Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pilotis


user29

Recommended Posts

 

Όποιος έχει είσοδο οχημάτων στο οικόπεδό του πρέπει να πάρει άδεια από το Δήμο του, τον αριθμό της οποίας αναγράφει πάνω στην πινακίδα απαγόρευσης της στάσης και στάθμευσης, που τοποθετεί στην εν λόγω είσοδο.

Αν δεν υπάρχει αυτή η άδεια δεν γνωρίζω αν μπορεί κανείς να σε κάνει τίποτα αν σταθμεύσεις μπροστά στην είσοδό του.

 

Απλως σε γραφει η αστυνομια για παρανομη σταθμευση πανω σε ραμπα και εμποδιση αυτοκινητου να εξελθει απο τον χωρο .

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί τότε να πληρώνει κανείς στο Δήμο του για να πάρει αριθμό αδείας προκειμένου να βάλει μια πινακίδα απαγόρευσης της στάσης & στάθμευσης;

Μήπως γιατί αν δεν έχει βάλει αυτήν την πινακίδα δεν μπορεί να κάνει τίποτα η τροχαία σ' αυτόν που θα παρκάρει μπροστά στην είσοδό του;

 

Στο άρθρο 34 του Κ.Ο.Κ. παράγραφος 3 αναφέρει:

"3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:

α) ...

β) β) Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας

ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η

είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής.

γ) Σε θέση από την oπoία παρεμπoδίζεται όχημα πoυ σταθμεύει κανoνικά

να εξέλθει από τo χώρo πoυ έχει σταθμεύσει."

 

Φαντάζομαι adadim σ' αυτό το άρθρο του Κ.Ο.Κ. αναφέρεσαι.

Το ερώτημα όμως που έθεσα στην αρχή, εξακολουθεί να με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια αυτο με το Δημο πρωτη φορα το ακουω . Στην Αθηνα (Αττικη) βαζει ο καθενας μια ταμπελα : απαγορευεται η σταθμευση και τελειωσε το θεμα . Με το που θα τον κλεισουν , αν καλεσει την τροχαια , ερχεται και κοβει το προστιμο . Της φτανει να δει γκαραζοπορτα η ραμπα .

Στην Θεσσαλονικη παλι απο οσο ξερω απο κολλητους που εχω εκει , στο κεντρο διπλοπαρκαρετε συνεχως και αφηνετε και 1χαρτακι στο παμπριζ με το ονομα σας και το τηλ το κινητο για να σας παρουν τηλ , να τους απεγκλωβισετε και να παρκαρετε μετα εσεις στη θεση που μολις αφησαν .

Οποτε ποια αδεια απο το Δημο ; Aνεκδοτο μου φανηκε αυτο (δεν λεω οτι δεν εχει βαση , ισως και να εχει , αλλα αμφιβαλλω παρα πολυ κατα ποσο εφαρμοζεται μια τετοια πιθανολογουμενη διαταξη στην Ελλαδιτσα μας )

Link to comment
Share on other sites

'Οντως είναι λίγο αστείο, αλλά η ράμπα που κατασκευάζεται χωρίς άδεια είναι παράνομη. Κανονικά πρέπει να γίνει βύθιση κρασπέδου την οποία από όσο ξέρω την πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Στη Θεσσαλονίκη χρησιμοποιείται αρκετά αυτή η διάταξη. Οχι ότι αν δεν έχεις ταμπέλα απαγόρευσης παρκαρίσματος θα σε γράψουνε αλλά μερικοί το κάνουν για να είναι σίγουροι. Ιδίως στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης δεν υπάρχει τροχαία πουθενά. Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να γίνεται αυτό το πράγμα, ώστε να μη βλέπεις παντου παρκαρισμένα πάνω στα πεζοδρόμια

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κατα τον ΓΟΚ το κλιμακοστασιο στο ισογειο δεν υπολογιζεται στη δομηση εφόσον το ισογειο ειναι PILOTIS !!!

Στη περιπτωση ομως που ενα κομματι του ισογειου ειναι δομημενο και το υπολοιπο PILOTIS τι γινεται ;;;

 

Σημειωση: στο ισογειο υπαρχει γραφειο και κλιμακοστασιο σε επαφη μεταξυ τους και το υπολοιπο κομματι ειναι PILOTIS (ανω του 50% της κατοψης του ισογειου)

 

Βάλε σε παρακαλώ τόνους στη δημοσίευσή σου.

Τον τίτλο τον διόρθωσα εγώ.

Myri

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η pilotis είναι πάνω από 50 % τότε δεν μετράει ...

περιορισμός κλιμακοστασίου: Μέγιστο εμβαδόν: 30 τ.μ

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ας πούμε ότι έχουμε επιφάνεια pilotis 100m2

 

και από αυτά 20 είναι κλιμακοστάσιο και 25 είναι γραφείο και το υπόλοιπο όλο ελεύθερος - ημιυπαίθριος χώρος pilotis.

 

20+25 < 50%x100 <=> 45<50

 

Άρα στη δόμηση ισογείου βάζουμε 45μ2 ή 25μ2 καθώς τα 20 είναι χώρος κλιμακοστασίου ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κλιμακοστάσιο σου στην πιλωτή είναι < ή ίσο με 30τ.μ. τότε δεν προσμετράται στην δόμηση. Δεν μπορείς να κλείσεις πάνω από το 50% της πιλωτής σου.Στο παράδειγμα σου δόμηση είναι μόνο 25τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πότε, βάση γοκ, δεν προσμετράμε το κλιμακοστάσιο και τα τετραγωνικά της πιλωτής ΄του ισογείου μιας πολυκατοικίας.

Δε το θυμάμαι ακριβώς, αλλά είναι από το 50 τοις εκατό της πραγματοποιούμενης δόμησης αφαιρεις το κλιμακοστάσιο, και η πυλωτή πρέπει να είναι λιγότερα τετραγωνικά από αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.