Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορώ να ΜΗΝ περάσω τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ;


Recommended Posts

Μπορώ κάποια έξοδα όπως π.χ. τις 6μηνιαίες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ να ΜΗΝ τις περάσω στο βιβλίο εσόδων-εξόδων;

Οι λόγοι είναι δύο:

 

1ον γιατί αυτό είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου (εισφορές πληρώνεις είτε είσαι, είτε δεν είσαι ΕΕ-"ασφαλίζεται" η ιδιότητα του μηχανικού)

 

2ον γιατί θέλω να εμφανίσω κέρδη. Σύμφωνα με τις τελευταίες ειδήσεις προτεραιότητα στον φορολογικό έλεγχο έχουν οι επιχειρήσεις ανεξαρτήτου μορφής που εμφανίζουν συνεχείς ζημίες (και είναι λογικό).

 

Εξάλλου όσα κέρδη και να εμφανίσω αποκλείεται να φτάσω το τεκμαρτό μου εισόδημα με τις παρούσες συνθήκες....άρα γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Στο χθεσινό σεμινάριο του ΤΚΜ/ΤΕΕ ο φοροτεχνικός κ. Κολυδάς, σε αντίστοιχη ερώτηση, απάντησε πώς δεν είναι υποχρεωτικό να δηλωθούν οι ασφ. εισφορές. Δεν είπε όμως-ή δεν άκουσα τουλάχιστον-από ποια διάταξη προκύπτει η μη υποχρέωση.

 

Για την ακρίβεια είπε, πώς μπορούμε να μην τα περάσουμε στα Βιβλία. Γιατί ούτως ή άλλως, στο νέο έντυπο της Φ.Δ. δεν υπάρχει πλέον κωδικός που καταγράφονται οι ασφαλιστικές εισφορές.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί πλέον θεωρείται ωε δαπάνη.

Για περισσότερες και πολύ αναλυτικές πληροφορίες δες εδώ:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16036

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos,

δηλαδή εγώ θέλω να εμφανιστώ κερδοφόρος και η εφορία να με αναγκάζει να βγαίνω ζημιογόνος;

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλά λέω τι γραφει ο σοφός!!! νομοθέτης .... που σε φορολογεί για φανταστικό εισόδημα...

πχ δεν πλήρωθηκαν οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ... δεν υπάρχει εισόδημα στο 2013 .... μηδέν ... δεν υπάρχει αυτοκίνητο ... δεν υπάρχει σπίτι ... μηδέν τεκμήρια δηλαδή ... βάλε και ανύπαντρος .... ο σοφός!!! πάλι νομοθέτης θεωρεί ελάχιστο "αμαχητό" τεκμήριο διαβίωσης 3.000€ ... άρα φόρος 3.000 x 26% = 780€ φόρος .. +55% προκαταβολή φόρου   + 650 τέλος επιτηδεύματος...

Link to comment
Share on other sites

... βρε Terry ... στον συλλογισμό μου αυτό σε χάλασε ... εκτός να αστειέυεσαι και χάνεται αυτό στον γραπτό λόγο....

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας με τον πόνο του τελικά :smile:

Εγώ δεν βρίσκω τρόπο να δηλώσω τις ασφαλιστικές εισφορές.

Με κλειστά βιβλία από το 2011, δεν υποβάλλω Ε3. Πως θα αφαιρέσω από το εισόδημα μου τα 4+ χιλιάρικα που πλήρωσα για να μην μου τα φορολογήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.