Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυνομοσχέδιο και μηχανικοί (επαγγελμ. δικαιωμ)


Recommended Posts

  Σόρρυ για το ύφος, αλλά πρεπει να καταλάβεις κάποια πράγματα πριν αναφερθείς και εσύ με αυτούς χαρακτηρισμούς..Η θέση μου αποτυπώνεται στη σελίδα 12, αγαπητέ B.S.S. Ακαδημαϊκά αν το πιάσουμε το όλο θέμα πάλι δεν τελείωνουμε ποτέ γιατί αντικειμενικά τα πολυτεχνεία με πρώτο το Ε.Μ.Π έχουνε την πρωτιά σε επίπεδο εκπαίδευσης. Όμως και στα ΤΕΙ (όχι σε όλα, σε σημαντικό αριθμό) γίνεται σοβαρή και αξιόλογη δουλειά από καθηγητές αποφοίτους πολυτεχνικών σχολών με διδακτορικά διπλ. κλπ. Οι οικονομ. πόροι στα ΤΕΙ σαφώς λιγότεροι, άρα και οι καθηγητές επίσης, άρα και το επίπεδο διδασκαλίας-έρευνας, άρα και η ζήτηση της σχολής μηχανικού ΤΕΙ , άρα και χαμηλότερη η βάση τους.. Το τι είναι ο καθένας και τι γνώσεις αποκομίζει από τη σταδιοδρομία του,είναι δικό του θέμα προσωπικό και άλλο το τι δηλώνει..μεγάλη διαφορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Vasilis_top

 

 

Ελα πες την αληθεια τωρα, σου εχει φαει την δουλεια Μηχανικος Τ.Ε. κ μαλιστα επειδη αυτος δουλεψε ενω εσυ ειχες για οπλο μονο την σφραγιδα σου, ετσι;

Το βραδυ πριν κοιμηθεις επανελαβε "Σπουδασα 68 Προπτυχιακά Μαθήματα + 11 Μεταπτυχιακά μαθήματα, ειμαι  ανωτερος, ανωτερος, αν...., ωτ...αν...." και θα νιωθεις καθε νυχτα ο Βασιλιας του υπνοδωματιου σου.

Αν διαβάσεις τα περιεχόμενα και μόνο των μαθημάτων που διδάσκονται οι Αγρονόμοι και Τοπογράφοι Μηχανικοί θα σε πιάσει πονοκέφαλος. Κατά τα άλλα σε διαβεβαιώ δεν έχω χάσει καμία δουλειά από συνάδελφό σου. Τέλος το ύφος και μόνο της ανάρτησής σου σε χαρακτηρίζει επαρκώς, δε χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Είμαι Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π., ειδικός Δομοστατικός (ΜΔΕ Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση Κατασκευών Ε.Μ.Π.) => 68 Προπτυχιακά Μαθήματα + 11 Μεταπτυχιακά μαθήματα και επτάμισι χρόνια στο Πολυτεχνείο. Ειλικρινά, πιστεύει κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ ή ΚΑΤΕΕ ή δεν ξέρω τι άλλο ότι ή διαφορά μας είναι ότι εγώ μπορώ να κάνω έρευνα??? Οι περισσότεροι καθηγητές στα ιδρύματα που σπουδάσατε έχουν λιγότερα  προσόντα και σπουδές... 

Υ.Γ.: Σε παρακαλώ ενεργοποίησε τον ορθογραφικό έλεγχο και μας έχεις στραβώσει... Όσο για το επίπεδο του καθενός αυτό είναι αυταπόδεικτο... δεν αλλάζει ούτε με 100 πολυνομοσχέδια...

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις έρευνα ή αν έχεις παρακολουθήσει 300 μαθήματα, πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι είσαι αγενέστατος, δεν έχεις καθόλου τρόπους, και σίγουρα δεν μπορείς με τέτοια επιχειρήματα να στηρίξεις την άποψή σου. Κανένας δεν σου απαγόρευσε να έχεις άποψη. 

 

ΥΣ1: Και εγώ μεταπτυχιακό στη Δομοστατική Μηχανική έχω. Τον ποπό σου κάτω να χτυπάς αγαπητέ, ακαδημαϊκά είσαι ισάξιος με έναν μηχανικό Τ.Ε. που έχει μεταπτυχιακό. (7ο Επίπεδο Εθνικού Πλαισίου Προσόντων - το έχω ανεβάσει σε προηγούμενες σελίδες του παρόντος.) ;) Η μεγάλη μας διαφορά όμως, πέρα από τα ΕΔ, είναι στον τρόπο γραφής μας. 

