Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η τεχνολογια σκοτωνει το επαγγελμα του τοπογραφου;


Quibrick

Recommended Posts

Χαιρετω ολους τους μελλοντικους συναδελφους. Μολις μπηκα στο τμημα των Αγρονομων και Τοπογραφων Μηχανικων του ΑΠΘ. (Αρκετα καθυστερημενα αλλα ειχα τρεξιμο με τα μορια των αθλητων).Ωστοσο με επιασε ενα αγχος μετα απο ερευνα που εκανα επι του επαγγελματος.Βλεπω την τεχνολογια να εξελίσσεται με γρηγορους ρυθμους.Η δουλεια του τοπογραφου πλεον εχει απλουστευθει απιστευτα και μπορει να την κανει μοναχα ενα ατομο.Φυσικα αναφερομαι στα ρομποτικα total stations και στα GPS τα οποια εχουν κανει τη δουλεια πολυ πιο ευκολη.Για αυτο το λογο προβληματιστηκα αρκετα.Αν εν ετη 2014 η τεχνολογια αυτη κανει τετοια θαυματα σε 5-6 χρονια που εγω θα εχω τελειωσει τη σχολη θα υπαρχει αναγκη απο εναν τοπογραφο μηχανικο η μηπως ολη η δουλεια θα γινεται πλεον αυτοματα με αλλα μεσα ? Και αν οχι σε 5 σε 10? Ξερω οτι ρωταω κατι το οποιο λιγο δυσκολα καποιος μπορει να το απαντησει.Με φοβιζει ομως το γεγονος οτι το επαγγελμα αυτο καποια στιγμη μπορει να εκλείψει.Θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες σας λοιπον επι του θεματος. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καμία περίπτωση τα μηχανήματα δεν θα αντικαταστήσουν τον μηχανικό.

 

Πάντα θα χρειάζεται ο μηχανικός τόσο για τις τεχνικές του γνώσεις όσο και για τις γνώσεις της σχετικής νομοθεσίας.

 

Μερικά παραδείγματα:

- Πολιτικός μηχανικός. Παρόλο που τα στατικά έχουν εξελιχθεί και πλέον ο καθένας μπορεί να εισάγει τα δομικά στοιχεία σε αυτό, μόνο ένας Π/Μ έχει αποδεδειγμένα το επιστημονικό υπόβαθρο για να "οδηγήσει" το πρόγραμμα σε βέλτιστη λύση καθώς και για να αντιληφθεί τυχόν προβλήματα στα αποτελέσματα και στην τήρηση των κανονισμών.

- Μηχανολόγος/ηλεκτρολόγος μηχανικός. Για όλες τις δουλειές του μηχανολόγου υπάρχει το αντίστοιχο λογισμικό. Μπορεί ο καθένας να σχεδιάσει τα Η/Μ ενός κτηρίου αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Επίσης πρέπει να γνωρίζει την νομοθεσία.

- Αρχιτέκτονας μηχανικός: Πλέον μπορεί ο καθένας με το google sketch ή άλλο πρόγραμμα να σχεδιάσει το σπίτι των ονείρων του. Ο αρχιτέκτονας όμως είναι αυτός που θα το κάνει άρτιο σε εμφάνιση και σε λειτουργικότητα.

 

Έτσι είναι και το επάγγελμα του τοπογράφου. Τα εργαλεία κάνουν την δουλειά πιο εύκολη αλλά παράλληλα επειδή γίνονται πιο εύκολα κάποια πράγματα αυξάνουν οι απαιτήσεις από τους πελάτες και τους νομοθέτες.

 

Πριν από έναν αιώνα τα συμβόλαια έλεγαν "το χωράφι ιδιοκτησίας τάδε ξεκινάει από την τρίτη ελιά και τελειώνει στο μεγάλο πεύκο".

Πριν 20 χρόνια μετράγανε με την μετροταινία και κάνανε ένα τοπογραφικό με μήκη πλευρών.

Τώρα λένε "το αγροτεμάχιο με συντεταγμένες του συνημμένου πίνακα" και έχουν τις συντεταγμένες με αρκετά μεγάλη ακρίβεια.

Μετά από 20 χρόνια θα έχουν προσθέσει και άλλα απαιτούμενα στοιχεία στο τοπογραφικό οπότε πάντα θα υπάρχει δουλειά.

Edited by sdim
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι...Με βαση αυτα που μου λέτε δεν είναι λογικό το επιχείρημα περί αφανισμού του επαγγέλματος...Απλα με τη ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας σκέφτηκα μήπως κάποια στιγμή όλα τα τοπογραφικά γινονται με κάποια αλλο μέσο.Βεβαια με αυτη το λογική τα πάντα μπορεί να τα κάνει ένα μηχάνημα αλλα όχι σε,ικανοποιητικό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ένά μηχάνημα αποκτήσει νοημοσύνη τότε όλα τα επαγγέλματα θα αφανιστουν, βέβαια σε αυτή την περίπτωση ή εργασία όπως την ξέρουμε σημερα δεν θα υπάρχεί διότι θα έχουμε της μηχανές να δουλεύουν !!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι θα γίνει σε 5 ή 10 χρόνια , αλλά από τότε που τελείωσα το 1992 και μπήκα στο επάγγελμα παρόλο που από τότε η τεχνολογία άλλαξε ριζικά , μάλλον θα έλεγα ότι αυξήθηκε ο όγκος της εργασίας μου παρά μειώθηκε ειδικά σήμερα πχ το τοπογραφικό διάγραμμα που κάνω σήμερα με απασχολεί περισσότερο χρόνο από ότι πριν 20 χρόνια παρόλο που διαθέτω περισσότερα τεχνολογικά μέσα Αν λάβω υπόψη και το το τι διάβασμα σε ΦΕΚ έχω κάνει τότε άστα να πάνε Επίσης υπάρχει πολύ μεγάλη εξέλιξη σε GIS τα οποία είναι τόσο προσιτή τεχνολογία αφού υπάρχουν και open source προγράμματα που με το δίκτυο το μόνο που χρειάζεται  είναι χρόνος για την κατάρτισή μου και μην ξεχνάς ότι ο τοπογράφος στην Ελλάδα είναι και Αγρονόμος και εκεί το αντικείμενο είναι πολλαπλό , ειδικά στην επαρχία όπου βρίσκομαι εγώ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι και οι πολ.μηχ. να είχαν αντίστοιχη εξέλιξη στα εργαλεία τους!

