Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λαθος τρυπημα σε κολωνα του σπιτιου


Recommended Posts

Η αλήθεια παιδιά είναι ότι δεν ξέρουμε που τρύπησε ο τύπος....

Εγώ κρίνοντας απο την εμπειρία μου λέω πως δύσκολα θα τρύπησε κολόνα και σε μεγάλη διάμετρο μιας και θα έπεφτε σε ένα κάρο σίδερα και δεν θα περνούσε.

Απο την άλλη έχω δει πολλές φορές ιδιώτες που οτιδήποτε  γκρι το ονομάζουν κολόνα....

Πέρα απο ολα αυτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την ηλιθιότητα την άγνια που ξεχειλίζει αν μη τι άλλο...........

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που χρησιμοποιεί καροτιερα ξέρει ότι κάνει ζημια....

Αν και πάλι νομίζω μέχρι 12ρι πάει...νομιζω...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολυ μανια με τ μαστορους βρε παιδια, μια απο τις πιο διεφθαρμενες δημοσιες υπηρεσιες ειναι η πολεοδομια και με αυτην δεν νταλαβεριζονται μαστοροι βεβαια..

Κ αμα εκανε τ τρυπα στο κεντρο της κολωνας ουσιαστικα δε τρεχει τιποτα, διορθωστε αν κανω λαθος αλλα εξηγηστε μου και ταυτοχρονα γιατι τα σιδερα μπαινουν περιμετρικα κ οχι στο κεντρο της..

Κανενας δεν εχει ορεξη να τρυπαει μπετα για να αποφυγει2-3 ζιγκ ζαγκ. Κανενας!

Αμα εκανε τ τρυπα κεντρο και δεν εκοψε περιμετρικο σιδερο (Δεν εκοψε! Και να βρηκε σιδερο ''ξεγλυστησε'' στο πλαι εκτος κ αν ειναι ψυχασθενης) η αντοχη της κολωνας παρεμεινε ιδια!

Edited by Στελιος1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Αμα εκανε τ τρυπα κεντρο και δεν εκοψε περιμετρικο σιδερο (Δεν εκοψε! Και να βρηκε σιδερο ''ξεγλυστησε'' στο πλαι εκτος κ αν ειναι ψυχασθενης) η αντοχη της κολωνας παρεμεινε ιδια!

 

 

 

Kαλα που μας το ειπες.

Γιατι ανησυχησα....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Κ αμα εκανε τ τρυπα στο κεντρο της κολωνας ουσιαστικα δε τρεχει τιποτα, διορθωστε αν κανω λαθος αλλα εξηγηστε μου και ταυτοχρονα γιατι τα σιδερα μπαινουν περιμετρικα κ οχι στο κεντρο της..

Κανενας δεν εχει ορεξη να τρυπαει μπετα για να αποφυγει2-3 ζιγκ ζαγκ. Κανενας!

Αμα εκανε τ τρυπα κεντρο και δεν εκοψε περιμετρικο σιδερο (Δεν εκοψε! Και να βρηκε σιδερο ''ξεγλυστησε'' στο πλαι εκτος κ αν ειναι ψυχασθενης) η αντοχη της κολωνας παρεμεινε ιδια!

 

Θα κοστίσει και μάλιστα αδρά αυτή η εξήγηση (απόσβεση κόστους σπουδών βλέπετε).

 

Βέβαια δεν φταίτε εσείς. Απλά με αφορμή αυτό που είπατε,πιστεύω οτι θα έπρεπε εδώ και χρόνια να υπήρχε πιστοποίηση και εκπαίδευση για όλους τους επαγγελματίες τεχνικούς που εμπλέκονται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο με την οικοδομή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μανια με τ μαστορους βρε παιδια, μια απο τις πιο διεφθαρμενες δημοσιες υπηρεσιες ειναι η πολεοδομια και με αυτην δεν νταλαβεριζονται μαστοροι βεβαια..

