Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα... ΑΕΙ Τεχνολογικού Τομέα


Engineer

Recommended Posts

 αφού η συγκεκριμένη εταιρία ζητά ηλεκτρολόγο με απεριόριστα δικαιώματα προφανώς μόνο ένας διπλωματούχος ηλεκτρολόγος την καλύπτει που επιπλέον πρέπει να έχει και τις υπόλοιπες γνώσεις που δεν έχουν όλοι οι διπλωματούχοι, οποτε τι σημαίνει αυτό για τους ηλεκτρολόγους που δεν πληρούν τα κριτήρια αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραθέτω:

1) Τα μαθήματα που διδάσκονται στο τμήμα πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ

2) Τα μαθήματα που διδάσκονται στο τμήμα πολιτικών δομικών έργων ΤΕΙ Πειραιά

 

 

Εξάμηνο: 1Εξάμηνο: 2Εξάμηνο: 3Εξάμηνο: 4Εξάμηνο: 5Εξάμηνο: 6Εξάμηνο: 7Εξάμηνο: 8Εξάμηνο: 9

 

 

 

Ι. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

α. Γενικής Υποδομής

β. Ειδικής Υποδομής

γ. Ειδικότητας

1. Μαθηματικά Ι

1. Ειδικό Τεχνικό Σχέδιο

1.  Οικοδομική Ι

2. Φυσική

2.   Μηχανική Ι

2.  Στατική Ι

3. Περιβαλλοντική Χημεία

3.   Μηχανική ΙΙ

3.  Οικοδομική ΙΙ

4. Μαθηματικά ΙΙ

4.   Τοπογραφία

4.  Στατική ΙΙ

5. Τεχνικό Σχέδιο

5.   Υδραυλική

5.  Οικοδομική ΙΙΙ

6. Περιβαλλοντική Διαχείριση

Έργων Πολιτικού Μηχανικού

6.   Σχέδιο με Η/Υ

6.  Στατική ΙΙΙ

7. Έλεγχος Ποιότητας &

Τεχνολογία Δομήσιμων

Υλικών

 

7.  Εγκαταστάσεις κτιρίων

 

7.  Σκυρόδεμα Ι

8. Παραστατική Γεωμετρία

 

8.   Οργάνωση και Διαχείριση

Έργων Πολιτικού Μηχανικού

 

8.  Αρχιτεκτονική

9. Τεχνική Νομοθεσία

9. Πολεοδομία και Εφαρμογές

Αστικού Σχεδιασμού

9.  Σύμμεικτες

Κατασκευές

10.Τεχνική Γεωλογία

10 Εδαφομηχανική

10. Σκυρόδεμα ΙΙ

 

 

11. Θεμελιώσεις

 

 

12. Σιδηρές & Ξύλινες

Κατασκευές

 

 

13. Σκυρόδεμα ΙΙΙ

 

 

14. Αντισεισμικές

Κατασκευές

 

 

15. Επισκευές-Ενισχύσεις

Παραδοσιακών και

Σύγχρονων Κατασκευών

 

ΙΙ. ΚΑΤ’ ΕΠΙΛΟΓΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

α. Γενικής Υποδομής

β. Ειδικής Υποδομής

γ. Ειδικότητας

1. Πολιτική Οικονομία

1. Ιστορία Κατασκευών

 

2. Ξενόγλωσση Τεχνική

Ορολογία

2. Μηχανήματα Δομικών Έργων

 

3.Κοστολόγηση Κατασκευών

3. Μονώσεις – Πυροπροστασία

 

4. Επιχειρησιακή Έρευνα

Μηχανικού

4. Βιοκλιματικές κατασκευές

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Προσωπικά σπούδασα στο ΤΕΙ Πειραιά 1 χρόνο, έπειτα το εγκατέλειψα, προετοιμάστηκα καλύτερα και έδωσα πανελλαδικές, οπότε πέρασα στο ΕΜΠ. (16ος!! :D   ). Με θυμάμαι να κοιτάζω με δέος το πρόγραμμα σπουδών του ΕΜΠ και να αισθάνομαι ένα βάρος.. Ήθελα να τα μάθω όλα αυτά!!!

Νομίζω πως το τι σχολή θα τελειώσει κανείς είναι προσωπική του επιλογή. Κανείς δεν σε αναγκάζει να σπουδάσεις στη μία η την άλλη. Είναι θέμα στοχοθεσίας. Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ για να μην σπουδάσεις σε πολυτεχνείο είναι η αδυναμία σου να περάσεις τις εξετάσεις. Έχω ήδη κάνει ένα χρόνο στο ΕΜΠ (είμαι 3ο εξάμηνο τώρα) και μπορώ να πω πως οι γνώσεις που απέκτησα είναι υπερπολλαπλάσιες σε σχέση με αυτές που απέκτησα σε αντίστοιχη χρονική περίοδο στο ΤΕΙ. Φυσικά δίχως την προετοιμασία για τις πανελλαδικές, δεν θα ήμουν ικανός να παρακολουθήσω τα μαθήματα του ΕΜΠ αυτόν τον 1 χρόνο που έχω κάνει.

