Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει ήδη ξεκινήσει η διαδικασία του ΚΕΑΟ


ioulida_arxitekt

Recommended Posts

Εσύ τ λές; σαν τι άραγε;.Θέλουν όλα να τα βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι,όπως αναφέρεις και εσύ στην επιστολή σου.

 

Δές πώς αντιμετωπίζεται απο "αριστερούς ιδεολόγους"  http://www.facebook.com/aepem.mail

 

Κανονικά εκεί που λέει "Καμία αποστολή στοιχείων οφειλετών" θα έπρεπε να έχει αν αφορά "αριστερή ιδεολογία" " Αποστολή στοιχείων μεγαλοφειλετών και άμεση είσπραξη"

 

 

Και αυτό απο το fb Πολιτικών Μηχανικών Λάρισας,δεν έχω στοχοποιήσει τη συγκεκριμένη κυρία ,απλά απο εκεί το βρήκα.

 

 

Πηγή :https://www.facebook.com/photo.php?fbid=284093251745506&set=gm.10153917975970604&type=1&theater

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που ρωτάω είναι το εξής....

Πιστεύετε ότι πρέπει να βρίσκονται στην ίδια λίστα ο ελεύθερος επαγγελματίας ή ο 30χρονος άνεργος πχ που απολύθηκε και βρίσκεται εκτός εργασίας για 1,5 χρόνο (δεν έχει κάνει καν έναρξη) με χρωστούμενα 5.345ευρώ, με την εταιρεία που με την πάροδο των ετών έφτασε να χρωστάει εισφορές ύψους 25εκ ευρώ????? Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και όχι, αλλα ο αγώνας δεν είναι αυτός που μας ζητάνε να συμμετέχουμε. Και σε ρωτώ.....σε προσβάλει αυτή η ανακοίνωση σαν μηχανικό ναι ή όχι; βλέπεις πουθενά να υπερασπίζονται το σωστό και δίκαιο για τους μηχανικούς;.Είδες πουθενά αναφορά σε οφειλέτες με εκατομμύρια ευρώ; ΟΧΙ!!!

 

Απλά είδες ένα ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ γενικά

 

Το πρώτο που πρέπει να εξεταστεί είναι γιατί και ποιός αποφάσισε να αγοράσει ομόλογα με τα χρήματα μας.Είμαστε μέτοχοι στο ΤΣΜΕΔΕ ναι η όχι;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Δεν θα μπορούσα ποτέ να συμμετάσχω σε καμία συμπαράσταση μηχανικών της διπλανής πόρτας που λίγο ή πολύ όλοι μας αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα, με εργοδότες και εταιρείες που χρωστούν εκατομμύρια... Τους δεύτερους να τους γ@@ουν κανονικά..Το ΑΠΑΙΤΩ!!  Στην πρώτη περίπτωση θα ήμουν κάθε μέρα μαζί τους..

Θα πρέπει να απομονωθούν από τη λίστα και να κινηθούν άμεσα, χτες οι διαδικασίες είσπραξης μεγαλοκαρχαριών...Δεν μπορούν να κρύβονται πίσω από την αγωνία του καθημερινού πολίτη, ούτε να αμαυρώνουν την προσπάθεια τους για λύση των προβλημάτων τους...

Για μένα όσοι συμπαραστέκονται σε κάτι τέτοιο δεν είναι μηχανικοί, πρέπει να απομονωθούν άμεσα... 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι αυτή η λίστα είναι φτιαγμένη έτσι ακριβώς για να προκαλέσει αντιδράσεις σαν τις δικές σας και να αποδυναμώσει τη διαμαρτυρία ενάντια στο ΚΕΑΟ;

Μέσα στη λίστα βλέπω μόνο καμιά 10ριά εγγραφές με οφειλές από 5000 μέχρι 10000!!!!

Αν είναι πλήρης τότε αυτοί οι 10 είμαστε εγώ και οι φίλοι μου που από το '11-'12 δεν καταφέρνουμε να πληρώσουμε τις οφειλές μας...

Μπορείτε να εξηγήσετε με τι κριτήρια μπορεί να έχει καταρτιστεί μία τέτοια λίστα;

Σίγουρα δεν έχει ξεκινήσει από πάνω προς τα κάτω. Θα είχε πολλούς περισσότερους με μεγαλύτερες οφειλές...

Τι είναι; δειγματοληπτικός έλεγχος;

Κατά την άποψή μου είναι κομμένη και ραμμένη για να παραλύσει τις όποιες αντιδράσεις...

Βάζει μέσα 1-2 εξωφρενικές οφειλές, αρκετές άλλες με 5ψήφια νούμερα και για κερασάκι λίγες 4ψήφιες.

