Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

 

οι μαγικές λέξεις είναι με κόκκινο,...."όπως καταλαβαίνω" και "ίσως"

εγώ πάλι ελπίζω να είναι έτσι αλλά δε το νομίζω

 

αυτή είναι η ουσία και ο λόγος που το έθεσα..

όπως το βλέπω εγώ και χωρίς άλλη διευκρίνηση... βεβαίωση του 4014 σήμερα συνεπάγεται υποχρέωση ένταξης στον 4178 με ό,τι αυτός ορίζει... νεα πρόστιμα,..

)

Κανετε λάθος και μια προσεκτικοτερη αναγνωση της αποφασης θα σας επειθε για τους ισχυρισμους μου.

 

2. Δηλώσεις που έχουν υπαχθεί και ολοκληρωθεί κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υπάγονται μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου στις διατάξεις του Ν.4178/2013 μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία που προβλέπεται. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τον εξουσιοδοτημένο μηχανικό στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Τα στοιχεία της δήλωσης, οι πληρωμές καθώς και τα ήδη υποβληθέντα σχέδια μεταφέρονται σε νέα δήλωση τα στοιχεία της οποίας συμπληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν 4178/2013, όπου απαιτείται. Από

το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ εκδίδεται νέα πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν 4178/2013 μετά την καταβολή του ποσοστού ανταπόδοσης κατά τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 10 του Ν.4178/2013.

 

3. Δηλώσεις που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του Ν. 4014/2011 και δεν έχουν ολοκληρωθεί υπάγονται στις διατάξεις του Ν. 4178/4014 προκειμένου να ολοκληρωθούν. Για την μεταφορά των στοιχείων και την έκδοση των σχετικών πράξεων υπαγωγής και βεβαιώσεων απαιτείται αίτηση του ενδιαφερομένου μέσω του εξουσιοδοτημένου μηχανικού στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ. Τα στοιχεία της δήλωσης οι πληρωμές καθώς και τα ήδη υποβληθέντα σχέδια μεταφέρονται αυτομάτως σε νέα δήλωση η οποία συμπληρώνεται, όπου απαιτείται, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν 4178/2013. Μετά την πληρωμή του ποσοστού ανταπόδοσης, η καταβολή του υπολοίπου του ενιαίου ειδικού προστίμου καθώς και η ολοκλήρωση της διαδικασίας υπόκειται στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 και της παρούσας.

 

Στην πρωτη περίπτωση (ολοκληρωμενες υπαγωγες 4014) μιλα για απλη μεταφορα της δηλωσης και συμπληρωση τυχον προσθετων στοιχειων που ζητα ο 4178

 

Στην δευτερη περιπτωση (μη ολοκληρωμενες υπαγωγες 4014) γινεται ειδικη αναφορα περαν της μεταφορας των στοιχειων και για καταβολη του υπολοιπου προστιμου.

 

Δυο εντελως διακριτες και διαφορετικες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου και μου έβγαλε τα εξής στοιχεία:

 

....μου επιδόθηκαν στοιχεία όπως:
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο
4. Τίτλοι ιδιοκτησίας
5. Νομιμοποιητικά στοιχεία
6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι:
Στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα
βεβαιώνω ότι:
Στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα.
Ημερομηνία αυτοψίας: [05/09/2013] (*)

 

 

- πρόκειται για λάθος του συστήματος;

και δεν υπάρχουν αιτήσεις για επιστροφή δήλωσης κτλ..

 

Πώς γίνεται να βεβαιώνω ότι δεν υπάρχει κτίσμα και να μου έχει επιδοθεί στέλεχος Ο.Α., κτλ.

Υπόψη ότι το τσέκαρα χωρίς άδεια αν και στα αδόμητα δεν ήταν απαραίτητο

Edited by konstantinos~
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ 5/9  οι υποθηκοφυλακες θελουν βεβαιωσεις 4178 και δε δεχονται με 4014 και ας εχουν περιθωρια βαση χρονολογιας εκδοσης !!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ 5/9  οι υποθηκοφυλακες θελουν βεβαιωσεις 4178 και δε δεχονται με 4014 και ας εχουν περιθωρια βαση χρονολογιας εκδοσης !!!

  παντως,  υπαρχει και η επιστολη Αλεξιαδη....η οποια  ελεγε τα αντιθετα...

 

[με την οποια  κανεις  δεν συμφωνουσε...]

 

ακομα και οι συμβ/φοι στο δικο τους φορουμ ήταν αντιθετοι ως προς την ισχυ αυτης της επιστολης...

 

δες και αυτο

 

http://forum.hellenicnotaryassociation.gr/viewtopic.php?f=5&t=644&start=20

 

και, οπως φαινεται, οι υποθηκοφυλακες αρνουνται, 

με βαση "εγγραφο του συλλογου τους" οπως ειπε   κ α ι    προ 2-3 ημερων ενας φιλος μας.

