Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πληρωμής εισφορών ΤΣΜΕΔΕ β΄εξαμήνου 2014 μέχρι 31-12-2014, χωρίς πρόσθετα τέλη


Engineer

Recommended Posts

ΤΣΜΕΔΕ ανα μήνα, τέλη κυκλοφορίας ανα μήνα, λοιποί λογαριασμοί ανα μήνα...να δούμε τι θα γίνει. Ετσι και αλλιώς εκλογές αν μήνα θα έχουμε στο τέλος...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να θυμίσω ότι σύμφωνα με το Άρθρο 44 του συνημμένου Ν.3986/11 'Μεσοπρόθεσμο' ανά 3 χρόνια οι εισφορές θα ανεβαίνουν περίπου 500 ευρώ το εξάμηνο. Από 01-01-2015 ήδη μπαίνει το δεύτερο +500 ευρώ. Είτε πληρώνουμε ανά μήνα, είτε ανά βδομάδα, είτε ανά ημέρα, οι εισφορές αυτές δεν παλεύονται. Είναι θέμα χρόνου ο καθένας από μας να μην μπορεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις του προς το ΤΣΜΕΔΕ. Θα γίνουμε σαν τα κουκλάκια της Duracell, ένας-ένας σιγά-σιγά θα μένει από μπαταρία. Σε βάθος χρόνου θα πρέπει να πληρώνουμε 6.000 ευρώ το εξάμηνο δηλαδή 1.000 ευρώ το μήνα. Ή θα τους αναγκάσουμε να το πάρουν πίσω ή θα φύγουμε από τη χώρα ή θα αλλάξουμε επάγγελμα. Άλλη εναλλακτική δεν παίζει.

 

post-93821-0-65698000-1419961478_thumb.jpg

N3986_11.pdf

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ikare δεν το έχεις καταλάβεις εγώ μήνα με το μήνα πάω και μόλις τελειώσει ο μήνας, λέω την έβγαλα και αυτόν το μήνα αφού αποθεματικά δεν έχω τα έκανα σπίτι που μένω , πριν την κρίση  Με έφαγε και η περηφάνια να μην πάρω τίποτα από χρήμα από πεθερικά και γονείς Αν  επέμενε να με βοηθήσει οικονομικά  ο πεθερός μπορεί και να μην παντρευόμουν κιόλας  :smile: Δυστυχώς τώρα αρχίζω να κάνω υποχωρήσεις και έχω δεχτεί κάτι ψιλά αλλά προσπαθώ να τα επιστρέφω με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο Δόξα το θεό δεν έχει χρειαστεί να τσαλακώσω την περηφάνια μου και τα καταφέρνω με πολλές δυσκολίες (περιορίζοντας προσωπικά ακόμα  διατροφή και θέρμανση και πολλές μα πολλές ώρες δουλειάς ) 

 

Λόγο λοιπόν και αυτών που γράφει και ο πιο πάνω συνάδελφος αφού σε λίγο δεν θα παλεύονται τουλάχιστον να δίνουμε ότι μπορούμε μέχρι να γίνει κάτι και ξυπνήσει ο δειλός λαός και τους στείλουμε εκτός Ελλάδος Έλληνες και ξένους δυνάστες Και το λέω αυτό γιατί καλός ή κακός από τις εισφορές μας  όσων ακόμα μείναμε και παλεύουμε να παράγουμε έργο σαν μηχανικοί , έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα μετά το μεγάλο φάγωμα των αποθεματικών , με αυτά τα χρήματα θα πρέπει κάποιοι συνάδελφοι μας συνταξιούχοι να πάρουν σύνταξη και κάποιοι άλλοι να χρειαστούν ιατρική περίθαλψη Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν είμαστε μόνο εμείς αλλά και οι συνάδελφοι στο ταμείο μας , όταν πληρώνουμε 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

GM, φυσικά και πρέπει να βοηθήσει ο πεθερός! Ακούς εκεί για περηφάνεια...

Εμείς φτύνουμε αίμα για να παίρνουν συντάξεις αυτοί που στον εργασιακό τους βίο έπαιρναν αμοιβές πολύ πάνω από τις ικανότητες της χώρας...και τα σπασμένα τα πληρώνουν οι νέες γενιές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλοι έτσι καίσαρα Μίλαγα πριν λίγες μέρες με 80 χρονο συνάδελφο και μου έλεγε για τις επερχόμενες εκλογές ,  ότι αυτός τρομοκρατείται πράγματι από τα καθάρματα με τις γραβάτες , γιατί αν σταματήσει το μηχάνημα με το ΑΤΜ να βγάζει την συνταξούλα του , έχει 10 με 15 μέρες ζωής το πολύ να αντέξει αφού θα πεθάνει Αυτούς τους ανθρώπους πρέπει να τους σκεφτόμαστε όταν πληρώνουμε τις εισφορές μας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά, και εμένα που δεν έχω δουλειά θα με σκεφτεί κανείς? Μήπως πρέπει να δώσω και αυτά που δεν έχω (έτσι λέει το ΤΣΜΕΔΕ) για να τρώνε οι συνταξιούχοι μηχανικοί? ΟΑΕΔ γιατί πρέπει να πληρώνω, δεν είμαι στην ίδια μοίρα? Περίθαλψη γιατί δεν έχω? Αν δεν ήταν οι γονείς στην μέση θα πήγαινα συσσίτια...Το ΤΣΜΕΔΕ όμως θέλει τα λεφτά του...και ας έχω μηδενικό εισόδημα.

