Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι Paul Mix και loser πιστεύετε ειλικρινά ότι "όλοι θα κλείσουμε και θα αλλάξουμε επάγγελμα"? Αν όχι, γιατί το γράφετε? Αν ναι, τότε τι περιμένετε και χάνετε χρόνο ως μηχανικοί με ημερομηνία λήξης? Από Δευτέρα αναζητήστε νέο επάγγελμα. Φιλικά το λέω γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν τα πιστεύετε αυτά και ο λόγος που τα λέτε είναι λόγω απογοήτευσης. Μην με παρεξηγήσει κανείς και νομίζει ότι είμαι από αυτούς που βλέπουν να έρχεται ανάπτυξη και πίτσες μπλε. Το λινκ στην υπογραφή μου τα λέει όλα. Δεν οφελεί όμως τίποτα να καταστροφολογούμε χωρίς να είμαστε συνεπείς στις αντιδράσεις μας. Είναι σαν να έρχεται καταιγίδα, να είσαι στη θάλασσα με το σκάφος και να μοιρολογείς "έρχεται καταιγίδα και όλοι θα πνιγούμε" χωρίς όμως να αντιδράς, χωρίς να βάζεις μπροστά τη μηχανή για να κατευθυνθείς όσο γίνεται προς την ξηρά.

Εδώ προσπαθούμε να το παλέψουμε, να βρούμε κάποια λύση να βελτιώσουμε κάποια πράγματα μήπως και επιβιώσουμε ως μηχανικοί από το τσουνάμι που έρχεται. Ανέφερα στα προηγούμενα ποστ μερικα παραδείγματα για το πως να αντιμετωπίζουμε κάποιες περιπτώσεις πελατών και ίσως από αυτά πάρει ιδέες κάποιος συνάδελφος με τους πελάτες του. Κάποιος άλλος θα πει κάτι άλλο που θα βοηθήσει έναν τρίτο. Δεν περνάει στιγμή από το μυαλό μου το ενδεχόμενο να κλείσω ή να αλλάξω επάγγελμα. Αυτός είναι ο ο λόγος που μπαίνω στο michanikos αλλιώς θα έμπαινα σε κάνα σάιτ επαγγελματικού προσανολισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λέτομ ο καθένας το βιώνει ίσως διαφορετικά και δεν μπορεί κανείς να πει τι είναι κοινό σωστό..Πχ προσωπικά αν μπορούσα να βρω άλλο επαγγελματικό προσανατολισμό που θα μου εξασφάλιζε ένα βιωτικό επίπεδο (δεν μιλάμε για πλουτισμό, νορμαλ πράγματα) ώστε να έχω εξέλιξη σαν άτομο, θα το έκανα. Δεν σου κρύβω ότι το αναζητώ..Δεν είμαι προσκολλημένος ντε και καλά στο μηχανιλίκι...Αλλά αυτός είμαι εγώ, δεν μπορώ να σου πω κάντο και συ ή ότι αυτό είναι το σωστό..

Να παλέψουμε ναι βεβαίως μαζί σου σε όλα...αλλά να υπάρχει και ένας χρονικός ορίζοντας επιτυχίας ή πιθανότητες επιτυχίας. Αυτό το ορίζει ο καθένας. Γιατί πχ αν είναι να έχω απόδοση μετά από 10 χρόνια προσωπικά δεν με παίρνει....

 

Μάρκετινγκ-πωλήσεις ξανά. Συμφωνώ με Καίσαρα 100%. Ο ε.ε πρέπει να το έχει. Ισως σήμερα πολύ περισσότερο από το παρελθόν. Δεν το έχουν όμως όλοι, ή πολλοί νομίζουν ότι το έχουν. Εδώ ρε παιδιά, υπάρχουν στρατηγικές, σπουδές για αυτά τα αντικείμενα, τα οποία είναι πολύ σημαντικά στο να πουλήσεις τις υπηρεσίες σου ή να διαφημίσεις τον εαυτό σου... Αν λοιπόν το έχεις καλώς, αν όχι προσπάθησε να το βελτιώσεις, αν πάλι δεν μπορείς...άστο. Απλά και σκληρά πράγματα..

 

ΥΓ. Εχω την εντύπωση ότι έχουμε ψιλοξεφύγει από το θέμα που είναι οι φόροι που μας επιβάλλονται, αλλά ίσως το σημαντικότερο είναι ότι δεν υπάρχει δουλειά, ή καλοπληρωμένες δουλειές-υπηρεσίες ώστε να έχουμε κάποια αντίσταση στη φοροεπιδρομή... 

Link to comment
Share on other sites

φυσικα  letom  πιστευω  πολλοι  παρα  πολλοι  στην  τρεχουσα  δεκαετια  θα  κατεβασουν  ρολλα 

η  θα  φυγουν  στο  εξωτερικο  αν  δεν  το  πιστευα  δεν  θα  το  εγραφα 

δεν  το  σηκωνει  η  πιατσα   80  χιλ  ελευθερους  επαγγελματιες  που  θα  προσφερουν   ΠΕΑ 

και  τακτοποιησεις  αυθαιρετων  ,   κατι  αλλο  δεν  βλεπω   αυτην  την  περιοδο 

ουτε   προκυπτει  απο  καπου  , απο  καποιο   στοιχειο  η  πυροδοτηση  αναπτυξης  μεσω  οικοδομικης  δραστηριοτητας  η  κατι  αλλο .

