Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

Καταρχήν όταν οι απαντησεις μοιαζουν, δεν είναι ευκολο το α,β,γ,δ....

 

γενικως το θεμα ξεχειλωσε...οποιοι τις θεωρείτε ευκολες τις θεωριες χωρις διευκρινηση, απλως δωστε εξετασεις......αφήστε τους αλλους να περιμενουν διευκρινησεις.....

είναι ευκαιρια δεν εχει και κοσμο τωρα, κλεινετε οποτε θελετε ημερομηνια....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το  πεα   μεα

δεν  ειναι   η/μ  μελετη  με  την  στενη  εννοια  του  ορου  ,  το  γεγονος 

οτι  αποφασιζεις  ενα  ηλιακο  συλλεκτη  3 μ2  η  ενα  συστημα  θερμανης  κατηγ  Α,Β,Γ,Δ  30  kw  με  βαθμο  αποδοσης  0,92

που  σου  δινει  ο  κατασκευαστης 

και  δεν  υπολογιζεις  εσυ  δεν  κατατασσει  την  υποθεση  εργασιας  σε  κατηγορια  μελετης 

λαθος  οποιος  το  λεει .

αντιστοιχα  και  ο  ηλεκτρολογος  αποφασιζει  θερμοπερατοτητες  τοιχοποιιας  απο  πινακες 

η  υπολογιζει  εμβαδα  χωρων   ,  κανει  κατοψεις  ,  με  την  λογικη  αυτη  το  πεα  πρεπει  να  σπασει  σε 

3-4  ειδικοτητες  ,  θα  τρελλαθουμε  δηλαδη .

ΥΓ  οι  εξετασεις  δεν  ειναι  αδιαβλητες  .

Και  το  ότι  το  μπ@υρδ.....  δίνει  στον  κάθε  ένα  πικραμενο  κάθε  ειδικότητας διπλωματούχο  η 

πτυχιούχο τη  δυνατότητα  να  επισκέπτεται  , να επιθεωρεί ,  να ελέγχει  , να  καταγράφει  και  να 

πιστοποιεί τελικά  Η/Μ  εγκαταστάσεις , από  πολύ  απλές  έως  και  ΣΗΘ , και  ακόμη  ακουσον 

άκουσον  " Η ΑΠΟΛΥΤΗ  ΠΑΡΑΝΟΙΑ  ΜΙΑΣ  ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ " ο  κάθε  ένας  από  τους  ανωτέρω

να  μπορει  - μετα  απο  σεμινάρια , εδώ γελάμε !!!!! , εξετάσεις  απο  μια  δεξαμενή ερωτήσεων ,εδώ

σκαμε  στο  γελιο !!!!!, και  100 παράβολο - να  γίνει ενεργειακός επιθεωρητής  θερμανσεων  και  κλιματισμου

ΔΕΝ  ΣΟΥ  ΛΕΕΙ  ΤΙΠΟΤΕ ??????????????

 

ΡΕ  ΘΑ  ΜΑΣ  ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ  ΤΕΛΕΙΩΣ , ΠΟΥ  ΜΙΛΑΤΕ  ΓΙΑ  ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ  Η  ΜΗ - ΚΑΝΕΤΕ  ΚΑΙ

ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ -ΠΕΔΙΩΝ  ΑΛΛΩΝ  ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ  ΣΑΣ , ΠΟΥ  ΘΕΛΕΤΕ  ΝΑ  ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ 

ΜΕ  ΘΕΜΑΤΑ  ΠΑΝΤΕΛΩΣ  ΑΣΧΕΤΑ  ΜΕ  ΕΣΑΣ , ΠΟΥ  ΘΕΛΕΤΕ  ΝΑ  ΤΟΥΣ  ΚΑΠΕΛΩΣΕΤΕ , ΠΟΥ  ΔΕΝ 

ΣΕΒΕΣΤΕ  ΤΗΝ  ΕΠΙΣΤΗΜΟΣΥΝΗ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ  ΣΑΣ  ΚΑΘΩΣ  ΚΑΙ  ΤΟΥ  ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ  ΤΟΥΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ

ΕΛΑ  ΜΩΡΕ  ΣΙΓΑ  ΤΗΝ  ΕΠΙΣΤΗΜΗ  ΤΑ  ΠΕΑ ΛΕΣ  ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΕΙΣΤΕ  ΟΙ  ΙΔΙΟΙ  ΠΟΥ  ΚΑΝΕΤΕ  ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΟ  WC  ΣΤΗΝ  ΑΝΩ  ΡΑΧΟΥΛΑ  ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΡΟΒΑΛΕΤΕ  ΔΗΘΕΝ   ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ  ΠΕΡΙ  ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ

ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΟΥ  ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ  ΠΤΥΧΙΟ  ΜΕ  ΤΡΟΜΕΡΟ  ΚΟΠΟ  KAI  ΑΛΛΑ  ΤΕΤΟΙΑ  ΗΡΩΙΚΑ  ???????????

