Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πλαστογραφήσεων


Julius Caesar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....

Ερωτήσεις:

1) Τι εμποδίζει την Α να συντάξει μελέτη, τοπογραφικό, ρύθμιση κτλ. εντελώς πρόχειρα, στο όνομα του Β;

     Έτσι η Α θα πάρει τα λεφτά, αλλά οι ευθύνες βαρύνουν τον Β.

2) Τι μπορεί να κάνει ο Β για να προστατευθεί από ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

1) -Το ενδεχόμενο να πάει φυλακή αν τον πιάσουν.

 

2)- Να υπογράφει ολογράφως (όνομα επώνυμο με τα χεράκια του) και όχι με μια τζίφρα ώστε να είναι εφικτό άνευ αμφισβήτησης ότι έχει πλαστογραφηθεί η υπογραφή του.

Link to comment
Share on other sites

terry, απάντηση!

Αν κάπου εμπλέκονταν η επικύρωση μέσω ΚΕΠ, δε θα μπορούσε να γίνει η μαμουνιά.

 

Υ.Γ. δούλευα χρόνια σε γνωστή εργοληπτική εταιρία (τώρα υπό επιτήρηση) με αφεντικό εργολάβο μηχανικό παλαιάς κοπής που έκανε του κόσμου τις πλαστογραφήσεις, ακόμη και εγγυητικών. Γι' αυτό και η υποψία.

Απ' όσο ξέρω, ακόμα δεν πήγε φυλακή.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

...

Απ' όσο ξέρω, ακόμα δεν πήγε φυλακή.

Κι εγώ έχω δεδομένο ότι θα υπάρχουν εκατοντάδες κλέφτες σπιτιών και αυτοκίνητων που δεν έχουν πάει ακόμα φυλακή… μη σου πω ότι πολλοί μπορεί να μη πάνε ποτέ…

 

Δεν ξέρω να σου πω κάτι πιο αποτρεπτικό πως θα προστατευτείς από τον επαγγελματία απατεώνα… Σίγουρα όμως η «γραφειοκρατία» δεν τους αποτρέπει ποτέ…

 

Φρόντισε εσύ κατ αρχήν την ολόγραφη υπογραφή σου να υπάρχει πάντα όποτε αν σου κάτσει η στραβή να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν ήσουν εσύ.

Τώρα αν έχεις ενδείξεις ή υπόνοιες για κάτι πιο άμεσο από συγκεκριμένο άτομο με εσένα μίλησε με δικηγόρο αν μπορείς να του στείλεις κάποιο εξώδικο προθέσεων … (θα βοηθήσει δεν θα βοηθήσει δεν το ξέρω)

 

Υ.Γ.

....

Αν κάπου εμπλέκονταν η επικύρωση μέσω ΚΕΠ, δε θα μπορούσε να γίνει η μαμουνιά.

...

Όταν ο άλλος είναι πλαστογράφος και απατεώνας και την επικύρωση ΚΕΠ  πλαστογραφεί

Link to comment
Share on other sites

Η επικυρωση απο ΚΕΠ ή ΥΔΟΜ, του αντιγραφου, ΔΕΝ ΕΠΙΚΥΡΩΝΕΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ.

Ασε που σχεδον ολα τα σχεδια που πηγαινουν σε δημοσια αρχη, θεωρουνται απο την αρχη αυτη (βλ δασαρχειο, πολεοδομια, αρχαιολογιες, δημους κτλ).

Link to comment
Share on other sites

terry, απάντηση!

Αν κάπου εμπλέκονταν η επικύρωση μέσω ΚΕΠ, δε θα μπορούσε να γίνει η μαμουνιά.

 

Φίλε μου αν ήταν έτσι όπως τα λες, μετά τα τόσα ΚΕΠ, τα αστυνομικά τμήματα, τις άλλες δημόσιες αρχές που ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά πολλές φορές με τον έλεγχο της γνησιότητας, και τις χιλιάδες επικυρώσεις του γνησίου της υπογραφής που γίνονται κάθε μέρα σε όλη την χώρα, θα πρέπει να ζούσαμε σε έναν παράδεισο γνησιότητας. Αντί αυτού έχει γεμίσει ο τόπος από μαϊμούδες διαφόρων ειδών που φοβάσαι να βγάλεις το χέρι σου από την τσέπη να μη σε δαγκώσουν αν δεν τους δώσεις μπανάνες.  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Για να χοντρύνω λίγο τη συζήτηση να καταλαβαινόμαστε.

Είναι η εταιρία Α. Σ' αυτήν δούλευε κάποτε ο μηχανικός Β.

Η Α ξέρει τη σφραγίδα και την υπογραφή του Β, όπως και όλα τα στοιχεία του.

 

Ερωτήσεις:

1) Τι εμποδίζει την Α να συντάξει μελέτη, τοπογραφικό, ρύθμιση κτλ. εντελώς πρόχειρα, στο όνομα του Β;

     Έτσι η Α θα πάρει τα λεφτά, αλλά οι ευθύνες βαρύνουν τον Β.

