Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αιγιαλοί: συστράτευση πολιτών κατά του νομοσχεδίου – Ανοιχτή συζήτηση στην Αθήνα


Engineer

Recommended Posts

nik η ουσία εκεί είναι με τον Ελαιώνα, στο ποιος θα έβαζε τα λεφτά.

Οι κορμοράνοι και τα λοιπά είναι για να κοιμίζουν τους βάζελους.

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες δύο θέματα .

 

Το ένα είναι το επιχειρηματικό και το άλλο είναι των όρων δόμησης .

 

Ας δούμε το δεύτερο . Οπως γνωρίζεις η περιοχή εκεί έχει ιδιαιτερότητες με εκτός σχεδίου τμήματα με βιομηχανικά και άλλα .

 

Αρα το τι ΣΔ θα δινόταν , έρχεται δεύτερο μετά το αν θα χτιζόταν κάτι .

 

Η λογική των κορμοράνων , όπως και με την ΑΕΚ είναι να μην γίνει τίποτα . Αρα δεν μπαίνει θέμα ΣΔ .

 

Τώρα όσον αφορά τα επιχειρηματικά , εγώ θεωρώ ότι εκεί δεν πρέπει να γίνει το γήπεδο .

 

Επειδή δεν είμαστε τόσο φανατικοί όσο εσείς , είναι πολύ καλύτερη λύση η Λεωφόρος των 22000 θέσεων και γιά 2-3 μεγάλα ευρωπαικά μάτς τον χρόνο υπάρχει και το ΟΑΚΑ .

 

Η περιοχή όμως αυτή που την ξέρω σχετικά καλά , είναι μιά περιοχή που θέλει τεράστια αλλαγή , αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει προοπτική .

 

Θέλουν τώρα να πάνε τα ΚΤΕΛ του Κηφισσού εκεί .

 

Εγώ θα έβλεπα την περιοχή σαν μιά νέα περιοχή κατοικιών , γραφείων και καταστημάτων , με αποχώρηση των αμαξοστασίων , ΚΤΕΛ , μεταφορικών εταιρειών και λαχαναγοράς , τα οποία πρέπει να εγκατασταθούν στο Θριάσιο κοντά στον κόμβο της Αττικής Οδού με τον υπό σχεδιασμό Αυτοκινητόδρομο και ΣΓΥΤ Ελευσίνας -  Θήβας , ώστε να αποσυμφορηθεί όλος ο Κηφισσός .

 

Μην τα βλέπεις όλα με γαύρικα γυαλιά . :mrgreen:

 

Επειδή συμπλήρωσες , να σου πω ότι και εγώ δεν με νοιάζει να κρατηθούν όλα τα προσφυγικά . Αρκεί αν θέλουν ένα . Αλλωστε δεν είναι μοναδικά . Εχει και σε άλλα μέρη της Αθήνας .

 

 

 

Τεντ αριστερόγαυρο σε βλέπω  8-)

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή αν θυμάμαι ήταν εντός σχεδίου και δόθηκε διπλάσιος συντελεστής. Γιατί αναφέρεσαι σε οπαδικά γυαλιά ? Σου είπα κάτι οπαδικό ?

 

Επίσης καλά κάνουν οι κορμοράνοι και όλα τα υπόλοιπα πτηνά να θέλουν να μην γίνει γήπεδο της ΑΕΚ με λεφτά της Νομαρχίας τα οποία πρέπει να πηγαίνουν σε σοβαρά έργα και όχι έργα χαβαλέ !!! Αν αυτό εννοείς με τους κορμοράνους. Και πάλι εγώ ρωτάω, ο κύριος Μελισσανίδης θέλει να δώσει κάνα φράγκο να φτιαχτεί γήπεδο ή θα περιμένει να του το πληρώσει η νομαρχία και μετά θα γκρινιάζει για τους Κορμοράνους και το σύστημα ??

 

Οι κορμοράνοι στα παραδείγματα που γράφεις είναι μία πολύ ωραία δικαιολογία. Το θέμα είναι ότι στα γήπεδα...δεν υπάρχουν τα λεφτά από τους επιχειρηματίες οι οποίοι βάζουν μπροστά το οπαδικό συναίσθημα για να κάνουν τσάμπα την δουλειά τους.

 

Υπάρχουν και παραδείγματα κορμοράνων που θέλουν π.χ. τα πάντα να γίνουν πάρκα, μουσεία κ.τ.λ. αλλά σε πολλές περιπτώσεις η αποτυχία ενός εγχειρήματος - φούσκα χρεώνεται σε δήθεν γραφειοκρατίες, περιβαλλοντολόγους κ.α. 

