Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ισχυρός σεισμός 5,7 βαθμών στην Κεφαλονιά


Engineer

Recommended Posts

Η τοιχοπλήρωση από οπτόπλινθους θα συμπεριφερθεί διαφορετικά αν είναι σφηνωμένη,διαφορετικά αν παρεμβάλλεται αφρός. Μετά είναι και τα ανοίγματα επί αυτής (παράθυρα,πόρτες) που ενισχύουν τις όποιες αβεβαιότητες. Βέβαια,υπάρχει πάντα και η δυνατότητα εφαρμογής λύσεων ξηράς δόμησης για τέτοιας σεισμικότητας περιοχές (+ πιο ρεαλιστικό προσομοίωμα φορέα). Επιπλέον λόγω του οτι η τοιχοπλήρωση παραλαμβάνει μέρος της σεισμική τέμνουσας,μπορεί στην πραγματικότητα σε αντίθεση με το υπολογιστικό προσομοίωμα να δημιουργήσει εύστρεπτο κτίριο.

 

Γνώμη μου είναι,οτι σε τέτοιες περιοχές πρέπει να υπάρχει πιο αυστηρό όριο μετακινήσεων των κεφαλών,πιο δύσκαμπτες κατασκευές και μικρό q.

 

Αν πάλι υπάρξει αστοχία αυτής,δεν είναι και κακό,όπως είπε και ο terry υπάρχει εκτόνωση.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... σε κάποιες αν όχι σε όλες τις περιοχές θα πρέπει να αρχίσει κάποια στιγμή να λαμβάνεται υποχρεωτικά υπόψη η συμβολή της τοιχοποιίας και να σχεδιάζεται. Είναι απαράδεκτο στην Ελλάδα να κάνουμε ένα σωρό απλοποιητικές παραδοχές για την συμμετοχή της τοιχοποιίας. Κατά την γνώμη μου είναι επιτακτική η ανάγκη για την άμεση εφαρμογή του Ευρωκώδικα.

 

 

Ο Ευρωκωδικας δεν αναφερει πουθενα τη συμβολη των τοιχοπληρωσεων.

 

 

Φυσικα και μπορει.

Απλα σου θετει διαταξεις "περιορισμου  βλαβων" οχι συμβολη των τοιχοπληρωσεων στην αναλυση.

 

Ειναι ξακαθαρο νομιζω.

Σιγά σιγά θα έρθουμε να συμφωνήσουμε:

 

"(4) Για τοιχώματα ή ισοδύναμα προς τοιχώματα διπλά συστήματα από σκυρόδεμα, καθώς επίσης και για συστήματα από χάλυβα ή σύμμικτα με δικτυωτούς συνδέσμους, η αλληλεπίδραση με τις τοιχοπληρώσεις μπορεί να αγνοηθεί.

(5) Εάν τα φατνώματα τοιχοπλήρωσης μελετώνται ως μέρος του αντισεισμικού φέροντος συστήματος, η ανάλυση και ο σχεδιασμός πρέπει να γίνονται σύμφωνα με τα κριτήρια και τους κανόνες που δίνονται στο Κεφάλαιο 9 για περισφιγμένη τοιχοποιία."

 

Εμένα, το πρώτο κόκκινο που υπογράμμισα μου λέει ότι "κάτι" μπορεί να αγνοηθεί αλλά κάτι άλλο ΔΕΝ μπορεί να αγνοηθεί.

Το δεύτερο κόκκινο μου λέει ξεκάθαρα πως σχεδιάζεται η τοιχοποιία αν λαμβάνεται υπόψη στο μοντέλο. (Με τις διατάξεις για την φέρουσα τοιχοποιία).

Εν πάσει περιπτώσει, εγώ δεν υποστήριξα από την αρχή ότι ο Ευρωκώδικας σε υποχρεώνει ντε και καλά να λάβεις υπόψη την τοιχοποιία στο μοντέλο. Είναι όμως σε αυτήν την κατεύθυνση. Και εγώ προτείνω λοιπόν, σε περιοχές κατηγορίας ΙΙΙ να λαμβάνεται υποχρεωτικά στο μοντέλο η επιρροή της τοιχοποιίας, κάτι που μπορεί βέβαια να απαιτεί μη γραμμική ανάλυση σε κάθε μελέτη

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνουμε και σου ανεφερα και παραπανω οτι ειναι πολλοι οι λογοι που πρεπει να αγνοεις τις τοιχοπληρωσεις.

 

Σε καθε περιπτωση,  πρεπει να εξασφαλισεις οτι δεν θα αποκολληθουν απο το πλαισιο σου.

Σου δινει οδηγιες και ο κανονισμος γι'αυτο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αγνοείς τις τοιχοπληρώσεις γιατί? Είναι υπέρ της ασφάλειας, έτσι? και για ευκολία στην μελέτη.

Το να σου γίνει έτσι όμως η τοιχοποιία είναι ένα κόστος το οποίο θα μπορούσες να το είχες προβλέψει. Πολύ μεγαλύτερο φυσικά από το κόστος σχεδιασμού και υλοποίησης μέτρων για την τοιχοποιία και για τον φορέα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γινει ετσι Γιαννη.

