Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

το εξαίρεσε μήπως θες να πεις ?

 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τις δηλώσεις Τρίτση; Δλδ αν τελικά αφορούν σε νομιμοποίηση ή σε εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

προκειται για αυθαιρετο που βρισκεται σε αρχαιολογικη περιοχη.το αυθαιρετο κατασκευαστηκε το 2009.εχει υπολοιπο καλυψησ,δομησησ,αποστασεων απο το ομορο οικοπεδο και ειναι οκ με το υψοσ.εχω συγκεντρωσει τα παντα που μου ζητησε η επιβλεπουσα στην πολεοδομια:

1 αιτηση ιδιοκτητη

2 δηλωσεισ αναθεσησ - αναληψησ

3 καταθεση αμοιβησ αρχιτεκτονικων

4 καταθεση αμοιβησ τοπογραφικων

5 πινακιδιο αμοιβησ τοπογραφικων

6 τοπογραφικο διαγραμμα

7 αρχιτεκτονικη μελετη

8 μελετη παθητικησ πυροπροστασιασ

9 τεχνικη - αιτιολογημενη εκθεση

10 φωτογραφιεσ

11 υψομετρα

12 στοιχεια νομιμοτητασ υφισταμενου

13 υπευθυνη δηλωση χρονου κατασκευησ

14 ταυτοτητα αιτουντοσ

15 συμβολαια

16 προσφατο πιστοποιητικο μεταγραφησ

μετα απο ολα αυτα μου ζητησε χαρτι απο την αρχαιολογια.ο ιδιοκτητησ πριν προβει στην ανεγερση του αυθαιρετου, ειχε προχωρησει στην εκσκαφη βοθρου ο οποιοσ ειναι στα τωρινα θεμελια του αυθαιρετου.ειχε παει τοτε η αρχαιολογια και εκανε αυτοψια(κατοπιν αιτησεωσ του ιδιοκτητη) για τον βοθρο και εδωσε βεβαιωση,αλλα οταν τουσ καλεσα να δωσουν και για το αυθαιρετο το οποιο ειναι πανω απο τον βοθρο εφαγα πορτα!!!

καπου εκει κολλησα και εχω μπλεξει!την νομιμοποιηση την κανω βαση του αρ.22 παρ.3 γοκ/85 και εχω την αισθηση οτι δεν χρειαζεται χαρτι απο την αρχαιολογια.

θα ηθελα την γνωμη σασ..

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΤΟΤΕ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ(ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΙΤΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ)

 

Αλλο παλι και τουτο....α ρε Ελληναρα...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία τακτοποίησης φακέλου γνωρίζετε απο ποιά ημερομηνία και πριν ισχύει?

(Δηλαδή ενημέρωση κατόψεων για μικροαλλαγές χωρίς νομιμοποίηση).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τις δηλώσεις Τρίτση; Δλδ αν τελικά αφορούν σε νομιμοποίηση ή σε εξαίρεση.

 

Αφορούσαν σε εξαίρεση από την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ως νεότερος και ψάχνοντας λίγο το θέμα της αυθαίρετης δόμησης θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Η περίπτωση που μου έχει τύχει αφορά σε κτίριο με ισόγειο, Α και Β όροφο που χτίστηκαν με νόμιμη άδεια το 2000. Υπάρχουν όμως οι εξείς αυθαιρεσίες.

 

1) Αρχικά έχουμε κάποιες εσωτερικές διαρρυθμίσεις εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος οι οποίες απ' όσο έχω καταλάβει μπορούν να ρυθμιστούν ύστερα από την έκδοση νέας οικοδομικής άδειας.

2) Έξω από το περίγραμμα, στον Α και Β όροφο προεξέχει τζάκι μαζί με την καμινάδα του + έναν εξώστη στον Α όροφο (αυτά δεν προβλέπονταν στην οικοδομική άδεια).

3) έχουμε μικρή υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους της τάξης των 30 με 40 εκατοστών.

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Για να νομιμοποιήσω το τζάκι χρειάζομαι περίσσευμα συντελεστή δόμησης και τη συναίνεση όλων των ιδιοκτητών στο κτίριο μιας και η εν λόγω παράβαση επηρεάζει την όψη, σωστά?

 

Εάν δεν έχω τη συναίνεση όλων των ιδιοκτητών ή περρίσευμα δόμησης ή τίποτα από τα δύο μπορώ να ζητήσω εξαίρεση από κατεδάφιση του τζακιού (σαν μικροπαράβαση), και εν συνεχεία να προχωρήσω σε νομιμόποιηση ????

 

2) Μπορώ να κάνω κάτι με το ύψος ? Πρέπει να είναι εντάξει μόνο με το ιδεατό στερεό ή δεν λύνεται με τίποτα ???

 

Υ.Γ.: Τα παραπάνω αφορούν τους ιδιοκτήτες του Α και Β ορόφου. Στο κτίριο αργότερα έγινε προσθήκη άλλων τριών ορόφων εκ των οποίων μόνο οι δύο προβλέπονταν σε νέα οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον theo και θα πω τα εξης:

 

Το κτιριο αν καταλαβα καλα κτισθηκε με οικ.αδεια του 85(οποτε εγινε και υπερβαση της αδειας) ενω το 89 εγινε η ενταξη του στο σχεδιο πολης.

