Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμφωνία ΕΤΑ αμοιβών ΤΕΕ και Πολεοδομίας


Recommended Posts

Συνάδελφοι είμαι νέος μηχανικός και θέλω τη βοήθειά σας.

Βγάζω την πρώτη μου άδεια και έχω μπερδευτεί.

Υπέβαλα την αμοιβή στο ΤΕΕ με ΕΤΑ 110 ευρώ και πήρα κωδικό έργου.

Έχω κάνει την μελέτη αμοιβών για την πολεοδομία με ΕΤΑ 44 ευρώ.

Ρωτάω:

α.Το αρχέιο pdf υπολογισμού αμοιβών του ΤΕΕ που τύπωσα πρέπει να το βάλω στο φάκελο της πολεοδομίας?

β.Η αμοιβή που ζήτησα απο τον πελάτη είναι βάση του υπολογισμού που έκανα για την πολεοδομία με ΕΤΑ 44 ευρώ,αρκέτα χαμηλότερη δηλαδή.Στο γραμμάτειο είσπραξης της ΕΤΕ θα βάλω αυτό το ποσό με το ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tην πάτησες . Οι πολεοδομίες είναι πλέον υποχρεωμένες να ελέγχουν τα φορολογικά με ΕΤΑ=110ευρω οπότε και οι αμοιβές σου θα είναι ότι υπολόγισες με ΕΤΑ=110 +Φ.Π.Α. 19% . Μην ξεχνάς ότι βάσει αυτού του ποσού θα πληρωθεί και το ΦΕΜ σου και το ΤΣΕΜΔΕ .

Δυστυχώς το πολυμήχανος δεν ισχύει στη δική σου περίπτωση γιατί έπεσες ο ίδιος στην παγίδα που έστησες . Είναι δυνατόν να μην ξέρεις μετά από σχεδόν 2χρόνια εφαρμογής οτι καπούτ το ΕΤΑ=44 ;

Ελπίζω να ξεμπλέξεις και την επόμενη φορά να θυμάσαι να ζητάς το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για την έκδοση μιας οικοδομικής άδειας χωρίς εκπτώσεις , που για σήμερα υπολογίζεται με ΕΤΑ=110.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του προϋπολογισμού με το ΕΤΑ=44€ υπολογίζονται μόνο οι κρατήσεις υπέρ ΚΗ', πολεοδομικού γραφείου δήμου, κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ΕΤΕ δεν θα σου δεχθεί κατάθεση αμοιβής μικρότερη από την εντολή πληρωμής που έχεις πάρει από το ΤΕΕ.

Οπότε θα αναγκαστείς να καταθέσεις αμοιβή, ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ σύμφωνα με την εντολή πληρωμής που πήρες από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι οτι του έκανα και εκπτωση επι της αμοιβής με ΕΤΑ 44 γιατί μου έβγαλε τον καρκίνο στα τηλέφωνα.

Μπήκα μέσα για τα καλά!

Είναι η πρώτη άδεια που βγάζω.

Δούλεψα τζάμπα ένα μήνα.

Το πάθημα θα μου γίνει μάθημα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας συνάδερφοι.

Link to comment
Share on other sites

γιατί ήμουν σίγουρη ότι τουλάχιστον στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης ελέγχουν τους προυπολογισμούς με ΕΤΑ 44?

τον προηγούμενο μήνα δηλ που πέρασα φορολογικά αυτό κατάλαβα....Χάρη???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο.

Είπα, πώς μόνο οι κρατήσεις υπολογίζονται με ΕΤΑ=44.

Οι αμοιβές υπολογίζονται με ΕΤΑ=110 και η πολεοδομία οφείλει να ελέγχει αν τα τετραγωνικά μέτρα και οι χρήσεις δηλώθηκαν όπως έπρεπε στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι: Οι αμοιβές υπολογίζονται με 110Ε/μ2, και οι πληρωμές στην Εθνική γίνονται με βάση αυτό. Η πολεοδομία κατά τον έλεγχο δεν μπορεί να σου κάνει παρατήρηση αν της πας και υπολογισμούς με 44Ε/μ2. Το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να έχουν γίνει όλες οι πληρωμές. Δέχεται και αμοιβές με 44Ε/μ2 για έλεγχο των περιπτώσεων που ανέφερε ο Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω παρα να πω οτι σε συμπονω.. και εγω ειχα κανει μια αντιστοιχη μπαρουφα στην πρωτη μου δουλεια (ευτυχως οχι τοσο μεγαλη)..

 

Τελευταια μαλιστα, σε συγγενη που του ειχα κανει καποια εκπτωση (γενικα το αποφευγω αλλα.. ) και τραβηξα την καθυστερηση του αιωνα με αποτελεσμα μεχρι να καταθεσουμε να αλλαξει το λ 2 φορες!!! θα μου πειτε μικρο το κακο.. ναι μεν αλλα..

Link to comment
Share on other sites

επειδή την πάτησες άσχημα να σου πώ μερικά πράγματα για βοήθεια , πρώτα ζήτα του και άλλα χρήματα γιατί αυτός την τιμή την ξέρει από άλλους μηχανικούς ,δεύτερο μπορείς να καταθέσεις λιγότερα χρήματα στον κωδικό, και όταν βγούν μετά από 15 μέρες με τον ίδιο κωδικό να ξανακαταθέσεις το υπόλοιπο (το έχω κάνει σε επίβλεψη που είχα κάνει έκπωση) ,αυτό είναι ψιλιπαράνομο αλλά στη τελική το σύνολο του ποσού θα είναι όκ και για την πολεοδομία και για το ΤΕΕ , παράνομο βέβαια θεωρώ και αυτό που έκανε το ΤΕΕ αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία,και τέλος δεν μπορούσες να ρωτήσεις πρίν το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.