Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ και παρακράτηση φόρου


Recommended Posts

O υπολογισμός και η καταβολή ΦΕΜ δεν έχει ελάχιστο όριο αμοιβής , όπως ο παρακρατούμενος φόρος . Δεν ισχύει στον ΦΕΜ το όριο των 300 ευρώ.

το γνωρίζω, απλά όταν η αμοιβή είναι κάτω των 300 ευρώ μπορεί κάποιος να επικαλεστεί το ελάχιστο όριο των 300 ευρώ για παρακράτηση και να γλιτώσει το 20%, αν πάλι η αμοιβή είναι άνω των 300 ευρώ και η εργασία υπόκειται σε έλεγχο από δημόσια υπηρεσία 'εξυπηρετεί' η προκαταβολή ΦΕΜ αντί της παρακράτησης 20% 

 

Αν εκδωσω ΤΠΥ μικροτερο των 300€ αφου δεν θα μου γινει παρακρατηση πρεπει να καταβαλω προκαταβλητεο;

για τι εργασία πρόκειται?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Αν εκδωσω ΤΠΥ μικροτερο των 300€ αφου δεν θα μου γινει παρακρατηση πρεπει να καταβαλω προκαταβλητεο;

όχι αν δεν είναι για οικοδομική άδεια οπότε τότε έχεις ΦΕΜ (4% ή 10%)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω, απλά όταν η αμοιβή είναι κάτω των 300 ευρώ μπορεί κάποιος να επικαλεστεί το ελάχιστο όριο των 300 ευρώ για παρακράτηση και να γλιτώσει το 20%, αν πάλι η αμοιβή είναι άνω των 300 ευρώ και η εργασία υπόκειται σε έλεγχο από δημόσια υπηρεσία 'εξυπηρετεί' η προκαταβολή ΦΕΜ αντί της παρακράτησης 20% 

 

για τι εργασία πρόκειται?

 

Tα εχεις μπερδεψει συναδελφε.

Ξεμπερδεψε τα, διοτι πληροφορεις λαθος.

Link to comment
Share on other sites

και τι έχω μπερδέψει ακριβώς? γιατί μου φαίνεται ότι δεν τα έχω μπερδέψει

 

παράδειγμα: έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, αμοιβή 200,00 ευρώ από πελάτη επιτηδευματία, τι κάνουμε?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω, απλά όταν η αμοιβή είναι κάτω των 300 ευρώ μπορεί κάποιος να επικαλεστεί το ελάχιστο όριο των 300 ευρώ για παρακράτηση και να γλιτώσει το 20%, αν πάλι η αμοιβή είναι άνω των 300 ευρώ και η εργασία υπόκειται σε έλεγχο από δημόσια υπηρεσία 'εξυπηρετεί' η προκαταβολή ΦΕΜ αντί της παρακράτησης 20% 

 

για τι εργασία πρόκειται?

 

Aν υπάρχει προκαταβλητέος φόρος ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ να υπάρξει και παρακρατούμενος . Επομένως δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ  προκαταβλητέου φόρου και παρακρατούμενου φόρου , με τον τρόπο που νομίζεις

Link to comment
Share on other sites

και τι έχω μπερδέψει ακριβώς? γιατί μου φαίνεται ότι δεν τα έχω μπερδέψει

 

παράδειγμα: έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, αμοιβή 200,00 ευρώ από πελάτη επιτηδευματία, τι κάνουμε?

 

Τιποτα!

Ουτε παρακρατηση, ουτε ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

ωραία συμφωνώ 100%, πάμε τώρα σε αμοιβή για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από πελάτη επιτηδευματία με αμοιβή 500,00 ευρώ, τι κάνουμε?

 

εκεί λέω ότι αντί να πάμε σε παρακράτηση 20%, μπορούμε να προκαταβάλουμε ΦΕΜ 10%

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής ΦΕΜ αλλά υπάρχει δυνατότητα καταβολής ΦΕΜ (αντί της παρακράτησης) καθώς η εργασία μας υπόκειται σε έλεγχο από δημόσια αρχή

 

χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι η παρακράτηση είναι λάθος

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω και σε αυτο που λες.

Δεν σημαινει οτι, οτι περναει απο δημοσια αρχη, μπορουμε (αν θελουμε...) να πλήρωσουμε και ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.