Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία - Ανέκδοτα (σχετικά και μη...)


iovo

Recommended Posts

Ύστερα από έναν μεγάλο σεισμό, κρατική επιτροπή επισκέπτεται την πληγείσα περιοχή και καταγράφει τις ζημιές. Πάει στον πρώτο παθόντα και ο επικεφαλής της επιτροπής τον ρωτάει:

- Εσύ τι έπαθες φίλε μου;

- To σπίτι μου κύριε, έχει πάθει ρωγμές.

- Και τί θέλεις;

- Ένα άλλο σπίτι.

Γυρίζει στη συνοδεία του και λέει:

- Γράψτε, σπίτι.

Πάει στο δεύτερο παθόντα.

- Εσύ φίλε μου;

- Να, έχουν πέσει δυο κολώνες από το σπίτι μου. Θα ήθελα ένα άλλο σπίτι.

Γυρίζει πάλι στη συνοδεία του:

- Γράψτε, σπίτι.

Όσοι κι αν ρώτησε τέλος πάντων ήθελαν σπίτι. Έφτασε και σ’έναν που έδειχνε να πονάει.

- Τί θέλεις εσύ; Σπίτι;

- Όχι κύριε, αλλά να, έπεσε μια κολώνα και μου έσπασε τα αρ**δια . Θέλω αρ**δια.

Γυρίζει πάλι στη συνοδεία του και λέει:

- Γράψτε, σπίτι.

- Μα εγώ θέλω αρ**δια.

- Γιατί, οι άλλοι τι νομίζεις ότι θα πάρουν;

Link to comment
Share on other sites

Θα θυμάστε τον δρόμο που επισκεύασαν οι Γιαπωνέζοι μέσα σε έξι μέρες από τον σεισμό της 11ης-3-2011...

 

 

Να τι θα είχε συμβεί αν ο δρόμος βρισκόταν στην... Ελλάδα:

 

1. Σχεδιάζουμε έναν παρακαμπτήριο δρόμο για να εκτρέπουμε την κυκλοφορία όσο διάστημα θα διαρκούν οι εργασίες.

2. Προσέχουμε η χάραξη να είναι στενή και με αρκετές στροφές - μη σκοτωθεί κανένας από υπερβολική ταχύτητα!

3. Αλλάζουμε τη χάραξη γιατί η αρχική περνούσε από τον ελαιώνα του κοινοτάρχη.

4. Αναθέτουμε (μετά από διαγωνισμό βεβαίως, μη μας πούνε και τίποτα) 8 μελέτες σε 8 διαφορετικούς μελετητές.

5. Κηρύσσουμε απαλλοτριωτέα την έκταση.

6. Βγαίνει η δικαστική απόφαση απαλλοτρίωσης.

7. Οι ενδιαφερόμενοι καταθέτουν ενστάσεις γιατί η τιμή είναι χαμηλή.

8. Βγαίνει νέα δικαστική απόφαση με νέες, υψηλότερες τιμές.

9. Εφεσιβάλλουμε την απόφαση ενώπιον των δικαστηρίων.

10. Βγαίνει δευτεροβάθμια απόφαση που μοιράζει τη διαφορά στη μέση.

11. Εν τω μεταξύ, οι περιβαλλοντικές οργανώσεις προσβάλλουν τη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων γιατί στην περιοχή εθεάθη ζεύγος σπουργιτιών με σπάνιο χρώμα φτερών (δύο τόνοι σκουρότερο καστανό από το κανονικό).

12. Χρειαζόμαστε χρήματα για καταβάλλουμε το κόστος των απαλλοτριώσεων. Λόγω δύσκολων καιρών, τοποθετούμε έναν νέο σταθμό διοδίων στην είσοδο της παρακαμπτηρίου.

13. Προκηρύσσεται δημόσιος διεθνής διαγωνισμός για την ανάληψη του έργου.

14. Αναδεικνύεται ο ανάδοχος.

15. Οι υπόλοιποι προσφεύγουν στα δικαστήρια για την ακύρωση του διαγωνισμού.

