Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση χορήγησης βεβαίωσης ηλεκτροδότησης ακινήτων από τις Δ.Ο.Υ.


ilias

Recommended Posts

καταλαβα.

Η αδεια ειναι του 2009 και ειναι θεωρημενη για ρευμα απο ΥΔΟΜ απο Μαρτη του 2012.

Σε σχεση με την ΔΟΥ οκ γλυτωνουμε.

Με το ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To IKA είναι ανεξάρτητο κράτος....Λιχτενστάιν πχ!!!!! Μπορείς να πάρεις ρεύμα χωρίς να έχεις βάλει όλα τα μεροκάματα. Πρέπει όμως εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος (νομίζω δεκαετία) να μπουν όλα αλλιώς πέφτουν πρόστιμα. Καλό είναι να ρωτήσετε στο ΙΚΑ πόσα ημερομίσθια υπολοίπονται για έχει ο ιδιοκτήτης μία εικόνα για τις υποχρεώσεις του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μμμ ναι αυτο ισχυει δυστυχως με το ΙΚΑ. κατανοητό.

ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια έχω και εγώ μια υπόθεση λιγο περίεργη... οικοδομή με αδεια του 79, πηρε σφραγιδα ρευματοδοτησης το 2014 σαν αδεια προ 1983! τωρα πάμε δου το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου? ή μονο με το ταπ παμε στην δεη?

Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ) έτσι και αλλιώς απαιτείται από τον ΔΕΔΔΗΕ για αρχική ρευματοδότηση ή κατόπιν τροποποίησης της ηλεκτρικής εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω και εγώ μια υπόθεση λιγο περίεργη... οικοδομή με αδεια του 79, πηρε σφραγιδα ρευματοδοτησης το 2014 σαν αδεια προ 1983! τωρα πάμε δου το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου? ή μονο με το ταπ παμε στην δεη?

το πιθανότερο με βάση το συνημμένο έγγραφο να μην απαιτείται στην δική σου περίπτωση βεβαίωση από τη ΔΟΥ. Για πιο σίγουρα κάνε και την ερώτηση στην αντίστοιχη υπηρεσία.

καταργηση βεβαιωσης ηλεκτροδοτησης απο τις ΔΟΥ ΑΠΟ 1-1-2014.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Ξανανοίγω την κουβέντα, μιας και σήμερα ασχολήθηκα με το θέμα.

 

ΟΛΑ όσα βρίσκω στο διαδίκτυο (νήματα, άρθρα κ.λπ.) δηλώνουν πως ο έλεγχος ΕΚΚΟ συνεχίζεται για τις οικοδομές που κατασκευάζονται με αυτεπιστασία. Ούτε απ' το νόμο, ούτε απ' την εγκύκλιο καταλαβαίνω κάτι τέτοιο.

 

Κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

σε 4 ο.α που ηλεκτροδότησα τελευταία (μετά τις αρχές 2014 και έκτοτε)

όχι μόνο δεν μου ζητήθηκε ΕΚΚΟ

αλλά ούτε καν πήγανε στη ΔΟΥ

 

(τους ζητήθηκε από τη ΔΕΗ

1. Σχέδιο ηλεκτρεγκαστατάτη με την απόδειξή του της Π.Υ

2.Θεωρημένη Ο.Α από ΥΔΟΜ

3.Βεβαίωση τ.μ από το Δήμο)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα σε όλους: ελπίζω να νεκρανάστησα το νήμα άδικα αλλά πρώτη φορά άκουγα τέτοιο πράγμα: ιδιοκτήτης επιστρέφει αλαφιασμένος από ΥΔΟΜ με τη σιγουριά ότι του χρειάζεται νέος πίνακας ελάχιστων τιμών. Η άδεια είναι των αρχών του 2000 και ο σκοπός του είναι να συνεχίσει τις εργασίες σε οικοδομή που έχει τελειώσει ο ΦΟ από εκείνη την εποχή (ενεργή άδεια). Υπάρχει σενάριο που έχει δίκιο δεδομένου ότι η άδεια δεν είχε λάθη και υπάρχει περίπτωση να του ζητηθεί πίνακας ελάχιστων τιμών από την εφορία;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα χρειαστεί πίνακα ΕΚΚΟ, γιατί έχει καταργηθεί από το υπουργείο οικονομικών... (Αρ. πρωτ.: Δ12Α 1015993 ΕΞ 24.1.2014 - Εγκύκλιος ΑΑΔΕ ΠΟΛ.1098/2017,  Κατάργηση της υποχρέωσης προσκόμισης δικαιολογητικών στη ΔΟΥ για ηλεκτροδότηση)

Τώρα πώς ο ιδιοκτήτης στην ΥΔΟΜ κατάλαβε ότι θέλει καινούριο πίνακα ΕΚΚΟ.... φαντάσου τι ρώταγε και τι άκουγαν τα "επιλεκτικού τύπου" αυτιά του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.