Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Eσύ δηλαδή ρε συνάδελφε τα περιμένεις όλα στο πιάτο και να δώσεις 3-5 ευρώ αν έχεις εκείνη τη μέρα? Δε γίνεται έτσι η δουλειά. Κι επειδή σε βλέπω να κρίνεις με χαρακτηριστική ευκολία, για πες μας και τη δική σου πρόταση...

 

 

Ξεκίνησα να συζητώ τη πρόταση που βάζεις και να βάζω θέματα για να την καταλάβω καλύτερα και να δούμε αν και που μπορεί να οδηγήσει.

 

Εσύ αυτό το θεώρησες οτι "τα περιμένω στο πιάτο" και ότι "κρίνω με χαρακτηριστική ευκολία"...!

 

Αν τα περίμενα στο πιάτο δεν θα ασχολιόμουν και θα έλεγα "ναι μεγάλε αυτό είναι πάμε για προσφυγή". Δηλ. για να καταλάβω εσύ δεν κρίνεις την κάθε πρόταση? Μπορείς να μου υποδείξεις τι ήταν αυτό που χαρακτηρίζει την "χαρακτηριστική ευκολία" στην κρίση μου?

 

Το αν θα καταθέσω ή όχι εγώ μια άλλη πρόταση αυτό δεν απαλλάσει την ανάγκη να συζητιέται η οποιαδήποτε πρόταση και να βρίσκουμε απαντήσεις στα θέματα που τίθενται πάνω σε αυτή. 

 

Δηλαδή κρίση έχει δικαίωμα να κάνει μόνο όποιος έχει "δικιά του" πρόταση? Άσε που δεν πιστεύω στην έννοια "δικιά μου" και "δικιά σου" πρόταση. Οι προτάσεις προκυπτουν μέσα από συγκεκριμένες αναλύσεις για τα αίτια της κρίσης, από την ανάλυση των διαθεσιμων εργαλείων αντιμετώπισης κλπ κλπ. και όλα αυτά μέσα από δημόσιο διάλογο ακριβώς για να δούμε πια πρόταση αντέχει καλύτερα στις κρίσεις μας (είτε με χαρακτηριστική ευκολία είτε χωρίς...).

 

Και εγώ είμαι της άποψης ότι είναι πολιτικό το θέμα (όπως είπε ο loser) και δεν πιστεύω στην παρούσα κατάσταση οτι μπορούν να γίνουν πολλά, αλλά θα συζητούσα διεκδίκηση άμεσων αιτημάτων για την ανακούφιση όσων βρίσκονται σε πολύ δεινή θέση.

 

Όμως δεν συμφωνώ με αυτά που ειπωθηκαν από loser και apier περί δημόσιου τομέα και κρατισμού. Δεν είναι αυτό η βαθύτερη αιτία. Δημόσιος τομέας και κράτος υπάρχουν σε πολλές χώρες πιο "βαρβάτα" από εδώ και χωρίς να έχουν το βάθος και το είδος της ελληνικής κρίσης. Απλά έχουν την αντίστοιχη ιδιωτική οικονομία, διάρθρωση οικονομιας, βαθμό εξάρτησης κ.α. που μπορούν (ακόμα) να τα στηρίξουν. Δηλ. χώρες που δεν έχουν τόσο έντονο πρόβλημα όσο η Ελλάδα, δεν σημαίνει ότι έχουν "λιγότερο κρατισμό" ή λιγότερες παροχές δημοσίου τομέα. Μη τρελαθούμε.

 

Στην ελλάδα ελλείψη σοβαρού ιδιωτικού τομέα και ελλείψη πολιτικής πρωτοβουλίας που θα έφτιαχνε κράτος και θα έκανε δημόσιες επενδύσεις πάνω σε φορολογία των πλουσίων και όχι σε δανεικά για "αεριτζίδικες" θέσεις εργασίας τριτογενούς τομέα,

έκανε το κράτος να είναι αυτό που είναι. Αυτό δεν σημαίνει οτι φταίει ο κρατισμός γενικά (χωρίς να τον υποστηρίζω αφού είναι μια μορφή πολιτικής ετερονομίας δηλ. διαχωρισμού της πολιτείας από την κοινωνία) και ο δημόσιος τομέας.

 

Ο δημόσιος τομέας φυσικά και θα ρουφάει ιδιωτικό χρήμα (τι άλλο?). Δεν είναι το θέμα αν θα το ρουφάει με μπουρί σόμπας ή με καλαμάκι φρέντο. Το θέμα είναι από ΠΟΥ θα το ρουφάει και ΠΟΥ θα το διοχετεύει.