 

ΥΣ2: Βάση του αριθμού αναρτήσεων του B.S.S. στο φόρουμ, νομίζω ότι πρόκειται περί γιγάντιου "ειδικού" troll. Προτείνω να μη συνεχίσετε να απαντάτε στα γραφόμενα του κυρίου, μιας και είναι κρίμα να κλειδώσει ένα ακόμα τόπικ για θέματα ΕΔ. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Η αμετροέπεια του νεοέλληνα, σε συνδυασμό με την κομματοκρατία και την απολύτως πελατειακή σχέση των υπομηχανικών με τους πάτρωνές τους πολιτικούς διαμόρφωσε ένα απολύτως αναξιοκρατικό περιβάλλον στο οποίο καλούμαστε οι διπλωματούχοι μηχανικοί να ανταγωνιζόμαστε τους υπομηχανικούς. Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά αλλά ο παπάς τα ράσα... Όταν επιλέγατε κύριοι υπομηχανικοί να σπουδάσετε στα ΤΕΙ (για να μη θυμηθούμε τα ΚΑΤΕΕ και άλλα τέτοια ιδρύματα παγκοσμίου φήμης και αναγνώρισης), κάποιοι "χαζοί" έτρωγαν τα χρόνια τους (πέντε κατ' ελάχιστον) στα βιβλία για να γίνουν μηχανικοί.Δεν φάγαμε τα χρόνια μας για να γίνουμε ερευνητές αλλά μηχανικοί, μελετητές Δημοσίων και Ιδιωτικών Έργων με επιστημονική κατάρτιση, κι όχι χειριστές προγραμμάτων που μέσα στην ημιμάθεια τους νομίζουν ότι ο χειρισμός ενός προγράμματος σε κάνει Μηχανικό... Προτείνω το κλείσιμο των Πολυτεχνικών Σχολών και την εξομοίωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων του Γυναικολόγου με τη μαμή, του Οδοντιάτρου με τον Οδοντοτεχνίτη κτλ. Όταν κάποιοι περνούσαν με άσσο, δύο, χι στις πανελλήνιες από τα Τεχνικά Λύκεια ήξεραν ότι ρόδα, τσάντα και κοπάνα δε σε κάνουν μηχανικό...απλά μετά ήρθαν οι Κακλαμάνηδες, οι Πρωτόπαπες και τα υπόλοιπα πρωτοπαλίκαρα των "δίκαιων" αιτημάτων των υπομηχανικών. Ήρθε η αμετροέπεια και το θράσος τα οποία έθρεψαν τις παράλογες αιτιάσεις των υπομηχανικών. Σέβομαι απεριόριστα τους ανθρώπους που δηλώνουν αυτό που είναι κι όχι αυτό που θα 'θελαν να είναι... Βάλτε μυαλό λοιπόν γιατί η υπομονή έχει και τα όριά της. Προκαταβολικά θα ήθελα να ζητήσω σε όποιο φίλτατο υπομηχανικό, τεχνολόγο κτλ με "στολίσει", να μας πει πρώτα το εκπαιδευτικό ίδρυμα στο οποίο σπούδασε, τα έτη σπουδών του, το σύστημα και τη βαθμολογία εισαγωγής. Άντε γιατί πολλά ανεχθήκαμε κύριοι...