Κ αμα εκανε τ τρυπα στο κεντρο της κολωνας ουσιαστικα δε τρεχει τιποτα, διορθωστε αν κανω λαθος αλλα εξηγηστε μου και ταυτοχρονα γιατι τα σιδερα μπαινουν περιμετρικα κ οχι στο κεντρο της..

Κανενας δεν εχει ορεξη να τρυπαει μπετα για να αποφυγει2-3 ζιγκ ζαγκ. Κανενας!

Αμα εκανε τ τρυπα κεντρο και δεν εκοψε περιμετρικο σιδερο (Δεν εκοψε! Και να βρηκε σιδερο ''ξεγλυστησε'' στο πλαι εκτος κ αν ειναι ψυχασθενης) η αντοχη της κολωνας παρεμεινε ιδια!

Καταρχήν σου πρέπει ο απόλυτος σεβασμός από όλους εδώ στο φόρουμ, γιατί γράφεις αυτά που γράφεις και είσαι και διακεκριμμένο μέλος....

Και σου πρέπει σεβασμός όχι φυσικά γιατί απέδειξες δια της εις άτοπον απαγωγής ποιος είναι ο διεφθαρμένος (αυτό είναι το μόνο ορθό που δυστυχώς είπες στις 99 λέξεις που έγραψες, και είναι δυστυχώς ορθό εκ της πραγματικότητας και όχι γιατί μας το ξεφούρνισες εσύ) αλλά γιατί μέσα σε πέντε γραμμές κατέρριψες, όπως πολύ όμοιοι σου που ζουν από την οικοδομή, τις στατικές,τα πολυτεχνεία, τις περριτές επιστημονοσύνες και άλλα πολλά που διηγώντας τα να κλαις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εν έτη 2014 ψάχνουμε ακόμα να βρούμε γιατί δεν τρυπάμε τις κολώνες. Τραγικό........

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3, τρια, three, 99-6, ΤΡΙΑ τελος παντων εγκεκριμενα διπλωματα ευρεσιτεχνιας. Ολα τα συνεταξα μονος μου (χωρις καμια βοηθεια μηχανικου η ειδικου γραφειου σε αυτα) και εγκριθηκαν.

Αν ηταν οικονομικο κατασκευαστικα ΞΕΡΕΤΕ (οσοι σας κοβει κ λιγο) οτι η τελεια κολωνα η τοιχειο η δοκαρι θα ηταν ισχυροτερο αν ηταν μεσα κενο. Ακουσατε την μια αποψη (αυτην της κυριας) και με μενος ειρωνευεστε και καταδικαζετε τ μαστορους, ειναι θλιβερο. Εσεις το κανετε να ειναι θλιβερο. Δεν θελω, δεν γουσταρω καμια διακριση σαν μελος, τ φορουμ τα κοτσαιρνει αυτα με καθαρα ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΟ τροπο (κατι απαραδεκτο ειδικα για εδω μεσα). Ξεχναω εγω, η δε με βολευει να βγαινω-μπαινω πχ και εσεις ανεχεσται τ κανονισμο να ειναι αυτος ο αχρηστος χρονος παραμονης μου ενδειξη συμετοχης..

Αλλα στο θεμα μας, μπηκε η κυρια και ειπε 2-3 πραγματα κ εσεις ολοι σας (οσοι γραψατε εδω εννοω) δεν σκεφτηκατε καν αν ισως ηταν απαιτηση της το να μην φαινεται πχ ο σωληνας, να μην κοστισει εξτρα η καλυψη του, να γινει γρηγορα η δουλεια να καθαρισει τ χωρο κτλ. Ενας σας δεν βρεθηκε να πει.. Κυρια μου, να ξερετε οτι ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εργασια ξανακανετε να πατε πρωτα σε μηχανικο να σας κατευθυνει ΣΩΣΤΑ! Προχειροι, προχειροτατοι, βγαλατε την μανια προς τ μαστορους. Γραπτα ειναι ομως και διαβαζονται. Κανενας σας δεν με καλυψε σε οτι διαβασα και πιστευω και κανεναν καυμενο ιδιωτη.

  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.