Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φθηνό... πετρέλαιο...


dimitris GM

Recommended Posts

όχι ότι έχει κάποιο νόημα στην ουσία του θέματος αλλά μια και συζητείται

ως πρώην διαχειριστής με αρχείο έχω τιμές

ΔΕΚ2010 0,745,

ΔΕΚ2011 0,995

Link to comment
Share on other sites

μετά από χρόνια ενασχόλησης με το θέμα και αφού έχω εγκαταστάσει όλων των ειδών τις θερμάνσεις αισθάνομαι ότι σε βάθος 3ετίας το πετρέλαιο θα ξανααποτελέσει το βασικό τρόπο θέρμανσης στην χώρα μας λαμβάνοντας υπόψην:

  1. το διεθνές περιβάλλον
  2. την πρακτικότητα του πετρελαίου σε σχέση με τα συστήματα βιομάζας (ξύλο,pellet)
  3. την αποδεδιγμένη διάρκεια ζωής του λέβητα σε σχέση με τα άλλα μέσα (δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται π.χ. μια ανλία θερμότητας σε 30έτη ενώ έχω δει χτιστό λέβητα 45ετών σε λειτουργία!!!! ή εάν θα υπάρχει πλακέτα του pellet σε 20έτη??)
  4. την "απλότητα" της εγκατάστασης σε σχέση με τα "ηλεκτρικά" μέσα :αντλίες θερμότητας κλπ
  5. ότι κάθε πολυκατοικία-μονοκατοικία έχει ή είχε δίκτυο έτοιμο με χώρους λεβητοστασίου, δεξαμενών κλπ
  6. το πλεονέκτημα ότι μπορείς να κλειδώσεις τιμή αποθηκεύοντας ποσότητα εάν το βρεις χαμηλά (δεν ισχύει με το ρεύμα)
  7. περιβαλλοντικοί λόγοι (άλλο 1 καμινάδα ανά πολυκατοικία και άλλο 30 καπνοδόχοι/πολυκατοικία)

τελικά αρχίζω να έρχομαι κοντά στην άποψη ενός ηλικιωμένου που έχοντας εγκαταστήσει όλων των ειδών τις θερμάνσεις μου είπε ότι "δεν έχω τις γνώσεις σας αλλά σαν το πετρελαιο δεν υπάρχει"!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Πετρέλαιο άνω των 80 λεπτών δεν είναι φτηνό.....

Το 1.25 θα το κάνουν 1.15 εγω το βρίσκω κοροϊδία..

 

Αυτό ξαναπέστο. Έπεσα και εγώ στην παγίδα που έστησαν τα παπαγαλάκια και νόμιζα οτι η μείωση 30% ήταν επί της τιμής του πετρελαίου και όχι επί του φόρου που επιβάλλεται στην τιμή του πετρελαίου. Το είπα σε ένα forum οτι μείωση 30% σημαίνει από 1.3 ευρώ να πάει στα 0.91 και μου ανέφεραν οτι δεν παίζει αυτό γιατί αν το υπολογίσουμε στην τιμή του φόρου βγαίνουν 10 λεπτά έκτπωση. Σκέτη κοροϊδία λοιπόν και μέτρα απλά για να ακούγονται, ουσιαστικά μηδέν στο πηλίκο. Η αγορά πετρελαίου θα κυμανθεί στα ίδια ή και χειρότερα επίπεδα σε σχέση με πέρσι.

 

 

μετά από χρόνια ενασχόλησης με το θέμα και αφού έχω εγκαταστάσει όλων των ειδών τις θερμάνσεις αισθάνομαι ότι σε βάθος 3ετίας το πετρέλαιο θα ξανααποτελέσει το βασικό τρόπο θέρμανσης στην χώρα μας λαμβάνοντας υπόψην:

  1. το διεθνές περιβάλλον
  2. την πρακτικότητα του πετρελαίου σε σχέση με τα συστήματα βιομάζας (ξύλο,pellet)
  3. την αποδεδιγμένη διάρκεια ζωής του λέβητα σε σχέση με τα άλλα μέσα (δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται π.χ. μια ανλία θερμότητας σε 30έτη ενώ έχω δει χτιστό λέβητα 45ετών σε λειτουργία!!!! ή εάν θα υπάρχει πλακέτα του pellet σε 20έτη??)
  4. την "απλότητα" της εγκατάστασης σε σχέση με τα "ηλεκτρικά" μέσα :αντλίες θερμότητας κλπ
  5. ότι κάθε πολυκατοικία-μονοκατοικία έχει ή είχε δίκτυο έτοιμο με χώρους λεβητοστασίου, δεξαμενών κλπ
  6. το πλεονέκτημα ότι μπορείς να κλειδώσεις τιμή αποθηκεύοντας ποσότητα εάν το βρεις χαμηλά (δεν ισχύει με το ρεύμα)
  7. περιβαλλοντικοί λόγοι (άλλο 1 καμινάδα ανά πολυκατοικία και άλλο 30 καπνοδόχοι/πολυκατοικία)

τελικά αρχίζω να έρχομαι κοντά στην άποψη ενός ηλικιωμένου που έχοντας εγκαταστήσει όλων των ειδών τις θερμάνσεις μου είπε ότι "δεν έχω τις γνώσεις σας αλλά σαν το πετρελαιο δεν υπάρχει"!!!!!

