Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Ωραια...αρα καλα τα εχω καταλαβει κι εγω...μονο την εκπτωση 10% για την καταβολη σε μια δοση δεν ηξερα και ομολογω οτι πρωτη φορα το ακουω.

Ηξερα για 30% εκπτωση απο πολεοδομια....δηλαδη στην περιπτωση σου

 

Σύνολο προστίμων = ---------------3.301,68

 

Μετα την εκπτωση : 2311,18

 

Και επι αυτου του ποσου (?) επιπλεον εκπτωση απο την ΔΟΥ αν το καταβαλεις εφαπαξ

 

Οπερ σημαινειν τελικο ποσο προστιμου : 1155,59

 

Απο εκει και περα τωρα...

Στην περιπτωση που το αυθαιρετο δεν εξαιρειται απο κατεδαφιση ( προγενεστερο του 83 ) και δεν νομιμοποιειται ( π.χ αν δεν υπαρχει υπολοιπο συντελεστων ) ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ και πληρωνεις ΕΣΑΕΙ το προστιμο διατηρησης ΜΕ την προσαυξηση του 2%....

 

Δηλαδη στην περιπτωση σου :

 

2011 -------> 197,79 * 1,02 = 201,75 κ.ο.κ....

 

Σωστος?

 

Πως απεδειξες το ετος κατασκευης 2001? Με απλη Υ.Δ ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

το 2001 βγήκε η πρώτη οικοδομική άδεια

(δηλ ήταν το δυσμενέσερο , πάντως δεν ήταν αδικό διότι οι παρανομίες συνδέονταν με την κατασκευή του ΦΟ)

 

το ΙΚΑ έλαβε ως χρόνο κατασκευής το μήνα που έκλεισε η καρτέλα του ΙΚΑ αυθαιρέτως (αν και συνέφερε τον πεάτη)

 

στη δική μου περίπτωση μπορούσε να γίνει νομιμοποίηση κατα ΓΟΚ 85

-----

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η πολεοδομία δεν δέκτηκε τα παρακάτω:

Αν δεχθει το προστιμο ο πελατης εχει 30% εκπτωση απο πολεοδομια

Αν τα πληρωσει εφαπαξ στην εφορια εχει εκπτωση 50%

 

στο τελος μαζί με τις αμοιβές μηχανικού για νομιμοποίηση το πρόστιμο πήγε ένα 5000++

και ο άνθρωπος δεν έκανε καμμία τρομερή αυθαιρεσία

το λάθος του είναι που δεν έκανε ενημέρωση σχεδίων ή αναθεώρηση

-----

γενικά θεωρώ πως και στα πρόστιμα η κάθε πολεοδομία κάνει τα δικά της

άντε τωρα να το εξηγήσεις στον πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο που λες ειναι το μονο σιγουρο...

Οπως εχω ξαναγραψει, εχω ρωτησει δυο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ τμηματων αυθαιρετων σε δυο διαφορετικες πολεοδομιες...και εχω παρει 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ απαντησεις...

Οτι να ναι δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

-----

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η πολεοδομία δεν δέκτηκε τα παρακάτω:

Αν δεχθει το προστιμο ο πελατης εχει 30% εκπτωση απο πολεοδομια

Αν τα πληρωσει εφαπαξ στην εφορια εχει εκπτωση 50%

 

Σίγουρα έγινε όπως προβλέπεται, η διαδικασία για το 30%; Δηλαδή έγγραφη αποδοχή του προστίμου στην πολεοδομία, εντός της προθεσμίας, και προσαρμογή του ύψους του προστίμου; Σε εμάς έτσι γίνεται δεκτή η μείωση

 

Για το 50% νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα της εφορείας, όχι της πολεοδομίας

Link to comment
Share on other sites

εγω έκανα νομιμοποιηση στα πλαίσια της οικοδομικής άδειας προσθηκης σύμφωνα με το άρθρο 22

οπότε ουσιαστικά ο προιστάμενος των αυθαιρέτων μου είπε πως να υπολογίσω το πρόστιμο

το οποίο το υπέγραψε

και όταν τον ρωτησα για έκπτωση λογω αποδοχής κλπ μου ειπε 10%

 

επίσης το προστιμο το πλήρωσα στο ταμειοτου δήμου, όχι στην εφορία

Link to comment
Share on other sites

το 2001 βγήκε η πρώτη οικοδομική άδεια

(δηλ ήταν το δυσμενέσερο , πάντως δεν ήταν αδικό διότι οι παρανομίες συνδέονταν με την κατασκευή του ΦΟ)...

........................................................

και ο άνθρωπος δεν έκανε καμμία τρομερή αυθαιρεσία

το λάθος του είναι που δεν έκανε ενημέρωση σχεδίων ή αναθεώρηση

 

Άρα κατά την ρευματοδότηση του ακινήτου υφίστατο η παρανομία

 

Υπάρχει περίπτωση ο επιβλέπον μηχανικός που υπέγραψε υπεύθυνη δήλωση, να έχει κάποια επίπτωση;

π.χ. Ο ιδιοκτήτης να ισχυριστεί πως ως μη μηχανικός δεν είχε γνώση του τι κατασκεύαζε ο μηχανικός του,

αξιώνοντας το πρόστιμο, όπως και τα λοιπά έξοδα νομιμοποίησης, να καταβληθούν από τον επιβλέποντα;

Link to comment
Share on other sites

το μπαλκόνι είναι στατικώς εξαρτημένο από τον ΦΟ δεν μπορεί να γίνει κατόπιν ρευματοδότησης

 

ο ιδιοκτήτης να αφήσει τα σάπια διότι ο ίδιος ζήτησε τις παρανομίες

δικό του είναι το σπίτι όχι του μηχανικού

αν τολάμει ας πάει στα δικαστήρια

 

επίσης προφανώς δεν έγινε αναθεώρηση διότι τσιγκουνευόταν, πάλι συμ΄φερον δεν είχε ο μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

@Myri

 

Στην δικια μου περιπτωση αναφερεσαι?

Κλεισμενος εξωστης ειναι που εχει γινει δωματιο (για την ακριβεια εχει μεγαλωσει το δωματο)

Μπορει να γινει και μετα την ρευματοδοτηση.

Το θεμα ειναι οτι στην μεν πολεοδομια του εργου (Αργυρουπολη) που ρωτησα, μου ειπαν οτι ΔΕΝ μπορει να αποδειχθει ο χρονος κατασκευης του αυθαρετου, συνεπως πας με τα προστιμα που ισχυουν σημερα (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!).

Στη δε Πολεοδομια Περιστεριου, που επισης ρωτησα, ο υπαλληλος μου ανεφερε οτι δεν νομιμοποειται παρα μονο στην περιπτωση που εχει υπολοιπο Σ.Δ (παρολο που προκεται για εξωστη !!!! )

Link to comment
Share on other sites

salpigoal, κατά τη γνώμη μου καλά σου είπε ο υπάλληλος του Περιστερίου οτι δεν νομιμοποιείται αφού δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης. Δε συντρέχουν λόγοι εξαίρεσης από κατεδάφιση αφού "εύκολα" ο εξώστης μπορεί να ανοίξει όπως έκλεισε (δεν είναι στατικά εξαρτημένο)

 

Δε σημαίνει πως επειδή καταθέτουμε φάκελο νομιμοποίησης θα νομιμοποιηθεί κιόλας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.