Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ενδοδαπέδιας θέρμανσης


asmodaios

Recommended Posts

Για την ενδοδαπέδια θέρμανση έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις στο forum αλλά δεν έχουν αναλυθεί επαρκώς (τουλάχιστον όσο έχω παρακολουθήσει) ορισμένα θέματα. Προσωπικά έχω τις εξής απορίες:

 

1. Ποιό είναι το πάχος της μόνωσης που απαιτείται και πώς υπολογίζεται? Βάζουμε οτι βγαίνει απο ΚΕΝΑΚ ή χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προσοχή?

2. Για την διαστασιολόγηση του συστήματος υποτίθεται οτι αγνοούμε τις απώλειες θερμότητας διαμέσου του δαπέδου. Αυτό πού στηρίζεται?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδερφοι,

 

Προκειται να γινουν ΗΜ μελετες για έκδοση άδειας δόμηση (ρεύματα, θερμανση, κλιματισμός).

Εχει επιλεγεί ενδοδαπέδια θέρμανση.

Ειναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ενδοδαπέδια και θα ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια πρότυπη μελέτη με ενδοδαπέδια.

Χρησιμοποιώ προγράμματα της 4Μ. Αυτά δεν εχουν σχεδιαστικό για ενδοδαπέδια αλλά μόνο το υπολογιστικό.

Δεν έχω ιδέα πως πρεπει να γίνουν τα κυκλώματα κλπ.

 

Καποιος που μπορεί να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να έρθεις σε επαφή με την εταιρία της οποίας τα υλικά θα χρησιμοποιηθούν για την υλοποίηση της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ποια εταιρία και το ποτέ θα κάνει την εγκατάσταση.
Μόνο με τον πολιτικό μηχανικό έχω μιλήσει ο οποίος μου ανέθεσε να κάνω τις ΗΜ μελέτες που απαιτούνται για την άδεια.

Edited by genoutsi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι,

 

Προκειται να γινουν ΗΜ μελετες για έκδοση άδειας δόμηση (ρεύματα, θερμανση, κλιματισμός).

Εχει επιλεγεί ενδοδαπέδια θέρμανση.

Ειναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ενδοδαπέδια και θα ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια πρότυπη μελέτη με ενδοδαπέδια.

Χρησιμοποιώ προγράμματα της 4Μ. Αυτά δεν εχουν σχεδιαστικό για ενδοδαπέδια αλλά μόνο το υπολογιστικό.

Δεν έχω ιδέα πως πρεπει να γίνουν τα κυκλώματα κλπ.

 

Καποιος που μπορεί να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ.

  

 Φίλοι μηχανολόγοι εγώ διαφωνώ με όλη την υπάρχουσα κατάσταση και με λυπεί να παρακολουθώ όλους να την έχουν αποδεχτεί....

Τι πάει να πει η εταιρία κάνει την μελέτη;

Εσείς δηλαδή τι ρόλο παίζετε;

Αν και γνωρίζω πολλά παιδιά που δουλεύουν σε εταιρίες και κάνουν  μελέτες εγώ θα πω να πάνε να χεστούν οι εταιρίες.

Εσείς να κάνετε τις μελέτες και οι εταιρίες να πουλάνε τα υλικά τους ίσως και να κάνουν έναν τελικό έλεγχο για να δώσουν την  εγγύηση και τέρμα το παραμύθι....

 

genoytsi....

Αν έχεις το υπολογιστικό, το πως βγαίνουν τα κυκλώματα είναι 4-5 παραδοχές....

Τις διαβάζεις και τις εφαρμόζεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι σωστό σε γενικές γραμμές να κόβει ο μελετητής σε πέντε - δέκα κομμάτια την μελέτη που αναλαμβάνει και να την

αναθέτει σε κάποιο προμηθευτή να του κάνει το κάθε κομμάτι, γιατί θα το φτιάξει ο καθένας στα μέτρα του και όχι απαραίτητα στα μέτρα του πελάτη.

 

Αλλά από την άλλη υπάρχουν αντικείμενα που η μελέτη πρέπει να λάβει υπόψιν της τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε υλικού αφενός, ή ακόμη

υπάρχουν αντικείμενα που είναι αρκετά εξειδικευμένα και γιαυτό η άμεση εμπλοκή του προμηθευτή είναι επιβεβλημένη.

 

Ο μελετητής που αναλαμβάνει ένα εργο δεν μπορεί να τα ξέρει όλα, και πολύ περισσότερο δεν μπορεί να ξέρει το οτιδήποτε του ζητήσει ο πελάτης

στην πορεία του έργου.

