Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
So_Simple

Προσθήκη στέγης σε αυθαίρετο του Ν.4178/13

Recommended Posts

Καλησπερα! 

Στην αναζητηση δε βρηκα κατι αντιστοιχο οποτε σκεφτηκα να ανοιξω ανεξαρτητα το θεμα!

 

Εχω περιπτωση κτιρίου με υπερβασεις (αυθαιρετο υπογειο, ενα κιοσκι, μικροεπεκταση κ αλλαγες στις διαστασεις των ανοιγματων) που εχουν δηλωθει στον 4178/13! 

Το κτιριο βρισκεται σε οικισμο που συμφωνα με το ΦΕΚ ειναι υποχρεωτικη η κατασκευη στεγης... Κατα την ανεγερση του το 1970 δεν ισχυε αυτο και στην αρχικη αδεια φαινεται κανονικα η πλακα...

Σημερα εχουμε κανει ολη τη διαδικασια για την εκδοση αδειας προσθηκης στεγης κ η υπαλληλος της πολεοδομιας εχει κολλησει για το αν θα το δηλώσουμε με τίτλο

"Προσθηκη στεγης σε υφισταμενο διωροφο κτίριο μετα απο ένταξη υπερβασεων στο Ν. 4178/13" ή αν θα το παει με τη διαδικασία της αποπεράτωσης...

 

Εχει καποιος προχωρησει παρομοια περιπτωση? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφε, έχω την εντύπωση ότι για τα αυθαίρετα ισχύει η απόφαση 2975/12 νομίζω. Σε παρόμοια περίπτωση που είχα η προσθήκη στέγης δεν προχώρησε ποτέ, διότι απαγορεύεται η αύξηση του όγκου σε αυθαίρετο και η στέγη προσαυξάνει στον όγκο.  Νομίζω όμως ότι η σωστή διαδικασία είναι με την άδεια αποπεράτωσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ν 4178/13 Αρθρο 25 &5.

Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, οι οποίες έχουν περαιώσει τη διαδικασία με βάση τις διατάξεις

των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), καθώςκαι όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/

2011 (Α΄ 209) και του παρόντος νόμου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό 30%

του συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε

ισχύουσα διάταξη: α) η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης, β) η εκτέλεση εργασιών επισκευής, οι οποίες

αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση−αποκατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους και προσαρμο−

γής κατά το εδάφιο δ΄, της παραγράφου 2 του άρθρου 13, γ) κατεδάφισης, δ) κατασκευής στέγης ή φύτευσης

δώματος ε) ενίσχυσης, στ) εργασίες που προβλέπονται στις παραγράφου 2 και 3 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012,

ως αντικαθίστανται με τις διατάξεις του άρθρου 48 του παρόντος νόμου. Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών

γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες για τις

οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο, εκτός των περιπτώσεων: α) κατασκευής ανελ−

κυστήρα ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) της παρ. 2 του άρθρου 27 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), β) κατασκευής υπο−

χρεωτικής στέγης, σύμφωνα με τους ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του

ακινήτου και γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με ισχύουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίσταται

υπέρβαση καθ’ ύψος ή υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό το 10% του προβλεπο−

μένου στην άδεια.

 

Βασει του παραπανω εχουμε προχωρησει, ο ελεγχος εγινε κανονικα, εχουμε κ εγκριση ΣΑ απλα η υπαλληλος σκεφτεται πως ειναι το σωστο να το γραψουμε κ με καθυστερει...

 

Η αποπερατωση δε μου φαινεται λογικη λυση εφοσον η στεγη δεν αναφεροταν σε προγενεστερη αδεια...

Τωρα θελει ο ιδιοκτητης να την κανει κ με αφορμη αυτο αποκαλυφθηκαν κ οι υπερβασεις που ρυθμιστηκαν!

Edited by So_Simple
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω παρομοιο θεμα με αδεια του 1997 για 2οροφο με στεγη.

Η στεγη δεν εγινε ποτε και θελει να την κανει τωρα.

Επιπλεον εχει  τακτοποιηση με τον 3843 τμημα πιλοτης που εκλεισε.

