Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιές.


Recommended Posts

Για τον γρίφο #330

Πέρνουμε 1 λίρα από το πρώτο σακί, 2 από το δεύτερο, ....., 10 από το δέκατο.

Έχουμε συνολικά 55 λίρες οι οποίες αν όλες ήταν γνήσιες θα ζύγιζαν 110 γραμ.

Επειδή όμως κάποιες είναι κάλπικες, η διαφορά της ζύγισης από το 110 θα μας δώσει το σακί, που βρίσκονται οι κάλπικες.

π.χ Αν μετρήσουμε 107 γραμ. ===> 110-107 = 3, άρα είναι το τρίτο σακί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 532
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάποιον πόλεμο συλλαμβάνονται δύο "σοφοί" και οδηγούνται ενόποιον του βασιλιά, ο οποίος αποφασίζει να τους χαρίσει την ζωή, εφόσον καταφέρουν να λύσουν ένα πρόβλημα:

 

Θα θέσει ως αγνώστους δυο αριθμούς (Χ, Υ), μεγαλύτερους από το 3 και μικρότερους από το 100. Στον έναν (Α) θα πεί το γινόμενο των αριθμών και στον άλλον (Β) το άθροισμα. Οι δύο σοφοί θα πρέπει να βρουν τους αριθμούς (Χ, Υ) χωρίς να μαρτυρήσουν ο ένας στον άλλο τα δεδομένα του προβλήματος.

 

Έτσι κι έγινε. Ο βασιλιάς είπε στον έναν το γινόμενο και στον άλλο το άθροισμα. Ακολούθησε ο εξής διάλογος:

 

Α: -Δεν μπορώ να βρω τους Χ, Υ.

Β: -Ούτε κι εγώ.

Α: -Τώρα, εγώ τους ξέρω!

Β: -Τώρα τους ξέρω κι εγώ!

 

Ποιοι είναι οι αριθμοί Χ και Υ;

 

 

Αυτή η εκφώνηση δεν είναι λάθος….Το πρόβλημα λύνεται και με αυτή την εκφώνηση και η λύση είναι όντως 13 και 16 όπως γράφτηκε και πιο πριν.... Το είχα λύσει πριν από πολύ καιρό και ανεβάζω τη λύση σε έγγραφο του Word….Εξαιρετικός γρίφος που με παίδεψε πάρααα πολύ…

Έχω γράψει τη λύση όσο πιο αναλυτικά μπορούσα….οποίος έχει κουράγιο τη διαβάζει…

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις ανακάλυψα τις σπαζοκεφαλιές.

 

Λοιπόν βάζω μία όχι μαθηματική:

 

Είστε σε ένα μέγαρο και έχει διακοπή ρεύματος. Βλέπετε μια πράσινη πόρτα και μια κόκκινη πόρτα. Επιλέγετε μία (δεν πειράζει ποια.) Τώρα βλέπετε μια κόκκινη πόρτα και μια πορτοκαλιά πόρτα. Επιλέγετε μία (πάλι, δεν πειράζει ποια). Τώρα βλέπετε μια πόρτα με ένα χρυσό πόμολο και μια πόρτα με ένα ασημένιο πόμολο. Επιλέγετε μία. Έρχεστε τελικά μπροστά σε μερικές πινακίδες. Η μία λέει «Θάνατος από το πνίξιμο» η άλλη λέει «Θάνατος από πολυβόλα» και μία τρίτη που λέει «Θάνατος σε ηλεκτρική καρέκλα.» Κατόπιν βλέπετε μία μεγάλη πινακίδα μακριά στην άλλη πλευρά που λέει «Παραμείνετε στο μέγαρο και λιμοκτονείτε μέχρι θανάτου.» Τι επιλέγετε και ζείτε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

θανατο απο πολυβόλα νομίζω....ανη κ παλι ελάχιστες περιπτωσεις να γλυτώσεις...καμια άλλη πόρτα με φωτάκι ΕΧΙΤ δεν υπάρχει να βγούμε απο εκει που μπήκαμε?

Link to comment
Share on other sites

και γιατί Σάκη δεν διαλέγεις ηλεκτρική καρέκλα αφού το κτήριο δεν έχει ρεύμα; Αν υπάρχουν βέβαια πόρτες στις αντίστοιχες πινακίδες!

Link to comment
Share on other sites

Η προφανής απάντηση δεν είναι η λιμοκτονία? Ζω, αλλά όχι για πολύ ακόμα...

 

Από την άλλη υπάρχει και η διακοπή ρεύματος, λόγω της οποίας δεν "δουλεύει" η ηλεκτρική καρέκλα όπως είπε ο georg coco. Αλλά αν μπεις στην πόρτα, μπορείς να βγεις? Οπότε παίζει να μπήκα σε αυτή την πόρτα και να περιμένω να έρθει το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το κτήριο δεν έχει ρεύμα δεν σημαίνει ότι είναι και νύχτα γι΄αυτό άλλωστε βλέπω πόρτες και πόμολα και ταμπέλες... άρα επιστρέφω και βγαίνω από εκεί που μπήκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.