Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

TheSpartan, ήθελα να σου επισημάνω ότι, αν για την έκδοση οικοδομικής άδειας στην περιοχή σου, χρειάζεσαι έγκριση από αρχαιολογία, τότε τα πράγματα είναι λίγο σκούρα! Η αρχαιολογία δεν δίνει πλέον έγκριση για νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων κατ' οικονομίαν, όπως έδινε παλιά. Οπότε, μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!!

 

Ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με τη νομοθεσία. Πρόκειτε για ένα διώροφο εντός οικισμού με άδεια του 98. Ο ιδιοκτήτης είχε ρίξει τα μπετά εντός τετραετίας αλλά έκανε και μια επέκταση 10τ.μ στο ισόγειο και άλλα 10τ.μ στον όροφο να το χρησιμοποιήση ως κλιμακοστάσιο. Η επέκταση αυτή νομιμοποιείτε χωρίς πρόβλημα. Η απορία μου μιας και πρώτη φορά ασχολούμε με νομιμοποίηση, είναι σε ποιες περιπτώσεις πάμε με το 1512-85 και σε ποιές πάμε με το Άρθρο 22? Νομίζω ότι στη περίπτωση μου θα πάω με το άρθρο 22. Σε αυτή τη περίπτωση, αρκεί η δήλωση αντοχής ή χρειάζεται στατική μελέτη? Θα πρέπει να ζητήσω αυτοψία από τη πολεοδομία ή καταθέτω εξ αρχής την άδεια για τη νομιμοποίηση? Τα πρόστιμα τα υπολογίζω με του 98?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και απο εμένα.

Έχω την περίπτωση αυθαίρετης προσθηκης καθ' ύψος (σοφίτα και στέγη) σε υπάρχων ισόγειο κτίριο. Αυτή νομιμοποιείται με άρθρο 22 ΓΟΚ. Καταγγελία δεν υπάρχει. Η διαδικασία σε αυτήν την περίπτωση ποια είναι; Βγάζω απευθείας άδεια νομιμοποίησης της πρόσθηκης; Κατασκευάστηκε προ 10ετίας αρά δεν έχει ΙΚΑ; Με τα πρόστιμα τι γίνεται - ισχύουν οι εκπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω μια υπόθεση στην οποία ισχύουν τα εξής:

 

Διόροφη οικοδομή ανεγέρθη με Ο.Α. του 1976. Ο ιδιοκτήτης έκλεισε την πυλωτή

(84,20 τ.μ.) και τη μετέτρεψε σε πρώτη κατοικία για τον ενα γιο όπου και κατοικεί τα τελευταία 20 χρόνια.Στη συνέχεια πούλησε το διαμέρισμα του 2ου ορόφου σε τρίτο πρόσωπο το 1997 και σήμερα ο παραπάνω έκανε καταγγελία στην πολεοδομία για αυθαίρετο κλείσιμο πυλωτής,που την προσδιόρισε χρονικά το 2000,ενω δεν συνυπογράφει για την τακτοποίηση του χώρου προσβλέποντας/εκβιάζοντας χρηματικά ποσά.Τέλος αυτό.

 

Το ζουμί είναι εδω. Έγινε έκθεση αυτοψίας και ο υπάλληλος της πολεοδομίας έβγαλε ενα πρόστιμο (πήρε σαν έτος κατασκευής το 1977)σύμφωνα με "τις διατάξεις του άρθρου 1 του απο 6-8-98 Π.Δ" ΦΕΚ 195Α/21-8-80 που υπολογίστηκε ως εξής:

 

- ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 31-1-1983 => Επιβάλλουμε Διοικήτική Ποινή (το 2πλασιο της

ειδικής εισφοράς (άρθρο 18 παρ7 Ν1337/83)

 

84,20 * 3,0 * 11,50 * 1,0 * 0,1 = 290,49 *2 = 580,95 Ευρω

 

- ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 31-1-1983 => Εκτίμηση αξίας αυθαιρέτου (άρθρο2 του απο

6-8-1998 Π.Δ. ΦΕΚ 195Α/21-8-1998)

ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ = 84,20 * 58 Ευρω = 4883,60 Συμβατική αξία

 

- Κατηγορίες κτισμάτων για την επιβολή προστίμων και ύψη των προστίμων (άρθρο 3 του

απο 6-8-96 Π.Δ ΦΕΚ 195Α/21-8-98)

 

1. ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ = συμβατική αξία * π

 

λέει πρόστιμο ανέγερσης = 583,98 όσο και το 2πλασιο της ειδικής εισφοράς

 

2 ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ = συμβατική αξία * 10%

 

λέει 4883,60 * 10% = 488,36 Ευρω

 

και επειδή το παίρνει απο το 1977 μέχρι 2010, δηλ 34 χρόνια * 488,36 = 16604,24 Ευρω

 

και ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ...................