Και λέει μετά ο καθένας:"εγώ να υποστηρίξω τον τύπο που χρωστάει εκατομμύρια;... Καλύτερα να κάτσω στον καναπέ μου"

Δεν καταλαβαίνετε ότι αν φτάσει αυτή η λίστα στο ΚΕΑΟ θα την ακολουθήσουν κι άλλες πολύ πιο μεγάλες με πολύ μικρότερες οφειλές;

Δεν καταλαβαίνετε ότι το ΚΕΑΟ δεν είναι λύση ούτε για να τιμωρηθούν τα λαμόγια οι μεγαλοοφειλέτες εργοδότες;

Αν θέλει το ΤΣΜΕΔΕ να εισπράξει αυτά τα ποσά μπορεί σε πρώτη φάση να τους κόψει τις ενημερότητες και μετά να τους κυνηγήσει δικαστικά...

Πιστεύετε ότι τα χρήματα που θα μαζέψει το ΚΕΑΟ θα φτάσουν στα ταμεία; Όπως του πράσινου ταμείου πήγαν στην πράσινη ανάπτυξη ένα πράγμα, ε;

Και τέλος όλη αυτή η επίθεση στους συναδέρφους που έχουν ξυπνήσει και προσπαθούν να οργανώσουν μία αντίδραση δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί...

Διάβασα για κομμουνιστές αφεντικά, για κομματικά καπελώματα, για επαγγελματίες διαδηλωτές και ότι άλλο βάζει ο νους...

Έχετε ιδέα τι είναι η Ανοιχτή συνέλευση μηχανικών; Βασικά είναι ακριβώς αυτό που λέει... μία συνέλευση που γίνεται κάθε παρασκευή (ή κάθε δεύτερη) στο ΤΕΕ και η οποία είναι ανοιχτή σε όλους τους μηχανικούς και δεν έχει κομματική υπόσταση-ταυτότητα.

Πήγατε ποτέ να μιλήσετε με τους συναδέρφους σας και δεν σας άφησαν;

Ζητήσατε την ντουντούκα σε καμία συγκέντρωση στο ΤΣΜΕΔΕ και σας την αρνήθηκαν;

Πλησιάσατε κανέναν συνάδερφο και κολλήσατε κομμουνισμό;;;;; 

Τι κακό σας έκανε τέλος πάντων αυτή η πρωτοβουλία και σας αηδιάζει περισσότερο από την διοίκηση του ΤΣΜΕΔΕ, περισσότερο από την κυβέρνηση, περισσότερο από την Τρόικα;

Συνάδερφοι σας παρακαλώ ξανασκεφτείτε λίγο την στάση σας... Αν δεν έχετε το κουράγιο ή τον χρόνο ή την όρεξη να συμμετέχετε σε αυτές τις κινήσεις, καλώς... Σας παρακαλώ όμως μην ψάχνετε δικαιολογίες για την αδράνειά σας...

Αφήστε τουλάχιστον αυτούς που προσπαθούν να κάνουν κάτι ήσυχους και αν τελικά καταφέρουν έστω και το παραμικρό, κερδισμένοι θα βγείτε κι εσείς....

 

Θερμή παράκληση, τα όποια + και - να συνοδεύονται και από τις απόψεις σας... Δεν κατεβαίνουμε υποψήφιοι πουθενά για να μαζεύουμε ψήφους, ευχαριστώ!

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πίσω από την Ανοιχτή συνέλευση μηχανικών, κρύβονται αριστερές παρατάξεις.... Σύγκρινε το με αυτό και θα καταλάβεις.. Γκούγκλαρε το όνομα Αντώνης Μαούνης και θα καταλάβεις. Μιλάω για τους επικεφαλείς όχι για τον απλό κόσμο που δεν ξέρει και τρέχει. Για να τελειώνει η ιστορία..

 http://rizoengineers.wordpress.com/

Για μένα ιδεολογικά ο κομμουνισμός είναι ότι χειρότερο υπάρχει στον κόσμο.... Δεν θέλω να το προχωρήσω γιατί θα πω χοντράδες...

 

Κατά τα άλλα ας διαχωρήσουν τη λίστα σε εργοδότες και φυσικά πρόσωπα... Και εκεί να δούμε πόσοι θα είναι με τους μεν και πόσοι με τους δε...

 

Ξέρω και εγώ κάτι αριστερούς με δεξιές τσέπες...

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είμαστε απογοήτευση σκέτη....
Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ούτε σε αυτονόητα θέματα.
Ας αφήσουμε κατά μέρος τα κομματικά για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε τίποτα...
Στα χρόνια της κρίσης έχουμε υποστεί ως κλάδος τις μεγαλύτερες ήττες. Όλοι ηττημένοι είμαστε...
Πάλι θα αρχίσουμε ανούσια φαγωμάρα για τα κόμματα? Πάλι ο καθένας το "χωράφι" του?
Όλο "φάπες" τρώμε... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.