Γιατί όλα τα καλούδια που περιγράφεις φίλε Quibrick είναι βοηθήματα και εργαλεία για να κάνεις πιο άνετα και σίγουρα τη δουλειά σου και τίποτα παραπάνω.

 

Δε νομίζω π.χ. πως επειδή έχει βγει ήδη το 4ης γενιάς abs στο αυτοκίνητο, ο οδηγός σταμάτησε να κάνει λάθη και μηδενίστηκαν τα ατυχήματα.

Ούτε θα μηδενιστούν σε 5-10 χρόνια όποια τεχνολογία και να έχει βγεί από τη στιγμή που ο οδηγός θα εξακολουθεί να κρατά το τιμόνι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικές απαντησεις σας και για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Πραγματικά δεν τα είχα σκεφτεί έτσι τα πράγματα. Τα τεχνολογικά αυτα εργαλεία μάλλον μόνο,καλό,προσφέρουν στο επάγγελμα του τοπογράφου. Η αληθεια είναι πως αυτοί οι προβληματισμοί μου δημιουργηθηκαν διαβαζοντας διαφορα αμερικανικα φόρουμ. Βεβαια αυτο που διαπιστωσα είναι ότι τους αμερικανους δεν τους φταει η τεχνολογία αλλα τους φταει η έλλειψη σε πτυχιακά προγράμματα με αποτέλεσμα να μην υαρχει καταρτισμένο προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι θα γίνει σε 5 ή 10 χρόνια , αλλά από τότε που τελείωσα το 1992 και μπήκα στο επάγγελμα παρόλο που από τότε η τεχνολογία άλλαξε ριζικά , μάλλον θα έλεγα ότι αυξήθηκε ο όγκος της εργασίας μου παρά μειώθηκε ειδικά σήμερα πχ το τοπογραφικό διάγραμμα που κάνω σήμερα με απασχολεί περισσότερο χρόνο από ότι πριν 20 χρόνια παρόλο που διαθέτω περισσότερα τεχνολογικά μέσα Αν λάβω υπόψη και το το τι διάβασμα σε ΦΕΚ έχω κάνει τότε άστα να πάνε Επίσης υπάρχει πολύ μεγάλη εξέλιξη σε GIS τα οποία είναι τόσο προσιτή τεχνολογία αφού υπάρχουν και open source προγράμματα που με το δίκτυο το μόνο που χρειάζεται  είναι χρόνος για την κατάρτισή μου και μην ξεχνάς ότι ο τοπογράφος στην Ελλάδα είναι και Αγρονόμος και εκεί το αντικείμενο είναι πολλαπλό , ειδικά στην επαρχία όπου βρίσκομαι εγώ 

 

Μπλα μπλα μπλα ευτυχώς που υπάρχουν στην Ελλάδα κάποιοι ανεκτίμητης αξίας πολιτικοί και ακούγεται και καμιά αλήθεια που και που.

 

http://politika-gr.blogspot.gr/2012/02/video_04.html

 

Ρουφιάνοι αλήτες τοπογράφοι   :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:

ι.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογια παντα θα βελτιωνεται, και μαζι με αυτη ολα τα επαγγελματα του μηχανικου. ΣΙγουρα καινοτομιες στην τεχνολογια κανουν την δουλεια πιο ευκολη κ ισως πιο προσβασιμη ακομη κ σε μη-μηχανικους, αλλα τον μηχανικο παντα θα τον χρειαζεσαι για να αναλυει τα αποτελεσματα, κ να βελτιωνει τις μεθοδους.

 

Επισης με την βελτιωση της τεχνολογιας, ανοιγονται νεες "πορτες" και ευκαιριες για το επαγγελμα του μηχανικου που πολλες φορες οδηγει σε πιο εξειδικευμενα εργα που εκει η παρουσια μηχανικου με γνωσεις ειναι αν οχι αναγκαιο 100% αλλα πολυ απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα του Μηχανικού είναι επάγγελμα που διατηρείται όσο υπάρχει ανάπτυξη σε μια χώρα . Όταν υπάρχει ύφεση όλα τα επαγγέματα περιορίζονται, πόσο του μηχανικού . Η απλούστευση των μεθόδων βοηθάει στην εισροή περισσότερων στο επάγγεμα και μικραίνει το κομμάτι της πίτας και εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα. Βέβαια ο αυτοματισμός δεν εγγυάτε και τέλειο αποτέλεσμα , αν δεν έχεις την γνώση .

Παλαιότερα η εξάρτηση ενός οικοπέδου ήταν μια μικρή περιπέτεια , τώρα με το GPS είναι υπόθεση λίγων λεπτών .

Edited by thomas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.