Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για παράταση οδεύει η νομιμοποίηση αυθαιρέτων


christoller

Recommended Posts

Και γιατί δεν ολοκληρώνετε τα σχέδια ? Τι περιμένετε ? Το ΤΣΜΕΔΕ δεν πρόκειται να καταργηθεί. 

 

τα σχέδια είναι μια χαρά .....

ποιος πληρώνει τόσα σχέδια για εκτύπωση και σκανάρισμα είναι σεβαστό το ποσό

επίσης το τσμεδε πιστευω θα καταργηθεί και επίσης σημαντικό έχεις αρκετες επιλογές

1 τσμέδε σε όλες τις δηλώσεις

τσμέδε επί της είσπραξης (εδώ κάποιες πολεοδομίες το δέχονται σε άδειες)

καθόλου τσμεδε.....σιγά μην βγει άκυρη η δήλωση

Link to comment
Share on other sites

1 τσμέδε σε όλες τις δηλώσεις

Αυτό θα φορεθεί πολύ από του χρόνου :!:  Όλοι βέβαια ξέρουμε ότι είναι παράνομο. Ανάλογα πόσο θέλει ο καθένας να ρισκάρει...

Link to comment
Share on other sites

Το τσμεδε επι της συμφωνηθεισας;;;;;;;;

 

 

 

ναι το έχω δει  σε άδεια που ήμουν και εγώ μέσα....ήμουν ο μοναδικός που πλήρωσα τσμεδε επί της νόμιμης

Link to comment
Share on other sites

 

 

για μενα το ΛΟΓΙΚΟ ειναι.......αλλα αντε να το πεις στο ΤΕΕ....

 

εχει καταντησει για τους μηχανικους του ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ και απο ΔΟΥ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλουσα ολους να προσεξετε τι γραφεται.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ επι της συμφωνηθεισας ειναι μεν λογικο, αλλα ξεχνατε οτι υπαρχει ενα νομικο πλαισιο που δεν οριζει κατι τετοιο.

Αυριο λοιπον αν θελω εγω, που ειμαι ο κακος γειτονας, κανω καταγγελια και ανακαλειται η ΟΑ που εκδοθηκε με ΤΣΜΕΔΕ επι της συμφωνηθεισας. Αν εχει ξεκινησει ο ιδιοκτητης την κατασκευη και του ερθει ενα προστιμο ανεγερσης, να δω τι θα του πειτε.

 

Επισης, Ακιους, σε παρακαλω να μην αναφερεσαι σε "παρατυπους" τροπους να καταχωρηθει το αποδεικτικο ΤΣΜΕΔΕ.

Διαβαζουν και συναδελφοι χωρις ιδιαιτερη εμπειρια.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα προς το παρον βολευτειτε με εκλογες και τα υπολοιπα μετα 

 Α και επίσης για αυθαίρετα ίσως τελικά ισχύσει και 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

τέρρυ εγώ να μην το αναφέρω αλλά αν θυμάσαι είχε αναφερθεί μέχρι και τις δηλώσεις 3843 που κανονικά βάζαμε τα γνήσια μέσα...

 

επίσης όταν το δέχεται η πολεοδομία και οι υπόλοιποι βάζουν επί της είσπραξης και ΜΟΝΟ εγώ βάζω επί της νομιμης πάλι να μην το πω?

 

σε κάθε περίπτωση δεν έχω προτρέψει και ούτε θα έλεγα σε κάποιον να κάνει κάτι ΜΗ μόνιμο.....γενικά ειμαι  και κατά των νομότυπων και δήθεν...

 

 

το ξαναλεώ, εγώ αναμένω για τις δηλώσεις μου για το τσμεδε  ....στην τελική περιμένω μηπως αντί να εκπίτπει το 10%  να εκπιπτει όλο όπως παλιά

με αρκετές δηλώσεις που έχω  κάνει διαφορά πότε θα πληρώσω

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

το ξαναλεώ, εγώ αναμένω για τις δηλώσεις μου για το τσμεδε  ....στην τελική περιμένω μηπως αντί να εκπίτπει το 10%  να εκπιπτει όλο όπως παλιά

με αρκετές δηλώσεις που έχω  κάνει διαφορά

 

 

1ον Το ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικου δεν προκειται να κκαταργηθει. Εχουν γραψει οι συναδελφοι αναλυτικο το λογο.

2ον Να αλλαξεις λογιστη διοτι παντα το 100% απο τις εισφορες υπερ ΤΣΜΕΔΕ (οχι του εξαμηνου) εμπαινε στις δαπανες.

Επισης, τωρα και οι εξαμηνιες εισφορες εκπιπτουν 100% στις δαπανες και οχι 10% απο το φορο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.