Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με επίτοιχο λεβητα φυσικού αερίου


Curtis

Recommended Posts

Mα το πλήγμα συμβαίνει όντως όταν κλείνουν οι βάνες επειδή υπάρχει απότομη αύξηση ή μείωση της πίεσης στον αγωγό με αποτέλεσμα να υπάρχει σε κάποιο σημείο του δικτύου υπόπιεση (στην είσοδο του λέβητα) και υπέρπίεση σε άλλο σημείο του.

 

Ειδικά για 1) που αναφέρετε, είναι καθαρά κατασκευαστικό ζήτημα του εκάστοτε διακόπτη ροής. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι το άνοιγμα κάποιας βρύσης στο κρύο μεταβάλλει τη διαφορική πίεση νερού μεταξύ εισόδου και εξόδου (με αποτέλεσμα να έχουμε κάποια μικρή ροή που διακόπτεται πολύ σύντομα πριν ανάψει ο καυστήρας του λέβητα)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, στο σπίτι που νοικιάζω έχει επίτοιχο ατομικό λέβητα αερίου. Το πρόβλημα είναι ότι πέφτει πολύ συχνά η πίεση του νερού και πρέπει να το γεμίζω κάθε μέρα. Η εγκατάσταση είναι άνω πενταετίας και στο μεταξύ πριν ένα μήνα έγινε και συντήρηση του λέβητα, για πρώτη φορά μέσα στα πέντε χρόνια. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Το γέμισμα πρέπει να γίνεται αυτόματα, από τον αυτόματο πλήρωσης.

 

Όμως το συχνό άδειασμα του δικτύου σημαίνει διαρροή που πρέπει να βρεθεί άμεσα πριν προκαλέσει ζημιές "δύσκολες και ακριβές" στην επισκευή.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Οι επίτοιχοι δεν έχουν αυτόματο πλήρωσης. Συνήθως έχουν ένα βανάκι με το οποίο γεμίζουμε χειροκίνητα το δίκτυο.  Αυτόματο πλήρωσης μπορεί να βάλει κάποιος εξωτερικά.

 

Όντως πρέπει να υπάρχει διαρροή κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε παιδιά, νομίζω ότι κάτι γίνεται στον λέβητα, γιατί τον παρακολουθώ τώρα και τον έχω καμιά ώρα αναμμένο και η πίεση έχει ανέβει πάνω από το κανονικό, ενώ όταν είναι σβηστός χάνει τελείως πίεση.

 

Τη βάνα του νερού την έχω κλειστή.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Διαρροή μπορεί να υπάρχει σε οποιοδήποτε σημείο του δικτύου, διακοπτες, σώματα, σωληνώσεις, γωνίες ή ακόμα και μέσα στον ίδιο τον επίτοιχο.

 

Στα σώματα υπάρχει νερό; Λέω μία περίπτωση (μάλλον απίθανη) να έχει πρόβλημα το μανόμετρο και δεν δείχνει σωστή πίεση...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει χαλάσει το δοχείο διαστολής για αυτό σου ανεβάζει πολύ πίεση όταν τον ανάβεις και πέφτει πάρα πολύ όταν τον σβήνεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα σώματα έχουν νερό και ακόμα και όταν δείχνει μηδενική πίεση ανάβει κανονικά και ζεσταίνονται τα σώματα. Τεσπά θα το παρακολουθήσω μερικές μέρες και θα δω. Πάντως δεν βλέπω πουθενά νερά ή υγρασίες ακόμα, ούτε από τους απο κάτω έχω κανένα παράπονο. Όπως και να έχει ευχαριστώ.

 

 

Μήπως έχει χαλάσει το δοχείο διαστολής για αυτό σου ανεβάζει πολύ πίεση όταν τον ανάβεις και πέφτει πάρα πολύ όταν τον σβήνεις;

 

Χμμ. Θα πρέπει να καλέσω τεχνικό για να το δει αυτό, γιατί χρειάζεται μανόμετρο για να φανεί η βλάβη. Σωστά;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Ώπα ... εγώ δεν ξέρω κανένα μηχάνημα που να παίρνει μπροστά με μηδενική πίεση (για λόγους ασφαλείας) οπότε μήπως είναι το μανομετράκι του λέβητα διαλυμένο;

 

(Το δοχείο αν το βρεις που είναι έχει μία βαλβίδα σαν βαλβίδα αυτοκινήτου για λάστιχα θα την πατήσεις πολύ λίγο ίσα ίσα να δεις αν βγάζει νερό ή αέρα (αν βγάζει νερό είναι χαλασμένο))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τελικά είναι το μανόμετρο, γιατί με μικρά χτυπηματάκια αλλάζει η ένδειξη.

Θα το παρακολουθώ βέβαια, αλλά θα ζητήσω σε άλλη φάση από τον τενχικό να αλλάξει το μανόμετρο. Ελπίζω να μην επηρεάζονται από αυτό οι βαλβίδες ασφαλείας, και να έχουν δικούς τους αισθητήρες.

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.