Παντογνώστη σούπερ πανεπιστήμονα Πολυτεχνολόγε....σου απαντώ και σου λέω ότι είμαι απόφοιτος Ενιαίου Λυκείου με βαθμό πρόσβασης 15,6 και σπούδασα 4 χρόνια αντί για 5 που σπούδασες εσύ...εσένα που σου επιτρέπεται να εκπονείς μελέτες ακόμα και για Η/Μ ..και για τα πάντα, με 5 χρόνια σπουδών ...ενώ σε αντίθεση εγώ με 4 χρόνια δεν είχα μέχρι πρότινος πρόσβαση στο επάγγελμα του Μηχανικού...θα μπορούσα να επιλέξω να πάω να σπουδάσω σε οποιοδήποτε άλλο Ελληνικό Πανεπιστήμιο με τα μόρια που είχα , όσα χρόνια σπούδασα, δηλαδή 4 χρόνια  π.χ φιλόλογος κ.τ.λ και να το παίζω και εγώ όπως εσύ κομπλεξικός Πανεπιστήμονας...και να αποκαλώ τους αποφοίτους ΤΕΙ υπο...κατωτέρους..και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.. ή ακόμα και σε κάποιο βουλγάρικο και τώρα να με αποκαλείς Μηχανικάρα...και όχι υπομηχανικό..Και αν δεν το ξέρεις μάθε το..οι βάσεις εισαγωγής διαμορφώνονται με βάση τη ζήτηση και άλλες διάφορες συγκυρίες..Ξέρεις πόσο είχε βάση εισαγωγής το Παιδαγωγικό το 2000...ξέρεις πόσο έχει τώρα...ξέρεις πόσο είχε βάση εισαγωγής το τμήμα των Πολιτικών Μηχανικών στην Ξάνθη το 2000 ξέρεις πόσο είναι τώρα..τι έγινε ξαφνικά..το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στην Ξάνθη το 2000 ''έβγαζε'' Μηχανικάρες και τώρα ΌΧΙ...Ξέρεις ότι πάρα πολλά παιδιά από το Ενιαίο Λύκειο μπήκαν στα ΤΕΙ ειδικά στα Τμήματα Λογοθεραπείας , Εργοθεραπείας , Τεχνολόγοι τροφίμων , Διαιτολόγοι , με 17500 μόρια...αυτά μάλλον σου διαφεύγουν...Καλό θα ήταν κάποιοι να ''ξεπλύνουν''την γλώσσα τους πριν μιλήσουν..

 

Φυσικά στην ζωή θα υπάρχουν πάντα οι κομπλεξικοί και οι ανίδεοι...Λοιπόν , κύριοι και κυρίες, το ότι το κράτος δημιούργησε δύο παράλληλους τομείς από τους οποίους αποφοιτούν Μηχανικοί (για όσους δεν το ξέρουν το Πτυχίο από τα ΤΕΙ , είναι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) δεν φταίει αυτός που επιλέγει να σπουδάσει στα ΤΕΙ..το ότι δεν υπάρχει ανάγκη πλέον να αποφοιτούν τόσοι Μηχανικοί , πλέον και από τα κολέγια , αυτό είναι άλλου είδους συζήτηση...Εαν ήθελε το κράτος να δημιουργήσει στελέχη εφαρμογής μετεδευτεροβάθμιας-ανώτερης βαθμίδας εκπαιδεύσεως ...δεν χρειαζόταν να Ιδρυθούν Ανώτατα Ιδρύματα Τεχνολογικού τομέα ,4ετούς φοίτησης,που πλέον διοργανώνουν και αυτόνομα Μεταπτυχιακά...ούτως η άλλως την σπουδή αυτών στελεχών το υπερκαλύπτουν τα ΙΕΚ 2ετούς φοίτησης...το θέμα της συγχώνευσης των ΑΕ Ι= Πανεπιστημιακών σχολών Μηχανικών με αυτών των Τεχνολογικών σχολών Μηχανικών , ναι θεωρώ ότι θα πρέπει να μπεί στο τραπέζι των συζητήσεων..γιατί η Ελλάδα δεν έχει ανάγκη και άλλους Μηχανικούς στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο της παγκόσμιας κρίσης...

 

Και επειδή κάποιος αναφέρθηκε στους ''μάστορες''...να ρωτήσω τον  μπόμπ τον  μάστορα που πέρασε από το στάδιο των πανελλαδικών εξετάσεων , εισήχθη σε Ανώτατο Ίδρυμα Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης Τεχνολογικού τομέα Μηχανικών(λέμε τώρα χαχαχα) και έκανε και μεταπτυχιακό  στην Σεισμική μηχανική και αντισεισμικές κατασκευές που θα θέλατε να τον εντάξετε και με τι επαγγελματικά διακαιώματα...αα κακώς ρωτάω θα είναι αυτός που θα εφαρμόζει την μελέτη του Πολυτεχνολόγου Πολιτικού Μηχανικού,καθότι το λέει η κυρία ISMINI , αυτόν που είναι απόφοιτος Τεχνικός Δομικών έργων από τα ΙΕΚ θα τον βάζουμε να σκάβει και αυτόν που τελειώσε μόνον το Λύκειο θα τον ''μαστιγώνουμε'' για να τον τιμωρήσουμε επειδή δεν πήγε στα ΙΕΚ  και έτσι δεν μπορεί να σκάψει γιατί του υπολείπεται το πτυχίο του Τεχνικού Δομικών έργων από το ΙΕΚ...χαχαχαχα...ωραία περνάμε εδώ μέσα...  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις έρευνα ή αν έχεις παρακολουθήσει 300 μαθήματα, πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι είσαι αγενέστατος, δεν έχεις καθόλου τρόπους, και σίγουρα δεν μπορείς με τέτοια επιχειρήματα να στηρίξεις την άποψή σου. Κανένας δεν σου απαγόρευσε να έχεις άποψη. 

