Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

το έχουμε ξαναπέι δε γίνεται νέα άδεια

 

Γιατι δεν γίνεται νέα άδεια?

θα κατατεθεί φάκελος σαν να μην υπάρχει το κτίρο. σημειώνω ότι το κτίριο είναι μόνο στα μπετα........

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάποιος που έχει ασχοληθεί με νομιμοποίηση αυθαιρέτου μπορεί να μου πει τι ισχύει με το ΙΚΑ; συνάδελφος παλιός στο επάγγελμα μου είπε ότι για την απαλλαγη απο χρέη ΙΚΑ ζητάνε ένα σωρό δικαιολογητικά τα οποία στην ουσία αποδεικνύουν ότι δήλωνε το αυθαίρετο τμήμα του κτιρίου (τόσο Ε9 όσο καιΔΕΗ). Διαφορετικά δεν παίζει κανένα ρόλο η παρέλευση δεκαετίας και οι εισφορές πληρώνονται κανονικα.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια, το αποδεικτικο οτι το αυθαιρετο ειναι ανω της δεκαετιας ειναι το Ε9 και οι λογαριασμοι της ΔΕΗ.

Αν δεν ειναι δηλωμενο σε ενα απ αυτα ( κυριως το 1ο) τοτε καλα κανει το ΙΚΑ και θεωρει οτι θελει....και αντε ν αποδειξεις εσυ οτι δεν το εχτισες περυσι...:)

Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου περίπτωση στο Ε9 δηλώνει 110 τμ (που τόσο είναι μαζι με το αυθαίρετο) ενώ στη ΔΕΗ είναθ δηλωμένο 60 τμ βάσει αδείας. Πιστεύω ότι το Ε9 εχει μεγαλύτερη βαρύτητα, όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, μου έτυχε περίπτωση κτιρίου κατασκευής 1984 με κανονική άδεια, που όμως ο ιδιοκτήτης έκανε υπέρβαση στο χώρο γκαράζ. Δυστυχώς ο ΣΔ έχει εξαντληθεί, το ίδιο και η κάλυψη. Υπάρχει περίπτωση να νομιμοποιηθεί και να εξαιρεθεί από κατεδάφιση?

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγαλώσει το χώρο του γκαράζ, τον οποίο βέβαια χρησιμοποιεί μόνο για στάθμευση αυτοκινήτου... Υπάρχει κάποια περίπτωση νομιμοποίησης χωρίς απόθεμα ΣΔ και κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.