Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Σε μονοκατοικία του '70, η οποία ανήκει όλη σε ένα ιδιοκτήτη, υπάρχει υπέρβαση Η/Χ αλλά υπάρχει και σημαντική διαφοροποίηση ως προς τη διαρρύθμιση της κάτοψης, σε σχέση με την άδεια - εντός όμως της δόμησης. Κατά πόσο πρέπει να ανησυχεί για την αλλαγμένη διαρρύθμιση της κάτοψης ο ιδιοκτήτης; Αξίζει τον κόπο για αυτόν να κινήσει διαδικασία έγκρισης μικρών παραβάσεων για κάτι τέτοιο; Ή δεδομένου του ότι οι πολεοδομίες κοιτάνε περισσότερο κάλυψη, δόμηση, ύψος, χρήση, να ρυθμίσουμε τα τ.μ. των Η/Χ και να τελειώνει η ιστορία;

Επίσης, επειδή στα χέρια του έχει μόνο την κάτοψη, θα μπορέσω να βρω στο αρχείο της Αγίας Παρασκευής φάκελο του '70 κάτι...; Αν δε βρω, ποια είναι η διαδικασία μετά;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια στην πλειοψηφία των ρυθμίσεων που έχω κάνει η κάτοψη στην πραγματικότητα ήταν διαφορετική απο αυτήν της άδειας. Εσυ ρυθμίζεις τους ημιυπαίθριους και τα υπόλοιπα δε σε αφορουν για να μην μπλεξεις. Άλλωστε ρυθμίζεις ο,τι ο ιδιοκτήτης δηλώνει και δεν προβλέπεται αποτύπωση ή αυτοψία απο τον μηχανικό.

Να ρώτησω; ημιυπαίθριος του 70+ πρό 85 υπήρχε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια....οι Η/Υ ξεκινησαν δειλα δειλα απ το 85 και μετα....

Ο παλιοτερος που εχω δει εγω ειναι του 89.

Πριν το 85 αποκλειεται να υπηρχε Η/Υ, εκτος και αν η αρχικη αδεια ηταν τοτε και εγινε καποια αναθεωρηση μετα...

 

salpigoal, κατά τη γνώμη μου καλά σου είπε ο υπάλληλος του Περιστερίου οτι δεν νομιμοποιείται αφού δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης. Δε συντρέχουν λόγοι εξαίρεσης από κατεδάφιση αφού "εύκολα" ο εξώστης μπορεί να ανοίξει όπως έκλεισε (δεν είναι στατικά εξαρτημένο)

 

Δε σημαίνει πως επειδή καταθέτουμε φάκελο νομιμοποίησης θα νομιμοποιηθεί κιόλας.

 

Δηλαδη η περιπτωση του να πληρωνει ο ιδιοκτητης ( πες οτι ειναι τρελος ) ενα προστιμο διατηρησης εσαει δεν υπαρχει?

Για εξαιρεση απο κατεδαφιση απ οσο ξερω πρεπει να ναι προ του '83....

Link to comment
Share on other sites

Να ρώτησω; ημιυπαίθριος του 70+ πρό 85 υπήρχε;

υπήρχε ως χώρος που προσμετρήθηκε στον τότε ΣΔ

όμως δεν ήταν χώρος κυριας χρήσης

συνήθως ήταν χώρος προσωρινής διαμονής όπως το μπαλκόνι ή στεγασμένη βεράντα

 

ο χώρος αν εχει κλέισει τακτοποιείται

νομίζω όμως πως πρέπει να πας παράβολο των 350ευρώ διότι δεν είναι χαρακτηρισμένος ως ΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη υπηρχε η λεξη ''ημιυπαιθριος'' και τοτε με την δικια της σημασια, εστω και διαφορετικη απ αυτη που ειναι σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ως ιδέα δηλ χωρος προσωρινής διαμονής σαν ενδιάμεσος χώρος του μέσα με το έξω

 

δεν υπήρχε ορισμος πολεοδομικός ΗΧ

δεν υπήρχε η ευεργετική μεταχείρηση πχ δεν προσμετράται στη δόμηση

ή προδιγραφές τόσο πλάτος τόσο βαθος ωστε να μη μετρέ στη δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

έχω ακίνητο ισόγειο και όροφος στο οποίο ο όροφος δεν έχει άδεια, και το ισόγειο είναι αποθήκη στην άδεια.έχει κτιστεί το 89-90 τι συμφέρει να κάνω? να βγάλω νέα άδεια ή να το νομιμοποιήσω με κόστος ανέγερσης και διατήρησης? από το 90 που κατασκευάστηκε δηλώνεται από τον ιδιοκτήτη φορολογικά (διότι ο ιδιοκτήτης δεν γνώριζε ότι ο μηχανικός δεν του είχε βγάλει άδεια).

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

σημείωση πληρεί όρους δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

έχω ακίνητο ισόγειο και όροφος στο οποίο ο όροφος δεν έχει άδεια, και το ισόγειο είναι αποθήκη στην άδεια.έχει κτιστεί το 89-90 τι συμφέρει να κάνω? να βγάλω νέα άδεια ή να το νομιμοποιήσω με κόστος ανέγερσης και διατήρησης?

το έχουμε ξαναπέι δε γίνεται νέα άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.