 

Είναι σημαντικοί οι παράγοντες που αναφέρεις και σωστό το σκεπτικό, υπάρχει ένα θεματάκι μόνο, οι περισσότεροι πλεόν κοιτάνε πως θα θερμανθούν φθηνότερα ή με κάποιον εναλλακτικότερο τρόπο για τώρα ή τα επόμενα 5 χρόνια και όχι τι θα γίνεται σε 20 και 30 χρόνια. Πάντως ναι το πετρέλαιο θα είναι το κυριότερο είδος θέρμανσης αφού μόνο αυτό το σύστημα έχουν οι πολυκατοικίες. Η αντλία θερμότητας αν λειτουργεί τακτικά μέχρι και τα 25 χρόνια στην καλύτερη την κρατάς μετά είτε θα έχουν βγεί πολύ ποιο εξελιγμένα μοντέλα και θα έχει μειωθεί αρκετά και η απόδοση του συμπιεστή λόγω ηλικίας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

....τα εσοδα απο τους φορους για το πετρελαιο κινησης καλυπτουν, τις απωλειες εσοδων απο το πετρελαιο θερμανσης....αρα λοιπον μην περιμενετε να πεσει το πετρελαιο θερμανσης....εναι κατι που δεν το λενε οι κυβερνωντες.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kαλησπέρα σας 

 

Καλή εβδομάδα σε όλους ....

 

Χειμώνας προ των πυλών-Δείτε που θα χιονίσει: http://www.weather-in-greece.gr/erxetai-xionias-teli-oktobri

Edited by Ζωή Μάγγου
Link to comment
Share on other sites

....τα εσοδα απο τους φορους για το πετρελαιο κινησης καλυπτουν, τις απωλειες εσοδων απο το πετρελαιο θερμανσης....αρα λοιπον μην περιμενετε να πεσει το πετρελαιο θερμανσης....εναι κατι που δεν το λενε οι κυβερνωντες.......

 

Οι κυβερνώντες σε διέψευσαν συνάδελφε!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικοί οι παράγοντες που αναφέρεις και σωστό το σκεπτικό, υπάρχει ένα θεματάκι μόνο, οι περισσότεροι πλεόν κοιτάνε πως θα θερμανθούν φθηνότερα ή με κάποιον εναλλακτικότερο τρόπο για τώρα ή τα επόμενα 5 χρόνια και όχι τι θα γίνεται σε 20 και 30 χρόνια.

 

Όχι, οι άνθρωποι δε ψάχνουν για εναλλακτικό τρόπο, ψάχνουν για υποκατάστατο τρόπο. Δηλαδή δε παίζουν ανάμεσα σε πετρέλαιο, αέριο και ΑΠΕ, αλλά ανάμεσα σε πετρέλαιο, ξυλόσομπα και καλύτερο ντύσιμο. Το πετρέλαιο είναι η υψηλότερη τεχνολογία που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν. Το να κάνουν μια ολόκληρη επένδυση, ακριβότερη αυτής που ήδη έχουν που δε θα έχει τη θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου, για να γλιτώσουν απλά ένα μικρό ποσοστό του κόστους λειτουργίας, δεν είναι και είναι και η καλύτερη ιδέα. Ο κόσμος ψάχνει για λύσεις που δε θα κοστίσουν ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλιώς συνεχίζει με πετρέλαιο, λειτουργώντας το απλά λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περί προβλέψεων για βαρύ χειμώνα... printButton.png emailButton.png Σύνταξη άρθρου: Θοδωρής Κονδύλης    Δευτέρα, 03 Νοέμβριος 2014 17:52 400x250-http---ilialive.gr-cache-com_zoo

  • Τις τελευταίες ημέρες στον ηλεκτρονικό και έντυπο τύπο διαβάζουμε την γενικόλογη είδηση πως "Έρχεται ο βαρύτερος χειμώνας της 10ετίας στην Ελλάδα" "Μετεωρολόγοι προβλέπουν ο φετινός χειμώνας θα είναι ο ψυχρότερος των τελευταίων ετών". "Αναμένονται χαμηλές θερμοκρασίες και πολλά χιόνια σε όλη τη χώρα".

