Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

Αρα ουσιαστικα δεν λαμβανετε υποψη σας τα χιλιοστα.

Απλα κανετε αυτη τη διαιρεση:     μ2 αυθαιρετων χωρων κυριας χρησης :  επιτρεπομενα μ2 στην περιοχη σημερα.

Αυτο θα μου ελυνε σοβαρο προβλημα που εχω διοτι μια απ'αυτες τις ιδιοκτησιες εχει μονο 10 χιλιοστα οποτε το %Υ.Δ. εκτινασσεται...

 

Η μηπως εννοειτε οτι τα λαμβανετε υποψη αλλα σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφης για καθε ιδιοκτησια?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Εξετάζεις την κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά..... και στη συνέχεια μεταφέρεις τα δεδομένα σε όσα ΦΚ την αφορούν.

Το ίδιο κάνεις και για κάθε άλλη ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, στα δικά της ΦΚ.....

Link to comment
Share on other sites

Για τα χιλιοστα δεν μου το ξεκαθαρησες (που ειναι κρισιμο).

Καθε ιδιοκτησια ------> ξεχωριστο φυλλο καταγραφης -------> ξεχωριστα χιλιοστα?

Αυτο λες?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Αρα ουσιαστικα το μονο που κερδιζει κανεις με την 1 κοινη δηλωση =  το ΠΑΡΑΒΟΛΟ

 

υ.γ. Και αν υπαρχουν και χιλιοστα για "μελλοντικο οροφο"?

Δεχεσαι να παει στα ΥΨΗ το % Υ.Δ.  επειδη πχ. μια αποθηκη εχει μονο 2 χιλιοστα?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι θα με τρελανεις σημερα ΙΑΣΟΝΑ.  :smile:

 

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 4 ή 5 =  μ2 αυθαιρεσιων / προβλεπομενα μ2 απο την οικοδομικη αδεια για την συγκεκριμενη ιδιοκτησια.

(Αν ειμαι Κατηγορια 1,2,3 δεν υφισταται αυτος ο ελεγχος)

 

% Υ.Δ.  =  μ2 αυθαιρεσιων / (επιτρεπομενα ΣΗΜΕΡΑ μ2 στην περιοχη)*(χιλιοστα ιδιοκτησιας)

 

 

Αν ομως εχω μια πχ. πολυκατοικια οπου ο ιδιοκτητης ειναι ενας και μοναδικος, τοτε τι νοημα εχει ο "επιμερισμος" των % Υ.Δ. για καθεμια απο τις ιδιοκτησιες?

Ειναι δυνατον το αποτελεσμα (δηλαδη το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ) να ειναι διαφορετικο αν κανω 10 διαφορετικες δηλωσεις ή 1 κοινη???

Δεν θα επρεπε να βγαινει το ιδιο νουμερο???

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μην το μπλέκεις με γενικότητες.....

Δες ένα απλό παράδειγμα. Π.χ. Οριζόντια ιδιοκτησία κλειστή θέση στάθμευσης στην pilotis 15 τ.μ. (δεν έχει μετρήσει σε δόμηση) με 5 χιλιοστά, σε οικόπεδο π.χ. 500 τ.μ. με ΣΔ 1, 5όροφου κτιρίου με ΟΑ, η οποία άλλαξε χρήση σε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν κάνουμε μια δήλωση για 2 ο.ι. με διαφορετικούς ιδιοκτήτες και χιλιοστά (πχ ο Α 100 και ο Β 50) στα στοιχεία ιδιοκτητών τι ποσοστό βάζετε?

 

ίσως ο Α 100/150*100 και ο Β 50/150*100?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.