Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυνομοσχέδιο και μηχανικοί (επαγγελμ. δικαιωμ)


Recommended Posts

filarakos28 θα πρέπει να μας στεναχωρεί περισσότερο από όλα που ακόμα αποφοιτούν από ΤΕΙ και δεν ασχολούνται καθόλου με το πτυχίο τους. Δεν τους νοιάζει που ακόμα και τα κολέγια δίνουν αναγνωρισμένα ΕΔ και τα ΤΕΙ όχι; Στην εποχή μου θα είχαμε κάνει κατάληψη στο ΤΕΙ, έστω στα τμήματα μηχανικών, μέχρι να αποδοθούν ΕΔ ή να τα κλείσουν δια παντώς και να πάνε στο διάολο τα τμήματα και οι καθηγητές τους.

 

ΥΓ γράψε το troll και μην ασχολείσαι άλλο μαζί του. Μπροστά στον τρελολάζαρο δε πιάνει μία . Αφού επιβιώσαμε από εκείνον σε αυτόν θα κολλήσουμε;

Edited by stayros
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι θα σας παρακαλεσω να σταματησουμε με τον ανεκδιήγητο τυπάκο, ειλικρινα τέλος. Ο ανθρωπος χοροπηδαει απο την χαρά του που ασχολουμαστε ολη μερα μαζι του. Ποιος σοβαρος και μορφωμενος πραγματικα ανθρωπος θα εμπαινε σε τετοια διαδικασία αντιπαράθεσης.

Σας παρακαλω να επανελθουμε ψυχραιμότεροι, ο θυμος και η οργη για την κατάσταση ας κατευθυνθεί στην πήγη του προβλήματος και όχι σε κάθε εριστικό νάρκισσο πολυεπιστήμονα (?...)

Link to comment
Share on other sites

Το ξεφτιλίσατε εντελώς . 

 

Τι να πούμε τώρα .

 

Φανατικοί των δύο πλευρών , δεν επιτρέπουν καμία σοβαρή συζήτηση .

 

Η κρίση έχει σωρεύσει πολύ θυμό εκατέρωθεν και κανένας από τους θυμωμένους δεν δέχεται την άλλη άποψη , η γιά να είμαι πιό σαφής ιδιαίτερα γιά κάποιους πατροκτόνους σε άλλα φόρουμ , ούτε καν την διαβάζουν , ούτε την κατανοούν .

 

Αναμένω να πέσουν οι τόνοι γιά να συνεχίσουμε ήρεμα και εποικοδομητικά .

Προσωπικά BAS δεν έχω θύμο για κανένα συνάδελφο Μηχανικό ΠΕ..ο θυμός μου είναι απέναντι στην Πολιτεία που κορόιδευε γενιές νέων ανθρώπων..και δεν θέλω να πεταχτεί κάποιος έξυπνος από την εξέδρα και να πεί ''καλά όταν περνούσες στην σχολή δεν ήξερες που πήγαινες.''.γιατί το έχω δεί και αυτό..απλά απαιτώ να ασκώ ελεύθερα το επάγγελμα που σπούδασα..που απορρέει από το πρόγραμμα σπουδών ....τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο..ούτε απαιτώ να εκπονώ μελέτες Οδοποιίας . ούτε Λιμενικά , ούτε γέφυρες , ως Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων .

Αλλά δεν επιτρέπω να υποβαθμίζει ουδείς τις σπουδές μου , να λέει δημοσίως ανυπόστατες πληροφορίες π.χ το Β.Δ του 1972 και ούτε να πληρώνω ένα επιμελητήριο και μία !ένωση -""επιμελητήριο''''!κάθε χρόνο..   

Link to comment
Share on other sites

1. Σέβομαι όλους τους συναδέλφους Τεχνολόγους και Διπλωματούχους απο τη στιγμή που ασκούν το επάγγελμα ανάλογα με τα δικαιώματα και τα προσόντα τους.

2. Αναφορικά με τα Κολέγια, συμβαίνει το ίδιο ακριβώς που συνέβη και με τα ΤΕΙ ... μή σας ενοχλεί λοιπόν. 

3. Έχω συνεργαστεί με πανάξιους αποφοίτους ΤΕΙ. Το μόνο που λέω και ενοχλεί κάποιους τόσο πολύ είναι ότι για να προχωρήσουμε θα πρέπει ο καθένας να γνωρίζει το ρόλο και την αποστολή του.

4. Filarako28 συνεχίζεις να κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια ... είσαι ανάξιος να ασχοληθώ άλλο μαζί σου ...

5. Leftlane όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

Ας λήξει εδώ το θέμα. Όποιος επιθυμεί επι προσωπικού να συνεχιστεί η αντιπαράθεση ας στείλει προσωπικό μήνυμα.