 

Ας επιστρέψουμε όμως στον Αιγιαλό πριν το κάνουμε καφενείο των φιλάθλων... :)

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ολα οπαδικά είναι όσα λες .

 

Γιά τα λεφτά της Νομαρχίας και εγώ είμαι αντίθετος , αλλά βέβαια θα ήθελα πρώτα να πληρώσετε τα λεφτά των Κοσκωτά , Σαλιαρέλη , Κόκκαλη . Το γήπεδο που από ιδιοκτησία της ΕΟΑ έγινε γαύρικο και άλλα τέτοια .

 

Μην με τσιγκλίζεις . Είμαι ήπιος και εναντίον της 13 , αλλά άμα αρχίζεις ιστορίες που τις έχω ζήσει και ξέρω , τότε ο Ικαρος θα είναι παιδάκι στις κούνιες μπροστά μου  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω.... Η λογική σου είναι αφού κλέψανε αυτοί, να κλέψουμε και εμείς. Δεν μπορώ να σε καταλάβω και επειδή είσαι και μεγάλος άνθρωπος έχεις μυαλά που δεν αλλάζουν. Αν νομίζεις ότι το κράτος, οι δήμοι και οι νομαρχίες πρέπει να χτίζουν γήπεδα για τις ομάδες, έχουμε πολύ διαφορετικές απόψεις και δεν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας.

 

Εγώ γενικά αμφισβητώ το ότι ένα γήπεδο οποιασδήποτε ελληνικής ομάδας είναι γενικά αναπτυξιακό έργο.

 

Το να φτιαχτεί ένα αποχετευτικό δύκτυο ή ένα αντιπλυμμηρικό έργο να είναι ανάπτυξη. 

 

Αν οι πρόεδροι πιστεύαν στην ανάπτυξη των γηπέδων θα τα χτίζανε μόνοι τους ! Αλλά ξέρουν ότι το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι ανύπαρκτο εμπορικά. 

 

Τα περί γαύρων, Κόκκαλη κ.τ.λ. δεν με αφορούν. Αν η ΠΑΕ Ολυμπιακός χρωστάει στο κράτος και δεν πληρώνει να κλείσει αύριο και να γίνει ερασιτεχνικό σωματείο.

 

Υ.Γ. Ποιος σου είπε ότι το "Καραΐσκάκης" είναι του Ολυμπιακού ? Γράφεις και ό,τι να ναι και το παίζεις και ψαγμένος. Το γήπεδο ανήκει στην ΕΟΑ εκτός αν έχω χάσει επεισόδια. Η Καραισκάκης Α.Ε. το διαχειρίζεται ΜΟΝΟ για 40 χρόνια αν δεν κάνω λάθος. Είναι ότι έγινε με το golden hall (πρώην κέντρο τύπου) που έχει δοθεί στην Λαμδα η διαχείρηση για 100 χρόνια. Το γεγονός ότι τα έργα στο "Καραισκάκης" γίνανε και καλά για τους Ολυμπιακούς είναι όντως σκάνδαλο για εμένα αφού όλοι ξέραμε ουσιαστικά ποια θα ήταν η χρήση του στο μέλλον....

Link to comment
Share on other sites

νικ οντως εχεις δικιο περι της ποιοτητως των εργων που πρεπει να γινονται

καιπου πορεπει να πανε τα λεφτα ΜΑΣ

 

το θεμα ειναι οτι οι κορμορανοι βγαινουν οχι για να διασφαλισουν εσενα και μενα

αλλα για να καλυψουν ή οχι αλλους σκοπους

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

ανακοινωση ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ

για το, υπο συζητηση-ανακληση-διορθωση-τροποποιηση-ακυρωση- τακτοποιηση   ....

νομοσχεδιο περι αιγιαλου...

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&la=1&catid=213&artid=12106

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

περι αιγιαλου και παραλιας και  δασων

και λοιπων

 

 μνημονιακων

υποχρεωσεων

 

http://www.zougla.gr/politiki/article/komision-mnimoniaki-ipoxreosi-i-ri8misi-gia-ton-egialo

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ολοι αυτοι μονο με το ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΟ ΧΡΕΟΣ δεν ασχοληθηκαν

το οτι θα μπαζωσουν την μιση ελλαδα για καθε κλινη - και οχι δωματιο -

τα καθε xenia και grecotel ηθελα να ξερα τι αφορα την εξυγιανση της

ανταγωνιστικοτητας και του δημοσιου

 

τελικα το δημοσιο πρεπει να γινει πιο ανταγωνιστικο? ή ο καθε ιδιωτης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.