Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά Δικαιώματα Πτυχιούχων ΤΕΙ


Recommended Posts

Από την άλλη το επάγγελμα του Αρχιτέκτονα (το οποίο είναι ξεχωριστή περίπτωση σε αρκετά κράτη, π.χ. έμφαση στις καλές τέχνες, ο τίτλος του Αρχιτέκτονα δε συνοδεύεται από τη λέξη "Μηχανικός" κλπ κλπ) δεν αφορά τα ΤΕΙ αφού το μοναδικό τμήμα Αν. και Απ. Κτιρίων ειναι πλέον κατεύθυνση τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ με άλλη εισαγωγική κατεύθυνση νομίζω

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ΤΕΙ είναι ομοταγή των Fachhochschule. Το 2005 η διαδικασία της Μπολόνια είχει προχωρήσει αρκετά στην Γερμανία. Συνεπώς τυπικά οι φοιτητές των FH σπούδαζαν 3 + 2 χρόνια για να αποκτήσουν τίτλους Bachelor και  Master αντίστοιχα.  Το 1985 που αναφέρεται η παράγραφος  ο τίτλος που έδιναν ήταν Diplom Ingenieur (με ή χωρίς προσθήκη FH, αυτό δεν το θυμάμαι/ξέρω). Η προσθήκη FH (όπως ΤΕ) κάποτε δυνόταν και μετά πάλι όχι,

Τα Fachhochschule δεν είναι και δεν ήταν πανεπιστήμια. Το ότι δεν είναι πανεπιστήμια δεν αφορά τους αποφοίτους των Fachhochschule. Αφορά τους καθηγητές τους. Ας πούμε δεν μπορούν να επιβλέψουν διδακτορικά μόνοι τους, έχουν μεγαλύτερο φόρτο διδασκαλίας, άρα πολύ δυσκολότερες συνθήκες για έρευνα. Οι απόφοιτοι όμως των Fachhochschule μπορούν να εκπονήσουν διατριβή σε πανεπιστήμιο. Μπορεί να τους βάλουν κανένα μάθημα επιπλέον αλλά ως εκεί.

Για το University of Applied Sc. ας μην ψαρώνουμε. Ο γερμανικός χαρακτηρισμός Universitaet δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί από FH και προστατευεται από τον νόμο. Ο αγγλικός χαρακτηρισμός δεν προστατεύεται.

Αντίστοιχο των ΚΑΤΕ θα έλεγα ήταν τα Ingenieurschulen. Εγώ δεν θα έλεγα ότι τα FH του 1985 είναι ΚΑΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΕΙ είναι ομοταγή των Fachhochschule. Το 2005 η διαδικασία της Μπολόνια είχει προχωρήσει αρκετά στην Γερμανία. Συνεπώς τυπικά οι φοιτητές των FH σπούδαζαν 3 + 2 χρόνια για να αποκτήσουν τίτλους Bachelor και  Master αντίστοιχα.  Το 1985 που αναφέρεται η παράγραφος  ο τίτλος που έδιναν ήταν Diplom Ingenieur (με ή χωρίς προσθήκη FH, αυτό δεν το θυμάμαι/ξέρω). Η προσθήκη FH (όπως ΤΕ) κάποτε δυνόταν και μετά πάλι όχι,

Τα Fachhochschule δεν είναι και δεν ήταν πανεπιστήμια. Το ότι δεν είναι πανεπιστήμια δεν αφορά τους αποφοίτους των Fachhochschule. Αφορά τους καθηγητές τους. Ας πούμε δεν μπορούν να επιβλέψουν διδακτορικά μόνοι τους, έχουν μεγαλύτερο φόρτο διδασκαλίας, άρα πολύ δυσκολότερες συνθήκες για έρευνα. Οι απόφοιτοι όμως των Fachhochschule μπορούν να εκπονήσουν διατριβή σε πανεπιστήμιο. Μπορεί να τους βάλουν κανένα μάθημα επιπλέον αλλά ως εκεί.

Για το University of Applied Sc. ας μην ψαρώνουμε. Ο γερμανικός χαρακτηρισμός Universitaet δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί από FH και προστατευεται από τον νόμο. Ο αγγλικός χαρακτηρισμός δεν προστατεύεται.

Αντίστοιχο των ΚΑΤΕ θα έλεγα ήταν τα Ingenieurschulen. Εγώ δεν θα έλεγα ότι τα FH του 1985 είναι ΚΑΤΕ.

Συμφωνώ. Απλά η ουσία της παραγράφου είναι ότι το 2005 το γερμανικό κράτος εξασφαλίζει ΠΑΛΑΙΟΥΣ αποφοίτος του 1985 ως προς το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ του ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ, για το οποίο όμως το 2005 υπηρχαν ΤΕ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ και ήταν ήδη καλυμμένοι (νομίζω ότι το 2005 είχαν μετονομαστεί ήδη σε UAS). Η διαδικασία ΔΕΝ αφορά τους Αρχιτέκτονες ΤΕ του 2005 αλλά παλαιούς αποφοίτους εποχής '80.