Θεωρώ πως σχετικά με τα ΤΕΙ, θα έπρεπε να υπάρχουν θεσμοθετημένα δικαιώματα, σε καμία περίπτωση όμως ίδια με αυτά των διπλωματούχων.

Το πιο σωστό βέβαια θα ήταν να μην υπήρχαν καν στα ΤΕΙ τμήματα "πολιτικών δομικών έργων, πολιτικών έργων υποδομής", ούτε κολέγια στην Ελλάδα  κτλ. Τα πολυτεχνεία και οι αντίστοιχες σχολές του εξωτερικού είναι υπεραρκετά για την κάλυψη των αναγκών της χώρας.

Αυτό θα έλυνε όλα τα προβλήματα. Όλοι όσοι σήμερα έχουν τελειώσει ΤΕΙ θα είχαν αναγκαστεί να σπουδάσουν σε πολυτεχνείο (άρα θα είχαν τα δικαιώματα που ζητούν, αλλά και πολλές γνώσεις παραπάνω από τις υφιστάμενες), ή θα είχαν ασχοληθεί με κάτι άλλο στη ζωή τους και δεν θα ζητούσαν εξίσωση δικαιωμάτων, μετονομασία σχολής, μετατροπή σε πολυτεχνείο κτλ. Υπάρχουν ήδη πολυτεχνεία! Και δεν είναι ποτέ αργά για όποιον θέλει να γίνει διπλωματούχος, έχει κάθε δικαίωμα. Είναι απαράδεκτο όμως να προσπαθεί να εξισώσει τα δικαιώματά του με τους αποφοίτους μιας σχολής στην οποία δεν μπόρεσε να περάσει ο ίδιος. 

 

Υ.Γ.: Θυμάμαι συμφοιτητές μου από το ΤΕΙ Πειραιά, που όταν τους είπα για την απόφασή μου να αφήσω τη σχολή, μου έλεγαν ότι κάνω τρέλες.. Με όσους το είχα συζητήσει μου είχαν πει πως δεν ήθελαν να εμπλακούν ξανά στις πανελλήνιες. Δεν θυμάμαι κανέναν να μου είχε πει ότι αν του δινόταν να επιλέξει μεταξύ μιας θέσης στο ΤΕΙ Πειραιά και στο ΕΜΠ θα επέλεγε το ΤΕΙ.. Οι εξετάσεις ήταν το θέμα. Όλα τα άλλα που διαβάζω εδώ, για Rankings της Αρχής που κάνουν τα ΤΕΙ ΑΕΙ κτλ, μάλλον αδιάφορο με αφήνουν.

 

Υ.Γ. 2: Μήπως πρέπει να σταματήσει αυτό το παιχνίδι με τις λέξεις;

Όσο σπούδαζα στο ΤΕΙ είχα πάντα την απορία: το "πολιτικών" στο όνομα του τμήματος αναφέρεται στους φοιτητές της ή στα "δομικά έργα";

ΤΕΙ --> Μιρκό πολυτεχνείο --> Α-ΤΕΙ --> ΤΕΙ ως υποκατηγορία ΑΕΙ --> ΑΕΙ Τ.Τ. --> ...

Αρχίζω να πιστεύω πως στο τέλος θα αυτοαποκαλούνται "Ανώτατη Ανωτάτων Σχολή Πολιτικών Υπερ-μηχανικών Πειραιά" και ότι το πολυτεχνείο θα το λένε τεχνική σχολή, λόγω του δεύτερου συνθετικού της λέξης...

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 αφού η συγκεκριμένη εταιρία ζητά ηλεκτρολόγο με απεριόριστα δικαιώματα προφανώς μόνο ένας διπλωματούχος ηλεκτρολόγος την καλύπτει που επιπλέον πρέπει να έχει και τις υπόλοιπες γνώσεις που δεν έχουν όλοι οι διπλωματούχοι, οποτε τι σημαίνει αυτό για τους ηλεκτρολόγους που δεν πληρούν τα κριτήρια αυτά;

Σημαίνει ότι η αγορά κάνει σαφή διαχωρισμό απο μόνη της  για πολυτεχνεία και ΤΕΙ. Πολλοί υποστήριξαν εδω ότι έχουν ίδια προγράμματα σπουδών με τα πολυτεχνεία και ότι πρακτικά είναι ίδιες σχολές. Δεν υπάρχει κανένα θέμα στην συγκεκριμένη αγγελία για δικαιώματα ή υπογραφή. Αυτο που θέλω να πω είναι οτι με τις αλλγες ΤΕΙ σε Τεχνολογικά ΑΕΙ δεν σημαίνει ότι αναβαθμίζετε τις σχολές σας.