παντως  φιλε  letom  στο  τσουναμι  που  θα  ακολουθησει  και  που  συμβαινει

αυτη  την  στιγμη     καλο  θα  ειναι  να  μην  εχεις   πρωτη  θεση  ξαπλωστρα 

στην  παραλια  αλλα  πανοραμικη  θεση  σε  παρακειμενη   βουνοπλαγια  ,  εννοω  εξωτερικο .  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ το εξωτερικό δεν το σκέφτομαι ούτε αν με πληρώσουν αδρά για να πάω προτιμώ να το παλέψω εδώ όπως έκανε και ο παππούς μου όταν όλοι σαν κότες έφευγαν πριν πολλά - πολλά χρόνια Προτιμώ να αλλάξω επάγγελμα παρά να καταθέσω τα όπλα και να προδώσω την πατρίδα μου για ένα καλύτερο βιωτικό επίπεδο όταν μάλιστα τώρα είναι απείρως καλύτερες οι συνθήκες στο τόπο μου από ότι τότε με τον παππού μου Ο μόνος τρόπος αντίδρασης αφού βρίσκομαι σε μικρή πόλη και δεν έχω την δυνατότητα συμμετοχής σε μαζικές διαμαρτυρίες (λόγο μη δυνατότητας μετάβασης που έρχεται ως συνέπειας της οικονομικής μου κατάστασης) είναι το μαύρισμα στις εκλογές και η ψήφος μου να πάει σε αντιμνημονιακές πολιτικές και συγκεκριμένα εμένα στο ΚΚΕ Ελπίζω αν η φορολογική μου ικανότητα δεν είναι αυτή ώστε να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις ,αυτά να αποσυρθούν μαζί με τις μνημονιακές πολιτικές Αλλιώς θα είμαι άλλος ένας στην σειρά που θα παλέψει τις συνθήκες που θα υπάρχουν το καλοκαίρι , όπως έκανα μέχρι σήμερα

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

George Michael, από αυτά που γράφεις σε κόβω υπόδειγμα προτεστάντη αμερικανού καπιταλιστή περασμένων εποχών (είδος που σήμερα είναι υπό εξαφάνιση και στις ΗΠΑ).

Δεν είναι τυχαίο ότι συνεπείς κομμουνιστές γίνονται καθόλα άξιοι επιχειρηματίες.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Καρυστινός πατριώτης... :smile:

Αν ήξερα ότι θα μας σώζαν τα ******  θα είχα φύγει από την χώρα και θα παρακαλούσα να την βυθίσουν....Ελεος δηλαδή.....

 

Κατά τα άλλα καλά κάνει ο κόσμος και φεύγει....Οπου γης και πατρίς. Δεν υπάρχει τίποτε άλλο. 

 

Την καλημέρα μου

 

*** βάλε κομμουνιστές...αλλά το λογοκρίνει το σύστημα όταν καταλήγει σε ουνια....

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα και ο Henry Ford έμεινε στην ιστορία για την αγάπη του προς το χωριό του στο Michigan.

Πλάκα-πλάκα διαβάστε τη βιογραφία του Henry Ford στη wikipedia για έμπνευση, πώς θα έπρεπε να ήταν ένας μηχανικός.

http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Ford#Florida_and_Georgia_residences_and_community

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Γεωργιε Μιχαηλ, μετα συγχωρησεως, μολις διαβασα "Προτιμώ να αλλάξω επάγγελμα παρά να καταθέσω τα όπλα και να προδώσω την πατρίδα μου", το χερι μου απο μονο του πηγε στο -1, εκφραζοντας την εντονη δυσαρεσκεια απεναντι σε αυτο που διαβασα

Πατριδα, για μενα, δεν υπαρχει

Η Ελλαδα, μια ιδεα, οπως την ξερανε οι προγονοι μας, λεηλατηδηκε, καταληστευθηκε, καταδυναστευτηκε και πλεον ειναι ερμαιο των αχορταγων ορεξεων καποιων λιγων

Δεν ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω τα σπασμενα παλιων λαμογιων που με καταδικασαν

Την "πατριδα" ετσι οπως την εννοω εγω τουλαχιστον, την εχω γραμμενη εκει που με εχει γραμμενο και αυτη και με εχει καταδικασει απο τα 30 μου χρονια ακομα να ζω στη μιζερια.

Αν μου δινοταν η ευκαιρια, οχι απλα θα εφευγα αλλα δε θα επεστρεφα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ σε αυτο το μπουρδελο που εχει το θρασσος να ονομαζεται Ελλαδα...

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε άλλα ποστ ρίχνω αβέρτα -1 στον G.M. αλλά ίσως να τον παρεξηγούμε κάπου.

Ο άνθρωπος είπε ότι παρόλα τα κακά θα μείνει στην πατρίδα του κι αυτό είναι προς τιμήν του.

Προσωπικά μένω, διότι έχω κι άλλες πηγές εισοδήματος εκτός από το μηχανηλίκι και για οικογενειακούς λόγους.

Αλλιώς θα πήγαινα και στην Τεχεράνη.

Κατά τα άλλα, τα σπίτια μας τα πήραν οι γαλαζοπράσινοι κομμουνιστές.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.