 

1.κανονικά αφού είναι παλιό αυθαίρετο δεν πρέπει να πληρωθεί μόνο το 2πλάσιο της ειδικής εισφοράς και τέρμα?είναι σωστός ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου?

 

αναφέρω απλά οτι έχει εξαντληθεί ο Σ.Δ. και δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί.

Σύμφωνα με την εγκυκλιο 9275/2009 τα "αυθαίρετα προ 1983 που μπορούν να νομιμοποιηθούν με τις διαδικασίες του Αρθ-22 παρ.3 του ΓΟΚ/85,οφείλουν μόνο το διπλάσιο της ειδικής εισφοράς)". Τί γίνεται στην περίπτωση που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί?

 

Βρήκα το εξής στην παραπάνω εγκύκλιο:

 

"Με το Αρθ-5 της Αποφ-9732/04 (ΦΕΚ-468/Β/5-3-04) και ειδικότερα με την παρ.2 ρυθμίζονται τα θέματα των αυθαιρέτων που διαπιστώνονται οποτεδήποτε μετά την έναρξη ισχύος της, αλλά έχουν κατασκευαστεί προ της 31-12-03. Συγκεκριμένα στην παρ.(β) διευκρινίζεται ότι τα αυθαίρετα που έχουν ανεγερθεί προ της 31-8-83 ακολουθούν την διαδικασία και την κοστολόγηση που προβλέπεται στο ΠΔ-267/98 , ήτοι πρόστιμο ανέγερσης και πρόστιμο διατήρησης από το 1983 με ετήσια προσαύξηση 2%."

Δεν είναι λάθος που υπολογίζει το πρόστιμο διατήρησης απο το 1977 αι οχι απο το 1983?

 

2. Επίσης σε περίπτωση ένστασης μπορώ μεν να αποδεχθώ το πρόστιμο και να έχω έκπτωση 30%, αλλά να διαφωνήσω ως προς το χρόνο κατασκευής με Υ.Δ ιδιοκτήτη?Χάνεται σε αυτή την περίπτωση η έκπτωση?

 

3. Για να έχει έκπτωση 50% στη ΔΟΥ με καταβολή εφάπαξ του ποσού με ποιόν πρέπει να συννενοηθώ? το αναφέρω στην πολεοδομία ή στην αρμόδια ΔΟΥ αφού βεβαιωθεί το πρόστιμο?

 

Τέλος αναφέρω οτι είμαι νεος συνάδελφος και είναι η πρώτη μου επαφή με αυθαίρετα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες το ενδεχόμενο εσκεμμένου σφάλματος απο τον υπάλληλο επειδή σε είδε νέο;

πιθανόν να έρθει και να σου πει: "μπορώ να μειώσω το πρόστιμο σε 580,95€ αν μου δώσεις τόσα"... (Λύση: μαγνητοφωνάκι και Τριανταφυλλόπουλος)

 

Ρίξε και μια ματιά στο Ν1337/83 ΦΕΚ 33Α όπως τροποποιήθηκε με 1512/85 ΦΕΚ 4Α συγκεκριμένα άρθρο 18 παράγραφος 7.

 

Γενικά τα αυθαίρετα είναι μελανό σημείο. Απευθύνσου και στον προϊστάμενο της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μου ξέφυγε κάτι τόσο σημαντικό, πάντως όσες φορές κι αν διαβάσω τον Ν.1337 και τους συνακόλουθούς του, δεν μπορώ να εντοπίσω σε ποιο σημείο ή με ποια τροποποίηση του Άρθρου 17 επιτρέπεται η νομιμοποίηση αυθαιρέτων μετά το 1983. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο Νόμος ήταν τόσο αισιόδοξος που θεωρούσε δεδομένο ότι μετά από το ΄83 δεν θα υπάρξει σχεδόν κανένα νέο αυθαίρετο, αλλά ο δαιμόνιος έλληνας - μα τις χίλιες καμήλες - ξανα-αυθαιρέτησε !