 

ΥΣ1: Και εγώ μεταπτυχιακό στη Δομοστατική Μηχανική έχω. Τον ποπό σου κάτω να χτυπάς αγαπητέ, ακαδημαϊκά είσαι ισάξιος με έναν μηχανικό Τ.Ε. που έχει μεταπτυχιακό. (7ο Επίπεδο Εθνικού Πλαισίου Προσόντων - το έχω ανεβάσει σε προηγούμενες σελίδες του παρόντος.) ;) Η μεγάλη μας διαφορά όμως, πέρα από τα ΕΔ, είναι στον τρόπο γραφής μας. 

 

ΥΣ2: Βάση του αριθμού αναρτήσεων του B.S.S. στο φόρουμ, νομίζω ότι πρόκειται περί γιγάντιου "ειδικού" troll. Προτείνω να μη συνεχίσετε να απαντάτε στα γραφόμενα του κυρίου, μιας και είναι κρίμα να κλειδώσει ένα ακόμα τόπικ για θέματα ΕΔ. 

Τον ποπό σου κάτω να χτυπάς φίλτατε δεν θα είσαι ισάξιος με ένα Διπλωματούχο (για να απαντήσω στο ύφος σου). Κούνα τα σημαιάκια του Πρωτόπαππα, του Κακλαμάνη και των άλλων πατρώνων (υπενθυμίζω τα προεκλογικά βιντεάκια στη σελίδα της ΕΕΤΕΜ)

Link to comment
Share on other sites

B.S.S.  εισαι απλα τραγελαφικός, μονο και μόνο με το απαραδεκτο ύφος σου ειδικά απο κάποιον που μπηκε χθες για πρωτη φορα στο φορουμ χωρις να γνωριζει καταστάσεις και (απο τα γραφόμενά τους) τα μελη αυτοακυρώνεσαι και αν το συνεχισεις θα δεις οτι θα γελοιοποιηθείς όπως και μερικοι όμοιοί σου στο παρελθόν.... 

 

Εισαι δυστυχως ο ξερόλας ελληναρας που ετυχε να μπει σε πανεπιστημιο και προφανώς με το πτυχιο και μονο θεωρεί οτι μπορει να μαμήσει τον κόσμο όλο.  Για να σε βαλω λιγο στο κλίμα της συζητησης και καθε σχετικής προηγούμενης, (γιατι μπηκες με υφος 10 καρδιναλιων όντας εκτος τοπου και χρόνου...) οι πτυχιουχοι ΤΕΙ αξιώνουν επαγγελατικα δικαιώματα που αντιστοιχουν στις σπουδες τους, κάθε σύγκριση και αντιπαράθεση με τους συναδελφους Διπλωματουχους μοιάζει με το "θεατρο του παραλόγου" σε ενα ήδη κορεσμενο και απαξιωμένο, για τον ελληνα μηχανικο, περιβαλλον. Για να καταλαβεις (αν μπορει η λογικη να υπερνικησει την αλλαζονία σου...) για την σημερινη μπαχαλώδη κατάσταση , ειναι ηλιου φαεινότερο, ότι μας οδήγησαν οι καβατζοσυντεχνίες, οι πελατειακες σχεσεις κρατους όπως και η πολιτική και νοοτροπια που καλιεργήθηκε στους νέους της κάθε γενιας της μεταπολιτευτικής περιόδου. Όπερ σημαίνει οτι ο καθε νεος με το πτυχιο του και μονο (ειδικότερα για τους αποφοίτους πανεπιστημιων...) ειχε την εντύπωση και την απαιτηση (γιατι ετσι του εμαθε ο μπαμπας, η κοινωνία κτλ.) ότι όλες οι πόρτες θα άνοιγαν διάπλατα και θα τον περίμενε μια διευθυντική καρέκλα !

