Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογική εγκατάσταση στον ξυλότυπο


George 34

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Ειμαι ηλεκτρολογος σε βιομηχανια. Δεν εχω κανει ηλεκτρολογικη εγκατασταση σπιτιου. Τωρα που φτιαχνω το δικο μου σπιτι, θελησα τα ηλεκτρολογικα να τα κανω μονος μου. Απο διαφορες συζητησεις με εγκαταστατες αποφασησα να ριξω σπιραλ (το μπλε του κουβιδη, DUROFLEX φ13,5 κ φ16 mm) στον ξυλοτυπο, μεσα στο μπετον. Σε καποια σημεια εχω περασει μεσα απο δοκαρι κ κολονα. Σε μια κολονα εχω βγαλει 2 σπιραλ φ40 για το παροχικο καλωδιο. Η συγκεκριμενη κολονα ειναι στο υπογειο και εχει διαστασεις 0,3μ χ 1μ χ 3μ.

 

Η ερωτηση ειναι η εξης... μηπως επηρεαζεται η στατικοτητα του κτηριου? μηπως δεν έπρεπε να περασω μεσα απο κολονα ή δοκαρι? Ο επιβλεπον μηχανικος δεν ειχε προβλημα.

 

θα ηθελα την αποψη σας. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Μήπως να ξεκινήσεις αλλάζοντας επιβλέποντα για το σπίτι σου και συνεχίζοντας αφήνοντας καθαρά τα στοιχεία του Φ.Ο. από ξένα σώματα?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

μη μου λες τετοια... με πιανει πονοκεφαλος!!!!

 

Ειμαι στα τελειωματα, οσον αφορα τα μπετα. τα υπολοιπα σπιραλ τα εριξα στην πλακα. Μόνο σε ένα σημειο για να περασω το καλωδιο απο το ισογειο στο υπογειο το περασα μεσα απο το δοκαρι κ το εβγαλα στην κολονα. περιπου ενα μετρο συνολικα. αφου πεσανε τα μπετα αρχισα να σκεφτομαι μηπως δεν επρεπε. ο μηχανικος μου ειπε να τα ανοιξω να μην ειναι κοντα για να περασει το μπετον. Δεν εχω πειραξει σιδερα.

 

Οσο περισσοτερο το σκεφτομαι χανω τον υπνο μου....

Link to comment
Share on other sites

σου λέω μόνο ότι στον νομό μου σε ΟΛΑ τα σχολεία (συμπεριλαμβανομένου και αυτού που κατασκευάζω τώρα) η νομαρχία (πρωην) κάνει πακτωμένη εγκατάσταση σε ισχυρά και ασθενή με ντουροφλεξ μεσαιου τυπου. Το μόνο πρόβλημα που έπρεπε να αντιμετωπίσεις είναι οι δέσμες σωληνώσεων καθώς και τα παροχικά (φ29-32) να επιτρέψουν την σωστή σκυροδέτηση (δόνηση κλπ.). Οπότε ο μηχανικός σου καλά στα είπε..
 
ΥΓ Το μόνο στο οποίο διαφωνώ είναι η οδεύση σε υποστύλωμα...αυτό είναι φάουλ..σκέψου όμως πόσα χαντρώματα, πόσοι αρούγκανοι απρόσεκτοι ταρζάν ηλεκτρολόγοι υδραυλικοι κλπ που περνάνε μετά τα χτισίματα σκάβουνε και ΚΟΒΟΥΝΕ ότι βρούν μπροστά τους... Όπότε 1 σωλήνα του μέτρου σε 1 κολώνα και χωρίς να έχεις πειράξει σίδερα επικάλυψη κλπ δεν είναι να πέσεις να πεθάνεις..
Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο συνάδελφος που επιβλέπει το έργο δεν έδωσε όση σημασία πρέπει για το ζήτημα, αν και ξέρει το έργο καλύτερα. Οι οδεύσεις σωληνώσεων μέσα από τον φ.ο. γενικά πρέπει να αποφέυγονται έως απογορεύονται, ειδικά αν πρόκειται για δοκάρια και κολόνες. Ανάλογα απο τη θέση που περνάνε οι σωληνώσεις αυτές μπορεί να είναι από μικρό έως σοβαρό πρόβλημα.

Ο μόνος αποδεκτός τρόπος για να περάσεις σωληνώσεις μέσα από το φ.ο. είναι να το προβλέπει η μελέτη.

Αίσθηση μου είναι ότι ειδικά τα δύο Φ40 είναι πολύ... Ζήτα από ένα συνάδελφο Π.Μ. που να ασχολείται με στατικές μελέτες και εφαρμογές Να δει το έργο.

Link to comment
Share on other sites

σου λέω μόνο ότι στον νομό μου σε ΟΛΑ τα σχολεία (συμπεριλαμβανομένου και αυτού που κατασκευάζω τώρα) η νομαρχία (πρωην) κάνει πακτωμένη εγκατάσταση σε ισχυρά και ασθενή με ντουροφλεξ μεσαιου τυπου. Το μόνο πρόβλημα που έπρεπε να αντιμετωπίσεις είναι οι δέσμες σωληνώσεων καθώς και τα παροχικά (φ29-32) να επιτρέψουν την σωστή σκυροδέτηση (δόνηση κλπ.). Οπότε ο μηχανικός σου καλά στα είπε..

Και επειδή το κάνει η νομαρχία είναι σωστό;

Διαφωνώ 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα δημόσια κτίρια θα έπρεπε να είναι πρότυπο, αλλά όπως δυστυχώς φάνηκε και στα τελευταία γεγονότα μάλλον είναι παραδείγματα προς αποφυγή.
 

σκέψου όμως πόσα χαντρώματα, πόσοι αρούγκανοι απρόσεκτοι ταρζάν ηλεκτρολόγοι υδραυλικοι κλπ που περνάνε μετά τα χτισίματα σκάβουνε και ΚΟΒΟΥΝΕ ότι βρούν μπροστά τους... Όπότε 1 σωλήνα του μέτρου σε 1 κολώνα και χωρίς να έχεις πειράξει σίδερα επικάλυψη κλπ δεν είναι να πέσεις να πεθάνεις..

Με την ίδια λογική, επειδή ο ιδιοκτήτης μπορεί να κόψει ένα υποστύλωμα για να ανοίξει το σαλόνι του να μην το κατασκευάσουμε καν.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.