Αυτο που θα πρεπει να εξεταστει ειναι αν με βαση το σ.δ. του οικοπεδου επαρκει η δομηση ωστε να νομιμοποιηθουν ολα τα επιπλεον,

της οικοδ.αδειας τετραγωνικα του κτιριου που κτισθηκαν παρανομα.

Αν ναι τοτε βγαζεις μια αδεια νομιμοποιησης για τα επιπλεον τεραγωνικα.

Στην περιπτωση αυτη θα πληρωσεις προστιμο ανεγερσης και διατηρησης για τα επιπλεον αυτα τετραγωνικα της υπερβασης.

Το προστιμο ανεγερσης θα ειναι σχετικα μικρο εφοσον το αυθαιρετο τμημα ειναι προ του 2003. Αν αποδεχθεις το προστιμο(δεν υποβαλεις ενσταση δηλαδη) εχεις εκπτωση 30%. Επισης αν πληρωσεις μετρητοις το προστιμο εχεις επιπλεον εκπτωση 50%(στην ουσια πληρωνεις δηλ το 35%).

Το δε προστιμο διατηρησης ΕΦΟΣΟΝ!!!!!!! δεν υπαρχει καταγγελια στην πολεοδομια αρχιζει να μετραει απο την στιγμη που θα πρωτοκολησεις την αδεια νομιμοποιησης(στην ουσια δηλ καταγγελεις τον εαυτο σου).

Σαυτην την περιπτωση το διατηρησης ειναι μικρο και ισχυουν παλι οι παραπανω μειωσεις.

Αν υπαρχει καταγγελια,εκθεση αυτοψιας της πολεοδομιας, επιβολη προστιμου και το προστιμο εχει βεβαιωθει στο δημοσιο ταμειο τοτε τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα μιας και το προστιμο διατηρησης θα αρχισει να μετραει απο τοτε.

Και αυτο γιατι το ετησιο προστιμο διατηρησης απο το 92 εως το 98 προσαυξανοταν κατα 20% καθε χρονο και απο το 99 εως το 2003 κατα 10% καθε χρονο.

Στην περιπτωση τωρα που ο σ.δ. δεν επαρκει για να νομιμοποιηθει ολο το κτιριο τοτε τα υπολοιπα τετραγωνικα μπορεις να τα εξαιρεσεις απο κατεδαφιση με την προυποθεση βεβαια(συμφωνα με την νομοθεσια περι εξαιρεσεως κατεδαφισης) οτι προκειται περι "μικρων πολεοδομικων παραβασεων" οι οποιες "δεν δημιουργουν αυτονομους χωρους"

(η παραπανω διατυπωση αφηνει καποια περιθωρια ελαστικοτητας)

Αν υποθεσουμε τωρα οτι το ΣΧΟΠ εγκρινει την εξαιρεση απο κατεδαφιση τοτε για το ΤΜΗΜΑ αυτο που εξαιρεθηκε πληρωνεις ενα ΕΦΑΠΑΞ προστιμο ισο με το τετραπλασιο του προστιμου ανεγερσης.

Για το παραπανω προστιμο δεν ισχυουν οι πιο πανω μειωσεις.

Εννοειται οτι και σαυτην την περιπτωση για το τμημα που νομιμοποιεις(οχι αυτο που εξαιρεις) θα πληρωσεις προστιμο ανεγερσης και διατηρησης.

Οι υποθεσεις αυτς ειναι πολυ δυσκολες και πρεπει ο μηχανικος που θα βαλεις να ειναι σχετικα εμπειρος

 

φίλε gior35 βάσει ποιου ακριβώς νόμου στηρίζεσαι και παραθέτεις αυτά? αν θέλεις στείλε τα ΦΕΚ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχω κτίσμα κατοικίας και κτίσμα αποθήκης σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε ένα χωριό. Το σπίτι χτίστηκε το ’53 και η αποθήκη το ’56 χωρίς άδεια. (ο πελάτης δεν έχει καμία απόδειξη φυσικά ότι έγιναν τότε και ούτε η κοινότητα πλέον του δίνει κάποιο χαρτί)

θέλει να κάνει νομιμοποίηση και του σπιτιού και της αποθήκης. Ας υποθέσουμε ότι δεχόμαστε ότι και τα δύο έγιναν μετά το 55 για να τελειώνουμε. προφανώς πάμε με τον νόμο 1512/85. σωστά?

έστω ότι όλες οι κατασκευές είναι (ή παρουσιάζονται) ως σύννομες, ποία είναι η τυπική διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε? και πώς μπορούμε να υπολογίσουμε τα πρόστιμα?

ρωτώ γιατί δεν έχω κάνει ποτέ νομιμοποίηση, έχω χαθεί στην νομοθεσία και στα τερτίπια της κάθε πολεοδομίας και νομαρχίας και προφανώς ένας πιο έμπειρος μηχανικός που το έχει συναντήσει 50 φορές με 3 προτάσεις μπορεί να μας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

freecat δοκίμασε μήπως βρεις στη ΓΥΣ κάποια αεροφωτογραφία της περιοχής εκείνης της εποχής.

Οι πολεοδομίες το δέχονται ως αποδεικτικό.

Έπειτα αντί αδείας εκδίδεις τη "βεβαίωση νομίμου περιγράμματος" με αμοιβές μόνο τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω την εντυπωση οτι για τις πολεοδομιες εισαι ο,τι δηλωσεις. στο ικα πως θα αποδειξει οτι δεν οφειλει ενσημα; δεχεται αεροφωτογραφιες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.