Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με αρχείο Word


project.breeze

Recommended Posts

Παρόλο που είμαι Old timer στους Η/Υ την πάτησα σαν πρωτάρης.Έχουμε και λέμε.Ξεκινάω στο σπίτι να γράφω ένα κείμενο 6 σελίδων.Το παίρνω σε φλασάκι στην δουλειά όπου βρίσκω χρόνο και γράφω ακόμα 5 σελίδες,το σώζω κανονικά,βγαίνω και όταν πάω να το ανοίξω μου λέει πως το αρχείο είναι κατεστραμμένο.Μετά από πολλές ώρες περιπλάνησης στο forum της microsoft και σε διάφορα άλλα το πρόβλημα παραμένει άλυτο.Δοκίμασα ό,τι υπάρχει από viewer αλλά τίποτα.Έχει κανείς κάποια ιδέα; Στο σπίτι έχω word 2013 και στο γραφείο 2003, δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας καθώς μου το άνοιξε κανονικά την 1η φορά αλλά μετά την αποθήκευση το βλέπει ως κατεστραμμένο.Αν θέλει κάποιος μπορώ να του στείλω το αρχείο ώστε να το δει

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια δοκιμή να το ανοίξεις από τις εφαρμογές της Google drive …

Μπορεί να έχει χαθεί η μορφοποίηση και  να αποκτήσεις το περιεχόμενο οπότε με ένα copy paste το ξαναβάζεις σε ένα νέο word

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πέρα-δώθε από Word 2013 σε 2003, το έχεις επαναλάβει παλαιότερα; Αν δεν κάνω λάθος, το 2003 δεν διαβάζει docx.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι αυτό που λέει ο Ικαρος.

Κατά την αποθήκευση, στον δίσκο εγγράφεται πρώτα το "σώμα" του αρχείου (εν προκειμένω το κείμενό σου) και στην συνέχεια, αλλά όχι πάντα αμέσως, γίνεται ενημέρωση στο "ευρετήριο" του δίσκου για το μέγεθος και την αλληλουχία των τμημάτων αποθήκευσης.

Αν δεν γίνει ασφαλής κατάργηση (που εξασφαλίζει ότι θα γίνει αυτή η ενημέρωση) τότε ο word διαβάζει ένα μέρος μόνο του κειμένου (που φυσικά είναι ανώμαλα κομμένο) και επομένως το βλέπει σαν κατεστραμμένο.

Υπάρχει κάποιο utility (GetDataBack for FAT & GetDataBack for NTFS) που μπορεί να διορθώσει τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,να διευκρινίσω πως όταν πήγα στο γραφείο και το αποθήκευσα δεν το αποθήκευσα στο φλασάκι ξανά αλλά στην επιφάνεια εργασίας οπότε η σωστή υπόθεση που κάνατε για την ασφαλή κατάργηση δεν ισχύει στην περίπτωσή μου

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να δοκίμασες κάτι τέτοια...

http://www.techrepublic.com/blog/10-things/10-plus-ways-to-recover-a-corrupted-word-document/

 

Δοκίμασε να το ανοίξεις με το Notepad++...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.