Link to comment
Share on other sites

αφού υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχει θέμα απεριορίστων δικαιωμάτων στην αγγελία αυτή σε προκαλώ να βάλεις το link, εννοείται αν δεν το βάλεις και το κάνεις γαργάρα όπως το προηγούμενο ψέμα σου ότι στα τει τις εξωτερικές αξιολογήσεις τις κάνουν οι καθηγητές τους,  θα το βάλω εγώ

Link to comment
Share on other sites

I rest my case συνάδελφοι.Σαν την μέρα της μαρμότας,λέμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια και κάποιοι αδυνατούν να τα αντιληφθούν όχι προφανώς γιατί δεν μπορούν αλλά γιατί δεν θέλουν.Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απληροφόρητος.  Τα πολυτεχνείο τουλάχιστον ΕΜΠ Αθήνα, Πάτρας, ΑΠΘ Κρήτης έχουν μπει και αξιολογηθεί σε παγκόσμιο επίπεδο (QS World University Rankings) και είναι στα 500 παγκοσμίως. Τα ΤΕΙ δεν είναι ούτε καν στο τέλος της λίστας. Αν αυτο δεν το θεωρείς αξιοκρατικό τοτε τι να πω. Στην τελική εκτός από το ερευνητικό έργο των ιδρυμάτων η ίδια αγορά εργασία εσωτερικού εξωτερικού έχει αποδείξει ότι είναι υψηλού επιπέδου οι απόφοιτοι. Το θεωρώ παράλογο και κομπλεξικό οι φοιτητές ΤΕΙ να αμφισβητούν συνέχεια τέτοια ιδρύματα.

 

Έχεις πρόβλημα με τα μάτια σου; Μίλησα για Κοζάνη και Βόλο που κάνουν μάθηματα χωρίς εργαστήρια σε πολυκατοικίες και αποθήκες σουπερμαρκετ. Ειδικά μεταξύ του ΤΕΙ και της Πολυτεχνικής σχολής Κοζάνης η διαφορά στη ποιότητα σπουδών υπέρ του ΤΕΙ είναι χαόδης. Υπάρχουν λοιπόν ΤΕΙ που προσφέρουν πολύ καλύτερο επίπεδο σπουδών από πολυτεχνικές σχολές και άρα θα έπρεπε ως πτυχιούχοι να έχουνε την αντίστοιχη αναγνώριση. Καταλαβαίνεις τώρα ή πρέπει να στο ζωγραφίσω κιόλας;

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ορισμένοι χρήστες που κάνουν ό,τι μπορούν για να υποβιβάσουν το επίπεδο της συζήτησης. Με αυτήν τη συμπεριφορά δείχνουν την "πνευματική φτώχεια" που τους χαρακτηρίζει.

mtuu5z.jpg

Edited by geoste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Θυμάμαι συμφοιτητές μου από το ΤΕΙ Πειραιά, που όταν τους είπα για την απόφασή μου να αφήσω τη σχολή, μου έλεγαν ότι κάνω τρέλες.. Με όσους το είχα συζητήσει μου είχαν πει πως δεν ήθελαν να εμπλακούν ξανά στις πανελλήνιες. Δεν θυμάμαι κανέναν να μου είχε πει ότι αν του δινόταν να επιλέξει μεταξύ μιας θέσης στο ΤΕΙ Πειραιά και στο ΕΜΠ θα επέλεγε το ΤΕΙ.. Οι εξετάσεις ήταν το θέμα. Όλα τα άλλα που διαβάζω εδώ, για Rankings της Αρχής που κάνουν τα ΤΕΙ ΑΕΙ κτλ, μάλλον αδιάφορο με αφήνουν.

 

Εγώ απεναντίας επειδή δεν ήμουν καλός μαθητής είχα βάλει ως στόχο από το 1ο εξάμηνο που πέρασα στο ΤΕΙ να διαβάσω καλά να αφομοιώσω τις θεωρητικές γνώσεις από το ΤΕΙ και να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις όταν τελειώσω. Δυστυχώς τα βρήκα τόσο μπαστούνια ειδικά στα πρώτα εξάμηνα και για αυτό έφταιγαν σε μεγάλο μερίδιο και ορισμένοι καθηγητές και τελικά μετά από 4 χρόνια που αγχώθηκα πολύ για να τελειώσω την σχολή μου δεν είχα υπομονή να προετοιμαστώ για κατατακτήριες, δανείστηκα ένα βιβλίο και το διάβαζα μόνος μου, είδα και έναν άλλον από την σχολή μου που τελείωσε 1ος και ήταν πολύ καλός έδωσε κατατακτήριες 2 φορές στους μηχανολόγους ΕΜΠ και δεν πέρασε, τελικά τα παράτησα γιατί θεώρησα οτι δεν θα περνούσα και ήταν χαμένος χρόνος, τα δε θέματα που έβαζαν τότε μου είχε πει ένας καθηγητής στο ΕΜΠ που έκανε στοιχεία μηχανών να έρχομαι στις θεωρίες για να δω τι θα πέσει αλλοιώς δύσκολα θα τα περάσω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.