 

Ελατε  ρε  σοβαρευτειτε !

 

Υ.Γ.1. Με βάση  την  κύρια  ενασχόληση  σήμερα  των  τεχνικών   που  ειναι  η  νομιμοποιηση  του 

ημιυπαιθριου  του  μπαρμπα ΜΗΤΣΟΥ , η  υπογραφη  καμμιας  φωτοτυπίας  από  το χάρτη  τοπογραφικού ,

καμμίας  πυρασφάλειας  στο  τσιπουράδικο  της  ΜΠΙΑΓΚΑΣ , και  κανα  σκατοσχέδιο  για  τη  ΔΕΗ - που

βασιζόμενοι  σε  βασιλικο  διάταγμα το υπογράφουν  όλοι  οι  μηχανικοι - το  ΠΕΑ  είναι  και  παραείναι

επιστήμη ...!!!

 

Υ.Γ.2. Σημασία  δεν  έχει  ότι  βγάζεις  Π.Ε.Α  για  το  σπιτακι  των  50 m2 αλλά  ότι  μπορεις  - καθόσον η 

αγορά  ανοικτή και  τα  σκυλιά  δεμένα ,  να  σου αναθέσει  το φιλαράκι ο   αντιπεριφερειάρχης  να βγάλεις 

κανα  Π.Ε.Α  της  ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ  ΤΩΝ  2,5 στρεμμάτων κτίσμα , με  κλιματισμους  , θερμάνσεις  , Η/Μ  που  όχι 

μόνο  δεν  ξέρεις  που  είναι - ναι  ο  πυργος  ψύξης  μπαίνει  σε  υπαιθριο  χώρο , ναι  υδρόψυκτο  είναι  το 

σύστημα , αλλα  γαμώτο  δεν  έχεις  και  κάνα  βιβλίο  να  γράφει  γι  αυτά  τα  πράγματα ....

Αλλά  δεν  βαριέσαι  ας  μου  κάτσει  και  θα  δωσω  69  ευρω  σε  ένα  συνάδελφο  που  ξέρει νάρθει  μαζί 

μου  να  τα  δούμε  , δεν  μασάω αφου  έχω  το  δικαίωμα ...!!!

 

Υ.Γ.3 .Ανεκδοτο  έχουμε γίνει   .......

Θελετε  ενα  καλό ?


ΤΑΜΠΕΛΑ  ΤΕΧΝΙΚΟΥ  ΓΡΑΦΕΙΟΥ

 

ΠΑΡΤΑΟΛΑΣ  ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

τ.  ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ  ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ( δομικων έργων ,

έργων υποδομης, εκπ.ΙΕΚ, GTi , tt, PVRat, gsirtu ,iugfr )

       ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ

ΚΤΗΡΙΩΝ-ΘΕΡΜΑΝΣΕΩΝ-ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ

 

 

 


Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Σας συνιστούμε να γράφετε στο φόρουμ με το βασικό χρώμα (default) γραμματοσειράς και να τονίζετε με Bold ή/και χρώματα μόνο κάποιες λέξεις ή φράσεις που θέλετε να ξεχωρίσουν και όχι όλο το κείμενο.

Δεν χρειάζεται να ξεχωρίζει η μορφή του κειμένου σας, αρκεί να ξεχωρίζει το περιεχόμενό του

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

(Γενικά μη φωνάζεις για να μη υποχρεωθούμε να σβήσουμε κείμενα σου)

Ευχαριστώ, Didonis.

Edited by Didonis
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, γενικά μία άποψη θα ήθελα να εκφράσω και μόνο, διότι αντιλαμβάνομαι ότι τώρα που βγήκε το θέμα με τις εξετάσεις και μπήκε το αβγό στα μετόπισθεν, διότι όλοι κατάλαβαν ότι ίσως δε θα είναι τόσο τσόντα όσο νόμιζαν (μπορεί και να γίνει αργότερα) ή ότι τελικά θα γίνουν εξετάσεις (γιατί μερικοί πίστευαν ότι δε θα γίνουν, αλλά είναι πολλά τα λεφτά άρη), τώρα άρχισαν να οδύρονται. Κλασική στάση βολεψάκηδων που αρχίζουν και φωνάζουν αφού δουν ότι ίσως θίγονται, ενώ στην αρχή δεν πολυασχολούνται γιατί σου λένε ελλαδάρα, θα τη σκαπουλάρω κάπως, όλοι οι άλλοι να πάνε να @@@@.