 

Και όσο δεν υπάρχει δουλειά δεν λύνεται κανένα ασφαλιστικό πρόβλημα.

Άλλωστε όλο αυτό που παρατηρούμε είναι ή δεν είναι μια κίνηση προς ολοένα περισσότερες ιδιωτικοποιήσεις?

 

Οπότε αυτό που λες loser για τα δικαστήρια που "υποστηρίζουν τα συμφεροντα του δημοσιου τομεα..." δεν το καταλαβαίνω. Εννοείς οτι οι αυξήσεις κλπ. γίνονται για να στηρίζονται οι μισθοί των υπαλλήλων? Και τα αποθεματικά που πάνε οέο?

 

Φορέας εκπροσώπησης δεν αναζητείται μόνο για τους μηχανικούς αλλά για όλον τον πληθυσμό (για όσον η ζωή του πλήττεται σοβάρά από την κρίση).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Roy_Hobbs

 

Το έχεις ξαναπεί. Δεν έχω πειστεί ακόμα για αυτό. Αν καταφέρεις να πείσεις ένα σοβαρό αριθμό μηχανικών (500 - 1000), τότε να βάλουν από 3,4,5 ευρώ να βγούν τα έξοδα μιας κινησης, (εκτός εαν κάποιοι λίγοι που έχουν κάτι στη μπάντα πιστέψουν πολύ σε αυτό και το βάλουν μπρος γιατί είναι η  "Μοναδική ρεαλιστική αντιμετώπιση" αλλά προηγουμενως θα πρέπει:

 

- Να μας πει δικηγόρος, τουλάχιστον τα παρακάτω 

 

1) ΤΙ ακριβώς πάμε να κάνουμε (δηλ. το ΠΩΣ)

2) ΤΙ θα πετύχουμε και ΠΟΤΕ

3) ΓΙΑΤΙ αυτό που θα κάνουμε έχει πολλές πιθανότητες επιτυχίας.

4) τι δεν έκαναν μέχρι τώρα, τι πρόβλημα είχε η προηγούμενη προσφυγή (και ...γιατί)

 

Έχεις απάντηση για αυτά; Φαντάζομαι πως ναι για να λές οτι είναι η Μοναδική ρεαλιστική αντιμετώπιση" ?

 

Οι ερωτήσεις αυτές που κάνεις νομίζεις ότι είναι εύκολο να απαντηθούν? Ή νομίζεις ότι ξημεροβραδιάζομαι κάθε μέρα στα δικηγορικά γραφεία για να σου έχω έτοιμες απαντήσεις? Ή νομίζεις ότι έχω πείσει, όπως λες, άλλους 999 για να γίνεις ο 1000ος και να δώσεις από 3-5 ευρώ για να προχωρήσουμε? Τίποτα απ'όλα αυτά δε συμβαίνει βέβαια και τίποτα δεν πρόκειται να συμβεί αν δεν υπάρχει θέληση και ενέργεια από όλους εμάς. Αν δε μαζευτούν τουλάχιστον 50 άτομα εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω το παραμικρό, πέρα από κάποιες προκαταρκτικές συζητήσεις που έχω ήδη κάνει. Αυτή τη στιγμή στο άλλο thread για την προσφυγή μετράω περίπου 30 που δείχνουν όντως να ενδιαφέρονται. Έχουμε δρόμο ακόμα...

 

Αυτή είναι η χαρακτηριστική ευκολία με την οποία πιστεύω ότι κρίνεις. Το ότι προκρίνω έναν τρόπο αντίδρασης ως μοναδική ρεαλιστική αντιμετώπιση δε σημαίνει ότι σου έχω έτοιμες απαντήσεις... Είναι απλά μια πιθανή διέξοδος, παραμένω πάντα ανοιχτός να ακούσω την εναλλακτική...

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Roy_Hobbs

 

Δεν σε επικρίνω αν έχεις ή όχι τις απαντήσεις. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να θέτω ζητήματα που πιστεύω χρειάζονται απαντήσεις. Εγώ ρώτησα γιατί αυτό να είναι "κριτική με χαρακτηριστική ευκολία"? Και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί.

 

Μην κολλάς στου αριθμούς (1000 άτομα, 5 ευρώ κλπ.). Δεν είναι αυτό η ουσία.

 

Και 50 άτομα να μαζευτούν, κάποιος εκπρόσωπος θα πρέπει να κάνει την έρευνα-προεργασία. Είναι απόλυτα κατανοητό οτι δεν μπορούμε να ξημεροβραδιαζόμαστε για το ψάξιμο που χρειάζεται. Είναι σημαντικό πρόβλημα. Απλά είπα να ρωτήσω μήπως έχεις κάνει κάποια προεργασία ακριβώς επειδή προτείνεις αυτή τη λύση.

