Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pilotis


user29

Recommended Posts

Κάνουμε τα τρανά περίτρανα.

Απ' ότι κατάλαβα ο sermix δεν θέλει ή δεν έχει την δυνατότητα να υλοποιήσει υπόγειο ώστε να βολέψει πάρκιν και λεβητοστάσιο. Γι΄ αυτό και μας έστειλε μία κάτοψη με χώρους που βλέπουμε συνήθως σε υπόγεια, αυτοί να βρίσκονται σε πιλοτή.

Αν αφαιρέσει το μεσαίο τοιχίο επί της πρόσοψης, θα αναγκαστεί να αυξήσει τις αντίστοιχες διαστάσεις στα δύο εκατέρωθεν υποστηλώματα.

Αποτέλεσμα θα ήταν τα δύο οχήματα να ταυτιστούν με τον νοητό διάδρομο προσπέλασης προς την είσοδο, που δεν θα επιθυμούσε κάτι τέτοιο ο sermix.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...σε μονοκατοικια.... 100 τ.μ καλυψη

 

στο ισογειο υπαρχουν 30 τ.μ γραφειο

20 τ.μ κλιμακοστασιο...

 

κανονικα το κλιμακοστασιο δνε μετρα στην δομηση ομως εμενα θελουν να μου το μετρησουν επειδη ειναι μονοκατοικια...

 

στον ΓΟΚ δεν εχω διαβασει για τετοιους διαχωρισμους

 

ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

'Έχω κι εγώ μια ερώτηση.....

αν έχω ύψος pilotis 2,70μ, το ύψος του εξώστη του 1ου ορόφου που βλέπει στον δρόμο μπορεί να είναι 2,70 μ? ή πρέπει να είναι στα 3,00 μ?

Link to comment
Share on other sites

Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους ή χώρους παραχωρημένους σε κοινή χρήση, κατά το άρθρο 12, πρέπει να βρίσκονται σε ύψος τουλάχιστον 3 μ. από κάθε σημείο της στάθμης του πεζοδρομίου ή της οριστικής στάθμης του παραχωρημένου χώρου.

Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους σε ύψος μικρότερο από 5 μ. πρέπει να βρίσκονται τουλάχιστον 0,50 μ. μέσα από το άκρο του κρασπέδου του πεζοδρομίου σε οριζόντια προβολή.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο.

καθαρό το ύψος ή η τελική στάθμη του εξώστη να είναι στα 3,00 μ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. θα ήθελα να κάνω τρεις ερωτήσεις.

1η Σε νέα άδεια που θα βγάλω , ο χώρος που θα χαρακτηρίσω ως piloti , απο τις τέσσερεις πλευρές του πόσες μπορω να κλείσω με τοιχοποιία?

2η Ο χώρος του λεβητοστασίου θα γίνει στο ισόγειο , στο 50% του υπολοίπου , πλην της pilotis , αυτο θα μετρήσει στη δομηση έτσι ?

3η Στη κλειστή θέση σταθμευσης που θα κάνω στο ισόγειο ,σκέφτομαι να κάνω ενα w.c μέσα σε αυτή , μαλον μετράει και αυτο στη δομηση ετσι?

Είμαι νέος στο χώρο οποτε συγχωρέστε μου αν ρψταω ευνοητα πράγματα.

Ευχαριστώ.:(

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να είναι ετσι αφου το ΦΕΚ 749/10-8-1987 "καθοριμος ειδικών όρων ως προς τη δόμηση και διαμόρφωση των χώρων σταθμευσης αυτοκινήτων κτλ"

ορίζει στο αρθρο 2 παρ. 2 οτι " Ο στεγασμένος υπέργειος χώρος του κτιρίου στάθμευσης αυτοκινήτων δεν προσμετράται στο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου χωρις υπέρβαση σε κάθε περίπτωση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους του κτιρίου , του μέγιστου επιτρεπόμενου ποσοστού κάλυψης του οικοπέδου κτλ"

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξε ο Σουφλιάς!!! Μετράει στη δόμηση κανονικά όπως και όλοι οι υπέργειοι χώροι στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.