 

Εγω ερχομαι να συμφωνησω με αλλο "προλαλησαντα", οτι δλδ αυτοι που πέρασαν και απο τα 2 ειδη ιδρυματων (πανεπιστημιο κ ΤΕΙ) ξερουν πολυ καλα την δουλεια και τις δυσκολιες που εχει το καθένα και τυγχάνει να γνωρίζω μερικους. Δυστυχως ομως για καποια μελη οπως η ISMINI  επηρεάστηκαν και διαμόρφωσαν μια αστεία νοοτροπία του τυπου "Οι πανεπιστημονες και οι τεϊτζηδες υπομηχανικοι"  θεωρώντας  ότι  έτσι ανάγουν σε πολύ ανωτερα επίπεδα την ιδιότητά τους χωρις να γνωρίζουν ούτε στο ελάχιστο τον συνάδελφο "υπομηχανικό" που π.χ θα τύχει να συνεργαστούν (δλδ έργα του, γνωσεις κτλ)

Για το δε προγραμμα σπουδων και τα περι το οτι οι Τεχνολογοι Μηχανικοι διδασκονται "μερος των μαθηματων των Πολυτεχνειων" δεν σχολιάζω γιατι χάνουμε το νόημα . Ο γελοίος αυτος ισχυρισμός εχει καταρευσει σε προηγουμενες συζητήσεις , δυστυχως πολλοι συναδελφοι Διπλωματουχοι το πιστευουν πραγματικά (αφου είπαμε ότι 'ετσι ευλογουν τα γένια τους μερικοι και αυτοανακυρήσονται βασιλικότεροι του βασιλέους...)

Link to comment
Share on other sites

Τον ποπό σου κάτω να χτυπάς φίλτατε δεν θα είσαι ισάξιος με ένα Διπλωματούχο (για να απαντήσω στο ύφος σου). Κούνα τα σημαιάκια του Πρωτόπαππα, του Κακλαμάνη και των άλλων πατρώνων (υπενθυμίζω τα προεκλογικά βιντεάκια στη σελίδα της ΕΕΤΕΜ)

 

Ανάρτηση #55: (Την παραθέτω ολόκληρη)

 

 

 

ΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ

 

Στο σχέδιο νόμου «Μέτρα στήριξης και ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας στο πλαίσιο εφαρμογής του ν. 4046/2012 και άλλες διατάξεις» του Υπουργείου Οικονομικών επέρχονται οι κάτωθι νομοτεχνικές βελτιώσεις:

 

1.       Στο στοιχείο 1 της υποπαραγράφου ΙΓ.12  της παραγράφου ΙΓ του άρθρου πρώτου του σχεδίου νόμου οι φράσεις«των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών σχολών» και «του Πανεπιστημιακού Τομέα» διαγράφονται και από τα τρία (3), τροποποιούμενα με το παρόν άρθρα 1, 2, και 3 του ν.4663/1930 «Περί εξασκήσεως του επαγγέλματος του Πολιτικού Μηχανικού, Αρχιτέκτονος και Τοπογράφου».

 

"Άρθρο 1

Η ελεύθερη άσκηση του επαγγέλματος του Πολιτικού Μηχανικού επιτρέπεται μόνον:

Α) Στους κατόχους διπλώματος Πολιτικού Μηχανικού των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών σχολών των Ιδρυμάτων του Πανεπιστημιακού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής" (Το 2-3 είναι για τους Αρχιτέκτονες και τους Τοπογράφους αντίστοιχα)

 

2.       Στο στοιχείο 1 της υποπαραγράφου ΙΓ.12  της παραγράφου ΙΓ του άρθρου πρώτου του σχεδίου νόμου η εντός παρενθέσεως φράση «(των Πολυτεχνείων και των πολυτεχνικών σχολών των Ιδρυμάτων του Πανεπιστημιακού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης της ημεδαπής)» διαγράφεται από το τροποποιούμενομε το παρόν άρθρο 4 του ν.4663/1930 «Περί εξασκήσεως του επαγγέλματος του Πολιτικού Μηχανικού, Αρχιτέκτονος και Τοπογράφου».