Τα ΤΕΙ είναι ομοταγή ως προς τα Univ. of Appl. Sciences καθώς αυτό λεει και το ΔΟΑΤΑΠ (αλλιώς θα ήταν μέλη ΤΕΕ εδώ και καιρό), και έτσι εξελίχθηκαν και τα ΤΕΙ (πλην της τυπικής μετονομασίας), ΣΑΦΩΣ αφορά σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ και ΌΧΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ.

Δεν μπορούμε να υιοθετήσουμε οδηγία του 05 για τους αποφοίτους των σημερινών ΤΕΙ που αφορούσε FH του 80 για την ελλάδα του 2020! Ειδικά για Επάγγελμα ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕ (ή υπάρχουν ελάχιστοι, των οποίων η σχολή δεν υπάρχει πια). Ξαναλέω η οδηγία αφορα ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ και όχι ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ γενικά.

 

Οι αρχιτέκτονες εχουν εξαιρεθεί από την 89/48 αν θυμαμαι καλά ενώ οι υπόλοιποι μηχανικοί όχι... οπότε... (ακούς ΣΑΔΑΣ; χαχαχα)

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω να ενημερώσει κάποιος γνώστης του θέματος για κάτι που αφορά τα γνωστά ΠΔ τεχνικών επαγγελμάτων (112/2012, 113/2012, 114/2012, 115/2012, 108/2013) και σχετίζεται με το αν δίνουν στους αποφοίτους ΤΕΙ τμημάτων ηλεκτρολογίας μηχανολογίας και ενεργειακής τεχνολογίας δικαίωμα μελέτης. Εμείς από το τμήμα ενεργειακής τεχνολογίας όπως είναι γνωστό εδώ και μερικά χρόνια αδυνατούμε να βγάλουμε τις άδειες των υπομηχανικών, αυτές που λαμβάνουν δηλαδή οι απόφοιτοι σχολών μηχανολογίας/ηλεκτρολογίας και ως αποτελεσμα δεν έχουμε κανένα δικαίωμα σε εκπόνηση μελέτης.

 

Τα νέα ΠΔ που εκδόθηκαν σε ορισμένες περιπτώσεις αναφέρουν την φράση "υλοποίηση μελέτης". Πολλοί επεσήμαναν τόσο απο εδώ τότε όσο και από άλλες σελίδες οτι η υλοποίηση δεν σημαίνει εκπόνηση. Τον τελευταίο καιρό έρχομαι σε συγκρούσεις με μερικούς αποφοίτους της σχολής μου γιατί έχουν μπερδευτεί όλοι και νομίζουν οτι αυτά τα ΠΔ μας δίνουν δικαίωμα μελέτης. Άλλοι λένε οτι ρώτησαν στην νομαρχία και τους είπαν οτι μπορούμε να κάνουμε. Το ΠΔ για τους καυστήρες αναφέρει μέσα οτι η υλοποίηση της μελέτης είναι οι εργασίες τοποθέτησης και σύνδεσης των συστημάτων. Τελικά επειδή έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι ισχύει, έχουμε δικαίωμα εκπόνησης μελέτης έστω και περιορισμένα στις αναφερόμενες ισχείς από αυτά τα ΠΔ των τεχνικών επαγγελμάτων; Υπάρχει κάποιος νόμος του κράτους που να αναφέρεται επίσημα στον ορισμό της υλοποίησης της μελέτης; Ευχαριστώ.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Εκπόνηση μελετών σημαiνει εγγραφή στο μητρώο μελετητών. Αυτό απγορεύεται δια ροπάλου για τους ΤΕΙτζήδες. Με το νέο νομο αυτό θα αλλάξει. Βέβαια μακάρι να ανοίξει για περισσότερους, αλλά να αυστηροποιηθεί κιολας. Όχι μονο η απόκτηση αλλά και η συντήρηση. Σα να λέμε CEng.

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

George78, νομίζω ότι η εγγραφή στο μητρώο μελετητών αφορά μόνο τις μελέτες δημοσίων έργων. Έτσι δεν είναι;

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Το μητρώο μελετητών έχει να κάνει με τις μελέτες δημοσίων έργων, στο οποίο εδώ και χρόνια εγγράφονται βάση νόμου και οι μηχανικοί Τ.Ε. όταν όμως θα βγουν ΠΔ...  :shock:  Θεωρητικά δηλαδή μπορείς να γραφτείς, πρακτικά όμως όχι... Ας ελπίσουμε να γίνει και με αυτό το θέμα σύντομα. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

σωστά. Αλλά αυτό ειναι το επίσημο. Η περιγραφη του πτυχιούχου από το ΤΕΙ είτε μιλάει για υλοποίηση είτε για εκπόνηση, είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε". Δυστυχώς. Σε άλλα τμήματα γράφει "εκπόνηση". Επίσης στο κρατικοδίαιτο και κρατικοκενρικό  σύστημα της ελλάδας είναι πάνω από 1% οι Ιδιωτικές μελέτες;  (μελέτη δεν εννοώ την "εκπόνηση μελετών" για αυθαίρετα, τοπογραφικά του 0,5 στρέμματος εντός σχεδίου πόλεως, ενεργειακά πιστοποιητικά κλπ. Μιλάω για πραγματικές μελέτες.)

