Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

χθες ακουσα από καιλη την πρωτη αναφορα  πολιτικου ,σε εισφορες τσμεδε από μηχανικο.....σε εκπομπή, δηλωσε πως είναι απαραδεκτο να ζητητε 7000 ευρω εισφορα απλως για να λεγεσε μηχανικος , ασχέτως αν δεν εχεις εσοδα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακριβως, εαν το ΤΣΜΕΔΕ σου παιρνει 5-6-7 χιλιαδες τι θα σου απομεινει για να σου παρει με φορους το Κρατος?

πρωτα θα στα παρει το Κρατος με φορους και ο,τι περισσεψει μετα θα στα παρουν ΤΣΜΕΔΕ, ρευμα, τηλεφωνο, νερο, κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 αλλά με τη χρήση κάποιων 100ευρων παραπάνω

 

 

Τι εννοείς; Αν πας κατευθείαν στην Αττικής, το ποσό δεν θα είναι το ίδιο με το αν πήγαινες πρώτα να βγάλεις το ειδοποιητήριο;

Edited by akisD
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα σε περιφερειακό τμήμα ΤΕΕ και με τον α.μ. τσμεδε, μου έδωσαν κωδικό και λογαριασμό ΤΣΜΕΔΕ της ΕΤΕ όπου μπορεί να κατατεθεί το ποσό του Α' ειδοποιητηρίου 2014. 

Link to comment
Share on other sites

Στο ποσό που μου είπαν προς πληρωμή..... δεν έχουν μπει ακόμη οι αναδρομικές εισφορές απο το 2011. Παρόλο που το ποσό έχει αύξηση σε σχέση με το προηγούμενο εξάμηνο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε υποκατάστημα Αττικης που ρώτησα χθες, μου είπαν πως είναι το πόσο με τις αυξήσεις που ίσχυαν απ το προηγούμενο εξάμηνο, αλλά δεν είναι τόσο όσο αναφέρουν οι γνωστοί πίνακες που βρίσκουμε σε διάφορα σημεία στο διαδίκτυο. Ούτε βέβαια υπάρχουν και τα αναδρομικά ακόμα ως οφειλή.

 

Μου έβγαλε ένα πόσο που περίμενα, αλλά φυσικά δεν το πλήρωσα ακόμα μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, αν και το χρειάζομαι για δουλειά.

 

Αναμένουμε...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα πηγα στο ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ και εκανα ... ερευνα αγορας για τα ασφαλιστρα...

 

Λοιπον μου εγραψαν σε ενα χαρτακι οτι για το πρωτο εξαμηνο του 2014 το ποσο που οφειλω ειναι 2538,66 Ευρω... Μεχρι προτινως πληρωνα ~2100 Ευρω. Η αυξηση ειναι η ψηφισμενη αυξηση του Μεσοπροθεσμου προ 3ετιας.

Εννοειται πως δεν πληρωσα. Εχω αποφασισει απο τωρα οτι το πρωτο εξαμηνο του 2014 θα το πληρωσω το Δεκεμβριο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΚΕΤΟΙ πληρωσαν......παρα πολλοι δεν πληρωσαν................

αν περασουν οι αυξησεις και πληρωσουν ολοι,......θα κλαιμε ολοι μαζι πανω από το χυμενο γαλα,........βεβαια , μεγαλυτερη ευθυνη εχει το ΤΕΕ , ΠΟΥ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟΧΗ , μεχρι να μην ισχυσουν οι αυξησεις, και εχουμε την κατασταση να πληρωνουν οσοι θελουν  τα αυξημένα και οι αλλοι παραταση 2 μηνες..........

μονοι είναι οι μηχανικοι και ασυντόνιστοι, αλλα ενας μισθωτος η ΔΥ , που να καταλαβει τι είναι εισφορα............

 

και τωρα δεν ξερουμε καν τι περιμενουμε...ελπιζουμε δικαστηριο να αλλαξει πολιτικη, πραγμα απιθανο, αντι οι 200000 να την αλλαξουμε με μια συντονισμενη ενεργεια , που ολοι  οσοi συναντω , θα την ακολουθουσαν..............

ατολμια;;;;;αγνοια;;;;;;η  απλως δεν ενδιεφερε ουσιαστικα το ΤΕΕ;;;;

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.