Μετάβαση στο περιεχόμενο

3-Δ τοιχοποιία σε μεταλλική διώροφη κατοικία.


 

Recommended Posts

ε τότε καλό είναι να υπολογιστεί. Αρκεί βέβαια να δεις πως θα αγκυρωθεί περιμετρικά. Φρόντισε να μην δημιουργήσεις εκκεντρότητες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να προσομοιώσω την τοιχοποιία με αμφιαρθωτές διαγώνιες ράβδους οπλ.σκυροδέματος διατομής 0.15Χ0.15, αλλά φοβάμαι οτι αυτό θα ανακουφίσει τα υποστυλώματα τα οποία τελικά θα οπλιστούν λιγότερο. Επίσης η ύπαρξη ανοιγμάτων περιπλέκει την υπόθεση.

Τι λέτε και σεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν θα ανακουφιστούν τα υποστυλώματα το αντίθετο μάλλον αφού θα πάρουν κατακόρυφο φορτίο από τα χιαστί ! Κάπως έτσι νομίζω ότι λειτουργεί το όλο σύστημα και στη πραγματικότητα. Αν το υλικό δεν ήταν Ο/Σ αλλα το υλικό του τοίχου ίσως έχεις πιο ακριβή προσομοίωση.

 

Ερώτηση: Την τοιχοποποιία θες να τη προσομοιώσεις γιατί αυξάνει την ακαμψία του κτιρίου ε ?

Link to comment
Share on other sites

Η τοιχοποιία θα είναι 3Δ πάνελ με εκτοξευόμενο σκυρόδεμα σε κάθε πλευρά.

Αν δεν προσομοιώσω και τις τοιχοποιίες θεωρώ οτι το προσομοίωμά μου θα απέχει πολύ απο την πραγματική συμπεριφορά της κατασκευής.

Αν οι τοιχοποιίες περιμετρικά της κάτοψης ήταν όλες απο 3Δ τότε θα τις αγνοούσα αφού όλες θα είχαν την ίδια επίδραση. Όμως , όπως φαίνεται στην κάτοψη που επισυνάπτω, σε ένα κομμάτι της που θα γίνει σε πρόβολο δεν υπάρχει υποστύλωμα γιατί θα έβγαινε μέσα στο δωμάτιο και εκεί οι τοιχοποιίες θα είναι απο τσιμεντοσανίδες.

Δηλαδή σ'αυτό το κομμάτι της κάτοψης θα έχω μεγάλες στροφές, οι οποίες στην πράξη θα είναι ακόμα μεγαλύτερες λόγω 3Δ στις υπόλοιπες τοιχοπληρώσεις.

Γι'αυτό θέλω να το προσομοιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να προσομοιώσω την τοιχοποιία με αμφιαρθωτές διαγώνιες ράβδους οπλ.σκυροδέματος διατομής 0.15Χ0.15, αλλά φοβάμαι οτι αυτό θα ανακουφίσει τα υποστυλώματα τα οποία τελικά θα οπλιστούν λιγότερο. Επίσης η ύπαρξη ανοιγμάτων περιπλέκει την υπόθεση.

Τι λέτε και σεις?

 

Εχω την εντύπωση χωρίς να γνωρίζω το συστημα της 3Δ oti to panel συμμετέχει μόνο με την διατμητική του ακαμψία.

 

Οπότε βρίσκεις την διατμητική ακαμψία Sv και με βάση το τυπολόγιο των σύνθετων διατομών βρίσκεις το ισοδύναμο εμβαδόν της διατομής των χιαστί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ευάγγελε εννοείς να αντιστοιχίσω το 12ΕΙ/Η^3 του πάνελ με την δυστένεια ΕΑ των δύο χιαστί ? Διοτι οι χιαστί αξονικά θα δουλέψουν κατα κύριο λόγο. Οπότε συμφωνείς οτι θα πρέπει να μπει το πάνελ στο προσομοίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ξέρω ότι επηρεάζει την ακαμψία μόνο κατά χχ.

 

Τώρα σχετικά με το αν θα πρέπει να τη λάβεις υπόψην σου σκέψου ότι έχοντας αυξημένη ακαμψία είναι αρχικά καλό (μικρότερες μετατοπίσεις) από την άλλη όμως μειώνεται η ιδιοπερίοδος της κατασκευής και άρα μπορεί να αυξηθούν ή να μειωθούν οι σεισμικές δυνάμεις (εξαρτάται σε ποιά θέση του φάσματος βρισκόσουν αρχικά).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ευάγγελε εννοείς να αντιστοιχίσω το 12ΕΙ/Η^3 του πάνελ με την δυστένεια ΕΑ των δύο χιαστί ? Διοτι οι χιαστί αξονικά θα δουλέψουν κατα κύριο λόγο. Οπότε συμφωνείς οτι θα πρέπει να μπει το πάνελ στο προσομοίωμα.

 

Η διατμητική ακαμψία του panel είναι Sv=G*Av, με Αv=h*t.

 

Την αντιστοιχη διατμητική ακαμψία των χιαστί θα την βρείς απο το τυπολόγιο σύνθετων διατομών του EC3 ή βιβλιογραφίας. Απο εκεί προκύπτει και η διατομή των χιαστί.

 

Εγω θα έλυνα και με panel και χωρίς panel για να δω τις διαφορές.

 

Θέλει δοκιμές για να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα. (Με ακαμψία 100& με μειωμένη λόγω ανοιγμάτων, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

To 3-Δ προσωπικά το αποκλείω ως προτεινόμενη λύση για το λόγο ότι χρησιμοποιεί διογκωμένη πολυστερίνη , κοινώς φελιζόλ , και όχι αφρώδη εξηλασμένη πολυστερίνη.

Το απλό φελιζόλ είναι ευάλωτο στα έντομα , τρωκτικά και την υγρασία.

Με την πάροδο ετών χρειάζεται αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.