Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

σε ποιά στάθμη είναι το γκαραζ, στο ισόγειο να υποθέσω ;

 

στη θέση σου θα ξεσκόνιζα τον ΓΟΚ 73 με τον οποίο κτίστηκε το κτίριο για να δεις αν οι υπερβάσεις της αδειας

μπορούσαν καλύπτονται από τον τότε ΓΟΚ

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=893

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως υπερβάσεις της Κάλυψης σπάνια παίρνουν εξαίρεση από κατεδάφιση.

Αν όμως όπως είπε και η myri είναι σύννομες με τις τότε ισχύουσες διατάξεις (αν θυμάμαι καλά ζητάς εξαίρεση σύμφωνα με το άρθρο 8 ) τότε ίσως να καταφέρεις να προχωρήσεις.

 

Έχε υπ' όψιν πως η διαδικασία καθυστερεί δραματικά. Ιδίως τώρα που οι Νομαρχίες θα πάψουν να υφίστανται να δούμε πόσοι φάκελοι θα χαθούν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους κατ' αρχήν.

όταν πάμε να βγαλουμε μια άδεια με το άρθρο 22 ποιες μελέτες πρέπει να καταθέσουμε?

Αναλυτικά:Σε ισόγειο διαμέρισμα ανεγέρθηκε 1ος όροφος με άδεια που ανακλήθηκε αφού ούτε και το ισόγειο είχε άδεια. Ο προηγούμενος μηχανικός έβγαλε άδεια 2οροφης οικοδομής.Έκανα τη νομιμοποιήση με τον 1512 για το ισόγειο αφού ήταν προ του '83.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μια περίπτωση όπου σε οικόπεδο εκτός σχεδίου και μεγέθους δυο στρεμμάτων ανεγέρθη κατοικία με οικοδομική άδεια το 1982. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν παράνομες προσθήκες καθ ύψος μια το 1996 και άλλη μια το 2002. Έτσι η κατοικία έχει σήμερα ισόγειο με άδεια και δυο ορόφους χωρίς. Εφόσον δεν έχει υπερβεί το συντελεστή δόμησης και το μέγιστο ύψος γνωρίζετε αν μπορεί να νομιμοποιηθεί? Η κατοικία βρίσκεται σε οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

greg82

 

Καλώς ήρθες...

 

Εκτός σχεδίου δεν έχουμε οικόπεδα αλλά αγροτεμάχια εσύ όμως λες ότι η κατοικία βρίσκεται σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων.

Στους οικισμούς αυτούς δεν μπορούμε να έχουμε ύψος πάνω από 7,50μ +2,00μ στέγη και μέγιστο συντελεστή δόμησης 400,00μ2.

Τα ύψη σε κάθε όψη μετριούνται από την οριστική στάθμη του εδάφους (φυσικού ή διαμορφωμένου)

Είσαι σίγουρος κατ΄αρχήν ότι το ύψος της τριώροφης οικοδομής είναι <7,50μ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά για τις ημέρες. Μία απλή ερώτηση (συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού στο φόρουμ.) Μπορεί κάποιος να μου πεί με ποιον τρόπο υπολογιζονται τα προστίματα (μαθηματικός τύπος) για νομιμοποίηση υπογειου 36 τ.μ. το οποίο δεν υπήρχε στην αρχική άδεια της οικοδομής. Χρόνος κατασκευής 1991. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά για τις ημέρες. Μία απλή ερώτηση (συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού στο φόρουμ.) Μπορεί κάποιος να μου πεί με ποιον τρόπο υπολογιζονται τα προστίματα (μαθηματικός τύπος) για νομιμοποίηση υπογειου 36 τ.μ. το οποίο δεν υπήρχε στην αρχική άδεια της οικοδομής. Χρόνος κατασκευής 1991. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

να προσθέσω στην ερώτηση τού συνάδελφου αν παίζει ρόλο η χρήση τού αυθαιρέτου στον υπολογισμό των προστίμων(αποθήκη, οικία);

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζει, υπολογιζοντας την συμβατικη αξια του ακινητου.

Τα 58Ε/τ.μ αφορα τις κατοικιες και αν θυμαμαι καλα και τα γραφεια (ισως κανω και λαθος)

Τα κτιρια χωριζονται σε 4 βασικες κατηγοριες και αλλες τοσες υποκατηγοριες.

Με μια απλη αναζητηση ειτε εδω μεσα, ειτε γενικα στο διαδικτυο, θα βρεις οτι πληροφορια χρειαζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

είμαι μηχανικός και μου έτυχε μια περίπτωση πελάτη στον οποίο εγινε αυτοψία μετά απο καταγγελία. διαπιστώθηκε αυθαίρετη κατασκευή 70 τ.μ. ισόγεια με βοηθητική χρήση και η οποία κατασκευάστηκε το 2009 ( βέβαια στην αυτοψία το πρόστιμο υπολογίστηκε ως κατοικία..). το θέμα είναι οτι έχουμε περίσσεια δόμησης , κάλυψης κτλ αλλα ισχύει αναστολή έκδοσης αδειών για την περιοχή του Υμητού (β ζωνη) . Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε ? καταθέτω ένσταση με αιτιολογία οτι κάποια στιγμή θα νομιμοποιηθεί? μπορώ να πάρω εξαίρεση απο κατεδάφιση ? τι συμφέρει ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.