 

Αν τα καταφέρω θα βρω μόνος μου τις απαντήσεις για να μπορώ να δω αν μπορώ να αξιολογήσω θετικά την πρόταση.

 

Είναι λάθος σου που πήρες τον προβληματισμό μου ως "αβίαστη κριτική" κλπ. όμως δεν μπορω τώρα να συνεχίσω άλλο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

φυσικα  αυτην  την  στιγμη  η  ελλαδα  ζει  και  αναπνεει  από  ένα  τμημα  της    φορολογια   ιδιωτικου  τομεα

διοτι  ένα  άλλο  τμημα  που  γνωριζει  να   φοροδιαφευγει   δεν  πληρωνει  τιποτα   ,

φυσικα  όπως  καταλαβαίνεις  τα  11-12  δις εσοδα   από  τον  τουρισμο  τον  χρονο   καθαρης  πρωτογενης  παραγωγης 

δεν  φτανουν  ουτε  για  τις  συνταξεις  των  δημοσιων  υπαλληλων  .

τα  χρηματα  αυτά  διοχετευονται  σε  προωρες  συνταξιοδοτήσεις     δημοσιου  τομεα  ολυμπιακη   ,  σωματα  ασφαλειας 

δικαστικο  σωμα   ,ΔΕΚΟ , στενος  δημοσιος  τομεας    κλπ  ,   για  τους  υπολοιπους  κανενας  δεν  νοιαζεται   αν   θα  πεθανουν   και  στην  κατηγορια  αυτή 

ανηκεις  και  συ   συναδελφε  .(  που  θα  θυσιαστεί  για  να  συντηρηθεί  η  πρωιμη  συνταξιοδοτηση  του  δημοσιου  τομεα  από  τα   50

και  ενώ  σε  ολοκληρη  την  ευρωπη  εγινε  επανασταση   τα  τελευταια  40  χρονια  εμεις  εδώ  ακομα  λειτουργούμε  το  ΙΚΑ  και  όλα  σχεδόν  τα  ταμεια    

με  τις  καρτελες .   το  δημοσιο  δεν  εχει  ανακαλυψει  την  μηχανογραφηση  ,  ελπιζω  να  την ανακαλύψει  στα  επομενα  50  χρονια   , 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

καΙ ΕΓΩ θεωρω καθαρα πολιτικο το ζητημα.......μονο με αλλαγη πολιτικης της κυβερνησης θα λυθει.....

σε 2,3 μηνες θα εχουμε εκλογες οποτε θα δουμε....αν οι μηχανικοι ΄΄αντιδρασουν ΄΄ οπως στις εκλογες τεε και ψηφισουν τα ιδια , τοτε οι ΄΄κλαψες΄΄ δεν δικιολογουνται.....

αυτην την στιγμη η κυβερνηση ΠΡΟΦΑΝΩς  θεωρει οτι οι μηχανικοι ειναι ανυπαρκτοι πολιτικα και  ΟΣΟΙ  ειναι πολιτικα δραστηριοι ,συμφωνουν με τις αυξησεις καθως και την φορολογια ΕΕ......απο την στιγμη που δεν υπολογιζει πολιτικα , 200000 μηχανικους και τις οικογενειες τους ενω υποκλινετε σε  ομαδες με 10000 ατομα, αυτο ειναι σιγουρο....

 

 

δεν θεωρω οτι με προσφυγη λυνετε τιποτα διοτι το ΤΕΕ ΕΚΑΝΕ ΗΔΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ. και περιμενουμε αποφαση..εμεις τι περισοτερο θα κανουμε με ανυπαρκτους πορους;;;;;;

απο την αλλη ειναι καθαρα πολιτικο το θεμα γιατι ειμαστε ελλαδα και οχι αλλη δυτικη χωρα...εδω ,οταν μια δικαστικη αποφαση καταργει νομο απλως την ιδια μερα ψηφιζουν αλλο νομο με αλλαγες ελαχιστες, και αντε εσυ να ξανακανεις προσφυγη.....δεν βρισκεις ακρη....

.

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Roy Hobbs δεν υπάρχουν αυτά που φαντάζεσαι !! Είχαμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ αυτό για δημιουργία συλλόγου μηχανικού που θα αντικαταστήσει το ΤΕΕ, ενεργή ηλεκτρονική κοινότητα και...τρέχα γύρευε. Δεν υπάρχουν αυτά λέμε. Δεν γίνεται τίποτα μέσω πληκτρολογίου. ΤΙΠΟΤΑ. 