Μπορω να βγαλω αδεια προσθηκης της στεγης?

Δεν ειναι υποχρεωτικη η στεγη στην περιοχη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρθρο 25

γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με ισχύουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος ή υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό το 10% του προβλεπομένου στην άδεια. 

 

ερμηνεία

Αν κάποιος πληροί ΟΛΑ τα παρακάτω

α. ο. άδεια σε ισχύ 

β. δήλωσε τις αυθαιρεσίες της οικοδομής, μέσα στις οποίες περιλαμβάνεται και η τυχόν υπέρβαση ύψος  της οικοδομής από την αρχική ο.α, (που όμως ΔΕΝ  υπερβαίνει το 10% του αρχικού  ύψους ) και

γ) στην οικ άδεια προβλέπονταν και κατασκευή στέγης

 

 

τότε και ΜΟΝΟ τότε μπορεί να εκδώσει άδεια δόμησης αποπεράτωσης

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eαν για το αυθαιρετο, κανουμε επιλογη στο συστημα των αυθαιρετων "προς εκδοση οικοδομικης αδειας" και βγαλουμε μετα αδεια δομησης για  "Νομιμοποιηση αυθαιρετου (με 4178/13) και προσθηκη στεγης" μπορουμε να κατασκευασουμε προσθηκη στεγης?

 

τοτε πια δεν θα θεωρειται αυθαιρετο, καθοτι εχει θα εχει βγει αδεια Νομιμοποιησης του στην ΥΔΟΜ, σωστα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστότερη λέξη για την περιγραφή σε άδεια της στέγης (σε όλες τις περιπτώσεις) είναι η "κατασκευή".

Έτσι περιγράφεται πάντα στο νόμο και έτσι αποφεύγεις και τις παρεξηγήσεις της "προσθήκης".

Άρα "νομιμοποίηση και κατασκευή" είναι ο σωστότερος τίτλος.

Μόνο που στην άδεια πρέπει να διαχωρίσεις πλήρως τις δύο εργασίες (φορολογικά, ΙΚΑ κλπ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστότερη λέξη για την περιγραφή σε άδεια της στέγης (σε όλες τις περιπτώσεις) είναι η "κατασκευή".

Έτσι περιγράφεται πάντα στο νόμο και έτσι αποφεύγεις και τις παρεξηγήσεις της "προσθήκης".

Άρα "νομιμοποίηση και κατασκευή" είναι ο σωστότερος τίτλος.

Μόνο που στην άδεια πρέπει να διαχωρίσεις πλήρως τις δύο εργασίες (φορολογικά, ΙΚΑ κλπ).

 

κι εαν θελω να κανω και προσθηκη κατ'επεκταση, θα χρησιμοποιησω και παλι την λεξη "κατασκευη" ή σε αυτην την περιπτωση θα γραψω "Νομιμοποιηση και προσθηκη κατ'επεκταση και κατασκευη στεγης" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, αν η στέγη γίνεται και στα δύο τμήματα ή μόνο στο νομιμοποιούμενο.

Αν η στέγη γίνεται μόνο στην προσθήκη θα μπορούσες να μην την αναφέρεις ή να πεις προσθήκη κατ' επέκταση με στέγη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Η τακτοποιηση του αυθαιρετου εγινε με την κατηγορια 2.

Πρεπει υποχρεωτικα να γινει και Νομιμοποιηση μαζι με την αδεια δομησης

ή πλεον με την την επικαιροποιημένη παράγραφο 1.δ  του άρθρου 23 του ΝΟΚ, μονο η ρυθμιση με το 4178 αρκει για να θεωρηθει ως νομιμως υφισταμενο αφου εξαιρειται οριστικα της κατεδαφισης?

 

οποτε μπορω να παραλειψω την αδεια Νομιμοποιησης και να βγαλω αδεια δομησης για "προσθηκη κατ'επεκτασην και κατασκευη σε στεγης σε κτισμα που ενταχθηκε στις ρυθμισεις του 4178"

ή καποιον αλλον παρομοιο τιτλο

Edited by Paul_Mix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.