 

 

Σωστά. Το μητρώο μελετητών έχει να κάνει με τις μελέτες δημοσίων έργων, στο οποίο εδώ και χρόνια εγγράφονται βάση νόμου και οι μηχανικοί Τ.Ε. όταν όμως θα βγουν ΠΔ...  :shock:  Θεωρητικά δηλαδή μπορείς να γραφτείς, πρακτικά όμως όχι... Ας ελπίσουμε να γίνει και με αυτό το θέμα σύντομα. 

 

Όσο χρειάζονται Π.Δ. οι ΤΕ άλλο τοσο χρειάζονται και οι ΠΕ. Όλα θα γίνουν από την αρχή. Ο Νομος περι επαγγέλματος του Μηχανικού από 1/1/15 ΔΕΝ ορίζει για ποιους, Ορίζει για ολους. Ακόμα και τα κολλέγια που συνεργάζονται με πανεπιστημια του εξωτερικού. Γιαυτό και οι ΤΕ δεν πρέπει να αντιμετωπιστούν διαφορετικά αλλά όπως στον πολιτισμένο κόσμο.

Όχι για τις μελέτες ΔΕΝ μπορούσαν οι ΤΕ. Όλα κολλούσαν στο ΒΔ του 1930 το οποίο διαποτίστηκε πρόσφατα με την ευρωπαική κουλτούρα. Πάντα κρατάμε πισινή, αλλά ειμαστε σε σωστό δρόμο.

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

@giorgos1987 Η αναγγελία των ΠΔ που αναφέρεις δεν δίνει δικαίωμα σε μελέτη, μόνο σε κατασκευή. Δηλαδή να υλοποιήσεις τη μελέτη που έχει κάνει ένας άλλος. Εγώ απορώ στο τμήμα ΕΤ δεν έχετε ξεσηκωθεί ήδη να το κλείσετε με τόσες αδικίες που περνάτε οι νεότεροι...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Εκπόνηση μελετών σημαiνει εγγραφή στο μητρώο μελετητών. Αυτό απγορεύεται δια ροπάλου για τους ΤΕΙτζήδες. Με το νέο νομο αυτό θα αλλάξει. Βέβαια μακάρι να ανοίξει για περισσότερους, αλλά να αυστηροποιηθεί κιολας. Όχι μονο η απόκτηση αλλά και η συντήρηση. Σα να λέμε CEng.

 

Νομίζω εκπόνηση μελετών μπορεί να γίνει με τα περιοριστικά δικαιώματα των υπομηχανικών (τα οποία χρησιμοποιούν οι ειδικότητες καταχρηστικά). Αυτό το μητρώο μελετητών ίσως έχει σχέση με τις μελέτες που αφορούν δημόσια έργα.

 

 

@giorgos1987 Η αναγγελία των ΠΔ που αναφέρεις δεν δίνει δικαίωμα σε μελέτη, μόνο σε κατασκευή. Δηλαδή να υλοποιήσεις τη μελέτη που έχει κάνει ένας άλλος. Εγώ απορώ στο τμήμα ΕΤ δεν έχετε ξεσηκωθεί ήδη να το κλείσετε με τόσες αδικίες που περνάτε οι νεότεροι...

 

Τι να κλείσουμε; Έχουν περάσει χρόνια που τέλειωσα αλλά εδώ μιλάμε για τραγική κατάσταση, μπερδεύουν την λέξη υλοποίηση με την εκπόνηση και προσπαθώ να τους πώ αυτό που μου είπες και μου λένε οτι δεν ξέρω τι μου γίνεται και έχουν χαρτί επίσημο από την νομαρχία και πράσινα άλογα. Τώρα πρόσφατα μου είπε κάποιος οτι υπάρχουν κάποια νέα ΠΔ του 2014 και συμπληρώνεις κάποια επιπλέον χαρτιά με δικαιολογητικά στην νομαρχία και σου δίνουν άδεια για μελέτες στα μηχανολογικά μέχρι 75kW.

Επειδή κάτι τέτοιο δεν βρίσκω πουθενά εγώ, τους είπα εφόσον λάβει κάποιος την άδεια να μου αναφέρει το περιεχόμενό της και ποιόν νόμο επικαλείται το κράτος για τα συγκεκριμένα δικαιώματα σε μελέτες ώστε να ψάξω το ΠΔ συγκεκριμένα να δώ τι γίνεται. Αν και νομίζω κατά μεγάλη πιθανότητα θα μπέρδεψαν τις άδειες εργοδηγού μηχανικού που ορίζει ένα ΠΔ και θα νομίζουν οτι τους δίνει δικαίωμα για μελέτη. Δεν ψάχνει κανένας τίποτα.... ο καθένας πλέον οτι κάνει από μόνος του. Ένας φίλος εργάζεται σε δικό του μαγαζί και τώρα άνοιξε τεχνικό γραφείο μαζί με άλλους μηχανικούς στην επαρχία και βγάζει ΠΕΑ και ΥΔΕ, κουτσά στραβά βγάζει λεφτά γιατί έχει και δύο δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.