Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι...

 

Θέλω την άποψη σας αν εγώ τα βλέπω στραβά τα πράγματα ή αν όντως είναι έτσι...  :-x

 

Έδωσα βεβαίωση σε πελάτη με ημ/νία βεβαίωσης 05/09/2013... Η αυτοψία είχε γίνει 03/08/2013 την οποία και σημείωσα στο σύστημα και η οποία εμφανίζεται στην Βεβαίωση... Ο άνθρωπος πήγε εχθές να κάνει τα συμβόλαια του και η συμβολαιογράφος του ζήτησε ΝΕΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ καθώς όπως λέει η αυτοψία έγινε πριν την ψήφιση του νέου νόμου 4178 (08/08/2013) και το κτηματολόγιο δεν την δέχεται. Μάλιστα του ζήτησε η Βεβαίωση να έχει ημερομηνία αυτοψίας 02/09/2013, ημέρα έναρξης της λειτουργίας της πλατφόρμας!!!!!! Δεν μπορώ να το καταλάβω...

 

Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω?? Να ζητήσω από το ΤΕΕ να μου επαναφέρει το σύστημα?? Και αν ναι, γνωρίζετε μήπως την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω και πόσο καιρό διαρκεί??? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα διαρκεί και γίνεται από την καρτέλα αιτήσεις αν και δε νομίζω πως συμφωνώ μ' αυτά που λέει η συμβολαιογράφος...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν συμφωνώ και εγώ με τη συμβολαιογράφο, άλλα επικοινώνησε με το κτηματολόγιο (Καλαμαριάς Θεσσαλονίκη) και της είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή (αναφέρθηκε και σε μια ανακοίνωση, νομίζω, του συλλόγου τους που αναφέρει κάτι τέτοιο, χωρίς να ξέρω όμως κάτι παραπάνω).

 

Nzerman για την καρτέλα αιτήσεις που μου αναφέρεις, πρέπει να εννοείς την καρτέλα που υπήρχε στην πλατφόρμα του 4014, γιατί κάτι ανάλογο για την 4178 δεν βρίσκω... Επομένως θέλει άλλο τρόπο...  

Link to comment
Share on other sites

1) Η Υ.Δ. που θα συνοδεύει τη βεβαίωση για αδόμητο θα έχει την μορφή του νόμου 4014, με τις κατάλληλες τροποποιήσεις παραθέτω ότι ο ιδιοκτήτης αφού γραφτούν τα στοιχεία του θα δηλώνει ότι:

 

 

α) εξουσιοδοτώ την ............... Πολιτικό Μηχανικό  με ΑΜ ΤΕΕ ................. για να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την έκδοση Βεβαίωσης Μηχανικού (Σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ.1α του Ν.4178/2013).

β) δηλώνω ότι στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο – αγροτεμάχιο δεν υπάρχει κτίσμα, δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου.

 

Χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο;

2) Είναι υποχρεωτικό το γνήσιο υπογραφής της Υ.Δ. ; 

Link to comment
Share on other sites

Εξουσιοδότηση για βεβαίωση δεν έκανα ποτέ. Το λεκτικό της ΥΔ (που θέλει γνήσιο υπογραφής) ήταν αυτό περί μη ύπαρξης αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Εξουσιοδότηση για βεβαίωση δεν έκανα ποτέ. Το λεκτικό της ΥΔ (που θέλει γνήσιο υπογραφής) ήταν αυτό περί μη ύπαρξης αυθαιρέτων.

Εσύ βάζεις μόνο το β) και τέλος. Γνήσιο υπογραφής παίρνεις για την ΥΔ;

 

Υ.Σ. Εγώ μετά από καιρό κατέληξα να βάζω και την εξουσιοδότηση σε μια ΥΔ (ενδεχομένως πλεονασμός)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, οπωσδήποτε γνήσιο υπογραφής. Μάλιστα, τους δίνω 2 αντίγραφα και κάνουν και τα 2. Το ένα το κρατάω εγώ και το άλλο αυτοί, μήπως και το ζητήσει κανένας (συμβολαιογράφος).

 

χάιδω διόρθωσε το προφίλ σου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχω αγοράσει ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα για τέτοιο σκοπό!!! Πιστεύω ότι ΙΔΙΩΣ για τον 4014, το σύστημα του ΤΕΕ ήταν μια χαρά και ξεκάθαρο... ο νόμος ήταν άθλιος.

 

Γενικά αυτές οι εταιρίες "δορυφόροι" με τα προγράμματα "κατά παραγγελία" από το ίδιο το ΤΕΕ, διότι τα δικά του είναι δύσκολα, μου έχουν κάτσει στο λαιμό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.