 

Μεταγενέστερες διατάξεις - νόμοι προβλέπουν ή υπονοούν έμμεσα την νομιμοποίηση αυθαιρέτων με φράσεις τύπου : "το πρόστιμο διατήρησης επιβάλλεται μέχρι την κατεδάφιση ή την νομιμοποίηση του αυθαιρέτου" (σε ελεύθερη απόδοση γιατί δεν έχω μπροστά μου την νομοθεσία), πώς όμως, αν ο 1337 εξακολουθεί να ισχύει;

 

Γι αυτό και το ΣτΕ κάθε λίγο κηρύττει τις Πολεοδομίες παράνομες που εξακολουθούν να νομιμοποιούν αυθαίρετα μετά το 1983 - αντί δηλαδή να κατεδαφίσουν την μισή Ελλάδα - κάτι που έτυχε να διαβάσω και σε πρόσφατο άρθρο. Και αν δεν πρόκειται για άλλη μια απλή "υπενθύμιση" από το ΣτΕ, δεν αποκλείεται να μας επιφυλάσσει και εκπλήξεις στο άμεσο μέλλον, δεδομένου ότι υπάρχει μια κινητικότητα περί του θέματος από τα αρμόδια υπουργεία.

 

Δεν ξέρω πόσο βοηθάει αυτό την κουβέντα, αλλά έχω καταλήξει στο ότι μάλλον είναι μάταιο να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τους νόμους όταν από την άλλη αποδεικνύονται αντιφατικοί - ως και αντισυνταγματικοί. Αν είναι δυνατόν, το 2010 να προσπαθούμε ακόμα να καταλάβουμε πώς εφαρμόζεται ο βασικότερος νόμος του 1983!!! άντε να κλείσω, γιατί άρχισα να θυμώνω... :-x

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εχω την ιδια ακριβως απορια...

Μου τυχε προσφατα μια περιπτωση ενος κλεισμενου εξωστη κατασκευης του 2000 περιπου 20 τ.μ

Οσο και αν εψαξα τον 1337 και ολους τους ακολουθους νομους ( Π.Δ 267-98) δεν βρηκα με σαφηνεια αρθρο ή εστω παραγραφο που να επιτρεπει την νομιμοποιηση κατασκευων μετα το 1983.Ισα ισα που ο νομος κανει λογο για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ κατεδαφιση και καταβολη αναλογων προστιμων ανεγερσης και διατηρησης...

Κανενας πιο εμπειρος να βοηθησει ?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ισχυουν τα εξής: νομιμοποίηση γίνεται μόνο εφόσον δεν παραβαινουν όρους δόμησης κ λοιπες πολεοδομικες διαταξεις, πας με αρυρο 22 ΓΟΚ. Αλλιως πληρωνεις προστιμο διατηρησης μεχρι την κατεδαφιση, εκτος κ αν παρεις εξαιρεση κατερδαφισης με απόφαση νομαρχη και ΣΧΟΠ.

Link to comment
Share on other sites

Μα η εξαιρεση απο κατεδαφιση αφορα μονο τα προ του 83 κτισματα...

Σε καινουρια αυθαιρετα δεν μπορεις να παρεις τετοια εξαιρεση...

Μιλαμε παντα για περιπτωσεις που παραβιαζονται οι οροι δομησης...(π.χ ο κλεισμενος εξωστης που μου ετυχε εμενα)

Link to comment
Share on other sites

salpigoal η περίπτωση σου είναι στην κατηγορία μεταξύ 1983 και 2004, δηλαδή υπολογισμός προστίμων με ΥΑ 9732/27-2-04.

 

Πάντως τα πρόστιμα δεν είναι ιδιαίτερα τσουχτερά.

Υπολογίζεις αρχικά το Πρόστιμο ανέγερσης, το Πρόστιμο διατήρησης είναι το 10% του Πρόστιμου ανέγερσης ανά έτος και για εφάπαξ καταβολή έχεις επιπλέον έκπτωση 50%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.