 

Οπότε θα έλεγα ότι στην συγκεκριμένη περιπτωση θα απευθυνόμουνα και εγώ σε κάποιον προμηθευτή, μετά όμως από μια σχετική έρευνα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάθε μελετητής όταν κάνει για πρώτη φορά μια μελέτη, είναι ότι δεν έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υλικών που θα χρησιμοποιηθούν στην εγκατάσταση, και αρχίζει τα default....... :smile:

 

Για μένα το σωστό είναι πριν αρχίσει την μελέτη, να κάνει μια βόλτα στους πιθανούς προμηθευτές.... να παίρνει τεχν. χαρακτηριστικά και τιμές, αλλά και πιθανές ιδιαιτερότητες των υλικών, και στην συνέχεια, έχοντας κατά νου το τι μπορεί να υλοποιηθεί και πως.... να προχωρά στην μελέτη.... μάλιστα, σε για κάποια υλικά οι κατασκευάστριες εταιρίες δίνουν και λογισμικό για υπολογισμούς...

 

Τις μελέτες των προμηθευτριών - εταιριών ας τις έχει ο μελετητής ως επαλήθευση ...

Edited by astrah
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη, προσυπογράφω αυτά που λες. Και για αυτό το λόγο η πρότασή μου ήταν πολύ συγκεκριμένη, και όχι πάντως να του εκπονήσουν τρίτοι την μελέτη.

 

Στο κτιριακό τομέα η εξέλιξη των υλικών και τεχνικών έρχεται από τις εταιρίες κατασκευής τους και με αυτό το σκεπτικό οι εταιρίες, πάντα στις παρουσιάσεις νέων τεχνικών και υλικών, καλούν για ενημέρωση και έναν αριθμό μελετητών.

 

Στις σοβαρές εταιρίες που έχουν αντικείμενο τα συστήματα ενδοδαπέδιας, υπάρχουν συνάδελφοι που θα μπορέσουν να καθοδηγήσουν κάποιο νέο στον χώρο, γιατί είναι από τα συστήματα, που άπαξ και κατασκευαστούν με σφάλματα έχουν πολύ μεγάλο κόστος βελτίωσης στην συνέχεια.

 

Ο Astrah στην τοποθέτησή του, περιγράφει την προσέγγιση, που ειδικά για κάποιο νέο, θεωρώ ότι θα πρέπει να ακολουθείται.

 

Για παράδειγμα, αν κατάλαβα καλά, η απορία που είχε ο genoutsi σχετιζόταν και με τις αποστάσεις σωληνώσεων, την πυκνότητά τους και με την ακτίνα καμπυλότητας κατά την αλλαγή διεύθυνσής τους. Αν δεν αποφασίσει ποιας εταιρίας προϊόντα θα τοποθετήσει, για να δει τον τύπο της μορφόπλακας που θα χρησιμοποιήσει, ώστε να σχεδιάσει την ακριβή διάστρωση των σωληνώσεων, δεν μπορεί να καταλήξει σε ακριβές αποτέλεσμα στην μελέτη. 

Edited by nikmmech
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με αρκετή καθυστέρηση:

 

1) Σύμφωνα με το ΕΝ1264 η αντίσταση θερμοπερατότητας της κατασκευής κάτω από τις σωληνώσεις εξαρτάται από τον χώρο που βρίσκεται από κάτω και πρέπει να είναι:

για θερμαινόμενο χώρο --> R=0.75 m2*K/W

για έδαφος ή ΜΘΧ --> R=1.25 m2*K/W

για εξωτερικό χώρο με θερμοκρασία σχεδιασμού θd>=0C --> R=1.25 m2*K/W

για εξωτερικό χώρο με θερμοκρασία σχεδιασμού 0>θd>=-5  --> R=1.50 m2*K/W

για εξωτερικό χώρο με θερμοκρασία σχεδιασμού -5>θd>=-15 --> R=2.00 m2*K/W

 

2) Δεν θεωρούμε ότι η επιφάνεια του δαπέδου προσφέρει θερμότητα στο χώρο για να ισοσταθμίσει, μεταξύ των άλλων και τις απώλειες θερμότητας που δημιουργούνται κάτω από αυτή την επιφάνεια. Οι απώλειες όμως μέσω του δαπέδου λαμβάνονται υπόψιν στον υπολογισμό της απαραίτητης παροχής του κυκλώματος (καλύπτει με το επιθυμητό ΔΤ την οφέλιμη ισχύ προς τα πάνω και τις απώλειες προς τα κάτω) και προφανώς πρέπει να ληφθούν υπόψιν στον υπολογισμό της απαιτούμενης θερμικής ισχύος από την μονάδα παραγωγής.

 

Ερώτηση: Έχει βρει κανείς να αναφέρεται κάπου ξεκάθαρα ότι η μέγιστη επιτρεπτή θερμοκρασία δαπέδου των 29C αφορά λόγους άνεσης και όχι υγείας?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.