Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Και να γινει αυτοψια δε σε ενοχλει γιατι θεωρητικα εχεις νομιμοποιησει ολες τις παραβασεις , οποτε δεν υπαρχει θεμα, εκτος και αν δεν..........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω και γω ένα παρόμοιο πρόβλημα, και δεν έχω ξανασχοληθεί με νομιμοποιήσεις... Εχω μια οικοδομή που κατασκευάστηκε το 79 απ οτι λενε οι ιδιοκτήτες, με ισόγειο και α όροφο. Στο ισόγειο έγινε εξαρχής αλλαγή χρήσης 100 τμ απο βοηθητικό χώρο σε κατοικία και στον όροφο έχω υπέρβαση δόμησης 10 τμ. Με τι νομοθεσία θα πάω και πως να υπολογίσω τα πρόστιμα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς το σωστό είναι απο την στιγμή που έχει ήδη γίνει η αλλαγή χρήσης να πάς με το άρθρο 22 διότι η πολεοδομία θα σου ζητήσει φωτογραφίες κατα την έκδοση της αδείας οπότε θα δεί ότι είναι ήδη σπίτι. Βεβαίως αν μπορούσες να το αποκρύψεις με κάποιον τρόπο θα γλίτωνε ο ιδιοκτήτης τα προστίματα , αλλά δεν στο συνιστώ καλύτερα προχώρα με το άρθρο 22 κανονικά. Με το δικό μου ερώτημα μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει......;

 

γλυτώνει το πρόστιμο, αλλά πληρώνει ΚΑΙ επιβλέψεις στους μηχανικούς ΚΑΙ ένσημα στο ΙΚΑ.. μία η άλλη του έρχεται, αρκεί όμως να μπορέσεις να αποδείξεις πως το αυθαίρετο δημιουργήθηκε πριν το 2003 κ ακόμα καλύτερα, πριν το 2000 (να έχουν περάσει 10 χρόνια ώστε να απαλαγεί ο πελάτης σου από ένσημα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με την περίπτωση νομιμιποίησης πισίνας που κατασκευάστηκε το 1991 (η οικοδομική άδεια της κατοικίας του είναι του 1990)

 

1. πέρα από τις αποστάσεις από τα όρια και το κτίριο, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ελέγξω, αναφορικά με το αν νομιμοποιείται? (π.χ. αρχαιολογία...)

2. πώς γίνεται ο υπολογισμός των προστίμων, ανέγερσης και διατήρησης, και τι ακριβώς συμβαίνει με τις εκπτώσεις;

3. αν το κτίριο έχει κι άλλες αυθαίρετες κατασκευές, δεν θα πρέπει να τις αποτυπώσω στο τοπογραφικό και το διάγραμμα που απαιτείται να κατατεθούν;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός από Κέρκυρα και σήμερα πήρα μια γεύση από Πολεοδομία της πρωτεύουσας για πρώτη φορά. Ένας πελάτης μου από Κέρκυρα έχει ένα νόμιμο ισόγειο με άδεια του 1975. Εντός του περιγράμματος, έκανε την ίδια εποχή (προ του 1983), έναν ίδιο όροφο (120 μ2 ανά όροφο) και τώρα καλούμαι να το νομιμοποιήσω. Στη Πολεοδομία Αργυρούπολης μου είπε μια μηχανικός (με το ζόρι μου μίλησε δηλαδή...) οτι δεν έχουν ακόμη εξουσιοδότηση από το .... Καλικράτη να υπογράφουν για αυθαίρετα με το 1512/85. Ξέρει κανείς τι κάνω? ....Περιμένω να πάρουν εξουσιοδήτηση??? Από ποιόν, από τη Νομαρχία που δεν υπάρχει πια? Μήπως είναι αρμόδια η Περιφέρεια???

 

Help please!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο σου,

 

Δηλαδή κάνω την αίτηση στο Δήμαρχο????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα ήγαινα πρώτα στο Δ/ντη της πολεοδομίας και αν δήλωνε αναρμόδιος

θα πηγαινα στον Αντιδήμαρχο Πολεοδομίας να κάνω φασαρία

----

να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι ειδικό πρόβλημα υπάρχει με τα αυθαίρετα με το 1512/85

ειναι ειδική κατηγορία και έχουν θέμα ή γενικως δεν δουλέυουν στην Αργυρούπολη λόγω Καλλικράτη;

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου είπε η συνάδελφος μηχανικός στο ΓΟΚ και επιβεβαίωσε ο προϊστάμενος στο τμήμα αυθαιρέτων οτι δεν έχουν εξουσιοδότηση να υπογράφουν νομιμοποιήσεις με το Ν.1512. Πιστεύω πως αυτός είναι ο Νόμος με βάση τον οποίο υπολογίζονται τα πρόστιμα και νομιμοποιούνται κατασκευές προ του 1983.

 

Απλά μου είπαν οτι θα πρέπει να .... περιμένω και μου χρύσωσαν το χάπι λέγοντας οτι αυτό είναι απο τα μικρότερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν!!!

 

Και πάλι ευχαριστώ τους συντονιστές αυτού του site. Μιλάμε για διακίνηση ιδεών και εργαλείο δουλειάς!! Μπράβο συνάδελφοι!!

 

ΥΓ1. Όποια πρόταση σχετικά με το θέμα μου, ευπρόσδεκτη. Σκέφτομαι να πάω να βρω τον Αντιδήμαρχο τεχνικών Υπηρεσιών.

 

ΥΓ2. Αρχίζω να εκτιμώ τους συναδέλφους που δουλεύουν στη Πολεοδομία της Κέρκυρας. Είναι σίγουρα πιο ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν τους συναδέλφους. Η συναδέλφισσα στην Αργυρούπολη μιλάμε δεν ήθελε καν να με αφήσει να κάνω ερώτηση. Χάρη μου έκανε!!!!

 

Κι επειδή τελικά έχω μπερδευτεί τελείως, για τη νομιμοποίηση αυθαίρετου όροφου που κτίστηκε το 1975, με βάση ποιο διάταγμα νομιμοποίείται και υπολογίζονται τα πρόστιμα? Ξέρει κανείς τη διαδικασία? Δεν έχει ακολουθηθεί καμία διαδικασία (τρίτση κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.