 

"1. Οι διπλωματούχοι των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής (των Πολυτεχνείων και των πολυτεχνικών σχολών των Ιδρυμάτων του Πανεπιστημιακού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης της ημεδαπής) ή ισότιμων σχολών της αλλοδαπής δικαιούνται να φέρουν τον τίτλο του διπλωματούχου μηχανικού."

 

3.       Στην αιτιολογική έκθεση της παραγράφου Ζ του άρθρου πρώτου του σχεδίου νόμου η φράση «ΠΥΣ 38/2012» αντικαθίσταται επί το ορθό με τη φράση «ΠΥΣ 6/2012».

 

2. Η ισχύς των ρυθμίσεων που εισάγονται με την παρούσα υποπαράγραφο με την επιφύλαξη των παραγράφων 4 και 5 του άρθρου 4 του του ν.4663/1930 όπως τροποποιείται και ισχύει σύμφωνα με τα οριζόμενα στην προηγούμενη περίπτωση της παρούσας, αρχίζει από 1.1.2015.» 

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

B.S.S.  εισαι απλα τραγελαφικός, μονο και μόνο με το απαραδεκτο ύφος σου ειδικά απο κάποιον που μπηκε χθες για πρωτη φορα στο φορουμ χωρις να γνωριζει καταστάσεις και (απο τα γραφόμενά τους) τα μελη αυτοακυρώνεσαι και αν το συνεχισεις θα δεις οτι θα γελοιοποιηθείς όπως και μερικοι όμοιοί σου στο παρελθόν.... 

 

Εισαι δυστυχως ο ξερόλας ελληναρας που ετυχε να μπει σε πανεπιστημιο και προφανώς με το πτυχιο και μονο θεωρεί οτι μπορει να μαμήσει τον κόσμο όλο.  Για να σε βαλω λιγο στο κλίμα της συζητησης και καθε σχετικής προηγούμενης, (γιατι μπηκες με υφος 10 καρδιναλιων όντας εκτος τοπου και χρόνου...) οι πτυχιουχοι ΤΕΙ αξιώνουν επαγγελατικα δικαιώματα που αντιστοιχουν στις σπουδες τους, κάθε σύγκριση και αντιπαράθεση με τους συναδελφους Διπλωματουχους μοιάζει με το "θεατρο του παραλόγου" σε ενα ήδη κορεσμενο και απαξιωμένο, για τον ελληνα μηχανικο, περιβαλλον. Για να καταλαβεις (αν μπορει η λογικη να υπερνικησει την αλλαζονία σου...) για την σημερινη μπαχαλώδη κατάσταση , ειναι ηλιου φαεινότερο, ότι μας οδήγησαν οι καβατζοσυντεχνίες, οι πελατειακες σχεσεις κρατους όπως και η πολιτική και νοοτροπια που καλιεργήθηκε στους νέους της κάθε γενιας της μεταπολιτευτικής περιόδου. Όπερ σημαίνει οτι ο καθε νεος με το πτυχιο του και μονο (ειδικότερα για τους αποφοίτους πανεπιστημιων...) ειχε την εντύπωση και την απαιτηση (γιατι ετσι του εμαθε ο μπαμπας, η κοινωνία κτλ.) ότι όλες οι πόρτες θα άνοιγαν διάπλατα και θα τον περίμενε μια διευθυντική καρέκλα !

 

Εγω ερχομαι να συμφωνησω με αλλο "προλαλησαντα", οτι δλδ αυτοι που πέρασαν και απο τα 2 ειδη ιδρυματων (πανεπιστημιο κ ΤΕΙ) ξερουν πολυ καλα την δουλεια και τις δυσκολιες που εχει το καθένα και τυγχάνει να γνωρίζω μερικους. Δυστυχως ομως για καποια μελη οπως η ISMINI  επηρεάστηκαν και διαμόρφωσαν μια αστεία νοοτροπία του τυπου "Οι πανεπιστημονες και οι τεϊτζηδες υπομηχανικοι"  θεωρώντας  ότι  έτσι ανάγουν σε πολύ ανωτερα επίπεδα την ιδιότητά τους χωρις να γνωρίζουν ούτε στο ελάχιστο τον συνάδελφο "υπομηχανικό" που π.χ θα τύχει να συνεργαστούν (δλδ έργα του, γνωσεις κτλ)

Για το δε προγραμμα σπουδων και τα περι το οτι οι Τεχνολογοι Μηχανικοι διδασκονται "μερος των μαθηματων των Πολυτεχνειων" δεν σχολιάζω γιατι χάνουμε το νόημα . Ο γελοίος αυτος ισχυρισμός εχει καταρευσει σε προηγουμενες συζητήσεις , δυστυχως πολλοι συναδελφοι Διπλωματουχοι το πιστευουν πραγματικά (αφου είπαμε ότι 'ετσι ευλογουν τα γένια τους μερικοι και αυτοανακυρήσονται βασιλικότεροι του βασιλέους...)