Από κει και πέρα σαφώς και συνιστά υποβάθμιση των διπλωμάτων μας η εξεταστική διαδικασία και όποιος διαφωνεί καλό θα ήταν να το κοιτάξει πιο σοβαρά. Δεν υπάρχει καν πεδίο αντιπαράθεσης περί αυτού. Όμως η υποβάθμιση είναι προϊούσα, αφού μεγαλύτερη ξεφτίλα είναι ως μηχανικός να δέχεσαι να σε καταρτίζει ένα ιδιωτικό μαγαζί ΚΕΚ. Εγώ είμαι ένας από αυτούς λοιπόν, όμως νέος και με πρόβλημα διαβίωσης, δικτύωσης κλπ κλπ. Και θυμάμαι καλά το αρχικό πάρτι με τα ΠΕΑ από τους αρχικούς ΕΝΕΠ (δεκαετίας) οι οποίοι κερδοσκοπούσαν εις βάρος των νεότερων όπως εγώ συναδέλφων και βγάλαν αρκετά φράγκα με αυτή τη διαδικασία και γνωρίζω και το όργιο στη σύνταξη ΠΕΑ από το τηλέφωνο και την ανθρωποφαγία μεγάλων γραφείων με ΠΕΑ 50euro  συν ΦΠΑ και πολλά άλλα. Γιατί ένας αυτόνομος μηχανικός κακά τα ψέμματα δεν μπορεί να παίξει με τέτοιες τιμές. Αλλά και πάλι όλα πήγαιναν ρολόι για το συνάφι. Κανένα θέμα....

Και γνωρίζουμε όλοι πιστεύω τη βαριά επιστημονική κατάρτιση (αχαχούχα) που χρειάζεται η σύνταξη ενός ΠΕΑ, με προγραμματάκια που τα μαθαίνει όποιος ξέρει να παίζει ναρκαλιευτή στα windows και καθαρίζει με τη δουλειά. Δλδ ήμαρτον αν το πρόβλημα των ΜΜ ή των ΗΜ είναι ποιος θα έχει την αποκλειστικότητα σε ένα ξεφτιλισμένο πανηγύρι όπως τα ΠΕΑ, που είναι και προαιρετικά πια και με τη βούλα, διεκδικώντας τεκμήρια επιστημονικού κύρος μέσα από αυτή τη φάρσα. Σέβομαι απολύτως το επιστημονικό τους κύρος και λειτουργία, πιστεύοντας ότι αυτά αποδεικνύονται σε πιο σοβαρά πράγματα. 

Αποφάσισα για πρώτη και τελευταία φορά να γράψω τόσα, αλλά πραγματικά θλίβομαι γιατί από την όλη αυτή κατάσταση ενισχύεται η άποψή μου ότι πιο πολύ σε σιναφι προσιδιάζουμε παρά σε επιστημονικούς συλλόγους που απαρτίζονται από συναδελφους. Σινάφι τα μέλη του οποίου φτάσανε στο θλιβερό σημείο να φοβούνται εξετάσεις, οι οποίες ναι είναι απαράδεκτες, αλλά εξαιτίας τους ξυπνάνε από ένα περέργο λήθαργο και που σφάζονται στο γόνατο προκειμένου να διεκδικήσουν αποκλειστικότητα σε μία ξεφτιλισμένη διαδικασία που τους υποβαθμίζει εκ των πραγμάτων έτσι όπως έχει διαμοφωθεί η κατάσταση. Το μόνο που θα αποδώσει είναι άντε το πολύ κανα 150άρικο (και πολλά λέω) και αυτό κάνει την κατάσταση ακόμα πιο θλιβερή.

Καληνύχτα λοιπόν συνάδελφοι (επιμένω να σας θεωρώ συναδέλφους) και καλή τύχη..... 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δε νομίζω να είναι όπως τα λες.

Το α,β,γ είναι επικίνδυνο σύστημα.

Δεν πιστεύω ότι θα είναι τέτοιο ώστε να περνάνε όλοι.

 

Μα έχουν βγει οδηγίες πως θα είναι οι εξετάσεις. Μία ματιά που έριξα..όλα είναι α,β,γ. Δεν θυμάμαι και καλά και βαριέμαι να ξανακοιτάξω τώρα αλλά έτσι νομίζω. Έχεις δει στην σελίδα του ΤΕΕ για τις εξετάσεις που λέει πως θα είναι η διαδικασία ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νίκο. Το είδα και σου λέω ότι το σύστημα πολλαπλών επιλογών είναι πολύ <<ζόρικο>> σύστημα. Εχει να κάνει από το <<τι, ποιος και πως>> αυτού που βάζει τις απαντήσεις.