2) Τι μπορεί να κάνει ο Β για να προστατευθεί από ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

 

1) Το σύστημα του ΤΕΕ. Για να κάνει ο Α μελέτη, επίβλεψη ή ρύθμιση στο όνομα του Β θα πρέπει να έχει και τους κωδικούς του Β. Γι'αυτό καλό είναι αν έχουμε δώσει κάπου τους κωδικούς μας να τους αλλάξουμε.

 

2) Προσωπικά φροντίζω σε όλες τις μελέτες και τα έγγραφα που στέλνω να έχω βάλει την σφραγίδα πάν από την ημερομηνία, έστω και κατά ένα μέρος. Με αυτό τον τρόπο διασφαλίζω πως ακόμα και να θέλει κάποιος να την χρησιμοποιήσει δεν θα μπορεί καθώς στο αντίγραφο θα φαίνεται και η αρχική ημερομηνία οπότε θα "καρφώνεται" πως είναι αντίγραφο.

Ομοίως στα ηλεκτρονικά έγγραφα, όπως στο πόρισμα ελέγχου δόμησης, δεν έχω έτοιμη σφραγίδα αλλά σκανάρω σφραγίδα με την ημερομηνία από πάνω και το κείμενο "έλεγχος δόμησης <αρ. ελέγχου>". Έτσι η σφραγίδα μου δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε παραλήπτη (ΥΠΕΚΑ ή τον Π/Μ ελεγκτή).

Στην σπάνια περίπτωση που θα την χρησιμοποιήσει αλλού θα φαίνεται ο αρ. ελέγχου οπότε αν πέσει στην αντίληψή μου θα ξέρω πως η διαρροή έγινε από τους παραλήπτες του συγκεκριμένου εγγράφου.

 

Για να είμαι ειλικρινής πάντως, ανησυχώ και εγώ για την πλαστογραφία.

Στην περιοχή μου παλιότερα κυκλοφορούσε "μηχανικός" που χρησιμοποιούσε "νοικιασμένη" σφραγίδα. Πλαστογραφούσε τα ΦΕΜ που υποτίθεται πως πλήρωνε για τον ιδιοκτήτη της σφραγίδας και τσέπωνε ο ίδιος τα χρήματα.

Στην "κορυφή" της "επαγγελματικής" του δραστηριότητας πλαστογραφούσε και οικοδομικές άδειες.

Όλα καλά μέχρι που τον πιάσανε. Πλέον τον ξέρουν όλοι οι συνάδελφοι και μόνο κανένας νέος μηχανικός που δεν τον ξέρει δέχεται να συνεργαστεί μαζί του και αυτό μέχρι να τον ενημερώσουμε οι υπόλοιποι.

 

Το μοναδικό καλό που έχουν οι υπηρεσίες είναι πως περιμένοντας στην ουρά πιάνουμε την κουβέντα και ενημερωνόμαστε για την πιάτσα.

Όταν πάμε πλήρως στην ηλεκτρονική εποχή θα χαθεί αυτή η άμεση ενημέρωση.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπουμε λίγο έξω από την εικονική μας πραγματικότητα να δούμε τι κάνουν και τι γίνεται στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, πως το αντιμετωπίζουν αυτό το θέμα.  Σε ποια ευρωπαϊκή χώρα υπάρχει αυτή η υπέρ παραγωγή των υπεύθυνων δηλώσεων, των επικυρώσεων του γνησίου των υπογραφών από δημόσια αρχή, το ακριβές αντίγραφο ως έννοια και δεν συμμαζεύεται. Σπάνια, πολύ σπάνια και σε πολύ ειδικές περιπτώσεις θα χρειαστεί να γίνει κάτι τέτοιο από τις δημόσιες υπηρεσίες τους. 

Στην χώρα μας προκειμένου να διατηρηθεί αυτή η γραφειοκρατία που τρέφει τις βδέλλες της δημόσιας διοίκησης, αντιμετωπίζονται οι πολίτες σαν κλέφτες, ως ένοχοι και απατεώνες εκ των προτέρων, πριν την τέλεση του εγκλήματος με αποτέλεσμα να τρέχουν τους πολίτες δεξιά και αριστερά στα διάφορα γκισέ ανάγωγων και βλοσυρών βολεμένων υπαλλήλων, να απαιτούν να τους δηλώσεις εκτός των άλλων το γένος της μάνας σου, αν γεννήθηκες ή αν φύτρωσες, το που και και πότε, και αν έχεις μαζί σου λογαριασμό της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ για να αποδείξεις τον τόπο της κατοικίας σου.

Αν έχετε τύχει να είστε μαζί με ξένους κατά την τέλεση αυτών των μυστηρίων θα έχετε δει το περιφρονητικό μειδίαμα και ξύσιμο της κεφαλής τους, όσο ακόμα διατηρούν τα μαλλιά τους οι άνθρωποι, γιατί με αυτές τις διαδικασίες πολλοί τα χάνουν και φεύγουν φαλακροί στο τέλος.  :shock:

 

Τα αποτελέσματα αυτής της υπέρμετρης και άχρηστης διαδικασίας των επικυρώσεων ως γνησίων που γίνεται εδώ τα βλέπουμε στην διεθνή κατάταξη της χώρας μας σε θέματα διαφθοράς και γραφειοκρατίας που κάθε τόσο δημοσιεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.