Εσύ έτυχε να μπεις σε ένα ΤΕΙ, εγώ αποφοίτησα

 

B.S.S.  εισαι απλα τραγελαφικός, μονο και μόνο με το απαραδεκτο ύφος σου ειδικά απο κάποιον που μπηκε χθες για πρωτη φορα στο φορουμ χωρις να γνωριζει καταστάσεις και (απο τα γραφόμενά τους) τα μελη αυτοακυρώνεσαι και αν το συνεχισεις θα δεις οτι θα γελοιοποιηθείς όπως και μερικοι όμοιοί σου στο παρελθόν.... 

 

Εισαι δυστυχως ο ξερόλας ελληναρας που ετυχε να μπει σε πανεπιστημιο και προφανώς με το πτυχιο και μονο θεωρεί οτι μπορει να μαμήσει τον κόσμο όλο.  Για να σε βαλω λιγο στο κλίμα της συζητησης και καθε σχετικής προηγούμενης, (γιατι μπηκες με υφος 10 καρδιναλιων όντας εκτος τοπου και χρόνου...) οι πτυχιουχοι ΤΕΙ αξιώνουν επαγγελατικα δικαιώματα που αντιστοιχουν στις σπουδες τους, κάθε σύγκριση και αντιπαράθεση με τους συναδελφους Διπλωματουχους μοιάζει με το "θεατρο του παραλόγου" σε ενα ήδη κορεσμενο και απαξιωμένο, για τον ελληνα μηχανικο, περιβαλλον. Για να καταλαβεις (αν μπορει η λογικη να υπερνικησει την αλλαζονία σου...) για την σημερινη μπαχαλώδη κατάσταση , ειναι ηλιου φαεινότερο, ότι μας οδήγησαν οι καβατζοσυντεχνίες, οι πελατειακες σχεσεις κρατους όπως και η πολιτική και νοοτροπια που καλιεργήθηκε στους νέους της κάθε γενιας της μεταπολιτευτικής περιόδου. Όπερ σημαίνει οτι ο καθε νεος με το πτυχιο του και μονο (ειδικότερα για τους αποφοίτους πανεπιστημιων...) ειχε την εντύπωση και την απαιτηση (γιατι ετσι του εμαθε ο μπαμπας, η κοινωνία κτλ.) ότι όλες οι πόρτες θα άνοιγαν διάπλατα και θα τον περίμενε μια διευθυντική καρέκλα !

 

Εγω ερχομαι να συμφωνησω με αλλο "προλαλησαντα", οτι δλδ αυτοι που πέρασαν και απο τα 2 ειδη ιδρυματων (πανεπιστημιο κ ΤΕΙ) ξερουν πολυ καλα την δουλεια και τις δυσκολιες που εχει το καθένα και τυγχάνει να γνωρίζω μερικους. Δυστυχως ομως για καποια μελη οπως η ISMINI  επηρεάστηκαν και διαμόρφωσαν μια αστεία νοοτροπία του τυπου "Οι πανεπιστημονες και οι τεϊτζηδες υπομηχανικοι"  θεωρώντας  ότι  έτσι ανάγουν σε πολύ ανωτερα επίπεδα την ιδιότητά τους χωρις να γνωρίζουν ούτε στο ελάχιστο τον συνάδελφο "υπομηχανικό" που π.χ θα τύχει να συνεργαστούν (δλδ έργα του, γνωσεις κτλ)

Για το δε προγραμμα σπουδων και τα περι το οτι οι Τεχνολογοι Μηχανικοι διδασκονται "μερος των μαθηματων των Πολυτεχνειων" δεν σχολιάζω γιατι χάνουμε το νόημα . Ο γελοίος αυτος ισχυρισμός εχει καταρευσει σε προηγουμενες συζητήσεις , δυστυχως πολλοι συναδελφοι Διπλωματουχοι το πιστευουν πραγματικά (αφου είπαμε ότι 'ετσι ευλογουν τα γένια τους μερικοι και αυτοανακυρήσονται βασιλικότεροι του βασιλέους...)