Αν είναι για χαβαλέ θα σου πει: <<ποιος κάνει εν. επιθεωρήσεις; α. Ο εν. επιθ. β. Η κοκκινοσκουφίτσα γ. Ο πόκεμον>> ή εντελώς ανάποδες ερωτήσεις που δεν μπορεί να τις απαντήσει κανένας χωρίς ανοικτό βιβλίο (και με ανοικτό ενδέχεται να μη μπορεί να τις απαντήσει κανένας).

Αν όμως είναι σοβαρό για να βρεις το α,β,γ θα πρέπει να έχεις διαβάσει και κατανοήσει την ύλη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

off topic και για να "χαλαρώσουμε" λίγο.....

Ηλία εγώ στην ερώτηση σου είμαι ανάμεσα σε κοκκινοσκουφίτσα κ' πόκεμον αλλά μάλλον θα πάω στο πόκεμον....

Link to comment
Share on other sites

glaps  για  κτιρια  μιλαω .  

σιγα  την  επιστημη   τα  ΠΕΑ  ,  να  στο  ξαναφωναξω  αμα  θες  και  παλι 

πολλακις  ,  ολη  την  δουλεια  την  κανει  το  προγραμμα  ΤΕΕ  που  στηριζεται  στο  γνωστο 

ΕΝ  ευρωπαικο  προτυπο ΕΝ  13790  που  βαζω  στοιχημα  δεν  γνωριζεις   ,

ολα  τα  υπολοιπα  για  κτιρια  ειναι  απλες  καταγραφες 

αποφοιτου  γυμνασιου  ,  αυτα  τα  λιγα  ,  αν  δεν το  γνωριζεις  καλο  θα  ηταν  να  διαβασεις  πρωτα  το  ευρωπαικο  πρωτυπο 

  το  εχω  διαβασει  και  εχω  ολοκληρωσει  ενεργειακη  επιθεωρηση  με  αυτο  το  προτυπο  στα  πλαισια 

εκπαιδευτικου  σεμιναριου  αρκετων  ωρων  με  το  χερι ,  χωρις  το  προγραμμα του  τεε   .

απο  κει   κατασκευσαν  και  το  προγραμμα του  τεε

ολα  τα  αλλα  που  λες  ειναι  για  εντυπωσεις  ειμαι  σε  θεση  να  γνωριζω  οτι  εγραψαν  υλη  αχρηστη  για  να  την  πλασαρουν 

με  μορφη  αποστηθισης  σε  προβατα  που  βελαζουν .

 

οταν  βαζουν  στην  υλη  το  ενεργειακο  ισοζυγγιο  της  ελλαδος  η  τα  πρωτοκολλα  κιοτο  η  στοχολμης 

και  απο  κει  μπορει 

να  μπει  και  ερωτηση  τοτε   απευθυνονται  σε  προβατα  ,  οποια  προβατα  λαχταρουν  ποθουν 

να  εξεταστουν  στο  ενεργειακο  ισοζυγιο  της  ελλαδος  ας  δοσουν   εξετασεις  . 

Edited by loser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενόμαστε τόσο πολύ με την επιστήμη των ΠΕΑ γιατί στο εξωτερικό μπορούν να τα κάνουν και μη μηχανικοί....Αφού έχουν παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια. Πόσο μάλλον να έχει κάποιος σχετικό υπόβαθρο. Οπότε για έναν μηχανικό με 4-5 έτη σπουδών σχετικά με το αντικείμενο, άντε και σεμινάρια..που μας βάλανε για να μπούμε στο κλίμα (απαράδεκτο βέβαια) τι να λέμε τώρα...Το πρόβλημα είναι να τα ξέρουμε και απ'έξω?? Η να γνωρίζουμε συνθήκες και εγκυκλοπεδικές γνώσεις? Για ποιο λόγο?? Μιλάμε για ΠΕΑ, συνειδητοποιούμε τι λέμε???

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι να τα ξέρουμε και απ'έξω?? Η να γνωρίζουμε συνθήκες και εγκυκλοπεδικές γνώσεις? Για ποιο λόγο?? Μιλάμε για ΠΕΑ, συνειδητοποιούμε τι λέμε???

Δουλειά του μηχανικού
ΔΕΝ
είναι να μαθαίνει από έξω.
Δουλειά του μηχανικού είναι να ξέρει που να ανατρέξει και να αντλήσει τη σωστή πληροφορία.

Αυτά μας έλεγαν οι δάσκαλοι μας στα Πολυτεχνεία της χώρας...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για να εκδώσω ένα ΠΕΑ (καλά να βρεθεί και για όσο θα ισχύει το Εξοικονόμηση κατ' οίκον) θα πρέπει να πετύχω στις εξετάσεις και για να συντάξω μία μ.ε. απόδοσης απλά θα πρέπει να τάξω φανουρόπιτα για να μου τύχει η άδεια δόμησης. Θεωρώ πιο εύκολο και προτιμώ το τελευταίο   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.