16. Το δικαστήριο βγάζει απόφαση και δικαιώνει τους προσφεύγοντες. Αφαιρεί το έργο από τον πρώτο και το δίνει στο δεύτερο της κατάταξης.

17. Ο πρώτος ανάδοχος προσφεύγει εκ νέου στα δικαστήρια.

18. Το δευτεροβάθμιο δικαστήριο δικαιώνει ξανά τον πρώτο και αφαιρεί το έργο από τον δεύτερο.

19. Στο μεταξύ ο πρώτος έχει πτωχεύσει και δεν μπορεί να το αναλάβει.

20. Ο δεύτερος αλλάζει προτεραιότητες και πλέον δεν το θέλει ούτε αυτός (σιγά μην κάτσω ν' ασχοληθώ με καραγκιόζηδες σκέφτεται).

21. Το έργο κατακυρώνεται στον τρίτο, ο οποίος πρέπει πλέον να προσλάβει επειγόντως Αλβανούς, Πακιστανούς και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις για να το αναλάβει.

22. Ξεκινάμε τις χωματουργικές εργασίες στην παρακαμπτήριο.

23. Διακόπτουμε τις χωματουργικές εργασίες γιατί ανακαλύφθηκε ένα αρχαίο κτίσμα.

24. Επεμβαίνει η αρχαιολογική υπηρεσία για σωστικές ανασκαφές.

25. Σε συμβούλιο του ΚΑΣ αποφασίζεται ότι το κτίσμα ήταν ένα μαντρί της ελληνιστική περιόδου και δεν πειράζει αν καταχωθεί.

26. Συνεχίζονται οι χωματουργικές εργασίες.

27. Διακόπτονται οι χωματουργικές εργασίες γιατί μπήκαμε στο Ραμαζάνι και οι Πακιστανοί αρνούνται να εργαστούν.

28. Μετά το Μπαϊράμι συνεχίζονται οι χωματουργικές εργασίες.

29. Τελειώνουν οι χωματουργικές εργασίες και πλέον η παρακαμπτήρια είναι έτοιμη για ασφαλτόστρωση.

30. Εν τω μεταξύ όλοι οι οδηγοί έχουν ανακαλύψει αυτόν το δρόμο και τον χρησιμοποιούν, ασχέτως αν απαιτείται να κάνουν σλάλομ ανάμεσα στα μηχανήματα.

31. Οι εργασίες διακόπτονται γιατί ένα αγροτικό χτύπησε έναν Πακιστανό και οι ομοεθνείς του ξεσηκώνονται για την άνανδρη χριστιανική επίθεση σε αθώους μουσουλμάνους.

32. Στο χώρο προσέρχονται στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ για συμπαράσταση στο δίκαιο αγώνα των Πακιστανών.

33. Οι Πακιστανοί πετυχαίνουν αύξηση των ημερομισθίων και επιστρέφουν στην εργασία τους.

34. Οι Αλβανοί απέχουν γιατί διαμαρτύρονται για την αύξηση των ημερομισθίων των Πακιστανών.

35. Οι Αλβανοί πετυχαίνουν κι αυτοί αύξηση του ημερομισθίου τους και επιστρέφουν στη δουλειά τους.

36. Οι εργασίες ασφαλτόστρωσης ολοκληρώνονται με την φυσιολογική καθυστέρηση των 28 μηνών.

37. Η παρακαμπτήρια οδός δίνεται στην κυκλοφορία.

38. Η παρακαμπτήρια οδός κλείνει γιατί δίπλωσε μία νταλίκα.

39. Η νταλίκα μαζεύεται και η παρακαμπτήρια οδός ξανανοίγει.

40. Η συντονιστική επιτροπή του κινήματος «Δεν Πληρώνω» κάνει κατάληψη στα διόδια γιατί τα θεωρεί απαράδεκτα.

