 

Τέλος, θα καταθέσω κι εγώ με τη σειρά μου αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη όσο πιο σύντομα γίνεται για να καταδείξουμε ότι υπάρχει ενδιαφέρον από αρκετούς για το ζήτημα αυτό.

 

Σκέψου μήπως θα είναι καλό να τους στείλεις και την αλληλογραφία σου με τους υπόλοιπους φορείς, κυρίως την απάντηση που πήρες από τον ΟΑΕΔ, επισημαίνοντάς τους το κενό στη νομοθεσία στο οποίο πατάει ο ΟΑΕΔ. (Διατύπωσέ το προσεκτικά, να φανεί ότι είναι καταχρηστική η απόφαση του ΟΑΕΔ)

 

 ελπίζω οι υπόλοιποι συνάδελφοι που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμάς να παρακολουθούν κατά κάποιον τρόπο το ζήτημα (ίσως και μέσα από αυτό το θέμα) και απλά να μην σχολιάζουν εδώ. (Ελπίδα που την έχω κι εγώ όμως...). Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα βγάλουμε εμείς το φίδι από την τρύπα και θα τους ξελασπώσουμε (αν γίνει ποτέ αυτό) όλους μαζί.

 

Μου έχει κάνει εντύπωση πάντως το ότι γενικά στο ίντερνετ, δεν έχω βρει πουθενά αλλού να γίνεται αναφορά στο θέμα... Σκεφτόμουν αν ως έσχατη λύση αποφασίσουμε να κινηθούμε δικαστικά, τα έξοδα θα μας βγουν πολύ λιγότερα αν μαζευτούμε καμιά 30αριά άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να στείλετε οι ίδιοι τη σκαναρισμένη και υπογεγραμμένη σύμβαση στο ΤΣΜΕΔΕ στο [email protected], εγώ έτσι έκανα και άλλαξε από ΕΕ σε ΔΣ. Επίσης, στη λήξη της σύμβασης.. θα πρέπει να στείλουμε και πάλι mail. Τέλος, υποχρέωση του εργοδότη είναι να πληρώνει αυτός τις προσφορές και όχι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και χειροτερα εγω με ενα συναδελφο στην Αρχιεπισκοη δεν εχουμε ουτε καν πληρωθεΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟ Προγραμμα εγινε με ΕΣΠΑ και πληρωνουν μονο ΙΚΑ ΓΕΝΙΚΑ ΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΗΚΗΣΟΥΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σημειώσω στην παρατήρηση του eddie.m 

ότι ελπίζω οι υπόλοιποι συνάδελφοι που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμάς να παρακολουθούν κατά κάποιον τρόπο το ζήτημα (ίσως και μέσα από αυτό το θέμα) και απλά να μην σχολιάζουν εδώ. (Ελπίδα που την έχω κι εγώ όμως...). Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα βγάλουμε εμείς το φίδι από την τρύπα και θα τους ξελασπώσουμε (αν γίνει ποτέ αυτό) όλους μαζί.

 

Είμαστε 4 μηχανικοί που έχουμε προσληφθεί στην Περιφεριακή Ενότητα Εβρου και παρακολουθούμε την εξέλιξη του θέματος μέσω του συγκεκριμένου thread. Οι ενέργειες στις οποίες έχουμε προβεί είναι λίγο-πολύ οι ίδιες με αυτές που έχουν προαναφερθεί. Η διαδικασία αυτή μας έχει μετατρέψει σε μπαλάκι μεταξύ του φορέα πρόσληψής μας, ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ και ΟΑΕΔ. Ο καθένας εξ'αυτών βλέπει το θέμα απο την δική του οπτική γωνία, οπότε καταλαβαίνετε. Το θέμα είναι πως ο καιρός περνάει και οι εισφορές μας καθ΄ς και τα άλλα έξοδά μας τρέχουν.

Εμείς προσκομίσαμε την αναγγελία πρόσληψής μας στο τοπικό υποκατάστημα του ΤΣΜΕΔΕ και τότε και μόνο μπορέσαμε να δούμε την αλλαγή της κατάστασής μας στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες/βεβαιώσεις του ΤΣΜΕΔΕ, όπου πλέον φαινόμαστε οτι απασχολούμαστε στην Περιφέρεια ΑΜΘ. Σημείωση οτι ο φορέας μας δεν έστελνε ο ίδιος τις αναγγελίες πρόσληψής μας στο ΤΣΜΕΔΕ, γιατί όπως μας ανέφεραν χαρακτηριστικά οι αρμόδιοι υπάλληλοι "...δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε αυτό".

Θα στείλουμε κι εμείς μια επιστολή στο Συνήγορο του Πολίτη, μπας και μας δουν οτι είμαστε αρκετοί εν τέλει και ίσως προκύψει (ελπίζω) κάποιο αποτέλεσμα.

Τέλος, η λύση που προαναφέρθηκε σχετικά με την δημοσιοποίηση του θέματος στα τηλεοπτικά κανάλια, δεν είναι κακή ιδέα - έχουμε ουκ ολίγα παραδείγματα που η δημοσοιοποίηση λειτούργησε ως μοχλός πίεσης για εξέυρεση λύσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.