Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές: καταχώρηση ηλεκτρονικού παραβόλου


Engineer

Recommended Posts

Αν πληρώσω το ηλεκτρονικό παράβολο, χωρίς να έχω δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ, για ενεργειακός επιθεωρητής, θα ανανεωθεί η άδεια μου και θα έχω το δικαίωμα επιθεωρήσεων;

Ή για να ανανεωθεί η άδεια μου και να κάνω καινούριες επιθεωρήσεις πρέπει να έχω δώσει και τις εξετάσεις στο ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@bati7xanthi - επειδή το έκανα πρόσφατα, όπως κι εσύ χωρίς να έχω δώσει ακόμα εξετάσεις, ανανεώνεται η άδειά σου και σε μια εργάσιμη περίπου έχεις και πάλι τη δυνατότητα να καταχωρείς νέες επιθεωρησεις. Είχα μιλήσει στο τηλέφωνο με ΕΥΕΠΕΝ και μου είπαν ότι όταν θα λήξει η προθεσμία που υπάρχει (υποτίθεται πως υπάρχει και είναι 30/6; ή άλλη ημερομηνία; ομολογώ πως δεν έχω κοιτάξει τι έχει γίνει μ'αυτό...) για να δώσει κανείς εξετάσεις, τότε θα διακοπεί η πρόσβασή σου μέχρι να δώσεις και να επιτύχεις. Όταν θα έχεις περάσει τις εξετάσεις, οι 365 μέρες «συνδρομής» σου θα συνεχίσουν από το σημείο που διακόπηκαν. Δηλ. αν μέχρι να γίνει η διακοπή έχουν περάσει 2 μήνες από τη μέρα που πλήρωσες το 100ρικο, με το που θα επιτύχεις στις εξετάσεις θα ξεκινήσουν οι υπόλοιποι 10 μήνες που σου απομένουν. Τώρα, το αν αυτή η προθεσμία θα γίνει λάστιχο όπως έχει συμβεί και με άλλες, ή αν όντως με το που παρέλθει θα διακοψουν τη «συνδρομή» όσων δεν έχουν δώσει/περάσει, δεν το ξέρω. Δυστυχώς έχει περάσει περίπου ένας μήνας από τότε που έκανα αυτήν την κουβέντα μαζί τους και δεν τα έχω τόσο πρόσφατα, ήταν πάντως ένας πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος που μου τα εξήγησε ευγενικά και καθαρά παρ'ότι πήρα 14.30 το μεσημέρι και δεν περίμενα να βρω καν κόσμο εκεί. Δε χάνεις τίποτα να τηλεφωνήσεις, εάν θες περισσότερες λεπτομέρειες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Από το Σάββατο προσπαθώ να ανανεώσω τη συνδρομή μου στο μητρόω και καθώς πάω να πληρώσω μου εμφανίζει μήνυμα:

 

e-Παράβολο

Παρουσιάστηκε Σφάλμα στην εφαρμογή, επικοινωνήστε με το διαχειριστή του Συστήματος.

 

Έχει αντιμετωπίσει και κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο για τα κτιριακά πόσο είναι σήμερα; Τελευταία φορά πλήρωσα το '14 και έχω χάσει επεισόδια στο ενδιάμεσο, μιας κι έχω να ασχοληθώ με ΠΕΑ πάνω από χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σύμφωνα με το άρθρο 58 (Μεταβατικές Διατάξεις) του Ν. 4409/16

 

<<...3. Μέχρι την έκδοση της κοινής απόφασης της παραγράφου 6 του άρθρου 54, για την εγγραφή στα μητρώα Ενεργειακών Επιθεωρητών και τη διαχείριση αυτών καταβάλλεται από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές εφάπαξ παράβολο πενήντα (50) ευρώ και ετησίως εκατό (100) ευρώ. Τα ποσά αυτά εισπράττονται από τις Δ.Ο.Υ. μέσω της Εφαρμογής Ηλεκτρονικού Παραβόλου (e-Παράβολο)...>>

Edited by varonos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Είμαι ενήμερος μέχρι 10/14.

Θα πρέπει να πληρώσω για 3 χρόνια;

 

Ευχαριστώ

 

Αν εννοείς ότι ήσουν ενήμερος μέχρι το 2014, όχι δε πρέπει να πληρώσεις για το διάστημα μέχρι σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.