Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pilotis


user29

Recommended Posts

Νομίζω ότι θυμάμαι 3 χρόνια πριν που συζητούσα με μια φίλη

που εργαζόταν στην πολεοδομία μου είχε πει ότι μπορεί να επεκταθεί

η pilotis έξω από το κτίριο, όταν δεν επαρκεί ο χώρος για

θέσεις parking.

Στην περίπτωσή μου η pilotis αν αφαιρεθεί το τμήμα της εισόδου είναι

80 τμ και έχω 5 διαμερίσματα..

 

Πώς μπορώ να βρω απόλυτη απάντηση σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου έδωσα μια απόλυτη απάντηση.

Το όχι αφορούσε ότι δεν μπορείς να βάλεις pilotis πέραν της οικοδομικής γραμμής.

 

Τώρα κάνεις διαφορετική διατύπωση. Αν μπορεί η pilotis να είναι πέραν του περιγράμματος των άλλων ορόφων. Δεν τους ονομάζω κτίριο διότι και η Pilotis κτίριο είναι.

Σε αυτό η απάντηση φυσικά είναι ΝΑΙ, μπορείς.

 

Φυσικά αρκεί να μη βγαίνει εκτός Ο.Γ. να μη υπερβαίνει τον ΣΚ, να έχει τις απαιτούμενες αποστάσεις κλπ που προβλέπει ο ΓΟΚ για τα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Didonis.

Σε μια πολεοδομία όμως, άκουσον-άκουσον, ζήτησαν να μην επικοινωνεί η οροφή των θέσεων στάθμευσης με τον Α' όροφο της κύριας οικοδομής!!!!!

Και φυσικά έβαλα κάγκελα, στο σχέδιο, για να μην πλακωθούμε στο ξύλο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Για να βγάλω για παράδειγμα σε 100 τ.μ. ένα τμήμα κατοικία και το υπόλοιπο pilotis, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ποσοστό που επιτρέπεται και κάποιο μέγιστο ύψος? Δηλαδή, π.χ, το 50% πρέπει να είναι pilotis και το ύψος 3 μ.? Πόσο μετράει στην κάλυψη και πόσο στη δόμηση? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλο το οικοδόμημα μετράει κάλυψη

Το κτιστό (50%) θα μετρήσει στον συντελεστή και στον όγκο. Η pilotis (>=50%) θα πρέπει να είναι ενιαία με καθαρό ύψος max 3,00m. και το δάπεδό της +- 0,50μ. από τον περιβ. χώρο. Μπορεί όμως να δημιουργείται και σε διαφορετικά επίπεδα που να επικοινωνούν μεταξύ τους.(Δεν μετράει στον ΣΔ. ούτε στον όγκο)

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία ερώτηση σχετικά με pilotis...

 

Επιτρέπεται pilotis σε μονοκατοικία, εντός σχεδίου σε μικρό οικισμό<2000κατοικων;

πχ αν στο ισόγειο σε κάλυψη 70τμ, τα 45 είναι στεγασμένος χώρος με υποστηλώματα (άρα pilotis), τα 25τμ κατοικία και στον όροφο άλλα 50 τμ δόμηση και τα υπόλοιπα 20 κενά, ουρανός! Προφανώς τα 25τμ του ισογείου δεν θα μπορούσαν να θεωρηθούν χώρος κλιμακοστασίου <30τμ και να μην μετρήσουν καθόλου!...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου απαγορεύεται ρητώς η πυλωτή (ΦΕΚ181Δ, Αρθρο 7, παρ. 12), εκτός και αν κάνεις τίποτα πατέντες καθώς στο Ελλάντα όλα επιτρέπονται, τίποτα δεν απαγορεύεται που λέει και ο λαικός τροβαδούρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα

 

Σχεδιάζω 2 μονοκατοικίες με pilotis (βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο και είναι μεσοτοιχία η μία με την άλλη) και ξεχωριστές εισόδους.

Τα 2 κλιμακοστάσια στην pilotis μπορούν να είναι από 30 τμ το καθένα ή 30 τμ και τα 2, αν θεωρήσουμε ότι και 30τμ το καθένα να είναι ο ελεύθερος χώρος που παραμένει είναι μεγαλύτερος του 50%;;;;

 

ο νόμος αν δεν κάνω λάθος λέει για κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου αλλά δεν ξέρω αν εννοεί κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα,

 

να ρωτήσω αν κανένας συνάδελφος γνωρίζει το ΦΕΚ το οποίο επιβάλει ελάχιστο μήκος ανοίγματος γκαραζόπορτας που οδηγεί σε πιλοτί πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!

Μπορει να μου απαντήσει κανεις στο εξης: Σε διώροφη οικοδομη επι pilotis με κάλυψη 80τ.μ , εχω στον 1o και 2ο όροφο μεζονέτα , ενω στο ισόγειο 10 τ.μ. κλιμακοστασιο , 30 τ.μ. κατοικια , 40 τ.μ. pilotis - Προσμετρώνται στη δόμηση τα 10 τμ. κλιμακοστασίου επειδή υπάρχει και κατοικία ή όχι ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.