Για το προηγούμενο το "ανα μήνα" είναι για τους μισθωτούς που βρέξει χιονίσει ξέρουν τι θα πάρουν και κάνουν κουμάντο...Οι ΕΕ είναι αυτό το μήνα 1000 τους άλλους 2 μηδέν. Αντε κάνε κουμάντο μετά..

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ikare εγώ έγραψα για όσους ακόμα προσπαθούμε να παράγουμε έργο σαν μηχανικοί Για αυτούς που δεν έχουν δουλειά , είναι λογικό αυτό που γράφεις ότι δεν θα μπορούν να πληρώσουν ΤΣΜΕΔΕ και φυσικά δεν τους αδικώ για αυτό  Εγώ την λογική θέλω να τονίσω Όταν αναλαμβάνω μια δουλειά δεν ανακουφίζομαι μόνο γιατί  θα βρω χρήματα για την οικογένεια μου και γιατί ίσως από το αποτέλεσμα της δουλειάς μου να βγάλουν και άλλοι χρήματα , αλλά και γιατί θα καταφέρω να βοηθήσω να πάρουν μέσω των εισφορών μου και κάποιοι συνταξιούχοι που δεν μπορούν να επιβιώσουν αλλιώς , την σύνταξή τους Αυτήν την παράμετρο ήθελα να τονίσω γιατί δεν το βλέπω να το σκεφτόμαστε έτσι ότι δηλαδή δεν είμαστε μόνοι μας στην χώρα αυτήν σαν άτομα αλλά υπάρχει και το κοινωνικό σύνολο με το οποίο έχουμε αλλληλο εξαρτώμενη σχέση , αν θέλουμε να βρισκόμαστε ή να βρεθούμε ,σε ανθρώπινες κοινωνίες δικαίου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκεφτόμαστε έτσι γιατί όπως έχουν γίνει τα πράγματα ο άλλος κοιτάζει να σώσει τον εαυτό του και την οικογένειά του κατά πρώτο λόγο. Και είναι σωστό. Εν πάση περιπτώση την στιγμή που δεν υπάρχει κοινωνική πολιτική ούτε από το κράτος ούτε από διάφορους φορείς, παρά μόνο το πως θα γεμίσουν τα ταμεία τους τσουβαλιάζοντας τα πάντα, όλα αυτά είναι για να συζητάμε μεταξύ μας. Γιατί ακόμη και εν μέσω κρίσης λίγο να σκέφτονταν κάποιοι αρμόδιοι λογικά τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για περισσότερο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο  κανεις  ένα   μεγαλο  λαθος   πληρωνω  ασφαλιστικες  εισφορες  για  να  παρω    συνταξη  εγω  και  μονο  εγω

αναλογικα  με  τα  χρονια  που  πληρωσα   και όχι  να  γινει  αναδιανομή  και  να  παρει  και  καποιος  άλλος  από  τις   δικες  μου   εισφορες 

Αυτό  ισχυει  τουλάχιστον  σε  φιλελευθερα  καθεστώτα   ,  μα  ακομα  και  στα  ελαχιστα  κουμουνιστικα  καθεστώτα  που  εχουν  μεινει 

στον  κοσμο  οι  εισφορες  είναι  αναλογες    και  ισες  για  ολους  .

στην  ελλαδα   δεν  ισχυει  τιποτα  από  τα  δυο   ,  όλα  μπαινουν  σε  έναν  κουβα  και  οι  συνταξεις   δίδονται  χωρις  φειδω    και  όχι 

αναλογικα  με  τα  χρονια  εργασιας  ,  αλλα  δυσαναλογα   και  παντα  σε  σχεση  με  την  εκλογικη  πελατεια  του  κάθε   γκαγκστερικου  κομματος 

που  κυβερνα  , την  χωρα  και  οι  πελατες  χειροκροτουν   ετσι  βλέπεις  το  φαινομενο  40  αρης  με  20 χρονια  προϋπηρεσία  να  παιρνει  μεγαλυτερη  συνταξη  από  συνταξιουχο  με  40  χρονια 

προϋπηρεσία  ,  πχ  (  απόστρατος ,  η  εργαζόμενος  πρωην  ολυμπιακης    vs  συνταξιούχος  μηχανικος  67  ετων  με  40 +++  χρονια )

Αυτό  δεν  είναι  κουμουνισμος  αλλα  βλακεια  απυθμενη  .  

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα καλη χρονια ευχομαι σε ολους

 

Επειδη το συγκεκριμενο site εχει τεραστια επισκεψιμοτητα και επειδη παμε και σε εκλογες και............ επειδη και τα γραπτα μενουν........ καλο θα ηταν τα υποψηφια κομματα να μας ενημερωσουν και εμας τους μηχανικους τι σκοπευουν να κανουν με τις ασφαλιστικες εισφορες μας

Edited by dimitris11140
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.