41. Η παρακαμπτήρια οδός κλείνει γιατί τώρα που τις μπάρες τις κρατάν ανοικτές οι «Δεν Πληρώνω» ένα κωλοφτιαγμένο Hyundai περνάει με ταχύτητα και παρασέρνει το κοπάδι πρόβατα του κυρίου Μήτσου που διασχίζει το δρόμο.

42. Τα αίματα και τα μέλη των προβάτων καθαρίζονται και η παρακαμπτήρια οδός ξανανοίγει.

43. Τα διόδια λειτουργούν και πάλι μετά από παρέμβαση των μονάδων της τάξης που ρίχνουν χημικά στους «Δεν Πληρώνω». Έτσι κι αλλιώς συνηθισμένοι είναι.

44. Η παρακαμπτήρια οδός κλείνει γιατί ο εργολάβος τοποθετεί τα μηχανήματά του στο δρόμο επειδή δεν έχει πληρωθεί για τη δουλειά του, η οποία τώρα κοστολογείται στο 360% του αρχικού προϋπολογισμού.

45. Τα ΜΑΤ περιποιούνται και τον εργολάβο και η παρακαμπτήρια οδός ξανανοίγει.

46. Τώρα που λύθηκαν τα προβλήματα με την παρακαμπτήρια οδό, είναι ώρα να επισκευάσουμε και το δρόμο.

47. Επαναλαμβάνονται τα βήματα 1-45.

48. Εν τω μεταξύ, και επειδή έχουν περάσει πολύς καιρός, κανείς πλέον δεν θυμάται γιατί χάλασε ο δρόμος και αποφασίζεται να τον αφήσουν στην ησυχία του και να διαπλατύνουν τελικά την παρακαμπτήρια.

49. Μέχρι να διαπλατυνθεί η παρακαμπτήρια, έχει περάσει η περίοδος επανάληψης του σεισμού και ένας νέος σεισμός την καταστρέφει εντελώς.

50. Αποφασίζεται να χρησιμοποιηθεί ο παλιός αυτοκινητόδρομος ως παρακαμπτήρια της παρακαμπτήριας μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες αποκατάστασης.

 

Και όλα κάνουν τον κύκλο τους.

 

ΕΤΣΙ πρέπει να γίνονται τα σωστά έργα, τι να μας πουν τώρα οι Γιαπωνέζοι!

Link to comment
Share on other sites

Μπα σε καλό σου :):):):)

 

Αδιάβαστο κόντεψες να με στείλεις :lol: .

 

Έπινα και νερό και κάποια στιγμή κόντεψε να συμβεί αυτό που βλέπουμε στις παλιές ελληνικές ταινίες :mrgreen:

 

Θα σου στείλω το ... λογαριασμό επισκευής του laptop :smile:

Link to comment
Share on other sites

Βρισκόμαστε στη Ρώμη, μια Κυριακή που είναι απαγορευμένη η κυκλοφορία

των αυτοκινήτων.

Ένα κοριτσάκι κάνει βόλτα στους δρόμους πάνω στο καινούριο του

ποδήλατο με τη συνοδεία του μπαμπά του.

Δύο καραμπινιέροι πάνω σε άλογο το πλησιάζουν και ο ένας από αυτούς του λέει:

«Τι όμορφο ποδήλατο που έχεις! Σου το έφερε ο Άγιος Βασίλης;»

«Ω ναι!» Απαντά θριαμβευτικά η μικρούλα.

Ο καραμπινιέρος συνεχίζει: «Ξέρεις, πρέπει να γράψεις στον Άγιο

Βασίλη, γιατί έκανε λάθος. Τα φανάρια πρέπει να μπαίνουν και στα

ποδήλατα των μικρών κοριτσιών και το δικό σου δεν έχει.»

Και γυρνώντας προς τον πατέρα: «Πρέπει να σας δώσω μια κλήση για την παράβαση»

Καθώς ο καραμπινιέρος έγραφε την κλήση η μικρούλα κοίταξε με

ενδιαφέρον τα άλογα και λέει :

«Όμορφα αυτά τα άλογα, σας τα έφερε ο Άγιος Βασίλης;»

"Φυσικά" απάντησε ο καραμπινιέρος θέλοντας να κάνει πλάκα με την μικρή.