    Τα άρθρα αυτά είναι συνήθως ανυπόγραφα και ενώ χρησιμοποιούν επιλεκτικά επιστημονικούς όρους επιλέγουν να αγνοήσουν την κοινός αποδεκτή στην επιστημονική κοινότητα χαοτική συμπεριφορά της ατμόσφαιρας που έχει ως συνέπεια την αδυναμία πρόγνωσης άνω των 6 ημερών και αρκετά συχνά ακόμα λιγότερων. Σε πειραματικό επίπεδο γίνονται μεσοπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες εκτιμήσεις ωστόσο σε καμία περίπτωση οι επαγγελματίες μετεωρολόγοι δεν τις χρησιμοποιούν επιχειρησιακά.

    Ένα θέμα με ένα πιασάρικο τίτλο χωρίς να εξηγεί απολύτως τίποτα, φυσικά δεν είναι πρόγνωση αλλά ούτε καν και εκτίμηση. Αν είχε καταφέρει η επιστήμη της μετεωρολογίας να κάνει αξιόπιστες προγνώσεις σε τέτοιο χρονικό βάθος, τότε θα είχαν εξαλειφθεί οι αστοχίες στις προγνώσεις μίας ή δύο ημερών.

    Πολύ απλά δεν ξέρουμε πως θα κυλήσει ο χειμώνας. Μην παρασύρεστε λοιπόν από βαρύγδουπους τίτλους.

    και ένα πλέον επίκαιρο ανέκδοτο: "Τι καιρό θα κάνει;"

    Σε μια περιοχή της Βόρειας Αμερικής, πλησιάζει χειμώνας. Οι Ινδιάνοι που μένουν εκεί αναρωτιούνται για τον καιρό και ρωτάνε το μάγο της φυλής :

    - Ω μεγάλε μάγε, πες μας, πώς θα είναι ο χειμώνας που έρχεται;

    Ο μάγος σκέφτεται λίγη ώρα και απαντά :

    - Χμμμμμμ... Παιδιά μου, ένα έχω μόνο να σας πω. Ο χειμώνας φέτος θα είναι βαρύς. Κόψτε ξύλα...

    Έφυγαν λοιπόν οι Ινδιάνοι κι αρχίζουν να κόβουν ξύλα. Μετά από μια εβδομάδα, ξαναπάνε στο μάγο και ρωτάνε :

    - Ω μεγάλε μάγε, πες μας, τι καιρό θα κάνει φέτος το χειμώνα;

    - Χμμμμμ...Παιδιά ο χειμώνας φέτος θα είναι πολύ βαρύς. Κόψτε πολλά ξύλα.

    Φεύγουν λοιπόν οι Ινδιάνοι από το μάγο κι αρχίζουν να κόβουν κι άλλα ξύλα. Οι Ινδιάνοι έκοβαν ξύλα κάθε μέρα, αλλά συνέχιζαν και να επισκέπτονται τον μάγο.

    - Ω μεγάλε μάγε, πες μας, θα είναι βαρύς ο χειμώνας φέτος;

    - Ρε παιδιά, τα είπαμε χίλιες φορές, λέει ο μάγος. Ο χειμώνας φέτος θα είναι πάρα πολύ βαρύς. Κόψτε ξύλα.

    - Μα καλέ μας μάγε, μας λες να κόψουμε ξύλα τόσο καιρό. Είσαι σίγουρος;

    - Μα τι λέτε τώρα; Με αμφισβητείτε; ρωτάει θυμωμένος ο μάγος. Είμαι πάρα πολύ σίγουρος. Κόψτε ξύλα.

    Οι Ινδιάνοι έφυγαν ηρέμοι, αφού είδαν τόσο σίγουρο το μάγο. O μάγος όμως, μπήκε σε σκέψεις. Μήπως κάνω κάποιοι λάθος για το χειμώνα; Αποφάσισε λοιπόν να πάει στη διπλανή πόλη, για να ρωτήσει τους μετεωρολόγους για τον καιρό, ώστε να σιγουρευτεί και αυτός.

    - Ρε επιστήμονες, ποιές είναι οι προβλέψεις σας για τον ερχόμενο χειμώνα; Ρωτάει ο μάγος.

    - Γέρο, φύγε να σωθείς, του λένε. Περιμένουμε φέτος πάρα - πάρα πολύ βαρύ χειμώνα.

    - Κύριοι, με τρομάζετε, τους λέει ο μάγος. Είστε σίγουροι;

    - Βεβαιότατα. Περιμένουμε τον πιο βαρύ χειμώνα των τελευταίων 50 τουλάχιστον ετών!

    - Πωπω, δύσκολα τα πράγματα, σκέφτηκε ο μάγος. Και πώς είστε τόσο σίγουροι ρε παιδιά;

    - Τι λες, ρε φίλε. Δεν βλέπεις τους Ινδιάνους; Έχουν κόψει όλο το βουνό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για τα δεδομένα της χώρας, (καλοδεχούμενο φυσικα το 0.68) αλλά πρεπει να πάει στα 30-40 λεπτά...

 

Αλλά ας δούμε τα φετινά στατιστικά του χειμώνα με το 0.68 και ξαναμιλάμε απο μάρτιοαπρίλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.