 

Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά, επέλεξε έναν πολιτικό φορέα που σε εκφράζει και ενεργοποιήσου.

 

Δεν υπάρχει καμία όρεξη, τεχνογνωσία κ.τ.λ. για να οργανωθεί αγώνας για το ΤΣΜΕΔΕ μέσω του φόρουμ. Ξέχνα το. Ακόμη και αν μαζευτούν 50-100 κουμπάκια σε ένα πολ που θα κάνεις, το να τους μαζέψεις όλους αυτούς σε μία αίθουσα απέχει έτη φωτός. Το να στείλουμε ένα εμαιλ με 100-1000 ηλεκτρονικές υπογραφές αν πάλι αυτό εννοείς επίσης δεν προσφέρει τίποτα. Σταμάτα να γκρινιάζεις λοιπόν και αν θες να κάνεις πολιτική πράξη ενεργοποιήσου στο ρίαλ λάιφ...αλλιώς αν περιμένεις την αγανάκτηση του διαδικτύου την έκατσες.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ nik, σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλλά εσύ είσαι αυτός που γκρινιάζει και μεμψιμοιρεί όλη την ώρα χωρίς να ξέρω και το λόγο. Όλο 'ξέχνα το' και 'δε γίνεται τίποτα' είσαι... Δεν ξέρεις τι κάνω στο real life οπότε άσ'το καλύτερα. Επειδή τη σοφή συμβουλή σου την έχεις και με bold πάντως, η προστακτική είναι 'επίλεξε' και όχι 'επέλεξε'.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να λέμε την αλήθεια το θεωρώ απίθανο να μπορεί να γίνει κάτι μέσω από μία κινητοποίηση κάποιων αγανακτισμένων (δικαίως μεν) μηχανικών.. 

Καλώς ή κακώς τα πάντα περνάνε μέσα από συλλογικούς φορείς και όργανα στην Ελλάδα αλλά και σε κάθε κοινωνία... Το να μαζευτούν 100-200 άντε 1000 είναι ουτοπία. Αλλά ακόμη και αν λέμε τώρα γίνει αυτό η συνέχεια είναι βουνό. Ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται εκθετικά σε ότι αφορά προβολή καταρχήν των αιτημάτων, θα υπάρχουν σίγουρα συγκρούσεις με φορείς για το ποιος εκφράζει επίσημη θέση και ποιος όχι, τα αρμόδια όργανα θα μας παραπέμτουν στους επίσημους συνδικαλιστικούς φορείς και πάει λέγοντας...φαύλος κύκλος... Το θέμα είναι σίγουρα και πολιτικό και εκεί παίζεις με μεγαθήρια. Εδώ περάσανε τόσα και τόσα μέτρα που αφορούν όχι 50-60Κ αλλά ολόκληρο πληθυσμό κράτους και δεν έγινε τίποτα..Κάποιες συγκεντρώσεις στην αρχή, και μετά...? 

Για να αντισταθείς με πιθανότητες επιτυχίας χρειάζεσαι πολύ οργανωμένους φορείς, μέλη για υποστήριξη, να έχεις μαζί σου ΜΜΕ, κοινωνία, πολλά....

Αξιέπαινη οπωσδήποτε κάθε προσπάθεια ατομική ή έστω κατά κάποιο τρόπο συλλογική που γίνεται από κάποιους συναδέλφους, συγκινητική θα μπορούσα να πω, αλλά να ξέρουμε και που βαδίζουμε. 

Φυσικά η σιωπή δεν είναι λύση, αλλά μήπως πρέπει να συμμετέχουμε πιο ενεργά στους συλλόγους, φορείς κτλ, μήπως καταφέρουμε και εκφράσουμε μέσω αυτών μια πιο γενικευμένη αντίθεση? Λέω μήπως, δεν ξέρω αν είναι συνταγή επιτυχίας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Φυσικά η σιωπή δεν είναι λύση, αλλά μήπως πρέπει να συμμετέχουμε πιο ενεργά στους συλλόγους, φορείς κτλ, μήπως καταφέρουμε και εκφράσουμε μέσω αυτών μια πιο γενικευμένη αντίθεση? Λέω μήπως, δεν ξέρω αν είναι συνταγή επιτυχίας...

Συμφωνώ ότι  είναι πλέον απαιτητό να συμμετέχουμε σε συλλόγους φορείς κτλ,η αποχή δεν μας ωφελεί. 

Οποιαδήποτε προσπάθεια από Συναδέλφους είναι αξιέπαινη .

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.