Και η μικρή συνεχίζει: «Πρέπει να γράψετε στον Άγιο Βασίλη και να του

πείτε ότι έκανε λάθος!»

"Και γιατί έκανε λάθος;" ρωτάει ο καραμπινιέρος. Και τότε η μικρή του λέει :

 

Γιατί τα αρχ@δ@α στα άλογα πρέπει να είναι από κάτω και όχι από πάνω!

 

-------------------------------------------------------------------------

Λέει ο ψυχίατρος στον ασθενή του

Ψ- Θα ζωγραφίζω κάτι εικόνες και εσεις θέλω να μου λέτε τι βλέπετε.

Α- Εντάξει

Ζωγραφίζει ο ψυχίατρος ένα τετραγωνακι

Ψ- Τι βλέπετε

Α- (Το σκεφτεται λίγο και απαντάει) ένα μο#νι

το σβήνει και ζωγραφίζει ένα τριγωνάκι

Ψ- Τι βλέπετε

Α- ένα μο#νι

το ξανασβήνει και ζωγραφίζει έναν κύκλο

Ψ- Τι βλέπετε

Α- ένα μο#νι

Ψ- Κύριε μου είστε άρρωστος έχετε ψυχαναγκαστικη σεξουαλικη ανωμαλια.....

Α- Εγώ είμαι ανωμαλος ρε ή εσυ που ζωγραφίζεις μο#νια!!

 

--------------------------------------------------------------------------Ο σύζυγος στην συμβία του:

-Ξέρεις γυναίκα, το βράδυ θα βγω με την αντροπαρέα και θα αργήσω λίγο.

Το πολύ μέχρι τις 12 θα ' μαι πίσω.

-Έγινε αντρούλη μου. Καλά να περάσεις.

 

Έτσι κι έγινε. Όμως με καλή παρέα και μπόλικες τεκίλες, η ώρα περνάει

χωρίς να το καταλάβει κανείς.

Εντελώς λιώμα λοιπόν, φτάνει ο αντρούλης στο σπίτι κατά τις 3 το πρωί.

Με το που κλείνει την πόρτα, ακούει το ρολόι με τον κούκο να χτυπάει

την ώρα 3. Αμέσως συμπλήρωνει ο τύπος άλλα 9 "κου-κου" και πάει

ευχαριστημένος για ύπνο.

Το πρωί, η γυναίκα του τον ρωτάει τι ώρα ήρθε και εκείνος φυσικά της απαντά:

-Τα μεσάνυχτα.

-Α, ωραία, πέρασες καλά;

-Ε, έτσι κι έτσι...

-Καλά. Σήμερα θα πρέπει να πάμε να πάρουμε και ένα άλλο ρολόι με

κούκο, γιατί αυτό που έχουμε χάλασε ...

- Μπα, την ρωτάει, τι έπαθε;

- Να, χτες το βράδυ ο κούκος χτύπησε 3 φορές, είπε "...*****, τη

γα####με...", χτύπησε άλλες 4, καθάρισε τον λαιμό του, χτύπησε άλλες

3, έβηξε, χτύπησε άλλες 2, σκόνταψε επάνω στο τραπεζάκι κι έκλασε!

----------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ αντρών...........

 

 

Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί οι σεξουαλικές ορμές των ανδρών και των γυναικών διαφέρουν τόσο πολύ. Ποτέ δεν κατάλαβα το όλο θέμα ''Aρη - Αφροδίτης'. Και ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί οι άνδρες σκέφτονται με το κεφάλι τους και οι γυναίκες με την καρδιά τους.'

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ :

Ένα βράδυ την περασμένη εβδομάδα, η κοπέλα μου και εγώ ξαπλώσαμε στο κρεβάτι. Το πάθος αρχίζει να φουντώνει πολύ και τελικά γυρνάει και μου λέει :

- Δεν έχω όρεξη να το κάνουμε. Θέλω απλώς να με κρατάς...!'