Edited by B.S.S
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ γράψε το troll και μην ασχολείσαι άλλο μαζί του. Μπροστά στον τρελολάζαρο δε πιάνει μία . Αφού επιβιώσαμε από εκείνον σε αυτόν θα κολλήσουμε;

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ναι ρε συ , τι εγινε αυτος, απιστευτο γέλιο (πανεπιστημονας εκ βαλκανίων κ αυτος αν θυμαμαι καλα...)  :mrgreen:  :mrgreen:  Φοβερό γέλιο, ειχα παρει κ ποπ κορν διαβάζονας/συμμετέχοντας  :mrgreen:

 

υ.γ. συγγνωμη για το off topic , ηταν αυθορμητο... :smile:

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

filarakos28 θα πρέπει να μας στεναχωρεί περισσότερο από όλα που ακόμα αποφοιτούν από ΤΕΙ και δεν ασχολούνται καθόλου με το πτυχίο τους. Δεν τους νοιάζει που ακόμα και τα κολέγια δίνουν αναγνωρισμένα ΕΔ και τα ΤΕΙ όχι; Στην εποχή μου θα είχαμε κάνει κατάληψη στο ΤΕΙ, έστω στα τμήματα μηχανικών, μέχρι να αποδοθούν ΕΔ ή να τα κλείσουν δια παντώς και να πάνε στο διάολο τα τμήματα και οι καθηγητές τους.

 

ΥΓ γράψε το troll και μην ασχολείσαι άλλο μαζί του. Μπροστά στον τρελολάζαρο δε πιάνει μία . Αφού επιβιώσαμε από εκείνον σε αυτόν θα κολλήσουμε;

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε..εάν δεν τα θέλουν εάν νομίζουν ότι δεν έχουν θέση πια, να τα κλείσουν ή να τα συγχωνεύσουν..Δεν νοείται για μένα προσωπικά σχολή που το κράτος του δίνει άδεια λειτουργίας και να μην έχει επαγγελματικά δικαιώματα είτε είναι κρατικό ίδρυμα έιτε ιδιωτικό..αλλιώς να μη επέτρεπε την λειτουργία του... 

Link to comment
Share on other sites

Με τα κολλέγια , γίνεται ότι γινόταν με πολλούς εκ του εξωτερικού διπλωματούχους ανατολικούς και δυτικούς και όχι ότι έγινε με τα τει , αφού οι των κολλεγίων όπως και οι εκ του εξωτερικού έχουν πολιτική κάλυψη και βοήθεια σε αντίθεση με των τει που δεν είχαν πέραν του Κακλαμάνη λόγω του αδελφού του . 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς δεν έχουμε πολιτική κάλυψη πρέπει να ξεσηκωθούν οι φοιτητές επιτέλους. Όταν βγεις στην βιοπάλη δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους απόφοιτους εξωτερικού νομίζω μας αφορά όλους, και απότοιτους ΑΕΙ και ΤΕΙ.

 

Υπάρχουν σχολές του εξωτερικού αξιοπρεπέστατες, υπάρχουν όμως και σχολές που με έναν τενεκέ λάδι πέρναγες το μάθημα.

Γνωρίζω φοιτητές ιατρικής σε βαλκανικές χώρες που πριν 15 χρόνια σε λευκή κόλλα γράφανε το όνομά τους, έβαζαν μέσα ένα εικοσαδόλαρο ($20 όταν ο μηνιαίος μισθός καθηγητή πανεπιστημίου ήταν $80) και πέρναγαν το μάθημα. Αν στην ιατρική πέρναγε κάποιος το μάθημα με 20€ ή ένα τενεκέ λάδι, φανταστείτε πόσο πιο οικονομικό ήταν να αποφοιτήσει ένας "μηχανικός".

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, τα τμήματα ήταν πολύ δυνατά, οι ντόπιοι εξετάζονταν σε ολόκληρους τόμους και συχνά κοβόντουσαν. Οι Έλληνες φοιτητές εκεί στο ίδιο μάθημα εξεταζόντουσαν σε ένα μάτσο φωτοτυπίες, 30~50 σελίδες.

Ευτυχώς υπήρχε το Δικατσά αλλά δυστυχώς και εκεί γινόντουσαν τέτοια. Έγραφες 4 στρέμματα (ενδεικτικό εμβαδό) αγροτεμάχιο στον κάθε εξεταστή και πέρναγες το μάθημα. Κυκλοφόρησε το νέο και συμμορφώθηκε το σύστημα. Από τόσοι όσοι είχαν αγοράσει το πτυχίο και δεν είχαν περάσει το Δικατσά ακόμα δίνουν για αναγνώριση.

 

Δεν νομίζω να θέλει κανείς μας τέτοιους "συναδέλφους".

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει Σταύρο . Εδώ αυτούς που αγωνίζονταν εδώ και 35 χρόνια κάτι καινούργια φυντάνια σε άλλα φόρουμ δεν θέλουν να τους ξέρουν και τους προσβάλλουν συνεχώς . Λογικό , όταν έχεις ολοκληρωτικές ιδέες μέσα σου , να μην αντέχεις την άλλη άποψη .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.