Τραγελαφικός είναι αυτός που νομίζει ότι αποκτά αξία με πολυνομοσχέδια... 

Link to comment
Share on other sites

B.S.S.  εισαι απλα τραγελαφικός, μονο και μόνο με το απαραδεκτο ύφος σου ειδικά απο κάποιον που μπηκε χθες για πρωτη φορα στο φορουμ χωρις να γνωριζει καταστάσεις και (απο τα γραφόμενά τους) τα μελη αυτοακυρώνεσαι και αν το συνεχισεις θα δεις οτι θα γελοιοποιηθείς όπως και μερικοι όμοιοί σου στο παρελθόν.... 

 

Εισαι δυστυχως ο ξερόλας ελληναρας που ετυχε να μπει σε πανεπιστημιο και προφανώς με το πτυχιο και μονο θεωρεί οτι μπορει να μαμήσει τον κόσμο όλο.  Για να σε βαλω λιγο στο κλίμα της συζητησης και καθε σχετικής προηγούμενης, (γιατι μπηκες με υφος 10 καρδιναλιων όντας εκτος τοπου και χρόνου...) οι πτυχιουχοι ΤΕΙ αξιώνουν επαγγελατικα δικαιώματα που αντιστοιχουν στις σπουδες τους, κάθε σύγκριση και αντιπαράθεση με τους συναδελφους Διπλωματουχους μοιάζει με το "θεατρο του παραλόγου" σε ενα ήδη κορεσμενο και απαξιωμένο, για τον ελληνα μηχανικο, περιβαλλον. Για να καταλαβεις (αν μπορει η λογικη να υπερνικησει την αλλαζονία σου...) για την σημερινη μπαχαλώδη κατάσταση , ειναι ηλιου φαεινότερο, ότι μας οδήγησαν οι καβατζοσυντεχνίες, οι πελατειακες σχεσεις κρατους όπως και η πολιτική και νοοτροπια που καλιεργήθηκε στους νέους της κάθε γενιας της μεταπολιτευτικής περιόδου. Όπερ σημαίνει οτι ο καθε νεος με το πτυχιο του και μονο (ειδικότερα για τους αποφοίτους πανεπιστημιων...) ειχε την εντύπωση και την απαιτηση (γιατι ετσι του εμαθε ο μπαμπας, η κοινωνία κτλ.) ότι όλες οι πόρτες θα άνοιγαν διάπλατα και θα τον περίμενε μια διευθυντική καρέκλα !

 

Εγω ερχομαι να συμφωνησω με αλλο "προλαλησαντα", οτι δλδ αυτοι που πέρασαν και απο τα 2 ειδη ιδρυματων (πανεπιστημιο κ ΤΕΙ) ξερουν πολυ καλα την δουλεια και τις δυσκολιες που εχει το καθένα και τυγχάνει να γνωρίζω μερικους. Δυστυχως ομως για καποια μελη οπως η ISMINI  επηρεάστηκαν και διαμόρφωσαν μια αστεία νοοτροπία του τυπου "Οι πανεπιστημονες και οι τεϊτζηδες υπομηχανικοι"  θεωρώντας  ότι  έτσι ανάγουν σε πολύ ανωτερα επίπεδα την ιδιότητά τους χωρις να γνωρίζουν ούτε στο ελάχιστο τον συνάδελφο "υπομηχανικό" που π.χ θα τύχει να συνεργαστούν (δλδ έργα του, γνωσεις κτλ)

Για το δε προγραμμα σπουδων και τα περι το οτι οι Τεχνολογοι Μηχανικοι διδασκονται "μερος των μαθηματων των Πολυτεχνειων" δεν σχολιάζω γιατι χάνουμε το νόημα . Ο γελοίος αυτος ισχυρισμός εχει καταρευσει σε προηγουμενες συζητήσεις , δυστυχως πολλοι συναδελφοι Διπλωματουχοι το πιστευουν πραγματικά (αφου είπαμε ότι 'ετσι ευλογουν τα γένια τους μερικοι και αυτοανακυρήσονται βασιλικότεροι του βασιλέους...)

...του Βασιλέως μπορεί, του Βασιλέους σίγουρα όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.