Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

 

Σε παλιά κτισματα συμφέρει να πας με τον 4014. Βάλε πρόστιμα για το αρ.22 και θα δεις.

Δεν νομιζω οτι γλυτωνεις τα προστιμα ανεγερσης & διατηρησης αν πας με αρ. 22 ... με ενα 500αρικακι του 4014/11

 

Μόνο το παράβολο πληρώνεις και το κόστος της Ο.Α., εάν νομιμ/ται και είναι δυνατόν να εκδόσεις οικ. άδεια, σύμφωνα με άρθρ 26, παρ.2 του Ν-4014. Γλιτώνεις και το ΙΚΑ αφού δεν το ψάχνουν αναδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

2,Σε εκτός σχεδίου άρτιο οικόπεδο 4100τμ. υπάρχει οικοδομή με υπέρβαση δόμησης 120τμ., η περίπτωση αυτή εμπίπτει στην πράγραφο 24 δηλ. ότι ο ιδιόκτητης πρέπει να βρεί όμορο οικόπεδο κλπ. ή επειδή το οικόπεδο είναι άρτιο η διαδικασία συνεχίζει κανονικά. σημ. το αρθρο 24 παρ. 1γ μιλάει για μη άρτια οικόπεδα.

 

Κάπου έχει αναφερθεί στο forum από απάντηση που πήρε συνάδελφος από ΤΕΕ, ότι η διαδικασία αυτή (απόκτηση αρτιότητας) θα γίνεται αφού ενταχθεί η περιοχή στο ΓΠΣ.

Αυτό αναφέρει και ο νόμος φυσικά.

γ. Στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή

χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη

άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεο-

δομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς

πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν εφόσον ο ιδιο-

κτήτης:

Τώρα αυτό που μου μένει απορία είναι η εξής: (Όντας άσχετος περί των διαδικασιών αυτών)

Εφόσον ένας δήμος στον οποίο έχουν δηλωθεί αυθαίρετα ολοκληρώσει εντός 10ετίας το ΓΠΣ όπως προστάζει το 1β του 24,

και αφήσει κάποιες ζώνες εκτός πολεοδόμησης, θα δηλώσει ότι δε θα τις βάλει ποτέ;

Το αυθαίρετα αυτά θα πρέπει να συμπληρώσουν αρτιότητα για εκτός σχεδίου δλδ για 4στρ κτλ; Δεν είναι λίγο παράλογο;

 

Θα ψάξω να βρω την απάντηση και να την δώσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχην ευχαριστώ για τις απαντησεις.

φιλε ssouanis φυσικα και ειναι παραλογο, αλλα ο νομος αναφερει σε μη αρτια ακινητα αρα οικοπεδα.

ενα οικοπεδο 4 στρεματων θεωρειται αρτιο τουλαχιστον τοτε που χτιστικε το σπιτι και εκδοθηκε η οικοδομικη του αδεια αν τωρα το σπιτι αυτο εχει και υπερβαση δομησης κατ' εμε και συμφωνα με αυτα που διαβασα και καταλαβαινω νομιμοποιεις κανονικα με ειδικο προστιμο και δεν εμπιπτεις καθολου στο θεμα συμπληρωσης αρτιοτητας.

Το θεμα της αποκτησης γης για συμπληρωματικη αρτιοτητα πιστευω πως ειναι τελειως ακυρο και ουτοπικό απλά για να κριθεί ο νομος συνταγματικός.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της αποκτησης γης για συμπληρωματικη αρτιοτητα πιστευω πως ειναι τελειως ακυρο και ουτοπικό απλά για να κριθεί ο νομος συνταγματικός.

 

Bingo

Link to comment
Share on other sites

BINGO εγώ το καταλαβαίνω , στον πελάτη όμως πώς το εξηγείς αυτό.

Οτι όλος ο νόμος είναι μία αρπαχτή?

Και πως του ζητάς να δηλώσει κάτι το οποίο πρακτικά δεν θα γίνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το off topic, αλλά το πρωί ο Καντερές (βουλευτής ΝΔ) σε ημερίδα για τα αυθαίρετα, στην οποία ήμουνα παρών, ανακοίνωσε πως ετοιμάζεται ρύθμιση ώστε τα χρήματα από την τακτοποίηση των αυθαιρέτων να μην πάνε στο πράσινο ταμείο, αλλά τα 95% του συνόλου θα πάνε στην Τρόικα και 5% για τα έξοδα υλοποίησης του νόμου. Και έτσι τίθεται σοβαρό πλέον θέμα αντισυνταγματικότητας. Περαστικά μας....

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

Μία απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω, εχω περίπτωση όπου ένας ιδιοκτήτης έχει κλειστή πιλοτί διαμορφωμένη σε δύο γκαρσονιέρες, επειδή είναι παλιά οικοδομή το πρόστιμο βγαίνει μικρο , μικρότερο απο το παράβολο αρα πληρώνει 500 ευρώ.

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα πρέπει να κάνω δύο δηλώσεις με δύο παράβολλα και δύο αμοιβές ή μπορω να κάνω μία δήλωση με δύο φύλλα καταγραφής?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ασχολούμε εξ' ολοκλήρου με την κατασκευή και έχω πολυ μικρή εμπειρία με πολεοδομίες, νομοθεσίες κτλ.

 

Έχω έναν πελάτη ο οποίος ανακαίνησε μια μονοκατοικία προ του 55 πρόσφατα, προσθαίτοντας μια σοφίτα και κλείνοντας μια βεράντα και χωρίς να βγάλει καμμία άδεια.

 

Τώρα μου ζητάει να τα νομιμοποιήσουμε (την σοφίτα και την βεράντα).

 

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν υπάρχει λόγος να νομιμοποιήσει κάτι απο αυτά, εφ' όσον είναι προ του 55, και αν ναι με ποιόν τρόπο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτά που υφίστανται προ 1955 εξαιρούνται απο τον νόμο αφού θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα, προσοχή όχι όμως και οι τυχόν αυθαίρετες προσθήκες που μπορεί να γίναν μετα το 55 (όπως στη περίπτωση σου αφού έγινε πρόσφατη

 

ανακαίνιση)...αυτές πρέπει να δηλωθούν!!!!

 

Άρα τις δηλώνεις με Ν.4014 αλλιώς δεν θα μπορεί να μεταβιβάσει...

Edited by nasa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.