Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποβολή από τους μηχανικούς κατάστασης έγγραφων συμφωνιών έως 20/02/2014.


anilia

Recommended Posts

ρε παιδιά, εγώ νόμιζα

 

α) οτι συμφωνητικό κάνουμε με τον πελάτη, όταν η αμοιβή μας διαφέρει από την νόμιμη.

 

β) και οτι αφού θέμα νόμιμης αμοιβής τίθεται μόνο σε έκδοση οικοδομικών αδειών και ρυθμίσεις 4178, ΜΟΝΟ σε αυτές τις περιπτώσεις έκανα συμφωνητικό, και πάλι με την προϋπόθεση οτι η αμοιβή μου διέφερε από την νόμιμη...

 

δηλ. για βεβαιώσεις μηχανικού και για αμοιβή για έκδοση άδειας λειτουργίας καταστήματος, δεν έκανα συμφωνητικό...

Edited by ipoV
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω, δεν είναι κάτι καινούριο απλά κάτι που έχει το taxheaven στο ημερολόγιο περασμένο από το 2011 που βγήκε η απόφαση. Τυπικά ισχύει από τότε απλά κάθε χρόνο (τελευταία στιγμή) αναβάλετε. Δεν είναι καινούριο. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή ζούμε έναν κλεφτοπόλεμο, εφορία-μηχανικοί για καλό και για κακό αρχιστε να ανεβάζετε που και που κανένα συμφωνητικό (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου) στο ΤΕΕ γιατί θα βγούνε κάποια στιγμή και θα μας γ....σουν με κανένα πρόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω ηδη  ανεβασει στο ΤΕΕ ολα τα συμφωνητικα  που αφορουν  ειτε τακτοποιησεις(4014/4178)  ειτε οικ.αδειες.Ας τα κανουν οτι θελουν μετα... :???:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ανεβάσει όλα όσα ζητάει το ΤΕΕ για όλες τις εργασίες μέχρι και σήμερα......

Link to comment
Share on other sites

... έκανες και συμφωνητικά που ΜΟΝΟ χρειάστηκε η έκδοση βεβαίωσης ... (δεν έιχαν αυθαιρεσίες) ?

Link to comment
Share on other sites

Eγω προσωπικα  μεχρι στιγμης εχω δωσει βεβαιωσεις σε αυθαιρετα που εχω ηδη τακτοποιησει . Αλλα δεν θα κανω συμφωνητικο σε βεβαιωση χωρις αυθαιρεσιες.Στην περιπτωση αυτη, δεν εχω μια νομιμη αμοιβη που οριζεται απο το ΤΕΕ και εγω αμοιβομαι με λιγοτερα .Ετσι το καταλαβαινω. Οπως πχ εκοψα αποδειξη με την αμοιβη μου για απλη αποτυπωση ενος χωρου φροντιστηριου, χωρις συμφωνητικα και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.