Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Συναδελφε Gousgounis εισαι σιγουρος οτι τα προστιμα στην περιπτωση μου υπολογιζονται ετσι?

Το λεω αυτο γιατι στην ΥΑ 9732/04 στο αρθρο 5 αναφερει οτι :

 

2. Για τα αυθαίρετα που διαπιστώνονται οποτεδήποτε μετά την έναρξη ισχύος της παρούσας Απόφασης, ο υπολογισμός των προστίμων ανέγερσης και διατήρησης γίνεται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, των άρθρων 2 και 3 του ΠΑ 267/1998 (Φ.Ε.Κ. 195/Α), εφόσον:

α. έχουν ανεγερθεί πριν την 31.12.2003, ημερομηνία έναρξης ισχύος του Ν. 3212/2003,

 

Νομιζω οτι εκει εμπιπτει η περιπτωση μου αρα παω με 267/98

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες salpigoal (μακάρι να σκοράρεις με παο) αλλά καλά τα λέει και ο Gousgounis.

Το πρόστιμο ανέγερσης θα υπολογισθεί με το ΠΔ267/98 (Κατηγορία ΙΙ και Β4)

Το πρόστιμο διατήρησης είναι το 10% του προστίμου ανέγερσης αρχής γενομένης από το πρώτο έτος μέχρι σήμερα. Νομίζω ότι πρέπει να αναπροσαρμόζεται και με 2% ετησίως.

Το συνολικό πρόστιμο (ανέγερσης+διατήρησης) καταβάλλεται εφάπαξ με 50% έκπτωση ή σε 36 ισόποσες μηνιαίες δόσεις (χωρίς έκπτωση). Οπότε κάνε ένσταση γι' αυτά που σου υπολόγισε ο άσχετος υπάλληλος ή λαμόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα μου τωρα ειναι το εξης....(χωρις να το χω ψαξει η αληθεια ειναι)

 

Ο κλεισμενος εξωστης που εχω δεν νομιμοποιειται καθως δεν υπαρχει υπολοιπο Σ.Δ , αλλα ουτε και εξαιρειται απο κατεδαφιση καθως ειναι μετα τον 1337/83...

Συνεπως?

Το προστιμο διατηρησης το πληρωνει εσαει ο πελατης?

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση από κατεδάφιση για κτίσματα μεταγενέστερα του 83 δε δίνεται εάν υπάρχει υπέρβαση των όρων δόμησης. Ίσως να υπάρχει κάποιο παραθυράκι που δε γνωρίζω.

 

Συμπέρασμα: θα πληρώνει, εκτός εάν αποφασίσει να το κατεδαφίσει.

Link to comment
Share on other sites

salpigoal, συμφωνώ με τον Gousgouni για την περίπτωσή σου, αυθαίρετο που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, ή κατεδαφίζεται η πληρώνεται γι αυτό πρόστιμο διατήρησης.

Για να μην δημιουργηθεί σύγχυση, από όσο γνωρίζω, όλες οι πολεοδομίες στην πράξη εφαρμόζουν το εξής :

- Για αυθαίρετα προ του 83 : εξαίρεση από κατεδάφιση και μετά νομιμοποίηση για το τμήμα που δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, ή τις διατάξεις που ίσχυαν κατά τον χρόνο ανέγερσης (μπορεί να εξαιρεθεί και τμήμα που δεν νομιμοποιείται, όταν συντρέχουν ειδικοί λόγοι, π.χ. στατικής επάρκειας)

- Για αυθαίρετα μετά το 83, απευθείας νομιμοποίηση για το τμήμα που δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, ή τις διατάξεις που ίσχυαν κατά τον χρόνο ανέγερσης

 

Απλά το τελευταίο, παρόλο που εφαρμόζεται από το 83, έχει αμφισβητηθεί έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα καπου δεν σε πιανω...

Τι εννοεις να τηρουνται οι ισχυουσες πολεοδομικες διαταξεις?

Για αυθαιρετα μιλαμε, πως ειναι δυνατον να τηρουνται?

 

Σ ευχαριστω για την ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετα θεωρούνται τα κτίσματα (ή τμήματά τους) για τα οποία δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για την ανέγερσή τους. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτόματα είναι στατικά ανεπαρκή ή δε τηρούν τις διατάξεις του ΓΟΚ.

Αυτό που λέμε είναι πως εάν το αυθαίρετο είναι σύμφωνο προς τον ΓΟΚ (αποστάσεις απο όρια, υπόλοιπα δόμησης, χρήσεις γής, μέγιστο ύψος κτλ) τότε υπάρχει δυνατότητα νομιμοποίησης. Εαν όχι, τότε πληρώνεις κάθε χρόνο το πρόστιμο διατήρησης ή προχωρείς σε κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!σε ισόγειο κατάστημα με άδεια του 2000 κατέθεσα άδεια προσθήκης ορόφου. κόπηκα στην επαε γιατί στην κατασκευή ο ιδιοκτήτης έβγαλε περιμετρικά πρόβολο 1μ, τον οποίο στην προσθήκη τον χρησιμοποιώ ως εξώστη. μου ζητάνε να τον νομιμοποιήσω παράλληλα με την άδεια. μου είπαν επίσης ότι πρέπει να προσθέσω και αποτύπωση αρχιτεκτονικών, αλλά το θέμα είναι ότι οι εξώστες δεν αναφέρονται στον συμβατικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.