Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Ασφαλιστική ενημερότητα χρειάζεσαι και σε άλλες περιπτώσεις...υπογραφή σύμβασης μελέτης δημοσίου (όχι όμως για την πληρωμή λογαριασμού) και επίσης οι εργολάβοι λογικά χρειάζονται σε διάφορες περιπτώσεις.

Ξαναλέω όμως, το σύστημα μας έχει εγκλωβισμένους. Ξέρω αρκετούς συναδέλφους που πλήρωσαν τις αυξημένες γιατί θα χάσουν και αυτά που έχουν.

Επίσης στο ΤΣΜΕΔΕ είναι σίγουροι ότι η απόφαση του ΣΤΕ είναι αρνητική για εμάς.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πιέσουμε μέσω των περιφερειακών τμημάτων του ΤΕΕ, αν και από αυτά που ακούγονται (ενοποιήσεις ταμείων κλπ) λογικά θα αλλάξουν όλα στο μέλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την αρνητική...Είπα για συγκεκριμένες περιπτώσεις. Λες και όλοι είναι μεγαλοεργολάβοι...Ξαναλέω για τις απλές περιπτώσεις ΠΕΑ, τακτοποιήσεις δεν μου χρειάζεται η ασφαλιστική ενημερότητα. Με το ζόρι δηλαδή να χρειαστεί? Αφού δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο, τι να κάουμε δηλαδή?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μάθατε τα νέα; Η εισήγηση του ΣτΕ είναι να μην δικαιωθούν οι καθαρίστριες.

Οι αρχιδικαστές του ΣτΕ όποτε είναι για τους μισθούς τους και τους μισθούς των προστατών τους (αστυνομία) βγάζουν αποφάσεις κατά των κυβερνητικών πολιτικών.

Για όλα τ' άλλα υπέρ των κυβερνητικών επιλογών.

Εκτός της περιπτώσεως υπερφυσικού θαύματος το ΣτΕ θα αποφασίσει υπέρ των αυξημένων εισφορών.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την αρνητική...Είπα για συγκεκριμένες περιπτώσεις. Λες και όλοι είναι μεγαλοεργολάβοι...Ξαναλέω για τις απλές περιπτώσεις ΠΕΑ, τακτοποιήσεις δεν μου χρειάζεται η ασφαλιστική ενημερότητα. Με το ζόρι δηλαδή να χρειαστεί? Αφού δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο, τι να κάουμε δηλαδή?

Δεν σου έριξα εγώ την αρνητική συνάδελφε...

Link to comment
Share on other sites

Η λυση δεν θα ερθει από δικαστηρια....

 

 

 

μονο αν το ΤΕΕ καλυψει αποχη .....

ακομα και να αλλαξει η κυβερνηση πρεπει καποιος να ζητησει  θεσμικα την καταργηση αυξησεων...τι περιμενουμε;;;;να διαβασει 3 σχολια στο φορουμ καποιος και να αλλαξει πολιτικη;;;;;;

η λυση είναι στο ΤΕΕ, Ας μας πει επισημα την θεση του

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως  η  ελλαδα  εχει  θεσμούς   και  διαφυλασει  την  δημοκρατια 

που  εχει  πλεον  διαταραχθεί  και  είναι  αλλα  καρτ  .

κολομβια  των  βαλκανιων  όπως  προσφατα  αποκαλυψε  και  η  λαγκαρντ  .

βρε  τι  φταει  ,   βρε  τι  φταει  και  ειμαστε   στον  πατο .

το  ασχημο  είναι  ότι   κανουμε  ότι  δεν  καταλαβαίνουμε  .

Α  όλα  και  όλα  το  στε  είναι  ο  θεμέλιος  λιθος  της  δημοκρατιας  μας 

ναι  στους  δικαστικους  και  στρατο  που  φοβομαστε   ,  όχι  στις  βρωμοκαθαριστριες 

παιδια  προσεξτε  μην  χασετε  την  σταθεροτητα  και  προπαντων  την  αισιοδοξια  για  αναπτυξη  .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έριξα εγώ την αρνητική συνάδελφε...

 

Δεν είπα για κάποιον συγκεκριμένα, άλλωστε αυτός που το ξανάκανε χωρίς λόγο μάλλον παίζει με τα κουμπάκια. Τι φοβάται μη τον μαλώσω ή θα του χαλάσω τη μόστρα και τις δουλειές?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tα πρωτοπαλίκαρα του ΜIchanikos αποπροσανατολίζουν το κόσμο...λες και ότι το μείζον ζήτημα της αποσύνδεσης της ιδιοτητας απο την επαγγελματική κατάσταση είναι δευτερεύον ζήτημα δεν μας αφορά βρέ αδερφε....Να ασχολούμαστε με τον αν 10 εργολάβοι που με κομματικές και πολιτικές προσβάσεις πέρνουν τα έργα να μπορούν να πληρώνουν και να πρέπει να πληρωνουν το ΤΣΜΕΔΕ και για ενα τμήμα των μηχανικών που είναι στην ανεργία δεν ασχολείται κανεις...Είναι συνταγματικό δικαιώμα ως ανέργος να μην φόρτωνομαι ασφαλιστικές εισφορές και να μπορώ να συμμέτεχω ισότιμα με άλλους έλληνες πολιτές στην αναζήτηση εργασίας..με την διαγραφή μου απο το φορέα μου στερείται η ενασχόληση μου ως μηχανικός σε κάποια εταιρία ή οποιάδηποτε άλλη κίνηση για να βρώ εργασία...Στη χώρα της συνταγματικής εκτροπής εκει που μερικοί "συνάδερφοι" χαίρονται που άλλοι συνάδερφοι φορτώνονται δυσβάστακτα βάρη που τους υποθηκευουν τόσο το επαγγελματικό όσο και το βιωτικό μέλλον είναι ωρα να συστρατευτουμε..ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΤΩΡΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ...ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΟΝΤΑΙ ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ....ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ....ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ....ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ..

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει όταν κλεινουμε βιβλια  και ειμαστε ανεργοι να μας ζητανε εισφορες ......δεν νομιζω να υπαρχει πουθενα .....

κλεινεις τα βιβλια , πεινας και θα  σου χρεωνουν  πλεον από 4 εως 12000 τον χρονο;;;;πως να τα πληρωσεις;;;;;;δηλαδή αν εχεις κανενα ακινητο , πρεπει να τους το δωσεις;;;

 

 

εγω για αυτο και μονο πιστευω ότι δεν πρεπει να περασουν οι τεράστιες αυξησεις και νομικα....δεν ειμαστε ικα-τεβε., όταν δουλευεις να πληρωνεις μερος του τζιρου...μας ζηταν χιλιαδες ευρω  ενώ μπορει να ειμαστε με  καρτα ανεργιας ...

 

αυτό το απλο επιχειρημα δεν ειδα να χρησιμοποιείτε  .

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.