Γιαυτο σου θετει ορους ο ΕΚ.

 

Δεν μπορεις να διαστασιολογησεις την τοιχοποιια.

Απλα ειναι δυσκολο και δεν σου δινει τα εργαλεια ο ΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

με  ποιον  τροπο  θα  γινει  η  ενταξη  της  τοιχοποιας  στον  φεροντα  οργανισμου  του  κτιριου .,  οι  κανονισμοι 

 το  λενε ;;  νομιζω  και  παλι  θα  εχεις  ζημιες  ,  τις  ζημιες  δεν  θα  τις  αποφυγεις .

θεωρω  οτι   δεν  ειναι  και  πολυ  σωστο  σε  μια  χωρα  σαν  την  ελλαδα  να  γινονται  ακομα 

κτιρια  με  τοιχοποιιες  ,  ενας   τροπος  να  αποφυγεις  ζημιες  στις  τοιχοποιες  ειναι  η  σεισμικη  μονωση 

του  κτιριου  εκει  μπορεις  να  πεις  αν  γινει  μια  σωστη  μελετη    θα  εχεις  πολυ  ικανοποιητικα

αποτελεσματα   ,  εχεις  ομως  μεγαλυτερο  αρχικο  κοστος  κατασκευης , και  συντηρηση  ,  ελενχους

διπλα  τοιχωματα  κλπ κλπ  ,  δεν  ταιριαζει  στην  ελληνικη  κουλτουρα  ( αρπα  κολα  και  γρηγορα  ξερει  ο  μαστορας ).

εγω  δεν  ξερω  αλλο  τροπο, ισως  πιο  ειδικευμενοι  μηχανικοι  να μας  πουν .   

αλλος  τροπος  ειναι  οι  τοιχοι  πληρωσης  να  γινουν  απο  πιο  ελαφρα   και  πιο  ελαστικα  υλικα ,  ωστε 

στην  σεισμικη  καταπονηση  να  μπορουν  να  παρουν πιο  μεγαλες  τασεις .

Link to comment
Share on other sites

εγώ συνάδελφοι θα γίνω λίγο πιο κυνικός (ελπίζω μόνο να μην με θεωρήσετε κακό επαγγελματία) και εξηγούμαι:

 

ποιος λέει ότι τα κτίρια μετά από έναν ομολογουμένως ισχυρό σεισμό δεν θα έχουν βλάβες?

θεωρώ αυτονόητο ότι θα έχουν και επίσης θεωρώ ότι η πιο κύρια δουλειά μας είναι να εξασφαλίσουμε αυτές οι βλάβες να μην είναι καταρχήν στο φέροντα και αν είναι στα δευτερεύοντα να επισκευάζονται

 

τώρα όσον αφορά στην κουβέντα που γίνεται για το αν θα πρέπει να ασχολούμαστε και με τις τοιχοπληρώσεις. Τη θεωρώ ΑΝΟΥΣΙΑ.

 

σε μια κοινωνία μέσα στην αυθαίρετη δόμηση, με συνεργεία(που τα ξέρουν όλα) και που για να τηρήσουν τις ελάχιστες ορθές πρακτικές δόμησης πρέπει να τσακώνεσαι κάθε μέρα,

με πελάτες που ΘΕΩΡΟΥΝ τις αμοιβές μας αναγκαίο κακό, μέσα στα παζάρια, με φέσια,.....και πολλά άλλα που τα συναντάμε κάθε μέρα, ε δεν θα με νοιάξει αν σου σπάσουν όλα τα ντουβάρια

ρε αδερφέ και εννοείται δεν θα κάτσω να το μελετήσω τώρα.

 

πλήρωνε τώρα γιατί στην αρχή δεν ήθελες και με ξέσκισες για την αμοιβή μου

 

πληρωνόμαστε για τις υπηρεσίες μας συνάδελφοι

το στάνταρ είναι να μην σου πέσει η πλάκα στο κεφάλι, τώρα αν θες να μείνουν ανέπαφα και τα υαλοστάσια πλήρωσέ με τι να κάνουμε?

 

δεν μπορείς να πληρώνεις για zastava και να έχεις αναρτήσεις σουπερ και esp και traction control και υπολογιστή ταξιδίου και...και...και

αν πληρώνεις zastava το στανταρ είναι να πάρεις zastava μόνο με τους αερόσακους τίποτα παραπάνω

Edited by chrisven
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

την καλυτερη  επιβλεψη  να  κανεις 

ζημιες σιγουρα  θα  παρεις  σε  τοιχοποιιες  με 

τετοια  σεισμικη  επιταχυνση  και  τοσο  μεγαλες 

αδρανεικες  δυναμεις  .  

Link to comment
Share on other sites

chrisven

 

Μηπως τα κτηρια σχεδιαζονται για να "αστοχησουν"??

 

 

ΥΓ. Το μονο που μπορεις να κανεις και πρεπει να κανεις, ειναι να εξασφαλισεις οτι δεν θα αποκολληθουν και πεσουν στο κεφαλι κανενος ή κανου ζημια σε αυτοκινητα, ομορα κτηρια κτλ. Με λιγα λογια, σεναζ και καλο σφνηνωμα, Τιποτα παραπανω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.