ΤΙ?! Τι ήταν αυτό?!'

Οπότε γυρνάει και λέει τις κουβέντες που κάθε άντρας φοβάται πως θα ακούσει :

- Δεν νιώθεις τις αισθηματικές μου ανάγκες ως γυναίκα, ώστε να μπορέσω να ικανοποιήσω τις σωματικές σου ανάγκες ως άντρα'

Και συνεχίζει σε απάντηση του ήδη μπερδεμένου βλέμματός μου....

- Δεν μπορείς να με αγαπάς για το ποια είμαι και όχι για το τι κάνω στο κρεβάτι?'

Συνειδητοποιώντας ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα εκείνο το βράδυ αποφάσισα να κοιμηθώ. Την αμέσως επόμενη μέρα φρόντισα να πάρω άδεια για να περάσω χρόνο με την κοπέλα μου. Πήγαμε σε ένα ωραίο εστιατόριο για μεσημεριανό, κάναμε βόλτα και τέλος πήγαμε σε ένα πολύ μεγάλο πολυκατάστημα. Πηγαίναμε μαζί σε όλα τα μαγαζιά και δοκίμαζε πολύ ακριβά φορέματα. Δεν μπορούσε να αποφασίσει πιο να πάρει και γι αυτό της είπα ότι θα τα παίρναμε όλα. Επίσης άρχισε να κοιτάζει και καινούργια παπούτσια για να τονίσουν τα νέα της φορέματα, οπότε και εγώ της είπα 'Μα, γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγάρι για κάθε φόρεμα?'...

Μετά πήγαμε στα κοσμήματα όπου και πήρε ένα ζευγάρι σκουλαρίκια με διαμάντια. Και να σας πω την αλήθεια ήταν ΠΟΛΥ ενθουσιασμένη. Είμαι σίγουρος ότι πίστευε ότι έχω τρελαθεί. Και μάλιστα πιστεύω ότι με τέσταρε κιόλας αφού μου ζήτησε να πάρει ένα βραχιόλι για τέννις όταν δεν ξέρει ούτε καν να παίζει!

Έχω την εντύπωση ότι την άφησα άναυδη όταν της απάντησα - 'Βέβαια αγάπη μου...' Μπορώ μάλιστα να πω ότι πλησίαζε σεξουαλική ικανοποίηση-ολοκλήρωση από την χαρά της!

Με ένα απίστευτο χαμόγελο και με μια ανείπωτη χαρά μου είπε επιτέλους:

- "Πιστεύω πως τελειώσαμε τα ψώνια, ας πάμε στο ταμείο αγάπη μου.'

Με το ζόρι κρατιόμουν να μην λυθώ στα γέλια όταν της είπα :

- 'Όχι αγάπη μου, δεν έχω όρεξη...'

Το πρόσωπό της χλόμιασε και το σαγόνι της έπεσε στο πάτωμα με ένα:

- ΤΙ?!?'

Και αμέσως της είπα:

- Μωρό μου, απλώς ήθελα να ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ αυτά τα πράγματα για λίγο. Δεν νιώθεις τις οικονομικές μου ανάγκες ως άντρα για να ικανοποιήσω τις αγοραστικές σου ανάγκες ως γυναίκα!'

Και όπως την είδα έτοιμη να με σκοτώσει, συμπλήρωσα :

- Γιατί δεν μπορείς να με αγαπάς για αυτό που είμαι και όχι για τα πράγματα που σου αγοράζω?'

Προφανώς δεν πρόκειται να κάνω σεξ ούτε σήμερα το βράδυ, αλλά τουλάχιστον κατάλαβε ότι είμαι πιο έξυπνος από αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; ίσα ίσα που είναι πολύ έξυπνο

 

 

Αυτό ακριβώς. Μάλλον ο poster δεν κατάλαβε τι θέλει να πει ο δημιουργός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.