αρα...περιμενουμε διευκρινιστικες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δε περιμενω τιποτα....ξαναεkδιδω με 4178 και βαζω αμοιβη ΜΗΔΕΝ και γραφω και σχολια απο κατω....

 

δεν θα κατσω να μιλαω στα τηλ με πελατη-συμβολαιογραφο και να σκαω...

 

 

αντε αρκετες σκοτουρες εχουμε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

σωστός και πρακτικός...

εξάλλου ως γνωστόν όλοι οι υπόλοιποι θα τα ρίξουν στον μηχανικό...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου και μου έβγαλε τα εξής στοιχεία:

 

....μου επιδόθηκαν στοιχεία όπως:

1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας

2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια

3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο

4. Τίτλοι ιδιοκτησίας

5. Νομιμοποιητικά στοιχεία

6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι:

Στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα

βεβαιώνω ότι:

Στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα.

Ημερομηνία αυτοψίας: [05/09/2013] (*)

 

 

- πρόκειται για λάθος του συστήματος;

και δεν υπάρχουν αιτήσεις για επιστροφή δήλωσης κτλ..

 

Πώς γίνεται να βεβαιώνω ότι δεν υπάρχει κτίσμα και να μου έχει επιδοθεί στέλεχος Ο.Α., κτλ.

Υπόψη ότι το τσέκαρα χωρίς άδεια αν και στα αδόμητα δεν ήταν απαραίτητο

και εγώ έβγαλα για αδόμητο και την ίδια απορία έχω και εγώ!!!Μάλλον το ξέχασαν και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 
είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω την τακτοποίηση αυθαιρέτου. έχω εκδώσει μόνο βεβαίωση μη αυθαιρεσιών με τον 4014. σε μια συζήτηση με γνωστό, συνάδελφο είχα καταλάβει ότι υπάρχουν διάφορες φάσεις υπαγωγής και οτι για την έκδοση της βεβαίωσης μεταβίβασης αρκεί να συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία του ακινήτου κ των ιδιοκτητών καθώς κ περιληπτικά τον τύπο αυθαιρεσίας, χωρίς να υποβάλω τα δικαιολογητικά, να συντάξω τεχνική έκθεση κτλ. και να κάνω υποβολή. Έτσι είμαι στην αρχική υποβολή και εκδίδω τη βεβαίωση, προχωρούν τα συμβόλαια και πληρωμή προστίμου, σύνταξη του πλήρη φακέλου και τελικά ολοκλήρωση της δήλωσης γίνεται εν καιρό. Από το εγχειρίδιο χρήσης του συστήματος του ΤΕΕ βλέπω ότι η σειρά ορίζεται διαφορετικά. Την έκδοση βεβαιώσεων για τυχόν ταυτόχρονη μεταβίβαση του ακινήτου την παρουσιάζει στο τελευταίο στάδιο, μετά την ολοκλήρωση της δήλωσης. Αυτό ίσχυε πάντα ή είναι αλλαγή του 4178? του τέστιν... οι ιδιοκτήτες καίγονται για την πώληση, αλλά εγώ δε μπορώ να κάνω τπτ να επισπεύσω τη διαδικασία..?..  Δεδομένου και του ότι είναι η πρώτη περίπτωση που αναλαμβάνω και ότι πρέπει να το τρέξω, φοβάμαι για λάθη, οπότε αρχίζω τις ερωτήσεις εδώ.
 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αναφορά σου συνάδελφε αλλά...

αυτό που πολύ ξεκάθαρα γράφεις, ότι θα πληρώσουν ΜΟΝΟ το ανταποδοτικό τέλος, γιατί δε το λέει έτσι ωραία και απλά ο νέος νόμος?

Και αυτό που λένε για επιστροφή προστίμων, σε περίπτωση που το νέο πρόστιμο είναι μικρότερο, που αναφέρεται? μόνο στις μη περαιωμένες υποθέσεις? μπορεί.. αλλά δεν είμαι βέβαιος.

Και τι θα γίνει με τα αποδεικτικά παλαιότητας που ζητάει ο 4178 που είναι διαφορετικά από τον 4014? 

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να διευκρινιστεί άμεσα.. σε περίπτωση που δεν πουν τίποτα, τότε ένταξη στον 4178 σημαίνει μεταξύ άλλων και νέα πρόστιμα

Συνάδελφοι, προκύπτει και ένα θεμελιώδες ερώτημα: Σε ποιού ιδιοκτήτη τα στοιχεία θα γίνει η υπαγωγή - μεταφορά στον 4178? Παλιού ή νέου? Μιλάω για τις "ολοκληρωμένες" και ειδικά αυτές που εξέδωσαν Βεβαιώσεις και για τις οποίες συνετελέσθηκε δικαιοπραξία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.